BeholderEye
08.08.08,22:16
Dobrý ľudia po určitých náhodách (nie mojou vinou) som prišiel o dohodnutého majstra ,ktorý nám mal robiť dlažbu. Povedal čo treba kúpiť ,aký materiál ,koľko dlažby a tak ...Ale nepríde :). Teraz je ťažké zohnať niekoho iného ,tak som sa rozhodol ,že to spravím sám. Som amatér dlažbu ani obklad som ešte nelepil ,ale mám odvahu a už nejaké skúsenosti s nivelačkou. Poctivo študujem na nete ,pýtam sa druhých, ale mám ešte zopár nezodpovedaných otázok. Tak ak mi pomôžete budem veľmi vďačný.
Jedná sa o cca 12 m2 (chodba+kúpeľa+WC+časť kuchyne) mám podla neho kúpené 4 vrecia Murexin Baukleber Plus. 2 litre penetračný náter Murexin D1, 8kg Murexin škárovacia hmota. 1 kg Duvilaxu. Nivelačky kúpim koľko bude treba, ale až keď dám dole starú dlažbu.

1. Lepidlo je už po záruke asi dva mesiace, bolo celý čas v teple a v suchu. mám ho použiť keď nebude stvrdnuté ,alebo kúpiť nové??
2. Ak prekročím 4mm hrúbku lepidla bude horšie držať?
3. Načo Duvilax , chcel ho primiešať do lepidla, bude mať lepšie vlastnosti?
5. Mám robiť cez klasické zamurované zárubne dilatáciu?

Viem je toho veľa :D Ďakujem
BeholderEye
08.08.08,21:19
Tak to sa mi podarilo ,z dlažby som spravil dlžbu. :)
Zoltán Kovács
09.08.08,05:51
Dobrý ľudia po určitých náhodách (nie mojou vinou) som prišiel o dohodnutého majstra ,ktorý nám mal robiť dlažbu. Povedal čo treba kúpiť ,aký materiál ,koľko dlažby a tak ...Ale nepríde :). Teraz je ťažké zohnať niekoho iného ,tak som sa rozhodol ,že to spravím sám. Som amatér dlažbu ani obklad som ešte nelepil ,ale mám odvahu a už nejaké skúsenosti s nivelačkou. Poctivo študujem na nete ,pýtam sa druhých, ale mám ešte zopár nezodpovedaných otázok. Tak ak mi pomôžete budem veľmi vďačný.
Jedná sa o cca 12 m2 (chodba+kúpeľa+WC+časť kuchyne) mám podla neho kúpené 4 vrecia Murexin Baukleber Plus. 2 litre penetračný náter Murexin D1, 8kg Murexin škárovacia hmota. 1 kg Duvilaxu. Nivelačky kúpim koľko bude treba, ale až keď dám dole starú dlažbu.

1. Lepidlo je už po záruke asi dva mesiace, bolo celý čas v teple a v suchu. mám ho použiť keď nebude stvrdnuté ,alebo kúpiť nové?? Podľa mňa môžeš kľudne použiť.
2. Ak prekročím 4mm hrúbku lepidla bude horšie držať?
3. Načo Duvilax , chcel ho primiešať do lepidla, bude mať lepšie vlastnosti? Primiešaním duvilaxu do lepidla bude lepšie držať.
5. Mám robiť cez klasické zamurované zárubne dilatáciu? U mojich rodičov nerobili. Neviem, či je to správne alebo nie.

Viem je toho veľa :D Ďakujem

Tiež som iba amatér, ale na 12 m2 je načo 4 vrecia baukleberu (4 x 25 kg)?
Stefan2005
09.08.08,06:18
Načo Duvilax , chcel ho primiešať do lepidla, bude mať lepšie vlastnosti?

Videl som Duvilax použiť po zriedení ako penetračný náter.
Do dnešných hotových špeciálnych lepiacich hmôt asi netreba nič primiešavať; nesprávnym pomerom, resp. nevhodnou prímesou možno pokaziť jeho kvalitu.
220870
09.08.08,19:40
Ako profesionál môžem odpovedať následovne.lepidlo pokiaľ bolo skladované v suchu je ok.
By som povedal že ak prekročíš hrúbku 2 cm bude horšie držať. Duvilax sa používa ako penetračný náter pred lepením novej dlažby ( betónový poter určite pred pokládkou dlažby napenetrujte.V žiadnom prípade ho neprimiešavajte do lepidla.Dilatácia sa robí každých 6 metrov.Ale nemusí sa urobiť ak súvislá plocha nepresahuje 10 metrov.
Z jedného vreca lepu 25 kg sa dá pri presnej dlažbe a podklade urobiť cca 8 m2 dlažby. Ale vzhľadom na to že takéto podmienky na Slovensku prakticky neexitujú tak sa priemerne počíta zo spotrebou 25 kg na 5-6 m2 . Majster asi počítal s tým že poter bude nutné po po vysekaní starej dlažby trochu povyrovnávať, preto aj zvýšené množstvo lepu.
Ak môžem poradiť každú jednotlivú dlaždicu pred položením podotrite lepom.
BeholderEye
09.08.08,20:00
Ďakujem za odpovede

hm toho lepidla je fakt veľa. Dve vrecia by asi mali stačiť.

Dnes som dával dole starú dlažbu. To bola makačka ,dávno som sa tak nenarobil :(. Triasol sa celý panelák ,susedia ma asi prestanú zdraviť :).

Neviete mi poradiť ,čo dať medzi zárubne ,akú hmotu ? Každé zo šiestych dverí sú niečim iné. Myslím ,že nivelačka nechytí na železo ,alebo drevo.
A ešte sa bojím ,že keď dám podlahu do vodováhy nezatvorím dvoje dvere. Dá sa urezať aj z takých obyčajných drevotrieskových dverí ??
220870
09.08.08,20:11
Z dverí sa dá urezať cca 4 cm. Nivelačka je z môjho pohľadu klamanie zákazníka . Ja to každému vyhováram. Nivelačka má mizernú pevnosť v ťahu. tj že aj pri menšom pnutí ( najmä tepelnom) sa ľúbi odtrhnúť od povrchu . Omnoho rozumnejšie je vyrovnávať povrch pod dlažbu lepidlom na dlažbu.
BeholderEye
09.08.08,20:44
220870

ďakujem za pomoc,

Tak sa na tú nivelačku asi vykašlem. Keď že mám aj duvilax aj ten originál penetrák ,čím mám ten betón radšej potrieť. A je lepšie podklad napenetrovať tesne pred pokládkou ,alebo deň vopred?
A každú dlaždicu natrieť lepidlom si myslel nanášať kleber aj na podlahu a aj na dlaždice??

Tu dom odfotil problémové miesta ,neviem ako to mám správne ukončiť. Samozrejme nakoniec tam dám nejaké prechodové lišty. Stará dlažba bola na tých miestach popraskaná. Lepidlo na to železo asi nechytí ,pomôže neaký adhézny mostík ?