snehulienka
07.08.08,11:25
Ahojte. Nasa firma mala poistnu udalost, kedy silny vietor poskodil strechu. Tuto strechu sme dali opravit a uhradili sme tak dodavetlom sumu povedzme 100 tis. SK. Poistovna nam urhadila skodu vo vyske napriklad 60.000,- SK. Pre lahsi vypocet neuvazujme nad DPH, berme len naklad a vynos. Moja otazka je: rozdiel medzi NAKLADOM a VYNOSOM je DANOVY NAKLAD alebo nie? Dakujem pekne za radu.
Tweety
07.08.08,09:28
Ahojte. Nasa firma mala poistnu udalost, kedy silny vietor poskodil strechu. Tuto strechu sme dali opravit a uhradili sme tak dodavetlom sumu povedzme 100 tis. SK. Poistovna nam urhadila skodu vo vyske napriklad 60.000,- SK. Pre lahsi vypocet neuvazujme nad DPH, berme len naklad a vynos. Moja otazka je: rozdiel medzi NAKLADOM a VYNOSOM je DANOVY NAKLAD alebo nie? Dakujem pekne za radu.
Áno, podľa § 19 je uznaným nákladom.

(3) Daňovými výdavkami sú aj

g) škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
babi2
07.08.08,09:33
Rozdiel medzi nákladom na opravu a náhradou od poisťovne je daňový náklad
snehulienka
07.08.08,09:37
a neplatilo niekedy v zakone, ze by to bol nedanovy? Mne sa nieco take mari a neviem sa zorientovat v akych podmienkach to bolo a ci to bolo uplne zmenene....
Tweety
07.08.08,09:42
a neplatilo niekedy v zakone, ze by to bol nedanovy? Mne sa nieco take mari a neviem sa zorientovat v akych podmienkach to bolo a ci to bolo uplne zmenene....
Určite máš na mysli toto:
2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g),

Ale u Teba ide práve o ten ost. 3 písm.g. Takže sú uznaným nákladom.
brčko
07.08.08,10:00
a neplatilo niekedy v zakone, ze by to bol nedanovy? Mne sa nieco take mari a neviem sa zorientovat v akych podmienkach to bolo a ci to bolo uplne zmenene....

tiež si v minulosti spomínam, že som riešila niečo také (škodu na havarovanom aute), no neviem či si presne spomeniem.
Išlo tuším o definíciu škody. Škoda myslím, nebola danovým nákladom. Ale škodou sa považovalo len "neodstránitelné poškodenie". Napr. ak sa auto už nedalo opraviť. Inak sa celá suma účtovala ako oprava auta, strechy ...
Už teraz to dlhšie nesledujem, tak snád som to nepoplietla.
azla
07.08.08,18:21
Ahojte. Nasa firma mala poistnu udalost, kedy silny vietor poskodil strechu. Tuto strechu sme dali opravit a uhradili sme tak dodavetlom sumu povedzme 100 tis. SK. Poistovna nam urhadila skodu vo vyske napriklad 60.000,- SK. Pre lahsi vypocet neuvazujme nad DPH, berme len naklad a vynos. Moja otazka je: rozdiel medzi NAKLADOM a VYNOSOM je DANOVY NAKLAD alebo nie? Dakujem pekne za radu.

Vaše auto bolo poškodené, ale nebolo to neodstraniteľné poškodenie, ale dali ste ho opraviť. Neúčtuje sa ani na účet škôd.

Faktúru za opravu naúčtujete na účet 511/321.........100 000,-
Nárok od poisťovne za poistnú udalosť 378/648.... .....60.000,-

Obidva účty 511 aj 648 Vám vstupujú do základu dane v takej výške ako sú zaúčtované v účtovníctve. Nerobí sa žiadné porovnanie ani úprava.
Tweety
08.08.08,17:48
Vaše auto bolo poškodené, ale nebolo to neodstraniteľné poškodenie, ale dali ste ho opraviť. Neúčtuje sa ani na účet škôd.

Faktúru za opravu naúčtujete na účet 511/321.........100 000,-
Nárok od poisťovne za poistnú udalosť 378/648.... .....60.000,-

Obidva účty 511 aj 648 Vám vstupujú do základu dane v takej výške ako sú zaúčtované v účtovníctve. Nerobí sa žiadné porovnanie ani úprava.
Odkiaľ sa tu zrazu v príspevku vzalo auto? veď otázka bola o streche poškodenej víchricou, alebo nie?