unitvp
07.08.08,08:17
Poraďte prosím.
Stratil som USB kľúč na ktorom som mal dosť "citlivé" dáta.
Jestvuje nejaký soft na uzamknutie USB kľúča, alebo na šifrovanie uložených dát na USB kľúči ?
Ďakujem.
:)
m.majling
07.08.08,07:15
skor nez zamknutie by som volil sifrovanie.
napr. data ktore tam ukladas si predtym zasifrujes, a az po tom ulozis na kluc.

problem vznikne vtedy ak chces data z kluca pouzivat mimo pc na ktorom ho vies zasifrovat a dekryptovat.

pokial by si mal na jednom kluci ulozeny soft na dekryptovanie a aj zasifrovane data tak je len otazka kratkeho casu kedy by ten program niekto zlomil a dekryproval tvoje data.

pokial mas sifrovaci program mimo kluca je to o poznanie bezpecnejsie.

skus haldat na tahaj sk alebo slunecnice cz
robin78
07.08.08,07:24
niektory vyrobcovia zvyknu uz dodavat nejaky soft priamo ku klucu, ktory umoznuje rozdelit disk na viacej casti a vybrane casti zaheslovat. Po vlozeni disku sa spristupni len nezaheslovana cast a na spristupnenie zaheslovanej casti je uz potrebny program a zadanie heslo. V pripade napr. mojho kluca vyrobca udava, ze v pripade zabudnutia hesla, je nutne disk znovu naformatovat a zadat nove heslo, takze k uniku dat by nemalo dojst.
unitvp
07.08.08,08:10
Pozeral som teraz rôzne free šifrovacie programy, ale stoja za ...
Najjednoduchšie je skutočne celý obsah USB kľúča zararkovať s heslom a pokoj.
:)
vyr skalny
07.08.08,19:36
A co tak napad od sudruhov z Japonska..? :)
http://www.dsl.sk/article.php?article=6153
duves
08.08.08,03:43
To je mechanicka ochrana. Je pravdepodobne, že sa k datam da dostat.
leonq
08.08.08,05:23
kluce od firmy Verbatim su dodavane so softwerom na sifrovanie, vyhodou je ze sa daju otvorit na kazdom pocitaci s win. a nemusi sa nic instalovat
Martin Mocko
08.08.08,05:37
Chobot
08.08.08,06:54
niektory vyrobcovia zvyknu uz dodavat nejaky soft priamo ku klucu, ktory umoznuje rozdelit disk na viacej casti a vybrane casti zaheslovat. Po vlozeni disku sa spristupni len nezaheslovana cast a na spristupnenie zaheslovanej casti je uz potrebny program a zadanie heslo. V pripade napr. mojho kluca vyrobca udava, ze v pripade zabudnutia hesla, je nutne disk znovu naformatovat a zadat nove heslo, takze k uniku dat by nemalo dojst.

Súhlasím, aj na mojom USB kľúči je aplikácia (USBNB.exe) ktorá ako taká malá virtuálna stanica chránená heslom. Tak môžem na kľúč uložiť dáta a bez otvorenia tej aplikácie (heslom) sa k údajom nedá dostať, hoci sú na kľúči, lebo sú šifrované.
stormcatcher
10.08.08,06:36
robin78
...aky mas usb kluc na ktorom pri preformatovani zadas nove heslo a vsetko je verejne? chcel by som totiz vedied, aky kluc si nemam kupovat.
Stevo5
10.08.08,08:05
robin78
...aky mas usb kluc na ktorom pri preformatovani zadas nove heslo a vsetko je verejne? chcel by som totiz vedied, aky kluc si nemam kupovat.

Špatne si tomu rozumel, prečítaj si ešte raz príspevok od robin78 kým sa vyjadríš.
stormcatcher
11.08.08,06:10
Špatne si tomu rozumel, prečítaj si ešte raz príspevok od robin78 kým sa vyjadríš.

ospravedlnujm sa, kazdy neni pocitacovy genius a ty sa nemusis hned rozculovat. "kym sa vyjadris" a vlastne neni tu aj o tom?

vies, skor som na vec zavtipkoval. ja to vidim takto:
unitvp - "Stratil som USB kľúč na ktorom som mal dosť "citlivé" dáta. Jestvuje nejaký soft na uzamknutie USB kľúča, alebo na šifrovanie uložených dát na USB kľúči ?"
robin78 - len cast "V pripade napr. mojho kluca vyrobca udava, ze v pripade zabudnutia hesla, je nutne disk znovu naformatovat a zadat nove heslo, takze k uniku dat by nemalo dojst."

tkze:
ja stratim usb kluc na korom je zaheslovane .exe, ty ho najdes, sformatujes -ako ta poucil vyrobca-, zadas nove heslo, no a potom su uz veci verejne.
vobec netvrdim, ze robin78 klame, ale potom to heslo je uplne zbytocne.
ako som uz spomenul zavtipkoval som na to ako ta vyrobca pouci dostat sa do zaheslovaneho kluca.
par roznych diskov som sformatoval a datam ktore na nom ostaly, som musel dat zbohom. takže, ak by si sa sformatovanim kluca nahodou dostal za heslo, nie som si isty ci by si este tam nasiel tie citlive data.
m.majling
11.08.08,12:29
zip alebo rar s heslom sa da zlomit za par hodin na beznej masine. zalezi od zlozitosti hesla ,,ale uprimne kto si dava taketo heslo 456ščťž322gd852gf2cbv2n0df5ť4ščš343$%^%%^&^&^%

? :-) bezne hesla kde su pouzite vsetky pismena a cisla do 12 znakov sa da zlomit vramci par hodin
m.majling
11.08.08,12:30
pokial mam dolezite info "fakt dolezite" tak nemam problem utratit 50 000 za kvalitny sifrovaci nastroj ktory vyuzijem a kompletnu vnutropodnikovu komunikaciu a ochranu dat ,nebudem pouzivat free nastroje
Chobot
11.08.08,12:32
? :-) bezne hesla kde su pouzite vsetky pismena a cisla do 12 znakov sa da zlomit vramci par hodin

Aký soft na to používaš?
robin78
11.08.08,12:58
Mozno ze som sa nevyjadril celkom cisto, ale naformatovanim klucu stratis vsetky data, takze po sformatovani si zadefinujes nove heslo pod ktorym budes pristupovat ku skrytej sekcii. Samozrejme sekcia je cista, cize je potrebne tam nanovo si nakopirovat data. K ziadnemu uniku dat neprislo.


ospravedlnujm sa, kazdy neni pocitacovy genius a ty sa nemusis hned rozculovat. "kym sa vyjadris" a vlastne neni tu aj o tom?

vies, skor som na vec zavtipkoval. ja to vidim takto:
unitvp - "Stratil som USB kľúč na ktorom som mal dosť "citlivé" dáta. Jestvuje nejaký soft na uzamknutie USB kľúča, alebo na šifrovanie uložených dát na USB kľúči ?"
robin78 - len cast "V pripade napr. mojho kluca vyrobca udava, ze v pripade zabudnutia hesla, je nutne disk znovu naformatovat a zadat nove heslo, takze k uniku dat by nemalo dojst."

tkze:
ja stratim usb kluc na korom je zaheslovane .exe, ty ho najdes, sformatujes -ako ta poucil vyrobca-, zadas nove heslo, no a potom su uz veci verejne.
vobec netvrdim, ze robin78 klame, ale potom to heslo je uplne zbytocne.
ako som uz spomenul zavtipkoval som na to ako ta vyrobca pouci dostat sa do zaheslovaneho kluca.
par roznych diskov som sformatoval a datam ktore na nom ostaly, som musel dat zbohom. takže, ak by si sa sformatovanim kluca nahodou dostal za heslo, nie som si isty ci by si este tam nasiel tie citlive data.
stormcatcher
11.08.08,14:04
Mozno ze som sa nevyjadril celkom cisto, ale naformatovanim klucu stratis vsetky data, takze po sformatovani si zadefinujes nove heslo pod ktorym budes pristupovat ku skrytej sekcii. Samozrejme sekcia je cista, cize je potrebne tam nanovo si nakopirovat data. K ziadnemu uniku dat neprislo.

ako moze byt sekcie prazdna, ked ty kluc ides sformatovat koli novemu heslu? ako si dostal odtial tie informacie?
nanovo tam skopirujes data. odkial? zo zalohy? ked mam data zalohovane, mozem sa vykaslat na nejaky kluc za 200 Sk
stormcatcher
11.08.08,14:08
zip alebo rar s heslom sa da zlomit za par hodin na beznej masine. zalezi od zlozitosti hesla ,,ale uprimne kto si dava taketo heslo 456ščťž322gd852gf2cbv2n0df5ť4ščš343$%^%%^&^&^%

? :-) bezne hesla kde su pouzite vsetky pismena a cisla do 12 znakov sa da zlomit vramci par hodin

...uprimne ja. v ib pouzivam 250 znakov, a este pestrejsich ake si napisal. samozrejme ich kopirujem z kluca.
robin78
11.08.08,14:44
ako moze byt sekcie prazdna, ked ty kluc ides sformatovat koli novemu heslu? ako si dostal odtial tie informacie?
nanovo tam skopirujes data. odkial? zo zalohy? ked mam data zalohovane, mozem sa vykaslat na nejaky kluc za 200 Sk

Tusim si to cele nepochopil. Alebo nevies co je ucelom formatovania? Princip ochrany spociva v tom, aby sa k citlivym datam nedostala cudzia osoba. Problem je, ze ked zabudnes heslo, tak sa k datam nedostanes uz ani ty, ale kedze chces kluc aj dalej pouzivat, tak musis mat nejaku moznost, ale za cenu, ze zahodis data na nom, t.j. to naformatujes / vycistis /, takze po tomto procese ma uz kluc cisty a mozes zacat od znovu, vytvorit skrytu sekciu a nanovo ju zaheslovat.

Obycajne sa usb kluc pouziva na prenos dat, takze obycajne tie data co mam na kluci mam aj niekde inde. A kedze je to zariadenie urcene na prenos dat, tak je aj vacsie riziko zneuzitia, t.j. kluc stratis, ukradne ho niekto a podobne.
Stevo5
11.08.08,14:45
ako moze byt sekcie prazdna, ked ty kluc ides sformatovat koli novemu heslu? ako si dostal odtial tie informacie?
nanovo tam skopirujes data. odkial? zo zalohy? ked mam data zalohovane, mozem sa vykaslat na nejaky kluc za 200 Sk

robin ti to presne popísal.
Máš v podstate nepoužiťeľný kľúč USB, lebo si stratil heslo. Máš 2 možnosti.
1.- Zahodiť alebo zničiť kľúč
2.- Sformátovať partíciu so zaheslovanými dátami, čím síce prídeš o "schované" dáta, ale umožní ti to kľúčik znova použiť (pre iné - nové dáta).

Partícia s programom na zaheslovanie tam zostane a sformátovaná je prázdna - kľúčik ako nový.

Takže výrobca nedáva návod ako zachrániť dáta (alebo ich sprístupniť nepovolanej osobe) sformátovaním, ale ako "spojazdniť" znova USB.
Stevo5
11.08.08,14:47
robin prepáč za duplicitu, písali sme zrejme naraz - viď čas.
robin78
11.08.08,14:47
...uprimne ja. v ib pouzivam 250 znakov, a este pestrejsich ake si napisal. samozrejme ich kopirujem z kluca.

... uprimne ... cista paranoia :D
robin78
11.08.08,14:49
robin prepáč za duplicitu, písali sme zrejme naraz - viď čas.

aspon to uz bude hadam pochopitelne vysvetlene :D
stormcatcher
11.08.08,15:52
Stevo5
...vychadzal som z toho ze unitvp stratil kluc s datami. heslo ste pomaly pridali vy.

robin78
no a formatovanie.....:cool:, a este nieco, ked sa moje konto zhodne s tvojim postaci mi heslo 123
Fero11
11.08.08,15:59
zip alebo rar s heslom sa da zlomit za par hodin na beznej masine. zalezi od zlozitosti hesla ,,ale uprimne kto si dava taketo heslo 456ščťž322gd852gf2cbv2n0df5ť4ščš343$%^%%^&^&^%

? :-) bezne hesla kde su pouzite vsetky pismena a cisla do 12 znakov sa da zlomit vramci par hodin
skus rozbalit tento subor a napis heslo
robin78
12.08.08,06:32
Stevo5
...vychadzal som z toho ze unitvp stratil kluc s datami. heslo ste pomaly pridali vy.

Ked si lepsie precitas temu tak v nej najdes:
Jestvuje nejaký soft na uzamknutie USB kľúča, alebo na šifrovanie uložených dát na USB kľúči ?



robin78
no a formatovanie.....:cool:, a este nieco, ked sa moje konto zhodne s tvojim postaci mi heslo 123

Nie je mi celkom jasne, co mas na mysli tymto porovnanim, ale to, ze by sa niekto dostal k moju heslu, tak mu to nic neriesi, obycajne je na IB viac zabezpecovacich prvkov, nie len heslo. Cize ziskanim hesla sa dozvies akurat tak stav na ucte a pohyby, ale nic viac s tym nespravis. Cize ti ostava len to obcumovanie ;)
unitvp
15.08.08,14:11
Poraďte prosím.
Stratil som USB kľúč na ktorom som mal dosť "citlivé" dáta.
Jestvuje nejaký soft na uzamknutie USB kľúča, alebo na šifrovanie uložených dát na USB kľúči ?
Ďakujem.
:)
Jestvuje !
Kúpil som si nový USB, kde výrobca na svojej www stránke má softík na správu USB kľúča ( podobne ako písal chobot ), bez zadania vstupného hesla sa kľúč neotvorí a okrem toho po uložení dokumentov a ukončení prace s USB ponúka aj šifrovanie dát pridaných dokumentov. Okrem toho má ešte niekoľko zaujímavých funkcií a je v češtine.
Dík, pri hľadaní správneho USB kľúča ma inšpirovali Vaše odpovede, najmä robin78 a chobot.