slavka18
07.08.08,11:25
Ahojte, chcela by som sa poradit ohladom stanovenia kupnej ceny nehnutelnosti, vratane DPH - predavame dom, ktory je v nasom vlastnictve uz dlhsie ako pat rokov, cize dan by sa tam nemala platit - moze teda byt stanovena v kupnej zmluve ta ista suma ako dohodnuta kupna cena i ako dohodnuta kupna cena s DPH?
Resp., chcela by som sa najprv uistit - nevztahuje sa na mna v suvislosti s predajom nehnutelnosti absolutne ziadna danova povinnost?
Vdaka!
Vladimír Ozimý
07.08.08,09:48
??? no z pohľadu ceny buď je to cena s DPH alebo bez DPH ak v zmluve uvediete že je to cena s DPH potom predávate aj z daňou a mali by ste ju akiste odviesť. Na druhej strane nie je mi jasné či predávate nehnuteľnosť ako súkromná osoba alebo ako podnikateľ a budova je zaradená v obchodnom majetku a vy ste platiteľ dane.
arven
07.08.08,09:55
A predávate tú nehnuteľnosť ako občan, alebo ako podnikateľ - platca, alebo neplatca DPH? Máte ju zaradenú v obchodnom majetku alebo nie?
Ak ju predávate ako občan, tak keď ju vlatníte dlhšie ako 5 rokov tak podľa § 9 ods.1 písm.b ste od dane z príjmov oslobodení.
slavka18
07.08.08,10:29
Dakujem vam, vyjadrila som sa dost strucne, aby som doplnila - nehnutelnost predavam ako fyzicka osoba, takze otazka smeruje, ze ci som povinna platit dan z prijmov (podla informacii, ktore mam, nie, nakolko nehnutelnost vlastnime dlhsie ako 5 rokov) a ak nie, ci som povinna pri predaji nehnutelnosti platit akykolvek iny druh dane (z predaja nehnutelnosti, DPH...).
Pokial ani toto, mozem zrejme v zmluve uviest, ze konecna kupna cena je bez dane, nakolko sa na nu dan nevztahuje?
Mam v tom gulas, chcela by som sa teda uistit - a hlavne, co sa tyka stanovenia kupnej ceny, pripadnu dan by som musela zapocitat.
Este raz velka vdaka!
Zoltán Kovács
07.08.08,10:33
Dakujem vam, vyjadrila som sa dost strucne, aby som doplnila - nehnutelnost predavam ako fyzicka osoba, takze otazka smeruje, ze ci som povinna platit dan z prijmov (podla informacii, ktore mam, nie, nakolko nehnutelnost vlastnime dlhsie ako 5 rokov) a ak nie, ci som povinna pri predaji nehnutelnosti platit akykolvek iny druh dane (z predaja nehnutelnosti, DPH...).
Pokial ani toto, mozem zrejme v zmluve uviest, ze konecna kupna cena je bez dane, nakolko sa na nu dan nevztahuje?
Mam v tom gulas, chcela by som sa teda uistit - a hlavne, co sa tyka stanovenia kupnej ceny, pripadnu dan by som musela zapocitat.
Este raz velka vdaka!


Takže:

1. Si občan - nepodnikateľ
2. Vlastníctvo viac ako 5 rokov.

Potom platí §9 zákona o dani z príjmov, že príjem z predaja je oslobodený od platenia dane z príjmov.

Hrubo označené nie celkom chápem. Ak k cene prirátaš daň (?) - sice neviem ako - potom ale dani by podliehala celá cena (teda aj to čo si pripočítala ako daň). A to by bolo nekonečne takto dookola.
slavka18
07.08.08,10:44
Diky, ta dan z prijmov uplne ok... Asi to vyznieva dost pritiahnute za vlasy, vobec v tychto vodach nie som doma, chcem sa vsak uistit, ci sa na mna v suvislosti s predajom nehnutelnosti nevztahuje ziadna ina danova povinnost; slovom, ci sa o sumu, ktoru dostanem od kupujuceho nebudem musiet delit s milovanym statom :-)
vdaka za pomoc a pochopenie
Zoltán Kovács
07.08.08,10:50
Diky, ta dan z prijmov uplne ok... Asi to vyznieva dost pritiahnute za vlasy, vobec v tychto vodach nie som doma, chcem sa vsak uistit, ci sa na mna v suvislosti s predajom nehnutelnosti nevztahuje ziadna ina danova povinnost; slovom, ci sa o sumu, ktoru dostanem od kupujuceho nebudem musiet delit s milovanym statom :-)
vdaka za pomoc a pochopenie

Nie nebudeš.
slavka18
07.08.08,10:52
uuuzasnee, dakujeeem! ;)