Denisa Krátka
08.08.08,10:30
Potrebovala by som poradiť ohľadne vyučtovania opravy vozidla hradené cez poisťovňu. Môj klient má vozidlo kúpené na firmu, mal nehodu ktorú spôsobil iný účastník cest.premávky, opravu svojho vozidla si chce dať preplatiť zo svojej havarijnej poistky (je to rýchlejšie), a vozidlo si opravoval sám nakoľko má na to živnosť. Pri obhliadke vozidla mu bolo povedané že si to v tomto prípade môže dať preplatiť rozpočtom ktorý mu vystavili pri obhliadke vozidla. Dokončil opravu vozidla a odniesol rozpočet do poisťovne, a v poisťovni teraz od neho žiadajú faktúru aj napriek tomu že im vysvetli skutočnosť že sám sebe si faktúru vystaviť nemôže. Vedel by mi niekto poradiť ako by sa táto situacia dala vyriešiť?????. ďakujem.
Jana Bělohoubková
11.08.08,10:19
si myslím, že by to nemusel byť problém... však on si to opravoval ako živnostník a opravoval si to sebe ako fyzickej osobe... však zrejme použil nejaké náhradné diely, ale nejaký materiál, aj práca je platená - však to nejako musí vyúčtovať v zásobách materiálu a v účtovnej evidencii...

osobne nie som expert na účtovníctvo, ale ak to vystaví ako živnostník fyzickej osobe - však je to pre účely poisťovne... takže transakcia bude čistá...

však sa skúste popýtať na daňovom úrade, oni vám môžu urobiť kontrolu, že či by s tým bol nejaký problém...
preboha
22.08.08,19:33
AJ servis materiál na opravu zrejme nakúpil, takže má daňové doklady. Ak predloží poisťovni originály, uhradia ich vrátane DPH, ak kópie uhradia ich bez DPH.
Prácu vie poisťovňa uhradiť aj bez faktúry, alebo rozpočtu samotného opravcu - servisu. Treba o tento spôsob likvidácie iba požiadať.
Rozalka
22.08.08,19:39