arven
07.08.08,10:30
Pekný deň prajem všetkým Poraďákom. Čítam tu rôzne príspevky ohľadne cestovných náhrad, ale taký som nenašla. Potrebovala by som poradiť, ako si má podnikateľ FO vypočítať cestovné náhrady keď si ich chce refakturovať u inej FO?
Príklad: Sú dve FO, podnikajú každý zvlášť ale v rovnakej oblasti (jedná sa o advokátov) a samozrejme, že spolupracujú a navzájom si vypomáhajú. Ide o to, že keď jeden advokát ide svojim služobným autom (má ho zaradený vo svojom OM) na nejaké pojednávanie v inom meste na základe splnomocnenia od druhého advokáta a chce si potom u neho vyfakturovať (refakturovať) cestovné náhrady, čo tam môže dať do ceny? Len náhrady za spotrebované PHM, alebo môže si tam započítať aj zákl. náhradu tých 5,50? Lebo pri prepočte len PHM mi vychádza na 1 km suma 2,60, ale s tými 5,50 je to 8,10 Sk. A to x počet km je potom už dosť veľký rozdiel (2,60 x 300 = 780,-Sk, alebo 8,10 x 300 = 2.430,-Sk) Čo myslíte, ako je to správne? Vopred ďakujem za usmernenie.
Zoltán Kovács
07.08.08,08:35
Pri motorovom vozidle zaradenom do OM sa neberie do úvahy náhrada 5,50 Sk za km.
arven
07.08.08,09:52
Súhlasím s tým, že keď si účtuje sám podnikateľ cestovné výdavky, že si nemôže dať tých 5,50 náhradu, to je mi jasné, ale z pohľadu, že to chce účtovať inému podnikateľovi - mi to nie je celkom jasné, veď on nepoužíva jeho firemné auto, ale svoje a nie je to potom niečo podobné ako pri zamestnancoch? Bol vyslaný na služobnú cestu svojim osobným autom pre vykonanie určitej práce (na základe splnomocnenia) pre niekoho iného? Alebo to chápem zlé? Zdá sa mi, že tieto veci v zákone nie sú doriešené. Všade sa píše len o súkromnom aute alebo aute v majetku, ale nikde som nenašla príklad ako to je pri takýchto refakturáciách? Neviete ma usmerniť? Alebo to chápem úplne blbo? Vďaka.
veronikasad
07.08.08,10:13
Pekný deň prajem všetkým Poraďákom. Čítam tu rôzne príspevky ohľadne cestovných náhrad, ale taký som nenašla. Potrebovala by som poradiť, ako si má podnikateľ FO vypočítať cestovné náhrady keď si ich chce refakturovať u inej FO?
Príklad: Sú dve FO, podnikajú každý zvlášť ale v rovnakej oblasti (jedná sa o advokátov) a samozrejme, že spolupracujú a navzájom si vypomáhajú. Ide o to, že keď jeden advokát ide svojim služobným autom (má ho zaradený vo svojom OM) na nejaké pojednávanie v inom meste na základe splnomocnenia od druhého advokáta a chce si potom u neho vyfakturovať (refakturovať) cestovné náhrady, čo tam môže dať do ceny? Len náhrady za spotrebované PHM, alebo môže si tam započítať aj zákl. náhradu tých 5,50? Lebo pri prepočte len PHM mi vychádza na 1 km suma 2,60, ale s tými 5,50 je to 8,10 Sk. A to x počet km je potom už dosť veľký rozdiel (2,60 x 300 = 780,-Sk, alebo 8,10 x 300 = 2.430,-Sk) Čo myslíte, ako je to správne? Vopred ďakujem za usmernenie.
Myslím, že v tomto prípade neide o prefakturáciu.
Ak cena úkonov advokáta nie je stanovená zo zákona, dohodne si cenu v zmysle zák. o cenách 18/96 Z.z vrátane cestovných náhrad

Alebo

na faktúre uvedie cenu za zastupovanie v zmysle cenníka a ako ďalšiu položku použitie motor. vozidla, kde si určí cenu sám a vôbec to nemusí byť len základná sadzba náhrady + PHM. Na faktúru napíše Cena stanovená dohodou v zmysle zák. 18/96 Z.z. o cenách.

Pohľad na vec z druhej strany :
Advokát, ktorý vystavuje faktúry vrátane prepravy bude mať príjem za prepravu vo výške ktorú uvedie na faktúre. Do nákladov si však môže zahrnúť len paušál za použitie mot. vozidla 5,50 sk/km + spotrebu PHM /v tomto prípade 2,60sk/km/.

U advokáta, ktorý si službu objednal, bude celá hodnota faktúry daňovým výdavkom.
arven
07.08.08,10:45
Myslím, že v tomto prípade neide o prefakturáciu.
Ak cena úkonov advokáta nie je stanovená zo zákona, dohodne si cenu v zmysle zák. o cenách 18/96 Z.z vrátane cestovných náhrad

Alebo

na faktúre uvedie cenu za zastupovanie v zmysle cenníka a ako ďalšiu položku použitie motor. vozidla, kde si určí cenu sám a vôbec to nemusí byť len základná sadzba náhrady + PHM. Na faktúru napíše Cena stanovená dohodou v zmysle zák. 18/96 Z.z. o cenách.

Pohľad na vec z druhej strany :
Advokát, ktorý vystavuje faktúry vrátane prepravy bude mať príjem za prepravu vo výške ktorú uvedie na faktúre. Do nákladov si však môže zahrnúť len paušál za použitie mot. vozidla 5,50 sk/km + spotrebu PHM /v tomto prípade 2,60sk/km/.

U advokáta, ktorý si službu objednal, bude celá hodnota faktúry daňovým výdavkom.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Aj ja som si myslela, že by to mohlo byť tak nejako, ide o to aby ten druhý advokát nemal pocit, že si ten prvý účtuje veľa za cestu, tak preto sa dohodli na tej cene podľa prepočtu ako by to bolo u zamestnancoch, ale nevedela som či aj tých 5,50 by som mohla tam zarátať. Prvý advokát si do výdavkov účtuje len cenu PHM, ktorú spotreboval na tej ceste + si preplatí stravné za čas ktorý tam strávil, nič iné. Ide len o to, že si chcel dať tú cestu preplatiť tomu druhému advokátovi. V tom bol celý problém. Ešte raz ďakujem.
Janinkaaa
04.06.12,12:17
SRO má zmluvu so SZČO.
SZČO robí pre SRO kontroly po pracoviskách, ktoré ma SRO na rôznych miestach SR.
Na výkon týchto kontrol SZČO využíva svoje osobné motorové vozidlo.
V zmluve si dohodli paušálnu mesačnú odmenu za vykonané kontroly + 0,08 EUR za prejazdený km.
SZČO ku faktúre prekladá zoznam jázd s počtom prejazdených km.
Vyfaktúruje SRO : poček km x 0,08 EUR.
Bude takto vystavená faktúra daňovým nákladom SRO ?

Ďakujem.
Tweety
04.06.12,12:19
SRO má zmluvu so SZČO.
SZČO robí pre SRO kontroly po pracoviskách, ktoré ma SRO na rôznych miestach SR.
Na výkon týchto kontrol SZČO využíva svoje osobné motorové vozidlo.
V zmluve si dohodli paušálnu mesačnú odmenu za vykonané kontroly + 0,08 EUR za prejazdený km.
SZČO ku faktúre prekladá zoznam jázd s počtom prejazdených km.
Vyfaktúruje SRO : poček km x 0,08 EUR.
Bude takto vystavená faktúra daňovým nákladom SRO ?

Ďakujem.
A prečo by nemala byť? Ak sa na tom dohodli, je to OK.
Janinkaaa
04.06.12,12:21
SUPER.
Ďakujem Tweety.