mrkva1
08.08.08,11:41
Dobrý deň, chcem sa opýtať za brata. Od 1.8.2008 sa stal SZČO, avšak k 15. 08. 2008 mu ponúkli zamestananie. Teraz rieši dilemu, či môže byť zamestaný a súčasne aj SZČO /živnosť nechce rušiť, ani pozastavovať/. To je jedna otázka. A druhá: Ak by mohol byť súbežne zamestnanec + SZČO aké odvody má platiť na zdr. poistovni + soc. poistovni???

Vopred pekne ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
08.08.08,10:26
Dobrý deň, chcem sa opýtať za brata. Od 1.8.2008 sa stal SZČO, avšak k 15. 08. 2008 mu ponúkli zamestananie.
Teraz rieši dilemu, či môže byť zamestaný a súčasne aj SZČO /živnosť nechce rušiť, ani pozastavovať/. To je jedna otázka. Môže byť aj zamestnanec aj szčo súčasne.
A druhá: Ak by mohol byť súbežne zamestnanec + SZČO aké odvody má platiť na zdr. poistovni + soc. poistovni??? Tým, že začína podnikať, tak do SP neplatí nič. Do ZP sa mal zaregistrovať ako szčo, a platiť preddavky v minimálnej výške (1.134,- Sk). Ak sa popri szčo zamestná, treba to nahlásiť aj do ZP, a potom mu zaniká aj povinnosť platiť preddavky nazdravotné poistenie, minimálne do 30.06.2009.
Vopred pekne ďakujem za odpoveď.


Viď v citáte.
nikro
27.08.08,07:50
Zdravím. Podobný problém som riešil ( a ešte úplne nevyriešil ja ). Môže byť bez problémov živnostník aj zamestnanec, ale! pokiaľ nezarobí viac ako cca 45 000Sk ( tu si treba zistiť presné sumy ), tak musí platiť odvody na dôchodkové zabezpečenie a viac ako cca 25 000Sk na poistenie aj ako živnostník. To znamená, že zaplatí odvody aj ako zamestnanec aj ako živnostník. Ja som situáciu dočasne vyriešil tak, že som pozastavil živnosť, ale už mi zase plynie, tak ju asi zruším.

Tu by som chcel poradiť zároveň aj ja.
Od marca 2005 som bol len SZČO a od novembra 2007 som sa stal aj zamestnancom. Aby som nemusel od januára 2008 platiť odvody aj ako SZČO, pozastavil som živnosť do 1.7.2008. Keď som išiel podať Výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 do sociálnej poisťovne, povedali mi, že keďže som k 30.6.2008 mal pozastavenú živnosť, tak výpis nemusím odovzdávať a teda mi nevzniká od 1.7.2008 žiadna odvodová povinnosť.

Ak je to tak, znamenalo by to, že keď momentálne nemám žiadne podnikateľské aktivity, stačí mi zase na budúci rok pozastaviť živnosť tak, aby bola nečinná k 30.6.2009 a teda vlastne ju nemusím zrušiť, ale zároveň nebudem musieť platiť ani odvody ako SZČO?

Ďakujem
Martin Mocko
27.08.08,08:08
Pozastaviť živnosť môžeš kedykoľvek na minimálne 6 mesiacov. Maximálny čas nie je ohraničený. Za pozastavenie živnosti je 200skk kolok. Ak pozatavíš živnosť napr. na 10rokov - môžeš ju kedykoľvek obnoviť znovu za 200skk kolok (samozrejem musíš dodržať minimálnu dĺžku pozastavenia - 6 mesiacov)

Pokiaľ je živnosť pozastavená, nemáš povinnosť platiť odvody do SP alebo ZP. Živnostenský úrad túto zmenu nahlási na DU a ZP(na tlačive k pozastaveniu vyjadríš súhlas s oznamením o pozastavení pre DU a ZP). SP si musíš vybaviť sám.
Ak v dohľadnej dobe nemieniš podnikať, neoplatí sa ti pozastavovať živnosť iba na polrok.
Vranová
27.08.08,09:21
Pôvodca textu príspevku: mrkva1
Dobrý deň, chcem sa opýtať za brata. Od 1.8.2008 sa stal SZČO, avšak k 15. 08. 2008 mu ponúkli zamestananie.
Teraz rieši dilemu, či môže byť zamestaný a súčasne aj SZČO /živnosť nechce rušiť, ani pozastavovať/. To je jedna otázka. Môže byť aj zamestnanec aj szčo súčasne.
A druhá: Ak by mohol byť súbežne zamestnanec + SZČO aké odvody má platiť na zdr. poistovni + soc. poistovni??? Tým, že začína podnikať, tak do SP neplatí nič. Do ZP sa mal zaregistrovať ako szčo, a platiť preddavky v minimálnej výške (1.134,- Sk). Ak sa popri szčo zamestná, treba to nahlásiť aj do ZP, a potom mu zaniká aj povinnosť platiť preddavky nazdravotné poistenie, minimálne do 30.06.2009.
Vopred pekne ďakujem za odpoveď.

Chcela by som sa spýtať... som SZČO už pár rokov, takže riadne platim odvody do SP a ZP. V tomto roku sa zamestnám na HPP a zamestnávateľ bude odvádzať za mňa odvody do SP a ZP, vzniká mi otázka: som potom povinná ako SZČO naďalej platiť odvody do SP a ZP? ako to vlastne je? Podľa toho čo je hore uvedené zeleným, tak do ZP by som ako SZČO nemala platiť , ale do SP áno? Trošku sa pozastavujem nad tým prečo 2x odvody do SP!
veronikasad
27.08.08,10:14
Zdravím. Podobný problém som riešil ( a ešte úplne nevyriešil ja ). Môže byť bez problémov živnostník aj zamestnanec, ale! pokiaľ nezarobí viac ako cca 45 000Sk ( tu si treba zistiť presné sumy ), tak musí platiť odvody na dôchodkové zabezpečenie a viac ako cca 25 000Sk na poistenie aj ako živnostník. To znamená, že zaplatí odvody aj ako zamestnanec aj ako živnostník. Ja som situáciu dočasne vyriešil tak, že som pozastavil živnosť, ale už mi zase plynie, tak ju asi zruším.

Tu by som chcel poradiť zároveň aj ja.
Od marca 2005 som bol len SZČO a od novembra 2007 som sa stal aj zamestnancom. Aby som nemusel od januára 2008 platiť odvody aj ako SZČO, pozastavil som živnosť do 1.7.2008. Keď som išiel podať Výpis z daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 do sociálnej poisťovne, povedali mi, že keďže som k 30.6.2008 mal pozastavenú živnosť, tak výpis nemusím odovzdávať a teda mi nevzniká od 1.7.2008 žiadna odvodová povinnosť.

Ak je to tak, znamenalo by to, že keď momentálne nemám žiadne podnikateľské aktivity, stačí mi zase na budúci rok pozastaviť živnosť tak, aby bola nečinná k 30.6.2009 a teda vlastne ju nemusím zrušiť, ale zároveň nebudem musieť platiť ani odvody ako SZČO?

Ďakujem

Nemáš správne informácie, čo sa týka výšky príjmu a povinnosti platiť odvody do SP. Povinným platiteľom odvodov do SP sa SZČO stáva - bez ohľadu na to či je súčasne zamestnancom - ak jej príjem za predch.kal. rok presiahne 12-násobok min.mzdy platnej k 1.1.nasl.roka /výšku min.mzdy zatial nepoznáme/.
Ak máš pozastavenú živnosť - min. na 6 mesiacov - k 1.7. bežného roka, po jej obnovení ti nevzniká povinnosť platiť odvody do SP.

Zdravotné poistenie - pri súbehu zamestnania a živnosti si v prvom roku podnikania môže živnostník určiť vymeriavací základ 0 a preddavky platiť nemusí. Po podaní ročného zúčt.ZP vysporiada rozdiel. Ak mu v RZZP výjde preddavok vyšší ako 100,-sk, od 1.7. platí preddavky v stanovenej výške z RZZP /nemusí platiť z min.VZ/. Po obnovení živnosti platí preddavky na ZP podľa vypočítaneho preddavku z RZZP.
veronikasad
27.08.08,10:15
Pôvodca textu príspevku: mrkva1
Dobrý deň, chcem sa opýtať za brata. Od 1.8.2008 sa stal SZČO, avšak k 15. 08. 2008 mu ponúkli zamestananie.
Teraz rieši dilemu, či môže byť zamestaný a súčasne aj SZČO /živnosť nechce rušiť, ani pozastavovať/. To je jedna otázka. Môže byť aj zamestnanec aj szčo súčasne.
A druhá: Ak by mohol byť súbežne zamestnanec + SZČO aké odvody má platiť na zdr. poistovni + soc. poistovni??? Tým, že začína podnikať, tak do SP neplatí nič. Do ZP sa mal zaregistrovať ako szčo, a platiť preddavky v minimálnej výške (1.134,- Sk). Ak sa popri szčo zamestná, treba to nahlásiť aj do ZP, a potom mu zaniká aj povinnosť platiť preddavky nazdravotné poistenie, minimálne do 30.06.2009.
Vopred pekne ďakujem za odpoveď.

Chcela by som sa spýtať... som SZČO už pár rokov, takže riadne platim odvody do SP a ZP. V tomto roku sa zamestnám na HPP a zamestnávateľ bude odvádzať za mňa odvody do SP a ZP, vzniká mi otázka: som potom povinná ako SZČO naďalej platiť odvody do SP a ZP? ako to vlastne je? Podľa toho čo je hore uvedené zeleným, tak do ZP by som ako SZČO nemala platiť , ale do SP áno? Trošku sa pozastavujem nad tým prečo 2x odvody do SP!
Odpoveď v predch.príspevku platí aj pre teba
nikro
27.08.08,10:40
Asi som sa nevyjadril správne: Existuje minimálna a maximálna výška odvodov do soc. p. Ak dotyčný záraba ako zamestnanec toľko, že sú jeho odvody spolu zo zamestnáveteľovými vyššie, ako je ich maximálna výška, tak už ako SZČO odvody platiť nemusí, aj keby mal hocijaký vymeriavací základ. Takéto informácie mi poskytli v sociálnej poisťovni, ale ako všetci zo skúseností vieme, úradník nie vždy ovláda zákony tak, ako by mal :-). Na toto, si myslím, sa pýtal mrkva1
veronikasad
27.08.08,10:46
Asi som sa nevyjadril správne: Existuje minimálna a maximálna výška odvodov do soc. p. Ak dotyčný záraba ako zamestnanec toľko, že sú jeho odvody spolu zo zamestnáveteľovými vyššie, ako je ich maximálna výška, tak už ako SZČO odvody platiť nemusí, aj keby mal hocijaký vymeriavací základ. Takéto informácie mi poskytli v sociálnej poisťovni, ale ako všetci zo skúseností vieme, úradník nie vždy ovláda zákony tak, ako by mal :-). Na toto, si myslím, sa pýtal mrkva1
ano je stanovený max. vymeriavací základ pre platenie odvodov do SP /nie je to však súčet odvodov zamestnanca a zamestnávateľa ako píšeš/.
Pokiaľ sa však nejedná o fixnú mzdu, pri súbehu zamestnania a SZČO je to v praxi ťažšie realizovateľné. Zvyknú to robiť tak že ak vyjdu platiť SZČO povinné preddavky, mesačne ich platí a potom požiada SP o vrátenie preplatku
Vranová
27.08.08,15:02
Ešter raz sa chcem spýtať!
Súbežne HPP a SZČO!

SZČO /nejde o začínajúceho , ale už pár rokov vykonáva živnosť/
- povinný platiť do SP / príjem bol vyšší ako 12x min.mzda/
- povinný platiť do ZP

HPP...to je jasné, zamestnávateľ odvádza odvody SP, ZP

Takže môžem konštatovať, že ak idu súbežne HPP a SZČO, tak sa platí 2x a ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku, tak sa VZ SZČO a VZ HPP nesčitávajú! Max.VZ sa berie do úvahy samostatne pri HPP a samostatne SZČO! pochopila som to správne?
veronikasad
27.08.08,15:39
Ešter raz sa chcem spýtať!
Súbežne HPP a SZČO!

SZČO /nejde o začínajúceho , ale už pár rokov vykonáva živnosť/
- povinný platiť do SP / príjem bol vyšší ako 12x min.mzda/
- povinný platiť do ZP

HPP...to je jasné, zamestnávateľ odvádza odvody SP, ZP

Takže môžem konštatovať, že ak idu súbežne HPP a SZČO, tak sa platí 2x a ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku, tak sa VZ SZČO a VZ HPP nesčitávajú! Max.VZ sa berie do úvahy samostatne pri HPP a samostatne SZČO! pochopila som to správne?
nepochopila si to správne, max. vymeriavací základ je súčet zamestnania a SZČO. Keďže v priebehu roka je to ťažšie určiť, preplatok zdr.poistenia ti vrátia po podaní RZZP a v SP tiež treba žiadať o vrátenie preplatku /neviem si to inak technicky predstaviť, keď ako SZČO máš platiť poistné do 8. dňa po skončení mesiaca a utekať tam každý mesiac s potvrdenou výplatou by sa mi nechcelo/.
Vranová
27.08.08,17:21
Už som z toho jeleň, ešte raz som prešla tie príspevky!
Zhrnutie súbehu HPP a SZČO /nie začínajúci a príjem vyšší ako 12x min.mzda/:

HPP
-odvody spraví zamestnávateľ

SZČO
- odvody do SP a ZP

Odvody sa platia aj z HPP aj SZČO!

odvody ZP - podáva sa RZZP
odvody SP - preplatok vznikne len ak sa sčítajú VZ HPP a SZČO a presiahne to max.VZ, preplatok vyžiadať / je to na daňovníkovi v akom intervale, spravidla 1 krát ročne/.
Marína
27.08.08,17:59
Dala som súhlas, ale k už napísanému doplním, že pre rezevný fond neplatí max.VZ súčet z PP a SZČO, ale ak VZ už z PP dosiahol max., odvody zo SZČ sa odvádzajú najmenej z 8100 Sk.

SP o preplatok môžeš žiadať aj mesačne.

Dodatok: Skúsim to napísať zrozumiteľnejšie.
Celkový vymeriavací základ SZČO a zamestnanie nesmie prekročiť max. VZ. To neplatí pre platbu SZČO do rezevného fondu. Ak napr. má už zo zamestnania max. VZ, musí ešte platiť ako SZČO do RF minim. z 8100 Sk.
zuzanask
02.06.09,16:18
Moze sa stat zamestnanec jednej firmy, spolocnikom v inej firme, ak bude vykonavat ten isty druh sluzieb? Nie je to ukotvene v ZP? Hladala som ale nenasla. Ci je to len na zamestnavatelovi, ci si to do pracovnej zmluvy ukotvi?