skhanka
08.08.08,07:32
Potrebovala by som poradiť ako postupovať v dedičskom konaní. Zomrel mi manžel a ostala som sama s 2 deťmi (8 a 10 rokov).
Ak by vedel niekto poradiť:
1. Rodinný dom - manžel ho nadobudol pred uzatvorením manželstva. Predpokladám, že dedičským konaním bude rozdelený na 1/3 pre každého (2 deti+ja)?
2. Životná poistka - manžel v nej nikoho neuviedol. V dedičskom konaní bude určené komu bude vyplatená? Mám ju naďalej platiť (mesačné platby)?
3. Osobný automobil - munilý rok kúpené staršie vozidlo. V dokladoch (technický preukaz, zákonné poistenie, doklad o kúpe...) je uvedený manžel. Bude aj automobil predmetom dedičského konania?
4. Zákonné poistenie vozidla - čo s ním, keďže manžel nežije?
5. Plánujem auto predať, nakoľko je pre mňa veľké (combi). Takže záleží od odpovedí na otázku č. 3. Je ho možné predať pred, či až po dedičskom konaní?
Ďakujem za Vaše odpovede.
Chobot
08.08.08,07:10
Potrebovala by som poradiť ako postupovať v dedičskom konaní. Zomrel mi manžel a ostala som sama s 2 deťmi (8 a 10 rokov).
Ak by vedel niekto poradiť:
1. Rodinný dom - manžel ho nadobudol pred uzatvorením manželstva. Predpokladám, že dedičským konaním bude rozdelený na 1/3 pre každého (2 deti+ja)?

Myslím, že to bude tak delené, ako si písala, ale nie som si úplne istý.

V zmysle zákona by to tak malo byť - § 473 Obč. zák.:

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.


2. Životná poistka - manžel v nej nikoho neuviedol. V dedičskom konaní bude určené komu bude vyplatená? Mám ju naďalej platiť (mesačné platby)?

AK to bola manželova poistka (manžel bol poistnou osobou), tak ďalej neplatíš. Treba poisťovni nahlásiť poistnú udalosť. Keďže nebola uvedená oprávnená osoba, automaticky má právo plnenia manžel/ka poisteného (§ 817 ods. 2 Obč. Zák.). Poistka nie je predmetom dedenia, preto ti poistná suma bude vyplatená po ukončení šetrenia poistnej udalosti.


3. Osobný automobil - munilý rok kúpené staršie vozidlo. V dokladoch (technický preukaz, zákonné poistenie, doklad o kúpe...) je uvedený manžel. Bude aj automobil predmetom dedičského konania?

Áno, bude predmetom dedičského konania. Pravdepodobne bude napísané na teba.


4. Zákonné poistenie vozidla - čo s ním, keďže manžel nežije?

Zákonné poistenie treba platiť, to je nezávislé od toho, čo majiteľ vozidla žije alebo nie. Majiteľom sa v podstate staneš ty, preto to musíš uhradiť, aby ti nevyrubili sankcie za nepoistenie auta.


5. Plánujem auto predať, nakoľko je pre mňa veľké (combi). Takže záleží od odpovedí na otázku č. 3. Je ho možné predať pred, či až po dedičskom konaní?
Ďakujem za Vaše odpovede.

Až po dedičskom konaní, pretože zatiaľ je písaný ako majiteľ manžel. S vozidlom môže nakladať len ten, kto je v dokladoch ako majiteľ. Takže ty ho budeš môcť predať až potom, čo budeš v TP ako majiteľ.
skhanka
09.08.08,12:24
k otázke č. 2 - v poistke je uvedené: .... Právo na výplatu plnenia po smrti poisteného má osoba...... (nikto nie je uvedený). Nasleduje ďalší riadok zo zmluvy: Oprávnenú osobu zatiaľ neurčujem (t.j. bude určená podľa par. 817 Občianskeho zákonníka)..... nie je mi jasné, prečo mi v poisťovni tvrdia, že poistenie je predmetom dedičského konania?

k otázke č. 3 a 5: potvrdili ste mi to, čo som si myslela. Takže budem musieť počkať na dedičské konanie. Neviete po akej dobe asi bude? Podľa toho, čo som zisťovala to môže trvať 3-6 mesiacov.
Chobot
10.08.08,08:52
k otázke č. 2 - v poistke je uvedené: .... Právo na výplatu plnenia po smrti poisteného má osoba...... (nikto nie je uvedený). Nasleduje ďalší riadok zo zmluvy: Oprávnenú osobu zatiaľ neurčujem (t.j. bude určená podľa par. 817 Občianskeho zákonníka)..... nie je mi jasné, prečo mi v poisťovni tvrdia, že poistenie je predmetom dedičského konania?

Aká je to poisťovňa. Upozorni ich listom, že ich stanovisko je nesprávne a nech postupujú v zmysle Obč. zákonníka § 817. Máš právo na poistné plnenie.


k otázke č. 3 a 5: potvrdili ste mi to, čo som si myslela. Takže budem musieť počkať na dedičské konanie. Neviete po akej dobe asi bude? Podľa toho, čo som zisťovala to môže trvať 3-6 mesiacov.

Nedá sa vopred odhadnúť, koľko bude trvať dedičské konanie. Môže to byť aj 1/2 roka, niekedy aj rok či viac.
skhanka
10.08.08,10:34
2 - Poistná zmluva je uzatvorená so spoločnosťou Capitol. Sú dcérou Kooperatívy, alebo tak akosi. To som zatiaľ nepozerala podrobnejšie.
Volala som im 2x, nakoľko sídlo majú v Bratislave (bývam cca 15 km od Žiliny). Pri druhom telefonáte som zistila, že pre oblasť, kde bývam nemajú poradcu. Tak som sa rozhodla, že si vytlačím Oznámenie o úmrtí, ktoré majú na ich stránke. Priložím kópie požadovaných dokladov a zašlem im to doporučene. Hádam sa konečne rozhýbu.....

4 - Zákonné poistenie vozidla je zaplatené do konca roku 2008. Ak by neprešlo dedičské konanie, odhlásim budúci rok auto na DI. Potom nie je potrebné platiť zákonné poistenie. Po predaji si ho rovno prihlási nový majiteľ. I keď je otázne, či ho môžem odhlásiť, ak by som dovtedy nebola majiteľom vozidla. Asi nie?

3, 5 - Zrejme som sa nesprávne vyjadrila. Skôr by ma zaujímalo za aký čas cca môžem čakať, že ma vyzvú na dedičské konanie.
Žabinka
10.08.08,11:47
Nás vyzvali po cca 1/2 roku.
robovi
10.08.08,19:35
...


Až po dedičskom konaní, pretože zatiaľ je písaný ako majiteľ manžel. S vozidlom môže nakladať len ten, kto je v dokladoch ako majiteľ. Takže ty ho budeš môcť predať až potom, čo budeš v TP ako majiteľ.

S dedicstvom mozes nakladat hned, pretoze dedicstvo nadobudas smrťou porucitela.
§ 460 Obc. zak.
Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

-a nie dedicnym konanim.
Takze ho mozes kludne predat a papierovo to doriesis po skonceni dedicneho konania.

S poistnymi zmluvami je to komplikovanejsie. Treba si este ujasnit, kto na zmluve tvojho manzela figuruje ako poistnik - platitel poistenia a kto ako poistenec - poistena osoba.
skhanka
11.08.08,05:16
Predaj auta - čo by to znamenalo "papierovo doriešiť"?

Poistná zmluva (životná poistka) - v zmluve je uvedený manžel ako poistník. Potom je tam uvedené: Poistený (ak je iný ako poistník). Takže poistník aj poistený je vlastne manžel.
Chobot
11.08.08,06:16
Takze ho mozes kludne predat a papierovo to doriesis po skonceni dedicneho konania.



Tomuto nechápem, prosím bližšie vysvetliť. Ako môžem niečo predať, keď je to stále písané na meno nebohého manžela? Ak dedičské konanie bude trvať rok, tak akože ten kupec bude jazdiť na aute, ktoré mu papierovo nepatrí?

A ako by si riešil situáciu, keby sa niekto objavil v priebehu dedičského konania s právoplatným závetom, podľa ktorého by dedičom auta bol on (napr. brat nebohého). Myslíš, že manželka aj v tom prípade mohla predať auto manžela?

Ja si tú vetu " Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa." vykladám inak, nie tak, že dedičstvo sa nadobúda ku dňu smrti poručiteľa.

Podľa mňa zákonodarca tým chcel povedať, že dedičstvo možno nadobudnúť len právnou skutočnosťou, ktorou je smrť poručiteľa.

Preto by som nedoporučoval (ani formálne) predávať auto, kým nie je ukončené dedičské konanie.
iriska
11.08.08,06:28
Aj ja som toho názoru, že až právoplatné dedičské rozhodnutie určí vlastníka. Veď práve až dohoda u notára určí vlastníka (v prípade, že je to viac plnoletých dedičov) a potom čo? Sa budú biť, kto čo predal?
Chobot
11.08.08,06:41
2 - Poistná zmluva je uzatvorená so spoločnosťou Capitol. Sú dcérou Kooperatívy, alebo tak akosi. To som zatiaľ nepozerala podrobnejšie.
Volala som im 2x, nakoľko sídlo majú v Bratislave (bývam cca 15 km od Žiliny). Pri druhom telefonáte som zistila, že pre oblasť, kde bývam nemajú poradcu. Tak som sa rozhodla, že si vytlačím Oznámenie o úmrtí, ktoré majú na ich stránke. Priložím kópie požadovaných dokladov a zašlem im to doporučene. Hádam sa konečne rozhýbu.....

Aha, takže Capitol. Ale Capitol nie je poisťovňa, to je len sprostredkovateľ poistenia. Pozri si dôkladne v zmluve, v ktorej poisťovni bol tvoj manžel poistený. Keďže Capitol je 100% dcérou Kooperatívy, tak to bude asi v Kooperatíve. Pozri poriadne zmluvu, kto je uvedený ako poistiteľ, či poisťovateľ. Nie ako sprostredkovateľ. Neviem, či aj nahlasovanie poistnej udalosti prebieha cez sprostredkovateľa. To by si mala nahlásiť priamo poisťovni. Capitol asi nemá skúsenosti s neštandardnými poistnými udalosťami, preto ti povedali, že treba počkať na dedičské konanie. Kontaktuj priamo poisťovňu, nie Capitol.



4 - Zákonné poistenie vozidla je zaplatené do konca roku 2008. Ak by neprešlo dedičské konanie, odhlásim budúci rok auto na DI. Potom nie je potrebné platiť zákonné poistenie. Po predaji si ho rovno prihlási nový majiteľ. I keď je otázne, či ho môžem odhlásiť, ak by som dovtedy nebola majiteľom vozidla. Asi nie?


Nie som si istý, či ho budeš môcť odhlásiť, to môže zase len majiteľ auta.
skhanka
11.08.08,11:36
Capitol je v Bratislave, momentálne tu poradcu nemajú. Bola som priamo v Kooperatíve v Žiline. Povedali mi, že to "asi" treba poslať do Bratislavy a keď tam nie je v zmluve nikto uvedený, pôjde to dedičským konaním. Pravdu povedané, ten poradca/zástupca Kooperatívy do zmluvy len nazrel, či je tam niekto uvedený...
Takže už som 2x volala do Capitolu čo s tým. Vždy mi prisľúbili, že nájdu niekoho, kto to bude mať najbližšie a ozvú sa mi. Zatiaľ nikto....

Auto - závet ani ďalšia plnoletá osoba nie je. Deti majú 8 a 10 rokov.
Tiež som sa dozvedela, že by sa to dalo predať aj pred dedičským konaním. Len preto som sa pýtala čo znamená "vybaviť papierovo"? Neviem, či by bol niekto ochotný kúpiť auto a čakať čo ďalej. Takisto si myslím, že pokiaľ by bolo písané na manžela, mala by som platiť aj poistné. Možno by sa predaj aj dal realizovať, len či si s tým nenarobím viac problémov? Zatiaľ mi to vychádza tak, že jednoduchšie bude počkať na dedičské konanie. I keď sa možno mýlim...
Chobot
11.08.08,12:19
Capitol je v Bratislave, momentálne tu poradcu nemajú. Bola som priamo v Kooperatíve v Žiline. Povedali mi, že to "asi" treba poslať do Bratislavy a keď tam nie je v zmluve nikto uvedený, pôjde to dedičským konaním. Pravdu povedané, ten poradca/zástupca Kooperatívy do zmluvy len nazrel, či je tam niekto uvedený...
Takže už som 2x volala do Capitolu čo s tým. Vždy mi prisľúbili, že nájdu niekoho, kto to bude mať najbližšie a ozvú sa mi. Zatiaľ nikto....



Bože, to sú amatéri a rýchlokvasení poradcovia, čo vedia len zopakovať nabifľované frázy potrebné pre uzatvorenie poistenia, ale ďalej nič nevedia.

Ešte raz sa ťa pýtam - kto je v zmluve ako poisťovateľ? Je to Kooperatíva? Ak áno, tak to treba do Kooperatívy nahlásiť ako poistnú udalosť. A nie "asi" do Bratislavy, ale áno, do Bratislavy, na ústredie Kooperatívy, kde likvidujú poistné udalosti. Nečakaj na liknavosť tých tajtrlíkov. Z tejto stránky (http://www.koop.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=Webpage&s=downloadform1)si stiahni tlačivo "Oznámenie o úmrtí poisteného", vyplň ho a zašli do Kooperatívy (ak je ona poisťovateľom !). Bude nasledovať krátka korešpondencia a budú vyžadovať Úmrtný list a List o prehliadke mŕtveho. Ak to máš, môžeš im poslať rovno overenú kópiu. Možno si ešte vyžiadajú výpis z lekárskej dokumentácie (vypĺňa to ošetrujúci lekár manžela).

Aj keď nie si ako oprávnená osoba v zmluve, v hlásení sa napíš ako oprávnená osoba, lebo ty si oprávnená osoba v zmysle zákona (manželka).
skhanka
11.08.08,13:06
Poistná zmluva bola uzatváraná so zástupcom Capitolu (už tam nepracuje), teda je ním aj podpísaná. V hlavičke zmluvy je logo Kooperatívy aj Capitolu. Na poslednej strane zmluvy je uvedené: V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa poistenia sa obráťte na poradcu Capitolu, ktorý s Vami poistenie dojednal, alebo na najbližšie obchodné zastúpenie v mieste Vášho bydliska, resp. na centrálu Capitolu.
K zmluve bola dohodnutá aj dynamizácia, takže každým rokom prišiel list o navýšení poistenia. Tá je s hlavičkou a pečiatkou Kooperatívy. Uvedené Životné poistenie ..... poistka číslo ........ verzia poistnej zmluvy (vlastne dodatok) Kooperatíva a.s. vydáva túto poistku ako potvrdenie o uzatvorení poistnej zmluvy podľa návrhu číslo.....
V prípade zmien alebo pri vzniku poistnej udalosti sa obráťte na poradcu Capitol, ktorý s Vami poistenie dojednal alebo na našu adresu: Kooperatíva a.s. .... Bratislava.
Presne to tlačivo "Oznámenie o úmrtí poisteného" som si vytlačila a vypísala (oprávnenú osobu som uviedla seba), k tomu mám priložený Úmrtný list a List o prehliadke mŕtveho - zatiaľ kópie. (Pri inej poistke stačili aj kópie.) Ak budú požadovať overené, dám overiť. V oznámení sa vypisuje meno a adresa doktorky, tak neviem, či nebudú kontaktovať rovno ju?
Takže na obálku vypíšem Kooperatíva a.s. .... Bratislava a nech si to konečne ku niekomu priradia. Je mi jasné, že pri ich prístupe nejaká korešpodencia bude....