holubek
06.08.08,22:57
Ahojte.

Chcem sa poradit ako by ste postupovali, zachovali sa, poradili mi v mojom pripade.
So susedmi mame dobre susedske vztahy a rad by som ich aj udrzal!
Mame rozny dom tzn. je nas vidiet z dvoch stran, niekedy mam pocit ze sme ako vo vyklade. Inspirovala ma velmi prakticka a ucelna stena, plot z krikov lieskoveho orecha. Lieska rychlo rastie, je pomerne nenarocna, prinasa urodu. Nedavno mi vsak sused naznacil ze mu zistili alergiu, okrem ineho aj na liesky. Mam ich na dvore vysadenych asi 15-20 krikov. Uz ma to stalo nieco penazi a namahy aby som ich mal v stave akom su. Prve, ktore som sadil, tento rok konecne rodia. Mam aj liesku cervenolistu, ktora je velmi dekorativna.
Ako by ste za zachovali v mojom pripade? Odstranili by ste liesky? Mam pochopenie pre alergikov viem co to v case ich "sezony" pre nich znamena. Pridem tym o lacny a prakticky plot, suseda vsak potesim.
Ak ich odstranim co by ste mi doporucili namiesto liesok nasadit, hladam nieco co je nenarocne, rychlo rastie, je dekorativne a prinasa uzitok.

Dakujem za nazory a rady!!!
legolas
07.08.08,11:20
Ahojte.

Chcem sa poradit ako by ste postupovali, zachovali sa, poradili mi v mojom pripade.
So susedmi mame dobre susedske vztahy a rad by som ich aj udrzal!
Mame rozny dom tzn. je nas vidiet z dvoch stran, niekedy mam pocit ze sme ako vo vyklade. Inspirovala ma velmi prakticka a ucelna stena, plot z krikov lieskoveho orecha. Lieska rychlo rastie, je pomerne nenarocna, prinasa urodu. Nedavno mi vsak sused naznacil ze mu zistili alergiu, okrem ineho aj na liesky. Mam ich na dvore vysadenych asi 15-20 krikov. Uz ma to stalo nieco penazi a namahy aby som ich mal v stave akom su. Prve, ktore som sadil, tento rok konecne rodia. Mam aj liesku cervenolistu, ktora je velmi dekorativna.
Ako by ste za zachovali v mojom pripade? Odstranili by ste liesky? Mam pochopenie pre alergikov viem co to v case ich "sezony" pre nich znamena. Pridem tym o lacny a prakticky plot, suseda vsak potesim.
Ak ich odstranim co by ste mi doporucili namiesto liesok nasadit, hladam nieco co je nenarocne, rychlo rastie, je dekorativne a prinasa uzitok.

Dakujem za nazory a rady!!!

Priateľstvo je veľmi dobrá vec, aj susedské vzťahy, ale predstav si, že by si mal nasadené vo svojej záhrade ovocné stromy no a pre alergiu suseda by si ich vyrúbal? Je pravda, že alergici sú na tom pomerne zlé, ale trvá to len v čase kvitnutia, tak aj sused sa musí prispôsobiť prírode, veď liesky nemáš len Ty tak prečo hľadať inú alternatívu?
Jara
07.08.08,11:47
Alergia je pliaga, ja ale skláňam poklonu Tvojmu rozhodnutiu, že si vôbec ochotný v rámci dobrých susedských vzťahov pristúpiť aj k takému riešeniu. Je ťažké poradiť, ale máš dobré srdce a myslím, že ak si liesky nechaš, tak budeš mať výčitky, keď budeš vidieť ako Tvoj sused kýcha, smoklí a slzí. Asi by som ich dala preč, dobré vzťahy sú na nezaplatenie a budeš mať dobrý pocit.
paťuška
07.08.08,11:56
Ja mám alergiu na liesky. V záhrade sme mali 1 krík a manžel vrámci ochrany môjho zdravia ho vyrúbal. Ibaže problém to určite neporiešilo v mojom prípade a ani v tvojom, aj keby si ich vyrúbal všetky. Totiž všade naokolo liesky rastú, kvitnú a ich pele sa šíria vzduchom a tvoje vyrúbané ho nespasia. Alergiu mám už 10 rokov liečenú a posledné 2 roky, keď mi nasadili vakcínu sa to lepší. Môžeš suseda v tomto duchu poučiť, že je ti to ľúto, ale výrubom tvojich 20 kríkov jeho problém neodstrániš. Mimochodom liesky kvitnú možno 2-3 týždne a hádam sa to dá prežiť s kýchaním a slzením. Ver mám s tým svoje skúsenosti.
arizona
07.08.08,17:08
Tiež skláňam obdiv nad tvojou ochotou!Takto rozmýšľajúcich ľudí dnes už nie je veľa!

Bolo by asi dobré,keby si sused zistil viac informácií o svojej alergii.
Ak ozaj rasú liesky aj na okolí, alebo by sa jednalo o nejaké 2-3 týždne kvitnutia,tak asi by bolo škoda ich vyrúbať.

Som vyliečená alergička, viem pochopiť aj susedsa, o.i. mi vadilo kosenie trávy.Bolo to hrozné obdobie!
Ale nemohla som žiadať, aby sa v okolí vyhubila všetka tráva...
Užívala som tabletky na stlmenie a snažila som sa vyhýbať koseným trávnikom.

Žiaľ, všetkým alergikom sa nedá vyhovieť...vždy sa niekde niečo nájde,čo kvitne:rolleyes::)
holubek
08.08.08,04:25
Dakujem Vam vsetkym za nazory, vsetci ste mi odpovedali na prvu cast otazky ci dat, prec alebo nechat liesky.
Ak sa teda rozhodnem dat prec, cim nahradit zivy plot co mi bude prinasat aj uzitok? Nemusi to byt jeden druh mozu to byt aj kombinacie...

Ste SUPER!

Vyzyvam vsetkych, ktory citate a skrsne vo vas akakolvek myslienka, podelte sa, napiste, chcem poznat pohlady z viacerych stran.
liduska
08.08.08,05:59
Prosím Ťa holúbek, mohol by si napísať niečo o pestovní liesok a aké máš ty s tým skúsenosti ? Do akej výšky narastú kríky? Vďaka.
Martin Mocko
08.08.08,06:02
Dakujem Vam vsetkym za nazory, vsetci ste mi odpovedali na prvu cast otazky ci dat, prec alebo nechat liesky.
Ak sa teda rozhodnem dat prec, cim nahradit zivy plot co mi bude prinasat aj uzitok? Nemusi to byt jeden druh mozu to byt aj kombinacie...

Ste SUPER!

Vyzyvam vsetkych, ktory citate a skrsne vo vas akakolvek myslienka, podelte sa, napiste, chcem poznat pohlady z viacerych stran.

Ja osobne by som vyskúšal niečo ihličnaté. Napr. Tuja alebo zlatý smer. Neopadáva to..taktiež nenáročné na pestovanie...a rastie dosť rýchlo. A susedovi by taktiež nemali spôsobovať problémy...
Chobot
08.08.08,06:36
Dakujem Vam vsetkym za nazory, vsetci ste mi odpovedali na prvu cast otazky ci dat, prec alebo nechat liesky.
Ak sa teda rozhodnem dat prec, cim nahradit zivy plot co mi bude prinasat aj uzitok? Nemusi to byt jeden druh mozu to byt aj kombinacie...

Ste SUPER!

Vyzyvam vsetkych, ktory citate a skrsne vo vas akakolvek myslienka, podelte sa, napiste, chcem poznat pohlady z viacerych stran.

Škoda tých liesok, tiež sa mi páčia liesky a najmä oriešky.

Ale už keď ich vyrúbeš, tak dá sa miesto nich nasadiť, ako už bolo spomenuté, tuje, alebo ja mám dobré skúsenosti s krušpánom (http://www.klivia.com/kry_buxus.htm), či latiský názov Buxus (http://www.trvalky.com/index.htm?pod=/_940-buxus-sempervirens.htm).

Síce rastie pomalšie ako lieska, ale je dobre hustý a dá sa ľahko tvarovať. môžeš z neho nechať vyrásť plot tak vysoký, ako budeš chcieť - pekný je aj 1m vysoký plot, ale aj dvoj metrový. Stačí ho 2-3 x do roka zarovnať - zastrihať.

Dalo by sa ešte nasadiť 1 rad hrozna, ale tam je nevýhoda, že v zime zhodí listy a vidno cez to. Je ťažké skombinovať plot a ešte aby aj bol inak užitočný. Bazu ti nedoporučujem, lebo rastie doširoka a budeš tam mať toľko vtákov a ich čierne "značky", že to nebude pekné.

Keby si sa rozhodol ich dať preč, čo s nimi urobíš? Keby si ich mal skántriť, tak to nerob. Radšej mi daj vedieť, a posadím ich niekde okolo nášho paneláku, najmä tú červenolistú. Jednu takú mám už 2. rok, ale pomaly rastie, lebo je blízko chodníka a fagani sem tam odšklbnú nejaký ten konárik.
Chobot
08.08.08,06:40
Prosím Ťa holúbek, mohol by si napísať niečo o pestovní liesok a aké máš ty s tým skúsenosti ? Do akej výšky narastú kríky? Vďaka.

Mám trochu teoretických a pár praktických vedomostí s pestovaním liesky. Lieska narastie do výšky cca. 2,5 m. Pokiaľ konáre ostriháš, tak pôjde skôr do šírky a bude krík hustnúť.

Mňa najmä zaujímalo, ako sa rozmnožuje. Skúšal som odrezkami, ale neujali sa, nezakorenili. Treba konár vnoriť do zeme a zaťažiť a v mieste, kde je v zemi, tak zakorení. Potom je možné ho oddeliť od materského kríku a presadiť. Dá sa aj zo semena (orieška), ale trvá to dosť dlho. Prvý rok vyrastie do výšky cca 50 cm, druhý rok sa rozkonári, plody možno očakávať tak na 4.-5. rok. Inak je to nenáročná drevina, nepotrebuje veľkú starostlivosť.
irma1
08.08.08,08:24
Ja osobne by som vyskúšal niečo ihličnaté. Napr. Tuja alebo zlatý smer. Neopadáva to..taktiež nenáročné na pestovanie...a rastie dosť rýchlo. A susedovi by taktiež nemali spôsobovať problémy...


Moja švagriná - astmatička sa skoro zadusila, lebo prešla po chodníku okolo záhrady, kde práve strihali tuje.
tiny77
08.08.08,08:56
Moja švagriná - astmatička sa skoro zadusila, lebo prešla po chodníku okolo záhrady, kde práve strihali tuje.
ved prave, budes to riesit takto radikalne aj potom, ked tam budu napr. tuje a najde sa novy alergik? Tiez mam alergiu, s obcasnymi astmatickymi zachvatmi, ale 2x do roka po dva tyzdne to vydrzim s antihistaminikami. Urcite nebudem chodit po svete a dozadovat sa kantrenia tej zelene, co nam este na modrej planete zostala... skoda liesok, ja som za to, aby si rastli... :)
holubek
08.08.08,10:35
Mňa najmä zaujímalo, ako sa rozmnožuje. Skúšal som odrezkami, ale neujali sa, nezakorenili. Treba konár vnoriť do zeme a zaťažiť a v mieste, kde je v zemi, tak zakorení. Potom je možné ho oddeliť od materského kríku a presadiť.

Pozor, myslim ze metoda vnorenia konara do zeme na liesku nebude platit. Lieska sa rozmnozuje odnozovanim, tzn. ak je koren dost silny, zacne vyhanat zboku nove mlade konariky, ktore je mozne odkopat.
Chobot
08.08.08,12:02
Pozor, myslim ze metoda vnorenia konara do zeme na liesku nebude platit. Lieska sa rozmnozuje odnozovanim, tzn. ak je koren dost silny, zacne vyhanat zboku nove mlade konariky, ktore je mozne odkopat.

V praxi som to síce neskúšal, ale videl som to už nie v jednej literatúre. Tie odnože viem.
holubek
18.08.08,22:53
Skusim asi medzi liesky nieco vsadit a postupne ich budem riedit. Mozno by boli fajn:
Meruzalka cervená (Ribes sanguineum ‘Atrorubens’), ker so strapcami cervenych kvetov, kvitnucich od aprila do maja. Ked sa nestriha dosahuje vysku 2-4 metre. Potrebuje slnecne stanovisko.

Ibistek syrský (Hibiscus syriacus), ker s velkymi, nejcastejsie jednoduchymi fialovo ruzovymi alebo modrymi kvetmi. Dorasta do vysky 2-3m.


Vajgelia ruzova(Weigela florida ‘Variegata’), nadherny bohaty ker kvitnuci v juni. Je nizsieho vzrastu, dosahuje vysku len okolo 1,5m. Hodi sa pred vysoke ihlicnany – tie mu zaistia udrzanie vlkejsej pody. Na suchom mieste nebude prospievat. Neni narocna na klimu.


Keria japonska (Kerria japonica ‘Pleniflora’), opadavy ker, nema ziadne zvlastne naroky na klimu a podu. Potesi velkym mnozstvom plnych zltych kvetov. Dorasta do vysky 3m.

Tavolnik japonsky. (Spirea) Listnaty opadavy ker. Kvitne od juna do septembra bielymi kvetmi v sukvetiach. Po odkvitnuti je ho mozne prerezat. Na stanovisko nenarocny, no v tieni menej kvitne. Dorasta do vyšky 0,6 až 0,8m.

Pajazmin byva pre svoju vonu oznacovany ako nepravy jasmin.

Pajazmin vencovy (Philadelphus coronarius), jeden az tri metre vysoky ker s prijemne voniacimi bielimy kvetmi, objavujucimi se od maja do juna. Nenarocny, miluje slnoko, ale bude rast i v tieni, ale menej bude kvitnut.

Moruša biela Morus alba ´Pendula´
rozlozity mensi strom, s oblukovite previsajucimi konarmi a velkymi listami, kvety nenapadné plody biele jedle, veľmi sladke

...chcel som aj uzitok zo ziveho plota

Mimochodom skusal som aj zahon zo slnecnic, celkom to bolo fajn, len v zime sme boli bez plota.
petmar
19.08.08,11:38
mimotemy Veľmi sa mi páči ako si od prvotných otázok naštudoval problematiku a môžeme sa poučiť aj ostatní !
holubek
22.08.08,18:58
No, tak som dnes zacal s vysadzanim tuji...
Sused vykopal starsie tuje, tak som ich poriadne omladil a zasadil...
Dufam ze nebude nikto na blizku alergicky. :-D
Chobot
22.08.08,19:34
No, tak som dnes zacal s vysadzanim tuji...
Sused vykopal starsie tuje, tak som ich poriadne omladil a zasadil...
Dufam ze nebude nikto na blizku alergicky. :-D

A čo liesky? Ešte ich nechávaš?
holubek
22.08.08,20:54
Zatial ano, cakam na vyjadrenie a postoj suseda.

...ale myslim na teba, keby som sa zbavovoal liesok... ;-)