Macy32
09.08.08,11:29
Ahojte, nikde sa tu neviem docitat, ci je potrebne po novom (r.2008) dokladat aj blocky za benzin, resp. ci staci stale aspon 1x za mesiac. Dalej by ma zaujimalo, ci SZCO si moze uplatnovat nahradu za km, ak je vlastnikom auta jeho manzelka. Dakujem!
dark32
11.08.08,07:27
Náhrada za používanie osobného automobilu na podnikateľské účely.
Podmienky:
1. OA je vo vlastníctve SZČO, alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov
2. OA nie je zaradené do majetku SZČO
3. OA treba prihlásiť na DU do 30 dní ( kvôli dani )
4. Viesť evidenciu jázd ( zdôvodnenie jázd )
Zákonné náhrady:
A. 5,50 Sk za každý kilometer prejdený na podnikateľský účel
B. náhrada za spotrebu pohonných látok
( najazdené km na podnikateľské účely x priemerná spotreba podľa TP ) : 100 x cena za liter PL
Príklad výpočtu:
najazdené km na podnikateľské účely za mesiac – na 1. tankovanie 200 km , na 2. tankovanie 200 km spolu: 400 km
priemerná spotreba na 100 km podľa TP - 8 l
tankovanie – 02.07.2008 - 30 l za 41,- Sk 15.07.2008 - 30 l za 41.50 Sk
A. 400 x 5,50 = 2200 Sk
B. ( 200 x 8 ) : 100 x 41 = 656 SK
( 200 x 8 ) : 100 x 41,50 = 664 SK
Náhrada spolu 2200 + 656 + 664 = 3520 SK

Na konci mesiaca náhradu zaúčtovať do účtovníctva interným účtovným dokladom + priložiť bločky od tankovania a evidenciu jázd .
Vranová
11.08.08,07:42
Na konci mesiaca náhradu zaúčtovať do účtovníctva interným účtovným dokladom + priložiť bločky od tankovania a evidenciu jázd .[/QUOTE]
Prečo na konci mesiaca interným dokladom? Podľa mňa VPD v peňažnom denníku!
dark32
11.08.08,07:51
Môžeš aj VPD miesto IUD je to na Tebe
Macy32
11.08.08,08:17
ďakujem,
ak je to auto staršie, a kúpila som ho ešte pred manželstvom, a chce ho manžel zaradiť teraz keď už sme manželia, je to možné ?
dark32
11.08.08,08:24
podľa mňa je to možné
Vranová
11.08.08,09:52
Môžeš aj VPD miesto IUD je to na Tebe
Lebo je rozdiel ID a VPD, nakoľko ty si vyplácaš náhrady, tak to má ísť cez VPD, čiže si ponížiš stav v pokladni a dostaneš to do VoZD, kdež to pri ID, len ponížiš ZD. Ak sa mýlim , prosím opravte ma!
dark32
11.08.08,10:40
Ale v konečnom dôsledku je to to isté, veď hlavným dôvodom toho všetkého je znížiť ZD nie ???
Podľa mňa je na SZČO či si náhradu akože vyplatí z pokladne VPD a tým pádom zníži stav hotovosti v pokladni alebo si len nepeňažnou operáciou ID zníži ZD.

aspoň podľa mňa.
Zoltán Kovács
11.08.08,11:26
ďakujem,
ak je to auto staršie, a kúpila som ho ešte pred manželstvom, a chce ho manžel zaradiť teraz keď už sme manželia, je to možné ?

Podľa mňa to auto nie je v BSM, tak nejde o spoločný majetok. Preto vidím problém aj v zaradení do obchodného majetku.
Vranová
11.08.08,14:39
Podľa mňa to auto nie je v BSM, tak nejde o spoločný majetok. Preto vidím problém aj v zaradení do obchodného majetku.
On auto nechce zaradiť do OM, len si uplatniť náhrady za používanie mot.vozidla v rámci podnikat.činnosti.
Vznika nám tu problém...sú dva názory:
1) náhrady účtovať priamo cez VPD do peň.denníka ako VoZD
2) náhrady účtovať cez ID ako VoZD.
Podľa mňa to nie je jedno a to isté, aj keď je to VoZD, ale ide o to , že náhrada sa poskytuje za niečo, takže treba to účtovať cez VPD a ponížiť stav pokladnice! Podľa môjho názoru by to malo byť účtované podľa bodu 1.
Prosím smith o tvoj názor.......
Vranová
11.08.08,14:42
Ale v konečnom dôsledku je to to isté, veď hlavným dôvodom toho všetkého je znížiť ZD nie ???
Podľa mňa je na SZČO či si náhradu akože vyplatí z pokladne VPD a tým pádom zníži stav hotovosti v pokladni alebo si len nepeňažnou operáciou ID zníži ZD.

aspoň podľa mňa.
Podľa mňa nie je to jedno, pretože ty vydávaš svoje peňažné prostriedky na nákup PHL a taktiež na opravu a týmito náhradami si to vyplatíš z firmy ako SZČO! v podstate si to kompenzuješ...
Aj keď si v podstate jedná a tá istá osoba, ale ide o dva subjekty ...ty ako FO a ty ako SZČO!
Zoltán Kovács
11.08.08,14:43
ďakujem,
ak je to auto staršie, a kúpila som ho ešte pred manželstvom, a chce ho manžel zaradiť teraz keď už sme manželia, je to možné ?


On auto nechce zaradiť do OM, len si uplatniť náhrady za používanie mot.vozidla v rámci podnikat.činnosti.
Vznika nám tu problém...sú dva názory:
1) náhrady účtovať priamo cez VPD do peň.denníka ako VoZD
2) náhrady účtovať cez ID ako VoZD.
Podľa mňa to nie je jedno a to isté, aj keď je to VoZD, ale ide o to , že náhrada sa poskytuje za niečo, takže treba to účtovať cez VPD a ponížiť stav pokladnice! Podľa môjho názoru by to malo byť účtované podľa bodu 1.
Prosím smith o tvoj názor.......

Hrubo označené o Macy mám potom ako chápať?


Názor k účtovaniu náhrad: Oba spôsoby sú správne. Prečo? Lebo na náhradu má nárok, ale keď nemá dostatočnú hotovosť v pokladni, a chceli by sme účtovať cez VPD, tak vlastne nemôže (pokladňa do mínusu nemôže ísť). A takto by si nemohol uplatniť nákladovú (výdavkovú) položku. Preto si myslím, že môže byť aj VPD ale aj ID.
Vranová
11.08.08,14:50
Hrubo označené o Macy mám potom ako chápať?
OM=obchodný majetok
Názor k účtovaniu náhrad: Oba spôsoby sú správne. Prečo? Lebo na náhradu má nárok, ale keď nemá dostatočnú hotovosť v pokladni, a chceli by sme účtovať cez VPD, tak vlastne nemôže (pokladňa do mínusu nemôže ísť). A takto by si nemohol uplatniť nákladovú (výdavkovú) položku. Preto si myslím, že môže byť aj VPD ale aj ID.
No pokladňa nemôže ísť do mínusu, to je pravda, ale riešila by som to dotáciou....a náhrady by som účtovala cez VPD.
Zoltán Kovács
11.08.08,14:56
No pokladňa nemôže ísť do mínusu, to je pravda, ale riešila by som to dotáciou....a náhrady by som účtovala cez VPD.

To mi je jasné, že OM je obchodný majetok, ale Macy píše, že chce zaradiť auto (zrejme do OM), ale. Auto bolo nadobudnuté pred uzavretím manželstva, teda nie je spoločným majetkom. Tak tam vidím problém pri zaraďovaní. Manžel nemôže zaradiť to čo nie je jeho.
Vranová
11.08.08,15:01
ďakujem,
ak je to auto staršie, a kúpila som ho ešte pred manželstvom, a chce ho manžel zaradiť teraz keď už sme manželia, je to možné ?

Prepáč, odpovedal si na túto otázku a ja som reagovala na náhrady...sorry.
Podľa mňa môžu, ale malo byť vyhlásenie, že automobil ktorý nadobudla pred manželstvom dáva do BsV. Viem, že som to niekde už čítala....
Macy32
12.08.08,09:01
To mi je jasné, že OM je obchodný majetok, ale Macy píše, že chce zaradiť auto (zrejme do OM), ale. Auto bolo nadobudnuté pred uzavretím manželstva, teda nie je spoločným majetkom. Tak tam vidím problém pri zaraďovaní. Manžel nemôže zaradiť to čo nie je jeho.
Nechcem ho zaradiť do OM, len si uplatňovať náhradu za km.
Macy32
12.08.08,09:03
Prepáč, odpovedal si na túto otázku a ja som reagovala na náhrady...sorry.
Podľa mňa môžu, ale malo byť vyhlásenie, že automobil ktorý nadobudla pred manželstvom dáva do BsV. Viem, že som to niekde už čítala....

Takže je možné aj aby si tam dal manželkine auto, ktore nadobudla pred manželstvom, stačí ak spíšem nejaké vyhlásenie? To stačí? Treba ho aj overiť?
Fragaria
12.08.08,09:13
Je to len jej majetok nepatrí do BSM. Ja by som mu ho dala do prenájmu, a urobila by som si zmluvu o prenájme, alebo ak podniká aj manželka tak by som to poriešila v živnosti - prenájmom hnuteľných vecí. Ale nech sa vyjadria skúsenejší poraďáci.
Origos
12.08.08,09:42
Ahojte!

Chcel by som Vás opýtať: urobil som veľkú chybu, keď, som používanie novozakúpeného firemného vozidla v polovičke júna neohlásil na daňovom úrade? (Doteraz som využíval OA pre firemné účely) - alebo stačí, keď to ohlásim začiatkom budúceho roka?
Ďakujem za odpoveď... :-)
Macy32
12.08.08,09:59
Ahojte!

Chcel by som Vás opýtať: urobil som veľkú chybu, keď, som používanie novozakúpeného firemného vozidla v polovičke júna neohlásil na daňovom úrade? (Doteraz som využíval OA pre firemné účely) - alebo stačí, keď to ohlásim začiatkom budúceho roka?
Ďakujem za odpoveď... :-)
Musíš ho na DÚ nahlásiť do 30 dní odo dňa používania pre fir. účely.
Zoltán Kovács
12.08.08,10:42
Je to len jej majetok nepatrí do BSM. Ja by som mu ho dala do prenájmu, a urobila by som si zmluvu o prenájme, alebo ak podniká aj manželka tak by som to poriešila v živnosti - prenájmom hnuteľných vecí. Ale nech sa vyjadria skúsenejší poraďáci.

Ak manželka nemá živnosť, tak je to nepriechodné. Na prenájom hnuteľných vecí potrebuješ živnosť, ak nejde o náhodný príjem. A v tomto prípade to určite nie je, skôr by som povedal, že pravideľný príjem. Preto sa to nedá klasifikovať ako príjem podľa § 8 ods.1 písm a).
Macy32
12.08.08,10:49
Ak manželka nemá živnosť, tak je to nepriechodné. Na prenájom hnuteľných vecí potrebuješ živnosť, ak nejde o náhodný príjem. A v tomto prípade to určite nie je, skôr by som povedal, že pravideľný príjem. Preto sa to nedá klasifikovať ako príjem podľa § 8 ods.1 písm a).
OK, ďakujem, živnosť nemám, a navyše som na MD :-))
Ešte ste mi neodpovedali ako je to s tými blokmy z tankovania, treba dokladovať všetky bloky z tankovania, alebo stačí aspoň 1 za mesiac? Viem že doteraz to tak bolo, ale neviem ako je to po novom .....
Zoltán Kovács
12.08.08,10:50
OK, ďakujem, živnosť nemám, a navyše som na MD :-))
Ešte ste mi neodpovedali ako je to s tými blokmy z tankovania, treba dokladovať všetky bloky z tankovania, alebo stačí aspoň 1 za mesiac? Viem že doteraz to tak bolo, ale neviem ako je to po novom .....

Treba dokladovať, teda odkladať bloky.

Daňové výdavky
§ 19


l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom,
m) výdavky, na ktorých úhradu boli poskytnuté dotácie, podpory a príspevky poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, rozpočtov vyšších územných celkov, štátnych fondov a Národného úradu práce zahrnované do príjmov, výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok,

Z označeného vyplýva, že potrebuješ ten blok, nestačí ak by si počítala nejakú priemernú cenu za mesiac.
Macy32
12.08.08,10:52
:(
Treba dokladovať, teda odkladať bloky.
Vanesa34
12.08.08,19:01
Dobrý večer. Prosím, neviete mi niekto poradiť či je možné, aby si SZČO, kt. prenajíma stroje a súčasne je zamestnaný, kúpil úžitkové auto, zaradil ho do majetku a odpisoval 4 roky? Vopred ďakujem.
eva29
18.08.08,19:16
Dnes som bola na DÚ zahlásiť OA a povedali mi že ho je treba nahlásiť max. do 15 (???????) dní. Chcela by som sa ale opýtať či potrebujem nejakú zmluvu alebo niečo spísať keď auto je vedené na manželovo meno. Tam mi síce povedali že nie je treba ale keď robia kontrolu nerobia problémy??? Ďalej by som sa chcela opýtať čo všetko sa dá potom nárokovať okrem PHM (oprava vozidla, diaľničná známka, poistka....) ?

ďakujem :-)
Zoltán Kovács
18.08.08,19:33
Dnes som bola na DÚ zahlásiť OA a povedali mi že ho je treba nahlásiť max. do 15 (???????) dní. Chcela by som sa ale opýtať či potrebujem nejakú zmluvu alebo niečo spísať keď auto je vedené na manželovo meno. Tam mi síce povedali že nie je treba ale keď robia kontrolu nerobia problémy??? Ďalej by som sa chcela opýtať čo všetko sa dá potom nárokovať okrem PHM (oprava vozidla, diaľničná známka, poistka....) ?

ďakujem :-)

1. Podľa platného znenia zákona o miestnych daniach a poplatkoch lehota na oznámenie daňovému úradu o vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel je 30 dni.

582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 Z. z. o miestnych daniach
a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
v znení neskorších predpisov
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).


(Pozdravujem tetušky na DÚ, ktoré nepoznajú zákon)

2. Stačí dohoda o výpožičke auta. A auto náhodou nie je v BSM? Ak áno nie je potrebné žiadne písomné vyjadrenie alebo podobné. Totiž BSM je spoločný majetok.

3. Pri používaní súkromného motorového vozidla na podnikateľské účely má szčo nárok na podľa § 19 zákona o dani z príjmov (a následnej podľa zákona o cestovných náhradách):

a) náhradu za spotrebované pohonné látky
b) paušálnu náhradu vo výške 5,50 Sk za každý najazdený kilometer. Táto paušálna náhrada už zahrňa všetky výdavky týkajúce sa motorového vozidla. Teda žiadne iné výdavky nie je možné si uplatniť.
eva29
19.08.08,06:23
Ďakujem :-)
pillot
19.08.08,22:50
Prebehol som túto poradu, ale odpoveď ktorú som hľadal som nenašiel. Môžem si ako SZČO jazdiacim s vlastným súkromným vozidlom uplatniť diéty? Samozrejme v prípade cesty nad 5 hodín.
Za každú odpoveď ďakujem.
aknelh
20.08.08,11:22
aj mňa by to zaujímalo, za akých podmienok, resp. čo znamená preukázať, že vtedy pracoval... Čo keď ide na nákup 80 km a nakoniec nič nekúpi, lebo to, čo potreboval nemali? Môže si túto cestu dať ako služobnú?
pillot
20.08.08,21:34
aj mňa by to zaujímalo, za akých podmienok, resp. čo znamená preukázať, že vtedy pracoval... Čo keď ide na nákup 80 km a nakoniec nič nekúpi, lebo to, čo potreboval nemali? Môže si túto cestu dať ako služobnú?
práve som takýto problém riešil, síce neviem či je to správne a či to obstojí pred kontrolou, ale v cestovných príkazoch, v časti cestovná správa som dopodrobna rozpísal situáciu, čo sa stalo a prečo k tomu došlo. Možno by si mal postupovať obdobne, Napr. prečo si nákup najprv nepreveril telefonicky atď...
Aneta78
26.08.08,18:13
ahojte

aj ja by som chcela nieco vediet. potrebujem bloky z nakupu PHM z toho miesta, kde som bola na sluzobke /napr.BA/,alebo staci dat bloky z mesta, kde byvam /PO/ (tankovane do kanistra)?
ak idem na obchodne rokovanie, potrebujem mat nejaky dokaz (doklad) z tej firmy, ze som tam naozaj bola? ja napr. potrebujem ist aj na 10 rokovani, kym sa podpise zmluva a fakturuje sa.
ak potrebujem vyuzivat auto len tri mesiace v roku, tak mi tak aj vypocitaju tu cestnu dan alebo ju proste musim zaplatit v plnej vyske za cely rok?
vdaka za odpovede
Zoltán Kovács
26.08.08,18:44
ahojte

aj ja by som chcela nieco vediet. potrebujem bloky z nakupu PHM z toho miesta, kde som bola na sluzobke /napr.BA/,alebo staci dat bloky z mesta, kde byvam /PO/ (tankovane do kanistra)? Bloček potrebuješ z ČS, kde si natankovala. Ale nechce sa mi veriť, že keď ideš na služobku napr. 500 km, tak budeš "tankovať" do kanistra.
ak idem na obchodne rokovanie, potrebujem mat nejaky dokaz (doklad) z tej firmy, ze som tam naozaj bola? ja napr. potrebujem ist aj na 10 rokovani, kym sa podpise zmluva a fakturuje sa. Dôkaz o služobnej ceste je evidencia použitia MV, a žiadne podpisovanie od obch.partnerov. Keby si ich o to požidala, možno by sa čudne pozerali na teba.
ak potrebujem vyuzivat auto len tri mesiace v roku, tak mi tak aj vypocitaju tu cestnu dan alebo ju proste musim zaplatit v plnej vyske za cely rok? Daň z MV sa platí pomernou čiastkou z ročnej sadzby podľa toho koľko mesiacov sa auto používalo. Ale ak auto prestaneš používať, tak máš povinnosť do 30 dni od zániku daňovej povinnosti to oznámiť na DÚ. Ak si mala na mysli, že do DP uvedieš len tak 3 mesiace, tak to nie je priechodné.
vdaka za odpovede


V citáte
Jankaaa
15.01.09,10:27
Ak SZČO používa na podnikateľské účely auto svojej manželky ide o BSM/je to spoločný majetok/ a za toto auto teraz podá DP a zaplatí daň. Môže si túto daň dať do nákladov?
Jankaaa
20.01.09,09:39
Ak SZČO používa na podnikateľské účely auto svojej manželky ide o BSM/je to spoločný majetok/ a za toto auto teraz podá DP a zaplatí daň. Môže si túto daň dať do nákladov?
Prosím poradí mi niekto?
Macy32
20.01.09,13:22
Ak SZČO používa na podnikateľské účely auto svojej manželky ide o BSM/je to spoločný majetok/ a za toto auto teraz podá DP a zaplatí daň. Môže si túto daň dať do nákladov?
Môže si to dať do nákladov.
Jankaaa
20.01.09,18:02
Vďaka.
krajčo
20.01.09,20:27
Chcem sa len spýtať, tú daň z daňového priznania za auto sa dáva do nákladov ako réžia?
Ďakujem
zuzkic
21.01.09,08:12
áno, do réžie