dara
26.04.05,11:10
Prosím o radu. FO zamestnávala v roku 2004 2 zamestancov. Tvorila SF. Rušila jednu zo svojich činností a so zamestnancami ukončila pracovný pomer. Účtujem v JU a neviem čo z prostriedkami, ktoré sa odvádzali na SF. Podnikateľský účet mala FO tiež v tej istej banke kde aj účet SF ale podnikateľský zrušila a chce zrušiť aj SF. Ako prosím postupovať viete mi poradiť ?
atka4
26.04.05,09:32
Ak sa nemýlim, aspoň v PÚ je to tak, ak zrušíš zostatok na účte SF do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. ( tvorba bola účtovaná ako náklad ovplyvňujúci ZD)
dara
26.04.05,09:46
No tiež si myslím, že by to tak bolo správne. Ja by som to spravila takto:

Zrušenie:
Výdavok z účtu ako výdaj peňazí cez priebežnú položku
V podkladnič príjem peňazí cez priebežnú položku
A cez ID, ktorého prílohou bude BV a doklad o zrušení "Ostatný zdaniteľný príjem".
Je to takto správne ?
Jara
26.04.05,10:29
Ak robíš JU tak áno, je to takto správne.
dara
26.04.05,10:51
Jarka robím jednoduché účtovníctvo chcem sa uistiť, že môj postup, ktorý by som volila pri zaúčtovaní je správny a či neporušujem zákon, keď tie prostriedky sa nevyčerpali.
Jara
26.04.05,11:08
Zákon o soc. fonde 152/94 hovorí síce o povinnom čerpaní no neviem či si niečo čerpala alebo nie, ale to nebola Tvoja otázka. Ak si nemala čas čerpať len si ho vytvorila a firma sa rozpadla tak urob ako bolo povedané, mala si ho vo výdavkoch a teraz v príjmoch a je to OK
dara
26.04.05,11:18
No nečerpala som. FO podniká ďalej ale v inej oblasti a nemá zamestnancov. Takže to nebolo ani kedy vyčerpať. Myslíš teda, že môj postup účtovania bude správny ?
Jara
26.04.05,12:05
Ano... myslím že je to v poriadku
alex1
07.07.05,11:35
Chcem zrušiť účet SF vedený v banke. Môžem postupovať nasledovne?

Účtujem v JU. Peniaze prevediem na BU. Tvorbu aj čerpanie môžem robiť cez nepeňažné operácie? Alebo musím mať aspoň nejakú pokladňu? Ako to najpšie vyriešiť, aby som nemusela mať účet?
zuzanar
07.07.05,11:46
Ja tvorím SF - v pokladni. Mám nato zvlášť pokladňu. Účet v banke nie je povinný. Urobila by som výber peňazí z banky do pokladne sociálneho fondu a pokračovala ďalej.
alex1
07.07.05,12:10
Ja nechcem mať peniaze fyzicky. Môžem tie peniaze previesť na BU a vytvoriť pokladňu vlastným vkladom a ďalej ju tvoriť nepeňažnými operáciami cez ID?
Jara
07.07.05,13:19
Ak nechceš mať tie peniaze fyzický tak bolo potrebné a spravodlivé pri rušení zamestnávania zamestnancov tieto prerozdeliť a zdaniť. To znamená v y č e r p a ť.
Ale stretla som sa aj s podnikateľom, ktorý odmietol vyplatiť peniaze zamestnancom alebo im prispievať na stravu. Jednoducho povedal, že tvoriť ak sa musí tak nech ho tvorím /vtedy musel byť aj podúčet v banke/, ale nikdy sa nečerpal, lebo vraj to sú jeho prostriedky. Nepresvedčila som ho a tak to zostalo tak a neviem či to aj dodnes len netvori... Há,há,há ...
alex1
08.07.05,08:54
nechcem SF vyčerpať, chcem len zrušiť účet v banke aby som neplatila také poplatky. Preto sa pýtam či to môžem účtovať tak, ako uvádzam v príspevku 11.