kubina
07.08.08,14:40
Ahojte,
počuli ste niečo o zmene výšky obratu pre registráciu na DPH?
Vraj obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov nesmie presiahnuť 35.000€.
Ak je to tak od kedy to platí?
Zoltán Kovács
07.08.08,12:44
Ahojte,
počuli ste niečo o zmene výšky obratu pre registráciu na DPH?
Vraj obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov nesmie presiahnuť 35.000€.
Ak je to tak od kedy to platí?

Platiť bude od 1.1.2009, a je to menej ako teraz. 35000€= cca 1.050.000 Sk, a teraz je hranica 1,5 mil.
kubina
07.08.08,12:46
A v ktorej novele zákona je to uvedené, nemôžem to nikde nájsť.
Zoltán Kovács
07.08.08,12:48
kubina
07.08.08,12:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Rozalka
07.08.08,18:10
Aj mňa dnes moji známi "bombardovali" podobnými otázkami, tak som im pripravila tabuľku, aby si to mohli sami sledovať.
Prikladám.
ivet.
07.08.08,18:23
ja by som sa chcela opytat, ze ak som teraz stvrtrocny platca DPH od akej vysky budem od 1.1.09 musiet byt mesacny.
VladoaKatka
08.08.08,03:02
Aj mňa dnes moji známi "bombardovali" podobnými otázkami, tak som im pripravila tabuľku, aby si to mohli sami sledovať.
Prikladám.

...ešte by som "tým bombardérom" prizvukovala (tak polopatisticky), že

pre rok 2008 - ak dosiahne obrat za mesiace január až december vo výške 1 500 000 SKK - musí sa prihlásiť do 20. januára 2009 na registráciu plárcu DPH

pre rok 2009 - ak dosiahne obrat za mesiace február až december 2008 (prepočet na EURO) + tržba za január 2009 vo výške 35 000 EUR - musí sa prihlásiť do 20. februára 2009 na registráciu plátcu DPH

Prizvukovať - nenabieha sa od 1.1.2009 na nový 12 mesačný cyklus, toto je to, čo asi vo väčšine neočakávajú neplátcovia DPH, bude to nepríjemné prekvapenie pre nich.
Vladimír Ozimý
08.08.08,05:23
ja by som sa chcela opytat, ze ak som teraz stvrtrocny platca DPH od akej vysky budem od 1.1.09 musiet byt mesacny.

môj osobný názor je že v najbližšej novelizácii DPH to bude uvedené v zákone ale ak nie tak jednoducho prepočet konverzným kurzom inak to nejde...
Braňo
14.08.08,11:26
Podnikatelia sa tak budú musieť zaregistrovať na daňovom úrade pre platenie tejto dane v prípade, ak ich obrat za posledných 12 mesiacov prekročí spomínaných 35 tis. eur (1,054 mil. Sk).

Slovensko sa pri tejto zmene musí riadiť záväznou európskou smernicou. "Z tohto dôvodu nie je možné prepočítať obrat 1,5 mil. Sk konverzným kurzom na eurá, ale sme zaviazaní v súvislosti so zavedením eura uviesť v zákone o DPH smernicou určený obrat v eurách - 35 tis. eur, “ uviedol pre agentúru SITA Ján Onda z Ministerstva Financií (MF) SR.

Podnikateľ, ktorý do konca decembra 2008 dosiahne obrat pre registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty v súčasnosti platnej výške 1,5 mil. Sk (49,79 tis. €), bude povinný podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. januára 2009. Nebude však musieť vykonať prepočet zo slovenskej meny na euro. Zmeny však nastanú v prípade, ak sa bude brať do úvahy rozhodujúci obrat pre registráciu v období pred zavedením eura a po jeho zavedení.

Subjekt, ktorý bude mať obraty pred 1. januárom 2009 a nedosiahne do konca decembra 2008 obrat 1,5 mil. Sk (49,79 tis. €), tak bude musieť započítať do obratu 35 tis. eur (1,054 mil. Sk) aj obraty, ktoré dosiahne v roku 2008, pričom tieto obraty v slovenských korunách prepočíta na menu euro.

To znamená, že ak napríklad podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace február až december 2008 obrat 0,9 mil. Sk (29,87 tis. €) na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane. V prípade, ak by jeho obrat za kalendárny mesiac január 2009 vykázaný už v eurách v súčte s obratom za 11 mesiacov roka 2008 prepočítanom na eurá presiahol spomínaných 35 tis. eur (1,054 mil. Sk), je povinný podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane do 20. februára 2009.

Podľa rezortu financií by podnikatelia, ktorí sa po novom roku po úprave obratu stanú platiteľmi DPH, mali brať do úvahy aj fakt, že po registrácii má platiteľ dane právo na odpočet DPH (19 %) z ceny majetku v prípade, ak ho používa na podnikanie. Súčasne im môže táto
skutočnosť pomôcť získať nové zákazky od podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a nemajú záujem o dodávky od neplatcov dane. V prípade, ak podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo, môže v ňom pokračovať aj po registrácii za platiteľa dane.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri MF SR odhadol negatívny dopad tejto zmeny v registrácii platcov DPH na budúcoročný štátny rozpočet vo výške 331 mil. Sk (10,99 mil. €). Dôvodom má byť podľa rezortu skutočnosť, že dodatočný výnos dane od nových platiteľov bude nižší ako daň odpočítaná z majetku týchto platiteľov DPH. V roku 2010 už IFP odhaduje zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu o 172 mil. Sk (5,709 mil. €) a v roku 2011 o 186 mil. Sk (6,174 mil. €).
Johanka
14.08.08,11:46
Podľa rezortu financií by podnikatelia, ktorí sa po novom roku po úprave obratu stanú platiteľmi DPH, mali brať do úvahy aj fakt, že po registrácii má platiteľ dane právo na odpočet DPH (19 %) z ceny majetku v prípade, ak ho používa na podnikanie. Súčasne im môže táto
skutočnosť pomôcť získať nové zákazky od podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a nemajú záujem o dodávky od neplatcov dane. V prípade, ak podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo, môže v ňom pokračovať aj po registrácii za platiteľa dane.


Zaujímavé je, že sa citovaným neoháňajú, keď šikanujú hlavne malých podnikateľov v prípade záujmu o dobrovoľné zarigistrovanie sa za platiteľa DPH :rolleyes:. Odrazu koľko výhod ...
iriska
15.08.08,07:11
no teda, človek počíta jak dement, aby to nevyšlo na platcu DPH (malý živnostník má predsa starosti s tým, aby zohnal "kšefty" a zarobil a nie behaním po poisťovniach, úradoch a vypisovaním kopy tlačív) a oni takto. Ozaj sa neoplatí byť platcom DPH, keď to prekročí len o nejakú tú tisícku. :mee: Človek aby sa radšej zamestnal. Zamestnanec má práva, živnostník povinnosti.
VladoaKatka
15.08.08,15:52
Podľa rezortu financií by podnikatelia, ktorí sa po novom roku po úprave obratu stanú platiteľmi DPH, mali brať do úvahy aj fakt, že po registrácii má platiteľ dane právo na odpočet DPH (19 %) z ceny majetku v prípade, ak ho používa na podnikanie. Súčasne im môže táto
skutočnosť pomôcť získať nové zákazky od podnikateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a nemajú záujem o dodávky od neplatcov dane. V prípade, ak podnikateľ vedie jednoduché účtovníctvo, môže v ňom pokračovať aj po registrácii za platiteľa dane.



Škoda len, že ministerstvo financií nespravilo analýzu,ako sa mi budú hrnúť pre tovar odberatelia, lebo už si budú môcť spraviť odpočet DPH :mee:...
To mali preskúmať, čo to spraví s podnikateľmi, ktorých povinnosť registrácie, následne logicky vyššie ceny o to DPH doženú do krachu.
Taký kolos ako .... nebudem menovať aj tak robil s drobnými dodávateľmi čo chcel, žeby práve teraz zmenil taktiku výberu dodávateľov, alebo platobnú taktiku ... Ten malý podnikateľ chudák zaplatí aj DPH s dodaného tovaru a peniaze od odberateľa uvidí prinajlepšom až ďalší Q-ál a ešte bude rád, že mu ich nezníži o svojvoľne poskytnutú zľavu vo výpredaji.
Guso
03.09.08,04:45
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem
Zoltán Kovács
03.09.08,05:12
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem

Nie. Obrat sa sleduje v nasledovných intervaloch (vždy 12 mesiacov).

01/2008 - 12/2008
02/2008 - 01/2009
03/2008 - 02/2009
04/2008 - 03/2009
05/2008 - 04/2009
06/2008 - 05/2009
07/2008 - 06/2009
.
.
.
.
.
.

Teda neberie sa rok, ako 12 mesiacov, ale 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Anja111
03.09.08,06:26
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem

Áno, chápeš to správne.
Katija
03.09.08,07:28
...ešte by som "tým bombardérom" prizvukovala (tak polopatisticky), že

pre rok 2008 - ak dosiahne obrat za mesiace január až december vo výške 1 500 000 SKK - musí sa prihlásiť do 20. januára 2009 na registráciu plárcu DPH

pre rok 2009 - ak dosiahne obrat za mesiace február až december 2008 (prepočet na EURO) + tržba za január 2009 vo výške 35 000 EUR - musí sa prihlásiť do 20. februára 2009 na registráciu plátcu DPH

Prizvukovať - nenabieha sa od 1.1.2009 na nový 12 mesačný cyklus, toto je to, čo asi vo väčšine neočakávajú neplátcovia DPH, bude to nepríjemné prekvapenie pre nich. Presne tak. Mám taký prípad, že viem už teraz-v septembri 2008, že aj keby živnostník do konca roka 2008 nedosiahol už ani korunu obratu a v januári 2009 ani euro, aj tak sa bude musieť do 20. februára 2009 registrovať za plátcu DPH. :eek:
Pozor - stane sa to každému, kto za mesiace 02/2008-12/2008 dosiahne kumulovaný obrat väčší ako 1 054 410,- Sk. Výpočet pre názornosť prikladám.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593
Guso
03.09.08,16:06
Citát:
Nie. Obrat sa sleduje v nasledovných intervaloch (vždy 12 mesiacov).

01/2008 - 12/2008
02/2008 - 01/2009
03/2008 - 02/2009
04/2008 - 03/2009
05/2008 - 04/2009
06/2008 - 05/2009
07/2008 - 06/2009
.
..
.

Teda neberie sa rok, ako 12 mesiacov, ale 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

Dakujem za odpoved, len neviem preco na úvod bolo to "nie". Myslím, že obaja hovoríme to isté. Ja som v tom príklade uviedol posúdenie výšky obratu za 12 mesiacov do 12/2008 a potom 12 mesiacov do 01/2009. Podstatné je, že sa hraničná výška mení skokom od 1.1.2009 z 1,5 mil Sk na 1, 054 mil Sk.
Zoltán Kovács
03.09.08,16:09
Začal som novú tému s podobným názvom, ale bol som usmernený, že podobná téma na porade už existuje. Z poskytnutých informácií a uvádzaných príkladov však nie je mi na 100% jasné, ako bude posudzovaný nasledovný prípad:
Ak podnikateľ dosiahne za kalendárne mesiace január až december 2008 obrat 1,4 mil. Sk , na základe tohto obratu mu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane.
Ak ten istý podnikateľ za mesiace február 2008 až január 2009 dosiahne obrat nižší ako 1,054 mil Sk, tiež nie je povinný sa registrovať.
Chápem to správne?

Za odpovede a názory ďakujem


Dakujem za odpoved, len neviem preco na úvod bolo to "nie". Myslím, že obaja hovoríme to isté. Ja som v tom príklade uviedol posúdenie výšky obratu za 12 mesiacov do 12/08 a potom 12 mesiacov do 01/09. Podstatné je, že sa hraničná výška mení skokom od 1.1.2009 z 1,5 mil Sk na 1, 054 mil Sk.

V tom máš pravdu, lenže nemôžeš rozdeliť sledované obdobie na kalendárne roky.
Rozalka
03.09.08,17:08
Presne tak. Mám taký prípad, že viem už teraz-v septembri 2008, že aj keby živnostník do konca roka 2008 nedosiahol už ani korunu obratu a v januári 2009 ani euro, aj tak sa bude musieť do 20. februára 2009 registrovať za plátcu DPH

Tu som priložila excelovskú tabuľku, stačí doplniť v Sk, obrat sa prepočíta na eurá.
http://www.porada.sk/792646-post6.html
batorek
15.12.08,12:06
Ahojte ja by som mal takúto otázku ohľadne DPH.
Podnikateľ ktorý má len faktúry za 12 mesiacov v sume 1650 000,- Sk, ale ku koncu roka bude mať zaplatené len napr. 1350 000,- Sk. Je to v JU, ktorý údaj sa berie na registráciu celkové faktúry aj neuhradené alebo len uhradené. Díky batorek
KvetkaK
15.12.08,12:08
Ahojte ja by som mal takúto otázku ohľadne DPH.
Podnikateľ ktorý má len faktúry za 12 mesiacov v sume 1650 000,- Sk, ale ku koncu roka bude mať zaplatené len napr. 1350 000,- Sk. Je to v JU, ktorý údaj sa berie na registráciu celkové faktúry aj neuhradené alebo len uhradené. Díky batorek´
Berie sa príjem - čiže v JÚ sú to uhradené faktúry.
valeria1
26.12.08,19:43
môj klient pracuje ako výberca výherných hracích automatov. Za rok 2008 neprekročil obrat 1,5 mil.Sk. Za február 2008-január 2009 pravdepodobne prekročí obrat 35000 eur. Rozhodol sa, že založí s.r.o. a sám sa v nej zamestná. Živnosť pozastaví k 1.2.2009 alebo ju k tomuto dátumu zruší. Nové faktúry bude vystavovať v rámci s.r.o. /nanovo sa bude rátať obrat, po presiahnutí 35000 eur sa stane platiteľom DPH/. Prosím o odpoveď, ako postupovať vo februári až možno máji, dokedy budú dochádzať staré platby "bývalej fyzickej osobe". Podnikať ako FO už nebude, ale staré platby nefunkčnej FO budú zvyšovať obrat. Ďakujem za radu.
Kája.
28.12.08,22:43
Keď presiahne obrat je potrebné sa zaregistrovať, kedže ale nebude už vykonávať činnosť bude podávať nulové priznania k DPH. Keď zruší živnosť treba podať žiadosť na daňový úrad na zrušenie registrácie platcu DPH z dôvodu ukončenia živnosti.
Kristina27
14.01.09,14:27
Obrat 10 mil. pre mesačných platiteľov DPH sa nemení, prepočíta sa len konverzným kurzom, dnes ma to zaujímalo a pýtala som sa pracovníčky na DÚ.
evina
14.01.09,14:38
Je to presne 331 939,19 EUR
bianka99
15.02.09,14:53
Dobrý deň mám takú malinkú prosbu neviem či je to pravda ,že zmena výšky obratu pre registráciu sa má zvýšiť t.j. nie 35.OOO€ ale nejak cez 49.000 € to znamená vratilo by sa to späť na 1.5OO.OOO Sk....Ďakujem za každé jedno info...
veronikasad
15.02.09,15:02
Dobrý deň mám takú malinkú prosbu neviem či je to pravda ,že zmena výšky obratu pre registráciu sa má zvýšiť t.j. nie 35.OOO€ ale nejak cez 49.000 € to znamená vratilo by sa to späť na 1.5OO.OOO Sk....Ďakujem za každé jedno info...
uveď zdroj informácii
jozka56
15.02.09,15:19
Prosím poradiť, či treba k Žiadosti o registráciu pre dph pridávať prílohy. Napr. prehľad tržieb za predchádzajúcich 12 mesiacov.
veronikasad
15.02.09,15:22
Prosím poradiť, či treba k Žiadosti o registráciu pre dph pridávať prílohy. Napr. prehľad tržieb za predchádzajúcich 12 mesiacov.
Prikladáš kopiu živ. listu a zmluvy o bežnom účte
jozka56
15.02.09,15:25
Prikladáš kopiu živ. listu a zmluvy o bežnom účte
Ďakujem Ti veľmi pekne.
jozka56
15.02.09,15:33
Ešte by som poprosila poradiť, aký je kód právnej formy sro v tomto tlačive? Tlačivo sa tlačí na jeden list-obojstranne? Na akom tlačive mi DU potvrdí prevzatie tejto žiadosti?
evina
15.02.09,15:34
Prikladáš kopiu živ. listu a zmluvy o bežnom účte

Tieto prílohy z čoho vyplývajú?. Priznám sa, že ešte nikdy od nás také niečo nikto nežiadal a ani neviem na čo by to bolo dobré...
Viem len, že hoci zákon nežiada žiadne prílohy, niektoré DÚ v prípade dobrovoľných platiteľov žiadajú nájomnú zmluvu, prípadne faktúry, či zmluvy /existencia ekonom. činnosti/
Ak som registrovaný na DÚ už ako platiteľ dane z príjmov k čomu by komu bola napríklad k´opia ŽL?
evina
15.02.09,15:34
Ešte by som poprosila poradiť, aký je kód právnej formy sro v tomto tlačive? Tlačivo sa tlačí na jeden list-obojstranne? Na akom tlačive mi DU potvrdí prevzatie tejto žiadosti?

112
jozka56
15.02.09,19:49
Prečo v tom tlačive mýlia ľudí s prílohami. Ako subjekt je sro evidovaná na DU ako platiteľ dane z príjmu, má svoje DIČ. Tak dať tie prílohy alebo nie? Odovzdám bez, uvidím, čo mi povedia.
evina
15.02.09,19:51
Prečo v tom tlačive mýlia ľudí s prílohami. Ako subjekt je sro evidovaná na DU ako platiteľ dane z príjmu, má svoje DIČ. Tak dať tie prílohy alebo nie? Odovzdám bez, uvidím, čo mi povedia.

osobne som žiadne prílohy nikdy neprikladala a už vôbec nie v prípade povinnej registrácie...čo Vám ju zamietnu? :D
liba2
15.02.09,21:16
Prečo v tom tlačive mýlia ľudí s prílohami. Ako subjekt je sro evidovaná na DU ako platiteľ dane z príjmu, má svoje DIČ. Tak dať tie prílohy alebo nie? Odovzdám bez, uvidím, čo mi povedia.
Niekedy je to vec aktualizácie tlačív; tie sú vytlačené do zásoby na niekoľko rokov a medzitým sa menia veci..... stalo sa mi to nedávno s iným tlačivom do SP.
mina311
17.02.09,07:21
uveď zdroj informácii

Citát z www.ekonomika.sme.sk:

BRATISLAVA. Na rokovaní s premiérom Robertom Ficom zástupcovia živnostníkov tento týždeň navrhli, aby sa hranica pre povinnú registráciu DPH posunula na sumu, ktorá platila vlani, teda na 49,8-tisíca eur (1,5 milióna korún).

V súčasnosti musí DPH platiť každý podnikateľ s ročným obratom nad 35-tisíc eur.

„V najbližších dňoch sa pokúsime spracovať námety živnostníkov do návrhov a urobiť ich oponentúru," povedal Fico. Potom návrhy predložia na Radu pre hospodársku krízu. „Ak dôjde k dohode, okamžite sa spracujú legislatívne návrhy," povedal Fico. Za zníženie hranice na registráciu DPH sa včera vyslovila aj opozícia.

Minimálna suma obratu 35-tisíc eur v skutočnosti platí už dlhšie. Presnejšie, od vstupu do Európskej únie. Slovensko si v predvstupových rokovaniach vyrokovalo minimálny obrat 35-tisíc eur. V tom čase bola koruna oveľa slabšia, preto sa po prepočte dostala do zákona 1,5-miliónová hranica.
Ak by sme v súčasnosti chceli obrat zvýšiť, potrebovali by sme na to súhlas Bruselu.

:mad: Tak a teraz ak to zvýšia... ale všetci, ktorí boli povinní sa zaregistrovať teraz do 20.2.09, sa budú môcť odhlásiť až o rok!!!! :eek: Ale že sa vôbec čudujem!!! Možno v konečnom dôsledku tú hranicu ani nezvýšia!

PS: Dokonca dnes túto informáciu vysielalo v správach aj Rádio Expres.. tak teraz čo? "podržať" obrat pod hranicou do doby kým sa naši politici neumúdria?
veronikasad
17.02.09,07:30
Tieto prílohy z čoho vyplývajú?. Priznám sa, že ešte nikdy od nás také niečo nikto nežiadal a ani neviem na čo by to bolo dobré...
Viem len, že hoci zákon nežiada žiadne prílohy, niektoré DÚ v prípade dobrovoľných platiteľov žiadajú nájomnú zmluvu, prípadne faktúry, či zmluvy /existencia ekonom. činnosti/
Ak som registrovaný na DÚ už ako platiteľ dane z príjmov k čomu by komu bola napríklad k´opia ŽL?
Neviem, z čoho tie prílohy vyplývajú. Včera som robila pre klienta povinnú registráciu DPH na DU v PD a kopiu zmluvy o bežnom účte a kopiu živ. listu odomňa znovu chceli.
ciba
17.02.09,14:43
BRATISLAVA. Na rokovaní s premiérom Robertom Ficom zástupcovia živnostníkov tento týždeň navrhli, aby sa hranica pre povinnú registráciu DPH posunula na sumu, ktorá platila vlani, teda na 49,8-tisíca eur (1,5 milióna korún).

V súčasnosti musí DPH platiť každý podnikateľ s ročným obratom nad 35-tisíc eur.

„V najbližších dňoch sa pokúsime spracovať námety živnostníkov do návrhov a urobiť ich oponentúru," povedal Fico. Potom návrhy predložia na Radu pre hospodársku krízu. „Ak dôjde k dohode, okamžite sa spracujú legislatívne návrhy," povedal Fico. Za zníženie hranice na registráciu DPH sa včera vyslovila aj opozícia.


Minimálna suma obratu 35-tisíc eur v skutočnosti platí už dlhšie. Presnejšie, od vstupu do Európskej únie. Slovensko si v predvstupových rokovaniach vyrokovalo minimálny obrat 35-tisíc eur. V tom čase bola koruna oveľa slabšia, preto sa po prepočte dostala do zákona 1,5-miliónová hranica.
Ak by sme v súčasnosti chceli obrat zvýšiť, potrebovali by sme na to súhlas Bruselu.

:mad: Tak a teraz ak to zvýšia... ale všetci, ktorí boli povinní sa zaregistrovať teraz do 20.2.09, sa budú môcť odhlásiť až o rok!!!! :eek: Ale že sa vôbec čudujem!!! Možno v konečnom dôsledku tú hranicu ani nezvýšia!

PS: Dokonca dnes túto informáciu vysielalo v správach aj Rádio Expres.. tak teraz čo? "podržať" obrat pod hranicou do doby kým sa naši politici neumúdria?[/quote]

co mysli pan Fico pod pojmom v najblizsich dnoch? ja idem zajtra pre istotu:mad:
evina
17.02.09,15:05
BRATISLAVA. Na rokovaní s premiérom Robertom Ficom zástupcovia živnostníkov tento týždeň navrhli, aby sa hranica pre povinnú registráciu DPH posunula na sumu, ktorá platila vlani, teda na 49,8-tisíca eur (1,5 milióna korún).

V súčasnosti musí DPH platiť každý podnikateľ s ročným obratom nad 35-tisíc eur.

„V najbližších dňoch sa pokúsime spracovať námety živnostníkov do návrhov a urobiť ich oponentúru," povedal Fico. Potom návrhy predložia na Radu pre hospodársku krízu. „Ak dôjde k dohode, okamžite sa spracujú legislatívne návrhy," povedal Fico. Za zníženie hranice na registráciu DPH sa včera vyslovila aj opozícia.


Minimálna suma obratu 35-tisíc eur v skutočnosti platí už dlhšie. Presnejšie, od vstupu do Európskej únie. Slovensko si v predvstupových rokovaniach vyrokovalo minimálny obrat 35-tisíc eur. V tom čase bola koruna oveľa slabšia, preto sa po prepočte dostala do zákona 1,5-miliónová hranica.
Ak by sme v súčasnosti chceli obrat zvýšiť, potrebovali by sme na to súhlas Bruselu.

:mad: Tak a teraz ak to zvýšia... ale všetci, ktorí boli povinní sa zaregistrovať teraz do 20.2.09, sa budú môcť odhlásiť až o rok!!!! :eek: Ale že sa vôbec čudujem!!! Možno v konečnom dôsledku tú hranicu ani nezvýšia!

PS: Dokonca dnes túto informáciu vysielalo v správach aj Rádio Expres.. tak teraz čo? "podržať" obrat pod hranicou do doby kým sa naši politici neumúdria?

co mysli pan Fico pod pojmom v najblizsich dnoch? ja idem zajtra pre istotu:mad:[/quote]

Určite nepodržať. Včera som počúvala o.i. v rádiu jednu reláciu /neviem presne čo to bolo/ a tam bolo povedané, že tie rokovania a povolenie od EÚ môže trvať aj 10 mesiacov.
halkova
18.02.09,21:23
V súvislosti s novým obratom pre reg. DPH, stala jedna moja klientka platcom DPH. Do 20.2.2009 sa registrovala na DÚ, no zaujímalo by ma, či by mi vedel niekto poradiť, ak má príjem z činnosti podľa § 39 - čo sú oslobodené /poskytuje pôžičky cez jednu spoločnosť, v ktorej je aj manažérom a teda má aj manažérsky príjem/. Príjem za poskytovanie pôžičiek je jednoznačne oslobodnený podľa § 39. Otázka - je aj manažérska provízia oslobodená podľa § 39? /manažérom sa stala pretože poskytuje pôžičky a znáborovala aj iných ľudí na túto prácu - ktorým robí manažéra - teda riadi ich a motivuje k vyšším výkonom/. Poradíte??? Ďakujem Božidara


Neporadí nikto????
Janiela
19.02.09,16:24
Je to presne 331 939,19 EUR

Prosím Vás, miniotázočku mám.
Do obratu 331 939,19 EUR ide suma s DPH alebo bez? Snažím sa to nájsť už dva dni.
Ďakujem.
azla
19.02.09,17:48
Prosím Vás, miniotázočku mám.
Do obratu 331 939,19 EUR ide suma s DPH alebo bez? Snažím sa to nájsť už dva dni.
Ďakujem.

Do obratu sa berú výnosy (príjmy) bez dane.
Nájdeš to v § 4, odst. 9


Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Janiela
20.02.09,05:48
Ďakujem
Lotarka
20.02.09,06:41
Čo sa týka toho zvýšenia obratu, ja som tiež pozerala jednú neskorú večernú reláciu a tam bolo povedané, že znovu chceme požiadať kompetentných v EU o výnimku, ktorú už mimochodod máme na terajších 35.000,- €, taký o zvýšenie výnimky na 50.000,- €. Ale tento proces je dlhodobejší.
deina
11.03.09,07:48
Chcem Vas poprosit o radu: ak zivnostnik dosiahol v decembri 08 obrat 1,1 mil. tak uz je povinny registrovat sa pre DPH? Ta hranica 35 tis. EUR plati az od 01/2009? Ako to potom bude s terminom? Mal sa registrovat k 20. 1. alebo mu povinnost vznika az v januari a zaregistruje sa k 20. 2.? Dakujem Vam velmi pekne za rady.
VladoaKatka
11.03.09,10:48
Chcem Vas poprosit o radu: ak zivnostnik dosiahol v decembri 08 obrat 1,1 mil. tak uz je povinny registrovat sa pre DPH? Ta hranica 35 tis. EUR plati az od 01/2009? Ako to potom bude s terminom? Mal sa registrovat k 20. 1. alebo mu povinnost vznika az v januari a zaregistruje sa k 20. 2.? Dakujem Vam velmi pekne za rady.
Odpovede na Tvoju otázku máš v príspevkoch č.6, č.8, č.10 a určite aj v ďalších.
http://www.porada.sk/792646-post6.html
http://www.porada.sk/792770-post8.html
http://www.porada.sk/797561-post10.html

Obrat február až december x 30,1260 + obrat za január = ak je tento obrat vyšší ako 35 000 € má povinnosť sa registrovať k 20.2.2009
deina
11.03.09,11:02
Dakujem velmi pekne :)
Gaba30
21.03.09,21:25
Ak som sa zabudla prihlásiť za platcu DPH? Teda sa prihlásim asi omesiac neskôr akú pokutu dostanem?
evina
21.03.09,21:50
Ak som sa zabudla prihlásiť za platcu DPH? Teda sa prihlásim asi omesiac neskôr akú pokutu dostanem?

Ak sa prihlásiš o mesiac neskôr, je otázne, či to budú brať ako o mesiac neskôr...:rolleyes:
Mirenka
21.04.09,19:23
priatelia, uz zacinam o sebe pochybovat :)
sledujem obrat za 12 po sebe iducich mesiacov, zacali sme v roku 2008 v auguste a uz v septmebri sme prekrocili obrat 1,5 mil sk (obrat bez DPH, pri sledovani vychadzam z podkladov pre DPH tuzemskych) ... mozno blba otazka, ale: mesacnym platcom DPH sme sa teda mali stat uz v novembri 2008?

v pripade ze ano a herecka najvacsia z narodneho prisla na to dnes, co ma caka a neminie? ake pokuty? aspon cca prosim, nech si zacnem sporit :)

dakujem

mirka
Brunda
21.04.09,20:12
Prosim, nevedel by mi niekto poradit v nasledovnom:
sme novoregistrovaní platcovia DPH.
1. Name pravo si uplatnit odpocet DPH z cesty, ktora je zradena do HDM a odpisovana od r. 2006. Prostriedky na jej vystavbu sme ziskali z vlastnych zdrojov (5%) a z dotácie z eurofondov
(95%). Mozeme si teda uplatnit odpocet DPH po odratani odpisov, z celej casti DPH, alebo iba z tach 5 %, ktore sme vlozili sami?

2. Chceli by sme si uplatnit odpocet DPH na budovu, ktora bola stavana v r. 2001-2005, a zadadena a odpisovana od r. 2006.
Aku hodnotu si mozem uplatnit, ked v r.2001 bola DPH na niektorych dokladoch na jej postavenie 23 a 10%, v r 2003 zasa 20% a od r. 2004 19%. Treba odlisovat tieto sadzby, alebo odcitat rovnako 19 %.
Braňo
22.04.09,05:09
Hranica pre povinnú registráciu platiteľov dane z pridanej hodnoty (DPH) sa zvýši. Európska komisia totiž potvrdila Slovensku možnosť zvýšiť túto hranicu na pôvodnú úroveň 49 790 eur, čo predstavuje 1,5 mil. slovenských korún. Slovensko muselo hranicu pre povinnú registráciu platiteľov DPH znížiť po vstupe do eurozóny na základe smernice Európskej únie na 35 tis. eur. Nová hranica výšky obratu, po prekročení ktorej je subjekt povinný sa zaregistrovať ako platiteľ DPH, by podľa hovorcu rezortu financií Miroslava Šmála na základe novely zákona o DPH mala platiť od 1. júna tohto roka.

Na zníženie hranice pre povinnú registráciu za platiteľa DPH od začiatku tohto roka negatívne reagovali predovšetkým malí podnikatelia. Rada pre hospodársku krízu preto v polovici februára tohto roka uložila ministerstvu financií úlohu rokovať s Európskou komisiou o možnosti opätovného zvýšenia tohto limitu.
Marína
23.06.09,07:49
Ak som sa zabudla prihlásiť za platcu DPH? Teda sa prihlásim asi omesiac neskôr akú pokutu dostanem?



㤠85g


Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2009

(6) Ak zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 30. júna 2009 a žiadosť o registráciu pre daň nepodala, daňový úrad neuloží pokutu podľa osobitného predpisu,33) ak zdaniteľná osoba nedosiahla obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň.“.
ikosk
25.06.09,07:19
Od 1.7.2009 uz plati ta nova hranica, alebo este zostava tych 35 000EUR? Dakujem
babi2
25.06.09,07:25
Od 1.7.2009 uz plati ta nova hranica, alebo este zostava tych 35 000EUR? Dakujem
Platí nová hranica 49790 EUR
veronikasad
25.06.09,07:46
㤠85g




Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2009



(6) Ak zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 30. júna 2009 a žiadosť o registráciu pre daň nepodala, daňový úrad neuloží pokutu podľa osobitného predpisu,33) ak zdaniteľná osoba nedosiahla obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň.“.
SZČO dosiahla obrat 35000€ v 01/09, do 20.2.09 požiadala o registráciu, od 1.3.09 je povinným platitelom DPH.

Môže požiadať o zrušenie registráciu, ak jej obrat za predchádzajúcich 12 kal.mesiacov nepresiahol 49790 eur ?
babi2
25.06.09,07:56
SZČO dosiahla obrat 35000€ v 01/09, do 20.2.09 požiadala o registráciu, od 1.3.09 je povinným platitelom DPH.

Môže požiadať o zrušenie registráciu, ak jej obrat za predchádzajúcich 12 kal.mesiacov nepresiahol 49790 eur ?
㤠85g
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. júla 2009

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá dosiahla obrat 35 000 eur podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom do 30. júna 2009 a stala sa platiteľom, môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom podala žiadosť o zrušenie registrácie pre daň, nedosiahla obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
(2) Daňový úrad po prijatí žiadosti o zrušenie registrácie pre daň bezodkladne určí platiteľovi deň, ktorým platiteľ prestáva byť platiteľom, a týmto dňom zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii pre daň do desiatich dní odo dňa, keď prestal byť platiteľom.
veronikasad
25.06.09,08:35
babi2, môžeš mi prosím uviesť číslo zákona, ktorý si citovala ? /pod akým číslom bola novela uverejnená v Z.z./. Neviem to nájsť...
babi2
25.06.09,08:58
Keď si zadáš do vyhľadávača REGISTRÁCIA DPH tam nájdeš v príspevku č.56 od Rozálky, priložený súbor Zmena DPH
veronikasad
25.06.09,09:02
Keď si zadáš do vyhľadávača REGISTRÁCIA DPH tam nájdeš v príspevku č.56 od Rozálky, priložený súbor Zmena DPH
ano, ale ten zákon prezident nepodpísal a vrátil sa znovu do parlamentu. Už bol znovu prejednaný a schválený ?
babi2
25.06.09,09:14
ano, ale ten zákon prezident nepodpísal a vrátil sa znovu do parlamentu. Už bol znovu prejednaný a schválený ?
Limit pre registráciu na DPH išiel hore
Hranica minimálneho ročného obratu nutného na registráciu za platiteľa dane sa zvyšuje na 49 790 eur
[18.6.2009, eTREND / am, pk]

Vláda si môže odfajknúť ďalšie splnené opatrenie, ktoré zjednoduší malým a stredným firmám podnikanie v čase krízy. Na poslednej schôdzi pred letnými prázdninami schválili poslanci novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou sa zvyšuje hranica pre povinnú registráciu platiteľov DPH z úrovne 35-tisíc eur (približne 1 mil. Sk) na 49 790 eur.

Novoschválená hodnota limitu zodpovedá pôvodnej úrovni, ktorá platila do konca minulého roku. Od januára tohto roku muselo Slovensko znížiť hranicu približne o pol milióna korún, pretože ju k tomu zaväzovala európska smernica.
Toto je z Trendu
Marína
25.06.09,09:38
SZČO dosiahla obrat 35000€ v 01/09, do 20.2.09 požiadala o registráciu, od 1.3.09 je povinným platitelom DPH.

Môže požiadať o zrušenie registráciu, ak jej obrat za predchádzajúcich 12 kal.mesiacov nepresiahol 49790 eur ?
Áno, môže žiadosť podať od 1.7.2009. Konzultovala som s metodičkou pre DPH z Daňového riaditeľstva.


babi2, môžeš mi prosím uviesť číslo zákona, ktorý si citovala ? /pod akým číslom bola novela uverejnená v Z.z./. Neviem to nájsť...
Veronika, nemôže, ešte nie je uverejnený v zbierke.


ano, ale ten zákon prezident nepodpísal a vrátil sa znovu do parlamentu. Už bol znovu prejednaný a schválený ?
Bol vrátený do parlamentu a NR SR 16. júna 2009 sa v treťom čítaní uzniesla na doplnení Zák. 222/2004 o DPH, čaká sa už len na jeho uverejnenie v zbierke zákonov.
Marína
25.06.09,11:22
Doplním, aká by mohla, podľa môjho názoru, byť podaná žiadosť.

Na základe Zák. 222/2004 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html) Z.z. a n.p. § 85g ods.1 žiadam o zrušenie registrácie platiteľa dane z pridanej hodnoty. Môj obrat k 30.6.2009 za posledných 12 kalendárnych mesiacov nepresiahol 49 790 €.

Poznámka: V žiadosti neuvádzame ku ktorému termínu žiadame zrušenie registrácie, pretože podľa § 85g ods.2 po podaní žiadosti DU bezodkladne určí deň, ktorým platiteľ prestáva byť platiteľom DPH.
Príroda
29.06.09,15:50
Vďaka. Vaše rady pomohli aj nám. No stále uvažujem, či tú žiadosť podať. SZČO robí služby, tento rok málo fa, dodávateľovi je to jedno. Výdaje má len klasické- telefón, ND na traktor, s ktorým vykonáva služby /ťažba dreva/, nákup súčiastok ap., nákup PHM. Je len sám, nemá zamestnanca. Niečo na tom získa, príjem na DPH má navyše, niečo si odpočíta a zvyšok zaplatí DU. Oplatí sa mu ostať platcom DPH? Ak sa nevie rozhodnúť, či zostat alebo zrušiť /platcom sa stal povinne po znížení hranice na registráciu na 35 tis. EUR/ , môže registráciu zrušiť aj neskôr ako 1. júla, nie? Len musí dokončiť DP za posledné obdobie. Poradíte? Vďaka.
Marína
29.06.09,18:34
Vďaka. Vaše rady pomohli aj nám. No stále uvažujem, či tú žiadosť podať. SZČO robí služby, tento rok málo fa, dodávateľovi je to jedno. Výdaje má len klasické- telefón, ND na traktor, s ktorým vykonáva služby /ťažba dreva/, nákup súčiastok ap., nákup PHM. Je len sám, nemá zamestnanca. Niečo na tom získa, príjem na DPH má navyše, niečo si odpočíta a zvyšok zaplatí DU. Oplatí sa mu ostať platcom DPH? Ak sa nevie rozhodnúť, či zostat alebo zrušiť /platcom sa stal povinne po znížení hranice na registráciu na 35 tis. EUR/ , môže registráciu zrušiť aj neskôr ako 1. júla, nie? Len musí dokončiť DP za posledné obdobie. Poradíte? Vďaka.
V zákone nie je strikne vymedzený termín na podanie žiadosti o zrušenie registrácie za platiteľa DPH, podmienkou je obrat nižší ako 49 790 € za posledných 12 kalendárnych mesiacov.
Katija
30.06.09,06:56
Limit pre registráciu na DPH išiel hore
Hranica minimálneho ročného obratu nutného na registráciu za platiteľa dane sa zvyšuje na 49 790 eur
[18.6.2009, eTREND / am, pk]

Dnes bol zákon zverejnený pod číslom 258/2009 Z.z. Zmena výšky obratu na 49 790 € je upravená v článku III zákona.
__________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Drea
30.06.09,13:12
Som platca od 1.03.09 , chcem sa odhlasit a ako si vypocitam ci obrat nižší ako 49 790 € za posledných 12 kalendárnych mesiacov? Mam tam zaratat faktury zaplatene alebo vystavene v tom obdobi?
babi2
01.07.09,05:38
§4(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Zahŕňanie výnosov a príjmov do obratu
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave jednoduchého účtovníctva, zahŕňa do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave podvojného účtovníctva, zahŕňa do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je účtovnou jednotkou, zahŕňa do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.


Predpokladám, že si SZČO a účtuješ v JÚ, takže do obratu zarátaš len skutočný príjem, bez DPH, za sledované obdobie
Aljok
01.07.09,07:04
Dav
01.07.09,07:07
Drea
01.07.09,10:57
dakujem zaodpovede.
veronikasad
01.07.09,11:07
Ahojte poraďáci, mám klienta, ktorý po novele zákona o DPH môže zrušiť registráciu. Povinným platitelom je od 1.3.2009.
Ako budem posudzovať výšku obratu v JU ?

07/08 - 02/09 celkové tržby - DPH v tom čase neevidoval, /pohľadávky nemal/
03/09 - 06/09 tržby bez DPH ?
babi2
01.07.09,13:33
Ahojte poraďáci, mám klienta, ktorý po novele zákona o DPH môže zrušiť registráciu. Povinným platitelom je od 1.3.2009.
Ako budem posudzovať výšku obratu v JU ?

07/08 - 02/09 celkové tržby - DPH v tom čase neevidoval, /pohľadávky nemal/
03/09 - 06/09 tržby bez DPH ?
Áno v období kedy bol plátcom sa sledujú tržby bez DPH
Aljok
01.07.09,14:42
Ahojte poraďáci, mám klienta, ktorý po novele zákona o DPH môže zrušiť registráciu. Povinným platitelom je od 1.3.2009.
Ako budem posudzovať výšku obratu v JU ?

07/08 - 02/09 celkové tržby - DPH v tom čase neevidoval, /pohľadávky nemal/
03/09 - 06/09 tržby bez DPH ?
Áno.

Pozri ZDPH :
§ 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Alenkabi
02.07.09,13:49
Ahojte,
počuli ste niečo o zmene výšky obratu pre registráciu na DPH?
Vraj obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov nesmie presiahnuť 35.000€.
Ak je to tak od kedy to platí?
Viete niečo o zvýšení obratu z 35 tis €?....Mám info od právničky, ale mne sa to nezdá. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Anja111
02.07.09,13:52
Viete niečo o zvýšení obratu z 35 tis €?....Mám info od právničky, ale mne sa to nezdá. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Prečítaj si prílohu v príspevku č. 72
robiansrobi
06.07.09,12:07
Ked som sa stal platcom dhp napr. 1.3.2009, môžem teraz požiadať o zrušenie registrácie ak som nepresiahol obrat 49780 EUR za posledných 12 mesiacov? Nemusím byť platcom celý rok?
Manual
06.07.09,12:11
Ked som sa stal platcom dhp napr. 1.3.2009, môžem teraz požiadať o zrušenie registrácie ak som nepresiahol obrat 49780 EUR za posledných 12 mesiacov? Nemusím byť platcom celý rok?
Nemusíš, pozri usmernenie v príspevku 72.
robiansrobi
06.07.09,12:14
Mne to z toho usmernenia bolo hneď jasné, ale som volal na daňový úrad a tam ma pracovníčka presviedča, že musím byť platcom celý rok? Ako to je?
veronikasad
06.07.09,12:22
Mne to z toho usmernenia bolo hneď jasné, ale som volal na daňový úrad a tam ma pracovníčka presviedča, že musím byť platcom celý rok? Ako to je?
Ak si sa od 1.3. stal povinným platitelom DPH z dôvodu prekročenia obratu 35000 € a tvoj obrat za posledných 12 kal. mesiacov nepresiahol 49790€, môžeš požiadať o zrušenie registrácie.
Mám klienta, ktorého sa to tiež týka, tak som sa dnes bola osobne informovať na postup.
Na firemnom papieri treba podať žiadosť o zrušenie registrácie s uvedením výšky obratu za posl. 12 kal. mesiacov.
Vzhľadom na povinnosti, ktoré z toho živnostníkovi vyplývajú /zabezpečiť zmenu režimu v ERP a inventúru zásob ku dňu zrušenia registrácie/, v žiadosti si daňovník uvedie dátum, ku ktorému žiada zrušenie registrácie.
DU bude tento dátum akceptovať a súčasne určí posledné zdaňovacie obdobie platitela DPH.
robiansrobi
06.07.09,15:15
Ďakujem
Rozalka
06.07.09,17:31
# 6 Prikladám.
Tabuľku som aktualizovala.
SAIVI
14.07.09,05:45
Zvýšenie obratu pre registráciu platiteľov DPH

Obrat pre registráciu platiteľov DPH sa zvýšil tak, že v podstate zostal zachovaný obrat, ktorý platil do 31.12.2008.

ZVÝŠENIE OBRATU PRE REGISTRÁCIU PLATITEĽOV DPH

Dňa 16.6.2009 NR SR prerokovala a schválila návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Týmto zákonom, ktorý nadobudol účinnosť 1.7.2009, bol zmenený a doplnený aj zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDPH“).

V § 4 ods. 1 a 2 ZDPH sa suma 35 000 EUR nahradila sumou 49 790 EUR, čím sa obrat pre registráciu platiteľov DPH zvýšil tak, že zostal zachovaný obrat, ktorý platil do 31.12.2008 (pri prepočte sumy 1 500 000 Sk na eurá sa použil kurz, ktorý vyhlásila NBS v deň pred zavedením meny euro).

Zároveň sa suma 35 000 EUR nahradila sumou 49 790 EUR aj v § 81 ods. 1 ZDPH, čo znamená, že platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí 1 roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 EUR (platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania).

V nadväznosti na tieto úpravy bol v rámci prechodných ustanovení doplnený nový § 85g, podľa ktorého:

* zdaniteľná osoba, ktorá dosiahla obrat 35 000 EUR podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ZDPH v znení účinnom do 30.6.2009 a stala sa platiteľom, môže požiadať o zrušenie registrácie pre DPH, ak k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom podala žiadosť o zrušenie registrácie pre DPH, nedosiahla obrat 49 790 EUR za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
* správca dane po prijatí žiadosti o zrušenie registrácie pre DPH bezodkladne určí platiteľovi deň, ktorým platiteľ prestáva byť platiteľom - týmto mu dňom zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre DPH a platnosť IČ DPH. Platiteľ je povinný do 10 dní odo dňa, keď prestal byť platiteľom, odovzdať správcovi dane osvedčenie o registrácii,
* platiteľ, ktorý požiada o zrušenie registrácie pre DPH z vyššie uvedeného dôvodu, si nemôže odpočítať daň podľa § 55 ods. 1 a 2 ZDPH (odpočítanie DPH pri registrácii) okrem odpočítania DPH z majetku, ktorý dodal ako platiteľ. Ak si pri registrácii odpočítal DPH (podľa § 55 ods. 1 a 2), v poslednom zdaňovacom období mu vznikne daňová povinnosť podľa § 81 ods. 6 a 7 ZDPH,
* zdaniteľnú osobu, ktorá dosiahla obrat 35 000 EUR podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ZDPH v znení účinnom do 30.6.2009 a nedosiahla obrat 49 790 EUR podľa § 4 ods. 1 alebo 2 v znení účinnom od 1.7.2009 a ktorá podala žiadosť o registráciu pre daň do 30.6.2009, správca dane nezaregistruje. Ak však táto zdaniteľná osoba i napriek tomu, že nedosiahla stanovenú hranicu obratu sa chce stať platiteľom DPH, musí správcovi dane do 15.7.2009 písomne oznámiť, že jej žiadosť o registráciu pre DPH sa má považovať za podanú podľa § 4 ods. 4 ZDPH (dobrovoľná registrácia),
* ak zdaniteľná osoba dosiahla k 30.6.2009 obrat podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ZDPH v znení účinnom do 30.6.2009 a nedosiahla obrat 49 790 EUR podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ZDPH v znení účinnom od 1.7.2009, nie je povinná do 20.7.2009 podať žiadosť o registráciu pre DPH,
* ak zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre DPH podľa § 4 ods. 1 alebo 2 ZDPH v znení účinnom do 30.6.2009 a žiadosť o registráciu pre daň nepodala, správca dane jej nevyrubí pokutu v prípade, ak k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre DPH, za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, nedosiahla obrat 49 790 EUR.

Príklad

Zdaniteľná osoba za mesiace máj 2008 až marec 2009 dosiahla obrat 35 000 EUR. Dňa 17.4.2009 požiadala o registráciu a stala sa platiteľom DPH s mesačným zdaňovacím obdobím (správca dane ju zaregistroval od 1.5.2009).

Z obdobie august 2008 až júl 2009 dosiahla obrat 47 000 EUR. Keďže k 31.7.2009 nedosiahla obrat 49 790 EUR za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov (august 2008 až júl 2009), môže v auguste 2009 požiadať svojho správcu dane o zrušenie registrácie.

Príklad

Zdaniteľná osoba za obdobie jún 2008 až máj 2009 dosiahla obrat 38 000 EUR; 19. júna 2009 požiadala o registráciu. Správca dane túto zdaniteľnú osobu nezaregistruje. Ak však táto osoba do 15.7.2009 správcovi dane oznámi, že jej žiadosť o registráciu má považovať za žiadost v zmysle § 4 ods. 4 ZDPH (t.z., že chce byť dobrovoľne registrovaným platiteľom DPH), správca dane ju zaregistruje.

Príklad

Zdaniteľná osoba za obdobie jún 2008 až máj 2009 dosiahla obrat 36 000 EUR; do 20. júna 2009 bola povinná predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu - zabudla ju však predložiť. Správca dane jej neuloží pokutu, pretože k 30. júnu 2009 za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahla obrat 49 790 EUR.

Príklad

Zdaniteľná osoba za obdobie jún 2008 až máj 2009 dosiahla obrat 49 795 EUR; do 20. júna 2009 bola povinná predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu - zabudla ju však predložiť. Správca dane jej uloží pokutu, pretože k 30. júnu 2009 za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat 49 790 EUR.

V § 49 ods. 2 písm. b) znie: „b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,“.

Zákon č. 83/2009 Z. z., ktorým bol s účinnosťou od 1.4.2009 zákon o DPH novelizovaný, zaviedol mechanizmus prenosu daňovej povinnosti z platiteľa DPH, ktorý dodá zlato alebo kovový odpad a kovový šrot, na platiteľa, ktorý tento tovar kúpil. Súčasnou úpravou § 49 ods. 2 písm b) ZDPH sa toto ustanovenie zákona upravuje tak, aby bolo jednoznačné, že platiteľ DPH ktorý prizná daň z nakúpeného tovaru má aj právo na odpočítanie tejto dane.

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=5&cid=31581&wa=W0929ENUD13&uid=36589877&e=260559&odkial=EUD
Ejo
16.07.09,05:00
Ak sa živnostník stal platcom DPH od 15.03.2009, a k 30.06.2009 neprekročil obrat 49790 EUR,j môžem požiadať o zrušenie registrácie do 20.7.2009 s tým, aby zrušili k 01.08.2009?
Viete poradiť ako postupovať pri zrušení registrácie, myslím zásoby zdaniť?
Ďakujem
veronikasad
19.08.09,13:33
Doplním, aká by mohla, podľa môjho názoru, byť podaná žiadosť.

Na základe Zák. 222/2004 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html) Z.z. a n.p. § 85g ods.1 žiadam o zrušenie registrácie platiteľa dane z pridanej hodnoty. Môj obrat k 30.6.2009 za posledných 12 kalendárnych mesiacov nepresiahol 49 790 €.

Poznámka: V žiadosti neuvádzame ku ktorému termínu žiadame zrušenie registrácie, pretože podľa § 85g ods.2 po podaní žiadosti DU bezodkladne určí deň, ktorým platiteľ prestáva byť platiteľom DPH.
Daňový subjekt - platitel DPH od 1.3.2009 - požiadal o zrušenie registrácie k 31.7.2009 z dôvodu nepresiahnutia obratu 49 790 € k 30.6.2009. Písomná žiadosť bola odovzdaná v podatelni DU 24.7.2009.

DU zrušil registráciu DPH k 12.8.2009 /doporučená zásielka bola doručená 14.8.2009/, vraj z dôvodu čerpania dovolenky správcu dane.

Môže mi prosím niekto vysvetliť, čo v daňovej terminologii znamená bezodkladne?

Keď do 31.7.2009 nedostal stanovisko, bol sa 3.8.09 osobne informovať na dátum zrušenia registrácie u správcu dane, ktorý dnes poprel, že na žiadnom dátume zrušenia registrácie sa nedohodli.

K 31.7. bola prestavená reg. pokladňa na neplatcu DPH a urobená inventúra. Čo s tým teraz za obdobie 1.-12.8.2009 ? V rozhodnutí je uvedené, že nie je možné odvolanie.

Ďakujem za rady.
JankaO
19.08.09,14:13
Daňový subjekt - platitel DPH od 1.3.2009 - požiadal o zrušenie registrácie k 31.7.2009 z dôvodu nepresiahnutia obratu 49 790 € k 30.6.2009. Písomná žiadosť bola odovzdaná v podatelni DU 24.7.2009.

DU zrušil registráciu DPH k 12.8.2009 /doporučená zásielka bola doručená 14.8.2009/, vraj z dôvodu čerpania dovolenky správcu dane.

Môže mi prosím niekto vysvetliť, čo v daňovej terminologii znamená bezodkladne?

Keď do 31.7.2009 nedostal stanovisko, bol sa 3.8.09 osobne informovať na dátum zrušenia registrácie u správcu dane, ktorý dnes poprel, že na žiadnom dátume zrušenia registrácie sa nedohodli.

K 31.7. bola prestavená reg. pokladňa na neplatcu DPH a urobená inventúra. Čo s tým teraz za obdobie 1.-12.8.2009 ? V rozhodnutí je uvedené, že nie je možné odvolanie.

Ďakujem za rady.
Mala som obdobný prípad. Žiadosť o zrušenie som podávala hneď s dňom účinnosti novely zákona t.j. 1.7.2009 a to osobne. S nejakými troj-dňovými odstupmi som sa skoro pravidelne informovala na stav vybavenia. Po urgenciách rozhodli, že neplátcom je od 15.7. Tiež som pátrala, čo znamená termín "bezodkladne" - na nič som neprišla.( vcelku vágny pojem) Rozhodnutie je konečné, nič s tým neurobíte.
Čo sa týka toho obdobia 1-12.8.2009 treba dodaniť.
veronikasad
19.08.09,19:15
Nikto iný nerušil registráciu platitela ? Aké máte skúsenosti s termínmi ?
Marína
19.08.09,22:32
Žiadosť som podávala 1.7. a určili mu termín - neplatiteľ k 1.10.2009. Rozhodli bezodkladne, to je pravda, bezodkladnosť sa však asi netýka termínu ukončenia.
Veronika, môj názor, mal čakať na rozhodnutie DÚ. Bezodkladne má rozhodnúť DÚ a nie daňovník, tým že podal žiadosť. Asi nič iné neostáva len za obdobie 1-12.8. daň vypočítať, priznať a odviesť.
JankaO
20.08.09,06:33
Mala som aj ďalší prípad, v piatok som podávala žiadosť a s DÚ sme sa dohodli na pondelkovom dátume.
veronikasad
20.08.09,12:19
Žiadosť som podávala 1.7. a určili mu termín - neplatiteľ k 1.10.2009. Rozhodli bezodkladne, to je pravda, bezodkladnosť sa však asi netýka termínu ukončenia.
Veronika, môj názor, mal čakať na rozhodnutie DÚ. Bezodkladne má rozhodnúť DÚ a nie daňovník, tým že podal žiadosť. Asi nič iné neostáva len za obdobie 1-12.8. daň vypočítať, priznať a odviesť.
Evka, to dobre čítam, alebo je to preklep ? Prečo až 1.10. mu rušia registráciu ? Źe jeho posledným zdaň. obdobím bude 3. štvrťrok mi je jasné...

Daň odvedie, vraj by to mohlo byť aj s pokutou - lebo doklad z ERP neobsahoval potrebné náležitosti platitela DPH.
Tiež je zaujímavý dátum doručenia - ak by mala byť dodržaná "litera" zákona, ako môže urobiť inventúru ku dňu skončenia registrácie, keď mu to oznámili po termíne ? Je to fyzická osoba /krčmár/. Neblokuje cez EAN kody - neviem si predstaviť ani dopočítanie. Inventúru k 31.7. má urobenú.
veronikasad
20.08.09,12:22
Mala som aj ďalší prípad, v piatok som podávala žiadosť a s DÚ sme sa dohodli na pondelkovom dátume.
Janka, takto som si to predstavovala aj ja. Predtým ako som podala žiadosť som sa bola informovať na poradenskom centre - pani mi povedala, že bez problémov to urobia. V podrobnej žiadosti bol uvedený obrat za posledných 12 mesiacov aj dôvod, prečo to žiada k 31.7. /prestavenie pokladne, inventúra/. Chyba bola, že mi nepovedala, že mám predtým ísť za správcom dane. Myslela som si, že zrušenie plátcu DPH je v kompetencii iného odboru DU.
Marína
20.08.09,13:31
Evka, to dobre čítam, alebo je to preklep ? Prečo až 1.10. mu rušia registráciu ? Źe jeho posledným zdaň. obdobím bude 3. štvrťrok mi je jasné...

Daň odvedie, vraj by to mohlo byť aj s pokutou - lebo doklad z ERP neobsahoval potrebné náležitosti platitela DPH.
Tiež je zaujímavý dátum doručenia - ak by mala byť dodržaná "litera" zákona, ako môže urobiť inventúru ku dňu skončenia registrácie, keď mu to oznámili po termíne ? Je to fyzická osoba /krčmár/. Neblokuje cez EAN kody - neviem si predstaviť ani dopočítanie. Inventúru k 31.7. má urobenú.
Veronika, nie je to preklep, tak rozhodli, že ešte celý III.Q bude platiteľom.
Vo vašom prípade rozhodnutie malo byť určite skôr doručené ako po termíne určenie ukončenia registrácie za platiteľa(12.8.), tým by som argumentovala pri prípadnom odvolaní sa, ak by bola rozhodnutím určená pokuta. Horšie je to s obdobím od 1.8. do 12.8. Osobne zdieľam názor, daň má byť vyčíslená, priznaná a aj odvedená ak bol platiteľom do 12.8. aj keď doklady nie sú v poriadku.
Hádam sa ešte niekto vyjadrí.
xoxolushka
21.08.09,11:31
ja by som podala odvolanie, s tým, že to žiadam k dátumu 31.7., aj tam sú len ľudia, možno to robila nejaka "rozumná" a pohnojila to, radím jednoznačne sa odvolať a trvať na navrhnutom dátume.
veronikasad
21.08.09,11:36
ja by som podala odvolanie, s tým, že to žiadam k dátumu 31.7., aj tam sú len ľudia, možno to robila nejaka "rozumná" a pohnojila to, radím jednoznačne sa odvolať a trvať na navrhnutom dátume.
voči rozhodnutiu DU nie je možné odvolanie -píše sa v závere rozhodnutia ...
xoxolushka
21.08.09,12:15
:(ale nejaký opravný prostriedok musí existovať, ved je to vina DU, nie podnikateľa
veronikasad
21.08.09,12:27
:(ale nejaký opravný prostriedok musí existovať, ved je to vina DU, nie podnikateľa
pokial nedostanem vysvetlenie čo znamená "bezodkladne", nemôžem hovoriť o vine DU ...
xoxolushka
22.08.09,18:46
no ja si to vysvetľujem podľa znenia zákona, že v mesiaci v ktorom sa podá žiadosť, musí to stihnuť do konca mesiaca a k poslednému dňu toho mesiaca ju zrušiť.
BRK
06.02.10,06:05
Dobrý deň, mám daňovníka, SZČO, ktorý za obdobie 2/08 - 1/09 dosiahol obrat cca 43 tis.€. Do 20.2.2009 mal požiadať daňový úrad o registráciu DPH, urobil tak až 9.3.2009. V mesiaci apríl 2009 mu prišli z DU na kontrolu obratu DPH a za oneskorenú registráciu podľa vtedy platných zákonov dostal pokutu. Rozhodnutie o pokute za oneskorenú registráciu v sume 70€ z 5.5.2009 nebolo daňovníkovi doručené z dôvodu nesprávne uvedenej adresy zo strany daňového úradu. Teraz v januári prišli daňovníkovi dve rozhodnutia, to pôvodné s nesprávnou adresou a nové z 27.1.2010, ktorým upravujú adresu pôvodného rozhodnutia a ostatné ustanovenia starého rozhodnutia ostávajú v platnosti.
Novelizáciou zákona o DPH k 1.7.2009 bol doplnený § 85g ods. 6, kde sa hovorí, že ak zdaniteľná osoba bola povinná požiadať o registráciu pre daň podľa § 4 zákona o DPH účinnom do 30.6.2009 a žiadosť nepodala, daňový úrad neuloží pokutu ...
Daňovník sa podľa tejto novely zákona teoreticky ani nemusel registrovať (keby to v čase registrácie vedel...) ale registroval sa, ale neskoro. Má daňový úrad v tomto prípade právo poslať mu ešte v 1/10 pokutu? Chcem písať odvolanie, myslíte, že mu rozhodnutie na pokutu zrušia?

Ďakujem, Katarína
sybila3
04.03.12,14:45
prosím vás poradili by ste mi ako počítať obrat nie je mi to celkom jasné, JU robím SZČO od 2009 mám stiahnutú tabuľku ale neviem, či do obratu mám započítavať aj dotácie na kosenie lúk .... Do tabuľky nahadzujem tržby celkovú sumu+tie dotácie a vyšlo mi že by sa mal registrovať?
sybila3
05.03.12,07:57
prosím poradí mi niekto s tým? dík
avalik
05.03.12,08:08
§4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

dotacia nie je dodanie tovaru alebo sluzby, preto si myslim, ze ju nezaratavas do obratu na ucely registracie pre DPH
sybila3
05.03.12,13:47
takže ak mám tabuľku v exceli mám tam nahodené tržby od r. 2009 - odrátam sumu dotácii a dávam len tržby za tovar a služby? môže sa mi k tomu ešte niekto vyjadriť? ale myslím, že to odrátanie dotácií nezachráni doniesli mi pokladničnú knihu za celý rok a som zostala zhrozená aké sú vysoké tržby ked som ju pýtala počas roka tak stále to odkladali, hrozí tam nejaká pokuta za oneskorenú registráciu dph? dík
sybila3
08.03.12,08:42
ok, takže ak som nezarátala dotáciu a rátala som obrat od r. 2009 od kedy robím účto tak ešte neprekročil obrat, vyšlo mi niečo cez 41 tis. ale ešte by som si chcela overiť správnosť výpočtu, takže 1-12/2009 a potom január 2010 plus a január 2009 mínus a tak pokračujem až do teraz, je to správne?
JDM
03.04.16,17:18
Dobrý deň, firma, ktorá nevykazuje činnosť a má prerušenú živnosť od 6/2015, nemá žiadny majetok k 31.03.2016,požiadala o zrušenie registrácie DPH a DÚ stanovil dátum pre zrušenie registrácie na DPH k 31.03.2016. Firma je mesačný plátca DPH a pýtam sa, či posledné DPH-priznanie bude za 3/2016 a bude opäť nulové??? Ďakujem.
avalik
03.04.16,17:59
Dobrý deň, firma, ktorá nevykazuje činnosť a má prerušenú živnosť od 6/2015, nemá žiadny majetok k 31.03.2016,požiadala o zrušenie registrácie DPH a DÚ stanovil dátum pre zrušenie registrácie na DPH k 31.03.2016. Firma je mesačný plátca DPH a pýtam sa, či posledné DPH-priznanie bude za 3/2016 a bude opäť nulové??? Ďakujem.

Etiketa porady
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.