bui
06.08.08,21:04
Ako mam do vypoctu mzdy uviest ak zamestnanec ktory normalne robi 8 hodin denne pocas pracovnych dni , robil aj v sobotu 5.7. co je sviatok, a zaroven robil 11 hodin? ( Bol na sluzobnej ceste, z ktorej doniesol podpisany pracovny list a je ocividne ze v dany den robil, aj ked islo o sluzobnu cestu)
Nadcasov ma uz vela a tak mu uz davame za odpracovane nadcasy nahradne volno. Kedze islo o pracu v sobotu celych 11 hodin je pre neho nadcas, no zaplietol sa mi tam aj ten sviatok a tak si neviem rady. Ako mu spravne vypocitat mzdu? Vopred dakujem.
Zoltán Kovács
06.08.08,19:39
Ako mam do vypoctu mzdy uviest ak zamestnanec ktory normalne robi 8 hodin denne pocas pracovnych dni , robil aj v sobotu 5.7. co je sviatok, a zaroven robil 11 hodin? ( Bol na sluzobnej ceste, z ktorej doniesol podpisany pracovny list a je ocividne ze v dany den robil, aj ked islo o sluzobnu cestu)
Nadcasov ma uz vela a tak mu uz davame za odpracovane nadcasy nahradne volno. Kedze islo o pracu v sobotu celych 11 hodin je pre neho nadcas, no zaplietol sa mi tam aj ten sviatok a tak si neviem rady. Ako mu spravne vypocitat mzdu? Vopred dakujem.

Ja by som to klasifikoval ako nadčas, a nie ako prácu počas sviatku. Ak by ten sviatok padol na prac. deň, teda pondelok až piatok (jeden z tých), potom by som to evidoval ako práca počas sviatku.
bui
07.08.08,15:46
takze je le ako som to urobila ja. Ja som 11 hodin prace vo sviatok v sobotu dala ako nadcas, namiesto coho bude mat zamestnanec nahradne volno 11 hodin,a plus som preplatila priplatok za pracu vo sviatok na 11 hodin. Takze to budem musiet prerobit....:confused:
Zoltán Kovács
07.08.08,15:52
takze je le ako som to urobila ja. Ja som 11 hodin prace vo sviatok v sobotu dala ako nadcas, namiesto coho bude mat zamestnanec nahradne volno 11 hodin,a plus som preplatila priplatok za pracu vo sviatok na 11 hodin. Takze to budem musiet prerobit....:confused:

POčkaj na vyjadrenie iných, netvrdím, že môje riešenie je správne.
Marína
07.08.08,16:17
Riešenie nájdeš tu http://www.porada.sk/t71179-priplatok-za-sobotu-nedelu.html a v linkoch tam priložených.
bui
07.08.08,20:40
asi som tam odpved nenasla, tam ide o mzdove zvyhodnenie za pracu v sobotu a nedelu, ktore bolo zrusene. Taktiez je tam napisane ze ak zamestnanec dostane za pracu nadcas nahradne volno mzdove zvyhodnenie za pracu nadcas mu nepatri, to mi je jasne. No mna zaujima ci v pripade ze robi nadcas vo sviatok a dostane za to nahradne volno, ci mu patri mzdove zvyhodnenie ale za to ze dany nadcas ospracoval vo sviatok, kedze 5.7.bol sviatok. Cize mzdove zvyhodnenie za pracu nadcas mu nepatri, kedze dosatne nahradne volno, no teraz uz len rozhodnut o mzdovom zvyhodneni za pracu vo sviatok:confused:
Antea
08.08.08,05:05
asi som tam odpved nenasla, tam ide o mzdove zvyhodnenie za pracu v sobotu a nedelu, ktore bolo zrusene. Taktiez je tam napisane ze ak zamestnanec dostane za pracu nadcas nahradne volno mzdove zvyhodnenie za pracu nadcas mu nepatri, to mi je jasne. No mna zaujima ci v pripade ze robi nadcas vo sviatok a dostane za to nahradne volno, ci mu patri mzdove zvyhodnenie ale za to ze dany nadcas ospracoval vo sviatok, kedze 5.7.bol sviatok. Cize mzdove zvyhodnenie za pracu nadcas mu nepatri, kedze dosatne nahradne volno, no teraz uz len rozhodnut o mzdovom zvyhodneni za pracu vo sviatok:confused:
Ja by som mu dala mzdové zvýdodnenie za prácu vo sviatok a za čerpanie náhradného voľna nič. Náhrada by mu patrila len vtedy keby sviatok bol pracovný deň.
bui
08.08.08,23:12
Takze to mam dobre? Ako som uz pisala, za nadcas dostane nahradne volno (ziadnu nahradu ani priplatok) a za to ze bol sviatok som mu dala priplatok za pracu vo sviatok, na celych 11 hodin...
myrtus
09.08.08,07:16
Neviem, či som to správne pochopila, to by mal na výplatnej páske príplatok k čomu? Ja si myslím, že ak si vyberie náhradné voľno, nepatrí mu mzdové zvýhodnenie za nadčas, ale ani za prácu vo sviatok. Ak sa mýlim, tak som doteraz zle robila mzdy ja:-(
Iveta Matlovičová
10.08.08,08:52
Takže je v tom taký malý chaosík:-)
1.) Práca vo sviatok a práca nadčas sú dve samostané veci.
2.) V prípade súbehu patria zamestnanocovi obidve mzdové zvýhodnenia.
3.) Ak ZC po dohode so ZĽ-om bude čerpať náhradné voľno tak namiesto:
- mzd.zvýhodnenia za prácu nadčas ZC-ovi patrí v plnej výške mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok alebo
- mzdového zvýhodnenia za prácu vo sviatok ZC-ovi patrí v plnej výške mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas
myrtus
13.08.08,05:46
ďakujem za vysvetlenie
jales
13.08.08,10:03
Podľa mňa ak pracovník nebude brať náhradné voľno má nárok na príplatok za prácu nadčas a zároveň príplatok za sviatok.

Ak bude čerpať náhradné voľno: § 122 ods 2) ZP:

Ak sa zamestnávateľ so zamestnancovm dohodne na čerpaní NV za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina NV. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí.

To isté máš v ZP v § 121 ods.1) pri čerpaní NV za nadčas.
Takže ak čerpe NV prichádza o príplatky.

Aspoň tak to chápem ja podľa ZP.
bui
13.08.08,17:59
Takze uz si len vybrat....Fronco...versus Jales...:D............asi sa priklonim k tvrdeniu Jalesa, pretoze tam sa mozem odvolat na konktretne znenie zakona..no tvrdenie Fronca o vybere bud priplatok za sviatok alebo priplatok za nadcas som nenasla...
Iveta Matlovičová
14.08.08,04:08
Takze uz si len vybrat....Fronco...versus Jales...:D............asi sa priklonim k tvrdeniu Jalesa, pretoze tam sa mozem odvolat na konktretne znenie zakona..no tvrdenie Fronca o vybere bud priplatok za sviatok alebo priplatok za nadcas som nenasla...

ok je to na tebe, inak k tomu § 122 ods. 2 chcem dodať, že celé znenie tohto ustanovenia sa týka len mzdy a náhrady mzdy za sviatok, teda aj mzdového zvýhodnenia za sviatok, ktoré mu v prípade čerpania náhradného voľna nepatrí.
Pri mojej odpovedi som sa oprela o výklad k § 122, ktoré spracovalo MPSVR k súbehu práce nadčas a práce vo sviatok. Škoda, že to dali len do výkladu a nie priamo do znenia, bolo BY to jasnejšie.
Pekný deň.
dada 1
03.09.08,06:00
Zamestnávateľ nariadil prácu nadčas na 29.08./sviatok/a 30.08 nakoľko sa neplnil plán výroby, niektorí zamestnanci neprisli, môže ich zamestnávateľ písomne upozorniť na porušenie pracovnej disciplíny s následným ukončením pp. Práca nadča v rozsahu 150 hodin ročne nebola prekročená. Ďakujem