Esther
06.08.08,20:02
Som na inval.dôchodku a súčasne si privyrábam ako výtvarníčka.Kto mi poradí koľko max.ročne si môžem privyrobiť, príp.aké sú pre mňa pri prekročení maxima odvody a dane, proste čo všetko to obnáša.Veľmi pekne ďakujem.
Tweety
06.08.08,18:04
Som na inval.dôchodku a súčasne si privyrábam ako výtvarníčka.Kto mi poradí koľko max.ročne si môžem privyrobiť, príp.aké sú pre mňa pri prekročení maxima odvody a dane, proste čo všetko to obnáša.Veľmi pekne ďakujem.
Výška príjmu popri poberaní ID nie je nijako limitovaná.
Esther
06.08.08,18:09
Pri akej výške príjmu už musím podať daňové priznanie?
Tweety
06.08.08,18:16
Pri akej výške príjmu už musím podať daňové priznanie?
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy ( 50% NČ) podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.

(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal

a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.

(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.

(5) Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie podľa odsekov 1 a 2.
katarina249
07.08.08,08:20
Správne tomu rozumiem, že ak zarobí menej ako 50% /49248 Sk/ ročne a zamestnávateľ mu zrazil dan nemusí už podávať danové priznanie?
Esther
07.08.08,16:01
Síce ďakujem za odpovedˇ,ale ja by som chcela laickejšie vysvetlenie, toto je pre mňa španielska dedina.A zamestnávateľa žiadneho nemám (t.j.nikto za mňa tú daň ani žiadne odvody nezráža),ja jednoducho niečo namaľujem ..a dám do rôznych predajní predať.Dôchodok mám 7200 Sk.Vďaka.
veronikasad
07.08.08,16:07
Síce ďakujem za odpovedˇ,ale ja by som chcela laickejšie vysvetlenie, toto je pre mňa španielska dedina.A zamestnávateľa žiadneho nemám (t.j.nikto za mňa tú daň ani žiadne odvody nezráža),ja jednoducho niečo namaľujem ..a dám do rôznych predajní predať.Dôchodok mám 7200 Sk.Vďaka.
Na základe čoho to dávaš do obchodov ? Máš živnosť alebo na základe autorského zákona ?
Esther
07.08.08,16:14
Veď to, že to som ešte len teraz začala, takže živnosť ešte nemám(zatiaľ sa zisky extra nehrnú, ale čo keď...)Oni mi to zoberú na komis a keď sa to predá, vyplatia mi koruny.
Katy a R
07.08.08,16:20
Veď to, že to som ešte len teraz začala, takže živnosť ešte nemám(zatiaľ sa zisky extra nehrnú, ale čo keď...)Oni mi to zoberú na komis a keď sa to predá, vyplatia mi koruny.

... ja by som to definovala ako príležitostný príjem - podľa § 8
Esther
07.08.08,16:48
Takže ak by som tento rok mala príjem vyšší ako 98000 Sk čo musím urobiť?
Marína
07.08.08,17:25
Môj názor, najvhodnejšie je postupovať podľa Autorského zákona.
Komplexné riešenie nájdeš v tejto téme http://www.porada.sk/t68078-invalidny-dochodca-a-licencna-zmluva.html