papulisko
07.08.08,10:39
ahojte poraďáci,
moja otázka sa viaže k DPH z refakturácie. robíme účtovníctvo rôznym klientom. refakturujeme na nájomníkov energie. ale podklady od klienta k refakturácii obdržíme niekedy až po 20.nasledujúceho mesiaca, niekedy aj neskôr. čo sa týka vystavenia refakturačnej faktúry na nájomníka, musí byť vystavená, tak ako aj ostatné do 15-tich dní od dodania služby. keďže je to napríklad k 30.6., tak faktúra musí byť do 15.7 vystavená. ako to mám vyriešiť ? môžem to vyriešiť tak, že dodanie služby bude júlové, napr. 5.7. a tým pádom dátum vystavenia môže byť 20.7., alebo to je porušenie DPH zákona ?
ďakujem za odpoveď
azla
07.08.08,09:21
ahojte poraďáci,
moja otázka sa viaže k DPH z refakturácie. robíme účtovníctvo rôznym klientom. refakturujeme na nájomníkov energie. ale podklady od klienta k refakturácii obdržíme niekedy až po 20.nasledujúceho mesiaca, niekedy aj neskôr. čo sa týka vystavenia refakturačnej faktúry na nájomníka, musí byť vystavená, tak ako aj ostatné do 15-tich dní od dodania služby. keďže je to napríklad k 30.6., tak faktúra musí byť do 15.7 vystavená. ako to mám vyriešiť ? môžem to vyriešiť tak, že dodanie služby bude júlové, napr. 5.7. a tým pádom dátum vystavenia môže byť 20.7., alebo to je porušenie DPH zákona ?
ďakujem za odpoveď
Pri refakturácii energii, postupujete podľa ustanovenia §19, odst 3 zákona o Dph.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. ...

odcitovala som iba tú, časť , na ktorú som chcela poukazať.

Vo vašom prípade znamená, že deň dodania, bude deň vystavenia faktúry.
papulisko
07.08.08,09:36
Dakujem velmi pekne!!
Tak ak som to dobre pochopil, tak ked mi to vyjde takym stylom, ze fakturu musim vystavit az 15.7. tak tento datum podla tohoto § povazujem za den dodania tovaru ?
Dakujem
Tweety
07.08.08,09:37
Dakujem velmi pekne!!
Tak ak som to dobre pochopil, tak ked mi to vyjde takym stylom, ze fakturu musim vystavit az 15.7. tak tento datum podla tohoto § povazujem za den dodania tovaru ?
Dakujem
Áno, dátum faktúry môže byť zároveň aj dňom dodania.
papulisko
07.08.08,10:18
Dakujem este raz, aj ked mne primarne islo o to, ze ci mozem refakturovat sluzby, ktore sa tykaju napriklad juna az v juli ?
Milan Benka
07.08.08,10:22
Dakujem este raz, aj ked mne primarne islo o to, ze ci mozem refakturovat sluzby, ktore sa tykaju napriklad juna az v juli ?

Áno .
Ester plus
18.09.08,13:25
Ak ide o opakovaný odber elektiny môže sa refakturovať nájomcovi energia len raz napríklad na konci roka?
Rozalka
18.09.08,16:48
Treba kuk do zmluvy a postupovať podľa nej.