bvirag
08.08.08,13:23
ahoj. potreboval by som sa poradiť...

zakladáme s.r.o. 2 osoby
otázka č.1
1 osoba - ja, som momentálne evidovaný na úrade práce a poberám podporu, a chcem sa spýtať či sa musím odhlásiť aj v prípade, že nebudem zamestnancom v s.r.o., ale iba konateľ a či bude s.r.o. za mňa platiť nejaké odvody?
otázka č.2
2 osoba - je SZCO a aj naďalej bude. Taktiež on nebude zamestnancom v novozaloženej s.r.o., ale bude vystupovať iba ako konateľ... Bude s.r.o. musieť za neho odvádzať nejaké odvody?

ďakujem
Martin Mocko
08.08.08,11:26
ahoj. potreboval by som sa poradiť...

zakladáme s.r.o. 2 osoby
otázka č.1
1 osoba - ja, som momentálne evidovaný na úrade práce a poberám podporu, a chcem sa spýtať či sa musím odhlásiť aj v prípade, že nebudem zamestnancom v s.r.o., ale iba konateľ a či bude s.r.o. za mňa platiť nejaké odvody? S úradom práce ti neporadím. Ale odvody nebude SRO odvádzať, pokiaľ nebudeš mať pracovný pomer. Maximálne potom budeš musieť odviesť zdravotné poistenie z odmeny na zisku.
otázka č.2
2 osoba - je SZCO a aj naďalej bude. Taktiež on nebude zamestnancom v novozaloženej s.r.o., ale bude vystupovať iba ako konateľ... Bude s.r.o. musieť za neho odvádzať nejaké odvody? Detto - žiadne odvody, pokiaľ nebude pracovný pomer. Iba z rozdeleného zisku ako odmeny konateľovi/spoločníkovi.

ďakujem
.
Ajuška
08.08.08,16:51
.

Z rozdeleného zisku alebo odmeny konateľovi ??? (to je predsa rozdiel) ;)
svetlik
08.08.08,17:17
myslím že z odmeny za výkon funkcie konateľa, - § 13 ods. 1 písm. a) zák. o verejnom zdravot. poistení
Ajuška
08.08.08,17:27
myslím že z odmeny za výkon funkcie konateľa, - § 13 ods. 1 písm. a) zák. o verejnom zdravot. poistení

O.K... ale z rozdeleného zisku neplatí žiadne odvody...
svetlik
08.08.08,17:58
podľa § 13 ods.1 písm. c) zák. o verejnom zdravotnom poistení vymeriavacím základom je aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.Keďže v tomto prípade ide o konateľov, teda o štatutýrny orgán, nie je splnená podmienka tohto ustanovenia ("ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.") a teda podiel na zisku sa do VZ pre účely zdravotného poistenia nezaráta.