mia1
07.08.08,10:28
prosim o radu.mojmu ujovi dali podpisat zavet v ktorom odkazuje vsetok majetok cudzim ludom.a je tam aj dom ktori postavil este jeho otec,ale ujo v nom byval.a ten dom nema ani list vlastnictva ani nie je zapisany v katastri.takze nie je doklad o tom ze ten dom mu patril.ako sa da napadnut zavet?lebo cely ten zavet bol podvodom,nakolko ujo bol v nemocnici a bol na tom dost zle,myslim ze to nemohol podpisat.a za par dni na to umrel.bola to ich sikovnost a dobre premyslene a podplatene vsetko.dakujem za radu
Jana Bělohoubková
07.08.08,09:21
Ahoj,

nepríjemná situácia, ale nie bezvýchodisková...
Jednoducho podaj žalobu na súd v mieste nehnuteľnosti o určenie platnosti závetu a nezabudni tam popísať všetky okolnosti (že bol v nemocnici, na liekoch...a tak). Závet je jednostranný právny úkon, ktorý musí byť prejavom slobodnej vôle a nemôže byť doňho donútený.

Druhá vec je, že by som sa pozrela na to, ako ten závet vyzerá... v akej forme je spísaný - na počítači, ústne, formou notárskej zápisnice? Pretože ak je na počítači, podpis tvojho uja musí byť overený u notára a ak je vlastnou rukou tvojho uja, tak tam museli byť prítomní dvaja svedkovia. Ďalej: ak je písaný rukou a nie tvojim ujom, tak by mal byť neplatný (pretože závet v takomto prípade možno spísať len za osobu, ktorá nevie písať, čítať, je slepá a pod.) Spomínaš, že to nemohol podpísať: navrhnite ako dôkaz grafologický posudok jeho podpisu, či nie je sfalšovaný.

Ďalšia vec je: mal ujo nejaké deti? Pretože ako neopomenuteľných dedičov im musí niečo zostať a teda závet by bol v tom rozsahu neplatný.
mia1
07.08.08,11:28
dakujem krasne,ale oni to mali vsetko premyslene.zavet si napisali oni a boli za nim v nemocnici so starostom obce overit podpis.je jednoznacne ze starosta to taha s nimi.a boli tam aj 2 svedkovia.vsetko ako ma byt.ujo deti nemal.a je dost mozne ze to bolo nafingovane tak ze to mohli podpisat aj oni a nie ujo.ten podpis nie je podobny jeho.aka je draha analiza podpisu?a na pozostalosti sa moze nesuhlasit zo zavetom a notar to postupi na sud?a ako zistit vlastnika domu?vdaka
hanelie
07.08.08,13:07
ako zistit vlastnika domu
https://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieVlastnikFormInit.do

ak poznáš nacionale dotyčných, resp skús ujové nacio

nejaké info o grafológii : http://www.grafolog.sk/m22.htm