barbora111
07.08.08,08:01
Dobry den, prosim o radu. 5 rokov som bola zamestnana v CR, od juna som zamestnana na Slovensku, ale otehotnela som, a nevyjde mi 270 dni. Co mozem robit? Mam moznost si 2 mesiace nadpracovat. Da sa to - ze oficialne nastupim na matersku az mesiac po porode? Prosim poradte mi ci mam nejaku sancu, dakujem
barbora111
07.08.08,06:35
Dobry den, prosim o radu.
5 rokov som bola zamestnana v CR, platila som si tam riadne odvody, pobyt som mala na Slovensku, od juna ale pracujem znova na Slovensku. Otehotnela som, termin mam koncom januara, takze tych 270 dni mi nevyjde. Mam nejaku moznost ako ziskat matersku? na co mam vobec narok a co by som si mala zacat vybavovat?
Mam este moznost si 2 mesiace "nadpracovat". Je mozne ist oficialne na matersku az mesiac po porode a dostanem potom matersku?
Dakujem za pomoc.
JAJA11
07.08.08,06:41
Dobry den, prosim o radu.
5 rokov som bola zamestnana v CR, platila som si tam riadne odvody, pobyt som mala na Slovensku, od juna ale pracujem znova na Slovensku. Otehotnela som, termin mam koncom januara, takze tych 270 dni mi nevyjde. Mam nejaku moznost ako ziskat matersku? na co mam vobec narok a co by som si mala zacat vybavovat?
Mam este moznost si 2 mesiace "nadpracovat". Je mozne ist oficialne na matersku az mesiac po porode a dostanem potom matersku?
Dakujem za pomoc.

pokiaľ si riadne zamestnaná, dostaneš materskú hneď, tam nie je podmienka platenia 270 dní
Chobot
07.08.08,07:21
pokiaľ si riadne zamestnaná, dostaneš materskú hneď, tam nie je podmienka platenia 270 dní

S týmto nesúhlasím, na priznanie nároku na materské je potrebné splniť podmienku uvedenú v zákone o soc. poistení § 48 ods. 1 - byť poistený najmenej 270 dní počas posledných 2 rokov pred nástupom na materskú:

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Zoltán Kovács
07.08.08,07:27
A nezarátava sa práca v ČR, kde zrejme boli platené odvody?
barbora111
07.08.08,07:28
ano, odvody v CR som riadne platila
brčko
07.08.08,07:30
ak si bola zamestnaná v ČR, mali by sa zarátať aj doby nem.poistenia v Čr, tak to aspon prezentujú. Skús si to ale overiť na SP, no nie u radovej pracovníčky. Priamo na ústredí, ktoré majú EU.
barbora111
07.08.08,07:49
dakujem, uz som to urobila, na ustredi mi nepomohli, volala som na pobocku, tam mi len povedali, aby som poslala ziadost a oni potom zistia ci je to mozne... o nic mudrejsia teda nie som...
brčko
07.08.08,08:34
neviem, či si už pozerala túto stránku.
http://www.socpoist.sk/zahranicie-a-eu/553s
príp. stránku českej strany:
http://www.cssz.cz/cz/evropska-unie/socialni-zabezpeceni/

podla toho, čo je tam písané, podla mna nemusíš mať obavu. V tvojom prípade vzhladom na to, že budeš mať pri uplatnovaní nároku na materskú trvajúce nem.poistenie na Sk, to nie je až také zložité, ako by to bolo, keby si už po návrate z ČR na SK nemala nem.poistenie. Z čr sa ti vlastne iba prirátajú doby poistenia (výška odvodov nie je podstatná), takže budeš asi potrebovať formuláre E ... o dobe nemoc.poistenia v čr.
jankasm
07.08.08,09:54
Tiež si myslím, že by to takto malo byť.
A čo sa týka tej materskej, tak myslím, že určite ju nemôžeš začať poberať až po pôrode. Podmienky treba splniť do dňa pôrodu, ak splníš podmienku 270 dní NP až po pôrode, tak Ti to aj tak nepomôže.
Mohla by si napr. pracovať dlhšie, čiže na MD by si nastúpila napr. 6 týždnov pred pôrodom a pracovať môžeš ďalej napr. na dohodu. ;)
Chobot
07.08.08,10:01
Tiež si myslím, že by to takto malo byť.
A čo sa týka tej materskej, tak myslím, že určite ju nemôžeš začať poberať až po pôrode. Podmienky treba splniť do dňa pôrodu, ak splníš podmienku 270 dní NP až po pôrode, tak Ti to aj tak nepomôže.
Mohla by si napr. pracovať dlhšie, čiže na MD by si nastúpila napr. 6 týždnov pred pôrodom a pracovať môžeš ďalej napr. na dohodu. ;)

Súhlasím, že ak do pôrodu nesplní tých 270 dní, tak aj tak nebude mať nárok.

Akurát že na materskú nie je povinná nastúpiť tých 6 týždňov pred pôrodom, môže kľudne aj deň prd pôrodom, ale v tom prípade sa ukráti o materskú dovolenku, lebo po pôrode bude môcť čerpať len 22 týždňov MD- § 167 ods. 2:
"(2) Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času ustanoveného v § 166 ods. 1. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu."
veronikasad
07.08.08,13:37
dakujem, uz som to urobila, na ustredi mi nepomohli, volala som na pobocku, tam mi len povedali, aby som poslala ziadost a oni potom zistia ci je to mozne... o nic mudrejsia teda nie som...
Mám osobnú skúsenosť s vybavovaním materskej pri práci v Taliansku. Ak to vybavuje pobočka, trvá to veľmi dlho. Ak máš možnosť požiadať niekoho kto sa zdržuje v ČR, alebo si tam ešte sama, treba to vybaviť osobne. Číslo formulára aj adresu inštitúcie, kde sa potvrdenie vydáva, ti povedia na Vašej pobočke SP.

Možno ti pomôžu aj tieto informácie zo stránky SP :

http://www.socpoist.sk/materske/1293s