SonnY963
09.08.08,20:05
Ospravedlnujem sa, viem ze je tu odpoved na vsetko, len treba hladat. No ja v tom mam neustaly gulas, tak preto zakladam novu temu.

O co ide:
Robim internetove stranky. Zatial nemam zivnost a ani ju nechcem. Kamarat ma nahovoril na s. r. o. a to mi pride ako dobry napad.
Momentalne som student(môže byť dôležité).

Moje otazky:
1. Momentalne vychadza zalozenie sro na cca 13 000 sk.(10k kolok + 3k rozne poplatky). Je to spravne?

2. Ked budem jedinym majitelom a teda aj konatelom firmy a nebudem mat ziadnych zamestnancov(vsetko by slo na zivnosti), tak ako je to s odvodmi(to ma trapi najviac)? Ide mi o to, ze ak som to spravne pochopil, ak nebudem zamestnanec, tak nebudem musiet platit ziadne odvody do poistovne a na konci roka len zaplatim dane a ostane mi cisty zisk. Je to spravne?

3. Ak teda(otazka 2) nebudem musiet platit ziadne odvody, stale som poisteny, aj ked uz teda zarabam? Momentalne za mna poistenie plati stat.

4. Kamarat mi hovoril, ze si mozem vybrat, ci chcem byt platcom DPH, alebo nie. Pochopil som to tak, ze ak nie som platcom dph, tak podavam jedno danove priznanie na konci roka, nemozem si dat nic do nakladov a na konci si to odpocitat z dani, a to iste aj moji klienti, teda tiez si moje sluzby nemozu odpocitat z dani.

Ak by som bol platcom DPH, tak by som musel podavat danove priznanie 4x do roka. Mohol by som si dat do nakladov rozne zdanitelne polozky a tieto si na konci roka odpisat. Tiez moji klienti by si mohli odpisat dan z mojich sluzieb.

Je to spravne?

Ak ano, tak z mojho pohladu sa oplati byt platcom DPH kvoli moznosti odpisovat si veci z dani.

5. SRO musi mat niekde sidlo. Ak som spravne pochopil, tak ak nemam vlastne priestory, teda si ich prenajimam, konkretne byt, tak musim mat povolenie od majitela bytu, ze moja sro moze sidlit v jeho priestoroch(ja som najomnik, on je majitel). Ohladom toho suhlasu je to spravne? Alebo len staci napisat adresu sidla firmy moju adresu trvaleho pobytu a netreba ziaden suhlas, ani nic podobne?

6. Ked prestanem byt studentom a budem mat firmu, v ktorej som majitel+konatel(konatel musim byt aby som mohol napriklad nakupovat na firmu a podobne, spravne?), tak potom musim platit odvody do poistovne uz sam? Teda logicky ratam s tym, ze ano. Kolko budem musiet potom platit? Co v pripade ze za rok nezarobim ani korunu? Kolko budem platit?

7. Ako som pisal, jedna sa o tvorbu internetovych stranok a to ma sem tam nieco spolocne aj s HW. Kamarat mi hovoril, ze ak by som nebol platcom DPH, tak konkretne z velkoskladu Alza(alza.sk) by som uz nemohol nakupovat bez dph(je tam ta moznost, nakolko sidlo maju v cechach). Na to aby som mohol nakupovat bez DPH by som musel byt platcom DPH. Je to spravne? A to platenie DPH v tomto konkretnom pripade nie je nutne, lebo je to brane ako nakup veci do firmy, teda tieto by sa na konci roka aj tak dali do nakladov a dan by sa neplatila? Rozumiem tomu spravne?

8. Za kazdy predmet podnikania sa plati ako pri zivnosti, alebo sa da zapisat viacero predmetov naraz?

9. Ešte stále platí, že netreba fyzicky predať 200 000 správcovi vkladu, ale len stačí jeho prehlásenie o splatení tohto vkladu?

Zatial je to vsetko.

Dakujem za pripadne odpovede.
Ajuška
09.08.08,18:36
Ospravedlnujem sa, viem ze je tu odpoved na vsetko, len treba hladat. No ja v tom mam neustaly gulas, tak preto zakladam novu temu.

O co ide:
Robim internetove stranky. Zatial nemam zivnost a ani ju nechcem. Kamarat ma nahovoril na s. r. o. a to mi pride ako dobry napad.
Momentalne som student(môže byť dôležité).

Moje otazky:
1. Momentalne vychadza zalozenie sro na cca 13 000 sk.(10k kolok + 3k rozne poplatky). Je to spravne? Záleží od toho, či si budeš všetky doklady robiť sám, alebo si dáš niekomu vypracovať zakladateľskú zmluvu+návrh na zápis do OR. A taktiež od počtu ŽL o ktoré požiadaš. Obávam sa že o pár tisíc Ťa to môže vyjsť drahšie...

2. Ked budem jedinym majitelom a teda aj konatelom firmy a nebudem mat ziadnych zamestnancov(vsetko by slo na zivnosti), tak ako je to s odvodmi(to ma trapi najviac)? Ide mi o to, ze ak som to spravne pochopil, ak nebudem zamestnanec, tak nebudem musiet platit ziadne odvody do poistovne a na konci roka len zaplatim dane a ostane mi cisty zisk. Je to spravne? Áno, je to správne.

3. Ak teda(otazka 2) nebudem musiet platit ziadne odvody, stale som poisteny, aj ked uz teda zarabam? Momentalne za mna poistenie plati stat. Ak budeš len v pozícii spoločníka a konateľa s príjmom len zo zisku spoločnosti, aj toto je správne. Nie si však poistený v nemocenskom ani starobnom poistení... Máš riešené len povinné ZP.

4. Kamarat mi hovoril, ze si mozem vybrat, ci chcem byt platcom DPH, alebo nie. Pochopil som to tak, ze ak nie som platcom dph, tak podavam jedno danove priznanie na konci roka, nemozem si dat nic do nakladov a na konci si to odpocitat z dani, a to iste aj moji klienti, teda tiez si moje sluzby nemozu odpocitat z dani. V tomto máš riadny hokej;). Je rozdiel daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. Z uvedeného je pravda len to, že ak nie si platcom DPH podávaš len jedno daňové priznanie (k dani z príjmov - ale nie na konci, ale PO skončení roka - do 31.3..)

Ak by som bol platcom DPH, tak by som musel podavat danove priznanie 4x do roka. Mohol by som si dat do nakladov rozne zdanitelne polozky a tieto si na konci roka odpisat. Tiez moji klienti by si mohli odpisat dan z mojich sluzieb. Tu je tak ešte jedna tretina hokeja:---... A pravda z toho nie je vôbec nič. Daňové priznania - ako platca DPH podávaš 4x alebo 12x do roka (podľa toho či si mesačným, alebo štvrťročným platiteľom - ALE - daňové priznanie k dani z príjmov - ako som uviedla vyššie podávaš taktiež.

Je to spravne?
Treba rozližovať povinnosti daňovníka k dani z príjmov a daňovníka - platiteľa DPH. To Tebou uvedené zjednodušené odpisovanie z dane sa tu nedá vysvetliť jednou vetou. Iné je uplatnenie odpočtu DPH zaplatenej na vstupe voči povinnosti dane na výstupe a uuuplne iné je účtovanie nákladových položiek na vyčíslenie daňovej povinnosti k dani z príjmov.

Ak ano, tak z mojho pohladu sa oplati byt platcom DPH kvoli moznosti odpisovat si veci z dani. Ak sa zamyslíš nad mnou uvedenými riadkami vyššie a začítaš sa do príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov... a zákona o DPH... uvedomíš si absurdnosť tejto úvahy.

5. SRO musi mat niekde sidlo. Ak som spravne pochopil, tak ak nemam vlastne priestory, teda si ich prenajimam, konkretne byt, tak musim mat povolenie od majitela bytu, ze moja sro moze sidlit v jeho priestoroch(ja som najomnik, on je majitel). Ohladom toho suhlasu je to spravne? Alebo len staci napisat adresu sidla firmy moju adresu trvaleho pobytu a netreba ziaden suhlas, ani nic podobne? K zriadeniu sídla spoločnosti musíš priložiť LV + písomný súhlas majiteľa (aj v prípade, že je to Tvoj vlastný byt, či dom).

6. Ked prestanem byt studentom a budem mat firmu, v ktorej som majitel+konatel(konatel musim byt aby som mohol napriklad nakupovat na firmu a podobne, spravne?), tak potom musim platit odvody do poistovne uz sam? Teda logicky ratam s tym, ze ano. Kolko budem musiet potom platit? Co v pripade ze za rok nezarobim ani korunu? Kolko budem platit? Ak sa chytím Tvojho slovka "musím" - tak moja odpoveď je, že si povinný sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne - možností je viacero a od toho sa odvíja aj výška poistného. Kým doštuduješ (neviem na ako dlho to ešte máš) sa môžu pravidlá zmeniť - preto by som sa príliš teraz touto otázkou na Tvojom mieste nezaoberala. Ale ak to chceš v číslach, môžu to byť aj 2,- Sk...:---

7. Ako som pisal, jedna sa o tvorbu internetovych stranok a to ma sem tam nieco spolocne aj s HW. Kamarat mi hovoril, ze ak by som nebol platcom DPH, tak konkretne z velkoskladu Alza(alza.sk) by som uz nemohol nakupovat bez dph(je tam ta moznost, nakolko sidlo maju v cechach). Na to aby som mohol nakupovat bez DPH by som musel byt platcom DPH. Je to spravne? A to platenie DPH v tomto konkretnom pripade nie je nutne, lebo je to brane ako nakup veci do firmy, teda tieto by sa na konci roka aj tak dali do nakladov a dan by sa neplatila? Rozumiem tomu spravne? Znova miešaš DPH s daňou z príjmov...

8. Za kazdy predmet podnikania sa plati ako pri zivnosti, alebo sa da zapisat viacero predmetov naraz?
Na každý predmet podnikania musíš požiadať o živnostenský list (zatiaľ každý za 100,- Sk - ktorých overené fotokópie (2x) musíš priložiť k návrhu na zápis spoločnosti do OR...
Zatial je to vsetko.
Mýliš sa... to zďaleka nie je všetko...:rolleyes:...

Dakujem za pripadne odpovede.

...ale zvládnuť sa to dá...
zalobaba
09.08.08,20:28
Ajuška to vysvetlila tak dobre, že nemám čo dodať.
Ajuška
10.08.08,06:50
Dievčatá... vaše uznanie si vážim. Ďakujem. Aja
KEJKA
10.08.08,11:40
pridávam upozornenie na 17. 18. 19.bod Etikety
i ked si tiež mimoriadne vážim podrobné vysvetlenie otázky.
navrhujem posledné príspevky vymazat