zuzicka220
06.08.08,17:40
Dobrý deň, myslela som si, že to viem, ale predsa len sa radšej opýtam, pre istotu. Pokladničný doklad pri nákupe je pre mňa VPD? Aj keď to znamená prijem do pokladne, že?:o
Už mi z toho totiž hrabká mierne:mee:
Ďakujem za ochotu odpovedať na moju blbú otázku.
Zoltán Kovács
06.08.08,15:44
Dobrý deň, myslela som si, že to viem, ale predsa len sa radšej opýtam, pre istotu. Pokladničný doklad pri nákupe je pre mňa VPD? Aj keď to znamená prijem do pokladne, že?:o
Už mi z toho totiž hrabká mierne:mee:
Ďakujem za ochotu odpovedať na moju blbú otázku.

Výdaj je VPD, a príjem je PPD. Keď nakupuješ, tak predsa vydávaš peniaze a neprijímaš.
veronikasad
06.08.08,15:45
PPD - príjmový pokladničný doklad vystavuješ, keď prijímaš peniaze od odberateľa, alebo napr. dotáciu z banky.

VPD - výdavkový pokl. doklad vystavuješ, keď uhrádzaš dodávateľskú faktúru /k nej si prikladáš kopiu PPD od dodávateľa/ v hotovosti alebo vyplácaš mzdy a iné výdavky z pokladne v hotovosti
Jana Acsová
06.08.08,15:47
moje vrecko x susedove vrecko

moja pokladňa x susedova pokladňa

mám peniaze ... vydám peniaze = môj výdavkový doklad

kde dám peniaze: do susedovho vrecka

sused prijme peniaze ... získa príjem = jeho príjmový doklad

Pýtam potvrdenie: dá mi jeho príjmový doklad, ktorý bude dokladovaním môjho výdaja.

Každý môj výdavok je dokladovaný mojím výdavkovým dokladom potvrdeným príjmovým dokladom (potvrdením prevzatia mojich peňazí) od dodávateľa, či iného prijímateľa peňazí.
cactus
06.08.08,15:47
odpoviem, že VPD je výdavkový podkladničný doklad, takže, čo je to pre teba, keď niečo nakúpiš? Predsa výdavok...

A ešte doplním, že keď VPD je výdavkový, tak PPD može byť iba príjmový.
Jana Acsová
06.08.08,15:49
Skúsíme?

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.
zuzicka220
06.08.08,15:49
Fakt sorry, v jednoduchom iba začínam a učím sa podvojné:mee: ľutujem, že vás tu takto obťažujem:mee: viem, čo je PPD a VPD, len už čím ďalej do toho pozerám, tým som vo všetkom neistá viac a viac. faaakt sa ospravedlňujem.
Napr. Keď si kupujem kredit - kupón, tak ten pokladničný doklad je pre nich PPD, bo je to príjem do pokladne a pre mňa VPD, bo je to výdavok.
Ešte raz sorry.:mee::mee::mee:
Zoltán Kovács
06.08.08,15:51
Skúsíme?

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.

Súhlasím, a opravujem svoj príspevok. Ospravedlňujem sa.
cactus
06.08.08,15:54
Súhlasím, a opravujem svoj príspevok. Ospravedlňujem sa.

aj ja, opravené,
zuzicka220
06.08.08,15:57
Už som si ten profil upravila, ďakujem, že ste ma na to upozornili. Myslela som si, že viem viac. Ďakujem aj za kritiku, zíde sa:)
zuzicka220
06.08.08,16:10
Sorry, že zasa mám niečo, ale vyskytla sa mi takáto situácia: firma ktorej sme fakturovali služby nám omylom zaplatila túto faktúru 2x. Sumu, ktorú uhradila omylom sme jej poslali nazad. Ako to mám zaúčtovať? ako režijné náklady?:confused:
Zoltán Kovács
06.08.08,16:10
Sorry, že zasa mám niečo, ale vyskytla sa mi takáto situácia: firma ktorej sme fakturovali služby nám omylom zaplatila túto faktúru 2x. Sumu, ktorú uhradila omylom sme jej poslali nazad. Ako to mám zaúčtovať? ako režijné náklady?:confused:

Omylom prijaté peniaze ako príjem neovplyvňujúci základ dane. A vrátenie ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.
zuzicka220
06.08.08,16:11
ďakujem veľmi pekne
zuzicka220
06.08.08,16:44
A chcela by som sa ešte spýtať, či to mám zaúčtovať medzi príjmy neovplyvňujúce ZD do kolónky 26- Úvery, dotácia, dary, vklady, ostat. ? a do výdavkov neovplyvňujúcich ZD do kolńky 31 - Osob. spotreba, dary, rezerva, ostatné?
cactus
06.08.08,16:45
A chcela by som sa ešte spýtať, či to mám zaúčtovať medzi príjmy neovplyvňujúce ZD do kolónky 26- Úvery, dotácia, dary, vklady, ostat. ? a do výdavkov neovplyvňujúcich ZD do kolńky 31 - Osob. spotreba, dary, rezerva, ostatné?

áno
zuzicka220
06.08.08,16:46
ďakujem:)
Ajuška
06.08.08,16:51
Omylom prijaté peniaze ako príjem neovplyvňujúci základ dane. A vrátenie ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.

Zoli... prepáč...;)... tu si dovolím vsuvku - je dôležité pozrieť si pôvodné účtovanie prijatej platby. Ak to išlo riadne ako úhrada odoslanej faktúry (preplatená) - vrátenie platby treba účtovať rovnako, len s mínusovým znamienkom (alebo si opraviť pôvodné účtovanie...) ...aaale tam ani ja, ani Ty nevidíme...:rolleyes:...


Sorry, že zasa mám niečo, ale vyskytla sa mi takáto situácia: firma ktorej sme fakturovali služby nám omylom zaplatila túto faktúru 2x. Sumu, ktorú uhradila omylom sme jej poslali nazad. Ako to mám zaúčtovať? ako režijné náklady?:confused:
zuzicka220
06.08.08,17:07
v tej firme sú dvaja konatelia a nejako sa nedohodli a obaja uhradili tú faktúru. proste iba omyl. tak sme im ju poslali späť. takže teraz ako to má byť zaúčtované?
Ajuška
06.08.08,17:11
v tej firme sú dvaja konatelia a nejako sa nedohodli a obaja uhradili tú faktúru. proste iba omyl. tak sme im ju poslali späť. takže teraz ako to má byť zaúčtované?

Záleží od toho, ako bola účtovaná duplicitná platba. Tam si musíš uvedomiť kam tie peniaze išli a od toho sa odvíja pokračovanie...
Tweety
06.08.08,17:12
v tej firme sú dvaja konatelia a nejako sa nedohodli a obaja uhradili tú faktúru. proste iba omyl. tak sme im ju poslali späť. takže teraz ako to má byť zaúčtované?
Zuzicka220, prečítaj si prosím predch. príspevky vyššie, tam už odpovede máš. Napr. prísp. č.12.
zuzicka220
06.08.08,17:14
Ok, tak to zaúčtujem tak ako mi to poradili predtým. snáď to bude tak v poriadku.
cactus
06.08.08,17:15
v tej firme sú dvaja konatelia a nejako sa nedohodli a obaja uhradili tú faktúru. proste iba omyl. tak sme im ju poslali späť. takže teraz ako to má byť zaúčtované?

asi pravdepodobne účtuješ práve teraz tú duplicitnú úhradu.

Ak ju zaúčtuješ na úhradu FA a to druhykrát, tak potom platbu, ktorú ti vrátili odúčtuješ z úhrady tej FA a ostane tam iba jedna úhrada.

ak ale zaúčtuješ tú duplicitnú platbu na VNZD, potom tiež vrátenú úhradu zaúčtuješ ako PNZD.

Lopatisticky, OK?
Ajuška
06.08.08,17:19
Ok, tak to zaúčtujem tak ako mi to poradili predtým. snáď to bude tak v poriadku.

mimotemy...nechápem dodatok : snáď to bude v poriadku...:confused:...

Prepáč - ak si duplicitnú platbu účtovala Ty, vieš sa pozrieť ako si ju predsa zaúčtovala...
zuzicka220
06.08.08,17:27
Tú duplicitnú som účtovala tak ako mi vyššie poradili, čiže ako PNZD. a potom keď sme ju poslali nazad tak ako VNZD.
Tweety
06.08.08,17:28
Tú duplicitnú som účtovala tak ako mi vyššie poradili, čiže ako PNZD. a potom keď sme ju poslali nazad tak ako VNZD.
Tak potom to máš dobre.