pingue
08.08.08,01:25
Zdravím. Chceme robiť podkrovie na rodinný dom a neviem sa rozhodnúť akú strechu. Najradšej by som dala škridľu (bramac), lebo viem, že je to kvalitná krytina, ale dom má 35 rokov, je postavený v brehu a jedna časť je podpivničná a tá druhá nie. Obávam sa, že pod veľkou ťarchou škridle budú praskať múry. Celý dom má základy cca. 450 mm. Nebude to problém? Nedať radšej menej kvalitnú, ale zato ľahšiu krytinu "plechprofil"? U nás na východe je teraz veľký hit plechprifil, ale mne sa to veľmi nezdá, žeby to bolo až také rozumné riešenie no poznám veľa čo si ju dávajú a odporúčajú ju aj mne. Poraďte prosím. Vopred ďakujem.
legolas
08.08.08,02:46
Ja som si objednal plechoprofil a to tiež z toho dôvodu,že dom je starý a nevydržia základy čím bude dom praskať. Objednal som si fínsky plech /RUIKI/ je tam daná záruka na 50 rokov prečítal som o ňom dostupné materiály takže má 6 vrstvové nastriekanie a vyrábajú ho v Česku-Ostrava, takže nemám strach, že je z Poľska.Môžeš si vybrať rôzne farby taktiež aj k tomu takú istú farbu vod.žľabov.Pod plech sa dáva izolačná fólia.
chandler
08.08.08,05:02
zavolaj statika nech ti to spocita, ale najprv musis vykopat tie zaklady, nech je vidiet ake su hlboke a ake siroke... moc sa mi nezda ze by na 35rocnom dome mali iba 25 cm...... to budu praskat aj ked tam das plechovu kritinu.
v zasade sa pri nadstavbe vzdy pouziva murivo porobeton a plechova krytina kvoli vahe
Milan.Žiška
08.08.08,11:29
Najprv statik - on doporučí "pálenú krytinu alebo plechovú", a podľa výberu návrh krovu alebo úpravy starého. bez toho by som si to neriskol.
focus3ccd
08.08.08,11:32
Ja som si objednal plechoprofil a to tiež z toho dôvodu,že dom je starý a nevydržia základy čím bude dom praskať. Objednal som si fínsky plech /RUIKI/ je tam daná záruka na 50 rokov prečítal som o ňom dostupné materiály takže má 6 vrstvové nastriekanie a vyrábajú ho v Česku-Ostrava, takže nemám strach, že je z Poľska.Môžeš si vybrať rôzne farby taktiež aj k tomu takú istú farbu vod.žľabov.Pod plech sa dáva izolačná fólia.

Za tych 50 rokov sa tu stretneme a uvidime...... :D:D:D
Milan.Žiška
08.08.08,11:39
Len aby ste vydržali.:D:D:D

Aapropó, ludia čo si myslíte o garancii 50 rokov v dnešnej dobe? :)
arizona
08.08.08,20:05
Ak by si nechcel upustiť od Bramacu a stavba to znesie,tak Bramac-max je o niečo ľahší,ako iné druhy.:)
Inak 35 ročný dom nie je až tak vééľmi starý, veď bežne sa robia nové strechy na oveľa starších domoch...
arizona
08.08.08,20:09
Len aby ste vydržali.:D:D:D

Aapropó, ludia čo si myslíte o garancii 50 rokov v dnešnej dobe? :)

Ja si myslím, že je to iba reklamný ťah. Viete si predstaviť, že niekto príde o nejakých 4O-49 rokov reklamovať strechu? Kto už potom zistí,v čom je chyba?
A kto by uznal reklamáciu? A ako by sa to riešilo?:D:confused:
220870
09.08.08,20:04
Bez váhania BRAMAC.Neni o čom . To že je to ťažké na základy je totálna hlúposť. Môže to byť ťažké akurát tak pre krovy.Počuli alebo videli ste že by niekde odfúklo strechu pokrytú BRAMAC-om, ja ešte nie . Ale zato odviatych plechov po každej búrke.Skúste ísť na plechovú strechu po 10-tich rokoch z problémami.Plech čiže hliník postriekaný neviem koľkými vrstvami farby nieje odolný voči kyslým dažďom , na toto sa záruka nevzťahuje. Dajte si na to pozor najmä ak staviate v meste.Exhaláty majú na plech devastujúci účinok. Vydel som RUUKI po 15 rokoch V Prahe. Viem o čom píšem.
zuzik29
10.08.08,12:01
nam minuly rok odfuklo betonovu skridlu, asi 4 m2. Aj susedom, takze aj to sa stava ... a susedia maju bramac..
focus3ccd
11.08.08,07:15
nam minuly rok odfuklo betonovu skridlu, asi 4 m2. Aj susedom, takze aj to sa stava ... a susedia maju bramac..
Ten kto ma peniaze a cas, tak aj skridla sa da srobovat. Ma prdlisovane otvory. Pri hrebeni sa tiez srobuju.
A potom uz neodfukne.....
focus3ccd
11.08.08,07:17
Ja by som sa skor pri plechu obaval krupov, co v tejto dobe burok nie je nic vynimocne a ten poze poskodit plech tak, ze sa narusa struktura farby. A to casom opada. Ked plech tak med, alebo hlinik. V ziadnom pripade nie ocel. nech ma aj 10farebnych nastrekov.....
220870
17.08.08,07:04
Slováci sú nepoučitený.Plechové strechy sú v porovnaní s keramickou krytinou ako rozmočený hajzlový papier. Skúste sa všetci len trošičku zamyslieť nad statikou domu a nemusí byť nikto statik aby pochopil pár nevýhod plechovej strechy.Plechové strechy sa musia robiť z nízkym sklonom . to preto aby mali pri nárazovom vetre nízky odpor voči vetru.Nízky sklon strechy v našich klimatických podmienkach je zas totálna hovadina. Lebo cez zimu sa môže stať ,že napadá veľa snehu, a strechu poláme.
Ak vám plech-strech búrku aj vydrží , tak zrejme máte popraskané nosné steny, alebo poprehýbaný plech od krúpov.Ja som robil pokrývačinu a veľmi dobre viem ako dokáže aj salbý vietor rozkývať strechu.Ak mi niekto neverí nech sa za vetra posadí na hrebeň svojej strechy.
Najnovšie mi to potvrdila búrka v Trenčíne a okolí.
AndrejG
17.08.08,10:12
Je plech a PLECH, tam su take rozdiely ze to az pekne nieje. Ja mam od ruuki tu najlepsiu a tu farbu nedam dole ani kladivom, nieto este krupami alebo pocasim. A ked je dobre namontovana, nedostane ju dole ani uragan. Tie co su po kazdej burke popadane(iba bytovky), staci pozriet ako je tam urobene latovanie, ako je ta krytina pripevnena, tam sa divim, ze to nepadlo hned po "montazi".
lubix
17.08.08,11:12
Ak je pod strechou podkrovie, tak bývanie vyzerá ako pod bubnom alebo pod rozpálenou panvicou. Ak podkrovie nie je, môže byť aj plechprofil. śkridľu som videl minule aj na drevenici z minulého storočia. Viď Slovenský vidiek.
AndrejG
17.08.08,14:32
Ak je pod strechou podkrovie, tak bývanie vyzerá ako pod bubnom alebo pod rozpálenou panvicou.

A to zasa nieje pravda. :)
jojkoz
18.08.08,05:02
Ak je pod strechou podkrovie, tak bývanie vyzerá ako pod bubnom alebo pod rozpálenou panvicou.
Nuz ked niekto nevie co je izolacia - Ze pomaha v zime aj lete. Kazdopadne bez izolacie bude hic a hluk pod kazdou krytinou.


śkridľu som videl minule aj na drevenici z minulého storočia. Viď Slovenský vidiek.

Ja som videl aj jaskynu v davnych dobach obyvanu - a tiez este stoji :D
mathiasja
19.05.09,08:57
Ja si myslím, že je to iba reklamný ťah. Viete si predstaviť, že niekto príde o nejakých 4O-49 rokov reklamovať strechu? Kto už potom zistí,v čom je chyba?
A kto by uznal reklamáciu? A ako by sa to riešilo?:D:confused:

Navyse ta 50 rocna zaruka je na "prehrdzavenie plechu" a treba sa zamysliet ci pozinkovany plech s povrchovou upravou (cca 7 vrstiev) bude vobec niekedy hrdzaviet. pokial sa dodrzia montazne postupy tak silne pochybujem... Takze 50 rokov zaruka je absolutny reklamny tah
tromso
19.05.09,16:30
Zivim sa pokryvanim a opravami striech. Musim povedat ze dnes by som si inu ako plechovu strechu nedal. Som sklamany z betonovej krytiny (Bramac), omnoho na tom lepsie je palena, Asfaltovy sindel (kvalitne polozeny) a najlepsie plech. Podla mna.
ninaclaudius
20.05.09,04:52
cau tromso, mozes napisat viac? preco nie bramac, a aku plechovu by si daval? falcovanu priamo na mieste alebo nieco ine? a co KM BETA? MEDITERRAN a spol? dakujem Z:
tromso
21.05.09,16:38
Bramac nie pretoze dnes chodim opravovat strechy pokryte bramacom po par rokoch a niekedy mi je do placu, ked vidim ako to vyzera a co s tym je, neviem, ci stale natrafim na nepodarky, ale ked mi treba rozobrat kus 10 rocnej strechy tak 30% skridle sa rozpadne v rukach, tak ma napada co to spravi za dalsich 10 rokov?
A to nechcem robit negativnu reklamu, stale dufam ze to boli nejake zmetky alebo co. Na druhej strane som menil strechu v Norsku na jednej starej farme, jeden z prvych lakoplastov vobec, asi 30 rocny a neveril som ze je to take stare, menilo sa to len aby to ladilo farebne s novou pristavbou, inac ako nove. Preto si myslim, ze lakoplast plech je nejmenej narocny na udrzbu a vydrzi cosi. A napriklad teraz natieram plechovu strechu v Martine ktora bola polozena v 60tych rokoch a okrem povrchovej upravy jej nic nie je. To je pre mna argument. No a ked si vezmem, kolko drzia strechy z palenej skridle, niet o com diskutovat. Ospravedlnujem sa dopredu predajcom a vyrobcom Bramacu, naozaj nic v zlom, len ja som nemal to stastie natrafit na starsiu strechu v poriadku. Verim ze kvalita rastie kazdym rokom.
pivko
29.04.10,17:18
Ako to vlastne vychádza ohľadom ceny? Čo je drahšie Bramac ,alebo Ruuki?Ja mám teraz big problem že musím znížiť sklon strechy aby som nemal mrakodrap v Barci, tak že uvažujem o najkvalitnejšom plechu/neide mi o cenu,ale o kvalitu/A ešte tam kde staviam boli v minulosti močiare ktoré odvodňovali ,tak že 10 tonovú strechu asi nebudem riskovať. Tak že čo?
inajana
29.04.10,18:24
Tiež vidím okolo príklady "nepodarených kusov" BRAMACu na viacerých strechách: ak nie sú prasknuté, tak sa pomaličky lúpajú.
My by sme chceli PLECHprofil - LEN NÁS ODRÁDZA, že keď boli na Slovensku víchrice - strhnuté strechy boli väčšinou s takouto ľahkou krytinou.
lapejko
29.04.10,18:30
Bez váhania BRAMAC.Neni o čom . To že je to ťažké na základy je totálna hlúposť. Môže to byť ťažké akurát tak pre krovy.Počuli alebo videli ste že by niekde odfúklo strechu pokrytú BRAMAC-om, ja ešte nie . Ale zato odviatych plechov po každej búrke.Skúste ísť na plechovú strechu po 10-tich rokoch z problémami.Plech čiže hliník postriekaný neviem koľkými vrstvami farby nieje odolný voči kyslým dažďom , na toto sa záruka nevzťahuje. Dajte si na to pozor najmä ak staviate v meste.Exhaláty majú na plech devastujúci účinok. Vydel som RUUKI po 15 rokoch V Prahe. Viem o čom píšem.
budem oponovať, ak sa pozriem zo šiesteho poschodia paneláku na štvrť rodinných domov v našom meste, sú tam novostavby aj rekonštruované strechy v priebehu 20-ich rokov. u nás má veľkú tradíciu plech, teraz mu však prischol punc chudoby, neviem prečo... Tie strechy z rôznej kusovej krytiny či už je to betón, tehla alebo eternit vyzerajú z výšky paneláku ako postupná nezvratná degradácia špinou, machmi a inými sajrajtmi, dajú sa podľa toho určiť roky ako podľa letokruhov. naproti tomu plechové krytiny sú čisté po každom daždi a z´daleka ich rozoznáte. Foto tej štvrte môžem dodať, nenachádza sa pri hlavnom ťahu ani u nás nie je ťažký priemysel. Apropo, videli ste už strechu bez plechových doplnkov ako úžľabia alebo oplechovania komínov? Pokiaľ viem, neexistuje zato plech sa bez betónu zaobíde. Dokonca aj strechy z máloformátového hliníka montované v osemdesiatych rokoch majú iba vyblednutý náter, ktorý treba obnoviť po tridsiatich rokoch, zato pod škridlami z rokov deväťdesiatych sú už zhnité laty!
pivko
29.04.10,18:44
budem oponovať, ak sa pozriem zo šiesteho poschodia paneláku na štvrť rodinných domov v našom meste, sú tam novostavby aj rekonštruované strechy v priebehu 20-ich rokov. u nás má veľkú tradíciu plech, teraz mu však prischol punc chudoby, neviem prečo... Tie strechy z rôznej kusovej krytiny či už je to betón, tehla alebo eternit vyzerajú z výšky paneláku ako postupná nezvratná degradácia špinou, machmi a inými sajrajtmi, dajú sa podľa toho určiť roky ako podľa letokruhov. naproti tomu plechové krytiny sú čisté po každom daždi a z´daleka ich rozoznáte. Foto tej štvrte môžem dodať, nenachádza sa pri hlavnom ťahu ani u nás nie je ťažký priemysel. Apropo, videli ste už strechu bez plechových doplnkov ako úžľabia alebo oplechovania komínov? Pokiaľ viem, neexistuje zato plech sa bez betónu zaobíde. Dokonca aj strechy z máloformátového hliníka montované v osemdesiatych rokoch majú iba vyblednutý náter, ktorý treba obnoviť po tridsiatich rokoch, zato pod škridlami z rokov deväťdesiatych sú už zhnité laty!
Súhlasím a Lapejko ktorá bľaška je podľa teba naj? kamaratovi robili Poliaci komplet strechu aj s bľaškou:D ,ale ja Poľsku nechcem . Ruuki je O.K?:confused:
Alebo ´takto ,ktorá plechová krytina je najkvalitnejšia???
lapejko
29.04.10,19:25
Súhlasím a Lapejko ktorá bľaška je podľa teba naj? kamaratovi robili Poliaci komplet strechu aj s bľaškou:D ,ale ja Poľsku nechcem . Ruuki je O.K?:confused:
Alebo ´takto ,ktorá plechová krytina je najkvalitnejšia???
Popravde o tých nových to budeš vedieť naisto až o desať rokov...
Ale nezatracuj Poliakov, my im nesiahame ani po kôstky, 80 miliónovému národu, skôr sa vyvaruj našich kšeftárov, ak si vyjdeš do Krosna a obídeš solídne stavebniny, môžeš na tom len získať. Neveril by si koľko ingotov sa do USS STEEL vozí z PL, býval som s partiou 4 mesiace na prekladisku v Haniske... Č sa týka plechu, napr Goodlack, lebo prekrýva skrutky, čo sa najviac vytýka týmto krytinám, že vraj zatekajú na skrutkách, ale nedá sa to ani porovnať s tým koľko nafúka a zatečie pod kusovú krytinu nech je akokoľvek presná, stačí časom prehnutá lata ktorá spraví štrbinu v celom rade. Zachrániť to môže iba kvalitná fólia ktorá však nechráni laty a má obmedzenú životnosť. Ja mám veľmi dobré skúsenosti s akýmkoľvek trapézom, skrutky s krytkou navrch vlny a žiadny problém už pätnásť rokov.
Renata21
30.04.10,06:55
Bramac nie pretoze dnes chodim opravovat strechy pokryte bramacom po par rokoch a niekedy mi je do placu, ked vidim ako to vyzera a co s tym je, neviem, ci stale natrafim na nepodarky, ale ked mi treba rozobrat kus 10 rocnej strechy tak 30% skridle sa rozpadne v rukach, tak ma napada co to spravi za dalsich 10 rokov?
A to nechcem robit negativnu reklamu, stale dufam ze to boli nejake zmetky alebo co. Na druhej strane som menil strechu v Norsku na jednej starej farme, jeden z prvych lakoplastov vobec, asi 30 rocny a neveril som ze je to take stare, menilo sa to len aby to ladilo farebne s novou pristavbou, inac ako nove. Preto si myslim, ze lakoplast plech je nejmenej narocny na udrzbu a vydrzi cosi. A napriklad teraz natieram plechovu strechu v Martine ktora bola polozena v 60tych rokoch a okrem povrchovej upravy jej nic nie je. To je pre mna argument. No a ked si vezmem, kolko drzia strechy z palenej skridle, niet o com diskutovat. Ospravedlnujem sa dopredu predajcom a vyrobcom Bramacu, naozaj nic v zlom, len ja som nemal to stastie natrafit na starsiu strechu v poriadku. Verim ze kvalita rastie kazdym rokom.

tromso - mohli by ste odporučiť farbu na plechovu strechu, s ktorou mate dobre skusenosti. Ďakujem
palkosk
30.04.10,10:04
A co poviete na antikorovy plech na strechu?
Moj bracho taku ma az som sa smial. Svieti to aj v noci ked je jasno.;D. Ale po rozhovore s plecharmi co mu to robili som sa dosmial.
Vraveli ze je to babracka lebo antikor je dost tvrdy, a tazko sa s nim pracuje ale vraveli ze ma pokoj do konca zivota.
No a cenu vam nepoviem to ze je vyrobne tajomstvo. :D
pivko
30.04.10,16:03
Dnes som si dal urobiť ponuku na Ruukki Elite pural matt , záruka 50 rokov /vyzerá ten plech naozaj super;)/ale , kua šak to je drahšie ako Bramac:mee::mee::mee:
A vraj plechovú strechu dáva len ten čo nemá na Bramac:D
Zuzka 335
04.11.11,07:13
Ja som si objednal plechoprofil a to tiež z toho dôvodu,že dom je starý a nevydržia základy čím bude dom praskať. Objednal som si fínsky plech /RUIKI/ je tam daná záruka na 50 rokov prečítal som o ňom dostupné materiály takže má 6 vrstvové nastriekanie a vyrábajú ho v Česku-Ostrava, takže nemám strach, že je z Poľska.Môžeš si vybrať rôzne farby taktiež aj k tomu takú istú farbu vod.žľabov.Pod plech sa dáva izolačná fólia.

LEGOLAS, prosím, tiež sa rozhodujem dať si na starý dom RUUKKI, nevieš mi doporučiť spoľahlivú firmu, ktorá mi strechu namontuje?
Bola by som veľmi vďačná.

Zuzka
lapejko
04.11.11,20:19
Mám novú skúsenosť z SL. 160 ročný dom v radovke, nemožné meniť nízky sklon strechy, pred desiatimi rokmi pokryté Ranilou + 4 vikiere.
Krytina zle položená, rezaná flexkou, foliu zničili kuny a do heraklitu, ktorým je opláštený podhľad, hodne tieklo. Po dlhom rozhodovaní sa strech zrepasovala falcovaným farebným plechom, polia sú úzke cca 30 cm a v kuse od odkvapu po hrebeň. falcované mašinou a vyzerá to efektne. Desaťročná krytina šla do šrotu...