uko
26.04.05,11:13
podnikateľ si v roku 2004 uplatňoval vydavky %. teraz bude UJ.
28.12.2004 kupil PC-CPU,VGA,zdroj,RAM,skrinka. spolu za 26.940,-.
20.1.2005 kupil monitor.21.1.2005 mys a klavesnicu.
mozem to vsetko zratat a zaradit do DHIM napr. 1.4.2005?
kedze to bude v cene >30000,- mozem za rok 2005 uplatnit prvý odpis?
dara
26.04.05,11:14
No počítač kúpil koncom roku 2004, myslím, že tým pádom stratil nárok na odpis za 1 rok. Ja by som to zaradila a pokračovala v odpisovaní až 2 rokom v roku 2005.
uko
26.04.05,11:20
mota ma to, že v decembri 2004 to este nebol celkom uplny PC, a ani ho vtedy nezacal pouzivat. a neviem či je rozhodujuci datum zaradenia, alebo datum kupy. viem, ze v tych %tách, čo si uplatnil v r.2004 je vlastne aj ten vydavok na PC. ale ak by bolo podstatne to kedy, ho zaradil do DHIM a zacal pouzivat tak by som si mohla urcit hociktory datum tohto roka.
dara
26.04.05,11:49
No dôležité je podľa mňa kedy ho nakúpil ak ho nakúpil do spoločnosti. A vo výdavkoch už mal uplatnený tento nákup PC. Neviem nemala som nikoho kto si uplatňoval paušálne výdavky. Ale podľa mňa mal uplatnené neakú výšku % z kúpy tohto PC.
Rozmýšlam, radte aj ostatní
uko
26.04.05,11:54
dakujem dara. aj ja by som ti chcela poradit ohladom SF, ale zatial stale mame zamestnancov a myslim, že to nerobime presne tip top podla predpisov. počkajme. možno sú tí, čo by nám vedeli poradiť sú na obede.:)
uko
26.04.05,12:54
halóóóóó. už ste sa nejedli? budem vám moc vďačná, keď napíšete svoj názor ako by ste to robili. kto by so mnou podiskutoval?
dara
26.04.05,12:56
Rozmýšlam nad tým, neviem či tu na porade nebolo už niečo podobné riešené alebo som to niekde nečítala. Čo v takomto prípade. Dá sa predpokladať, že z kúpy PC sa percentom uplatnila len neaká časť a možno to nebolo ani do výšky ročného odpisu na, ktorý bol nárok. Neviem kuknem či to niekde nenájdem.
dara
26.04.05,13:09
Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 18. decembra 2003
o postupe pri prechode z evidencie vedenej na účely paušálnej dane do sústavy jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva





Číslo:25353/2003 -72
Referent:
Ing. Mária Bieliková tel.: 02/5958 3414
Svetlana Faiglová tel.: 02/5958 3415



Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 52 ods. 36 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov ustanovuje:

§ 1

(1) Ak ide o daňovníka, ktorý do 31. decembra 2003 viedol evidenciu príjmov, hmotného majetku a nehmotného majetku využívaného na podnikanie, pohľadávok a záväzkov, prijatých a vydaných účtovných dokladov na účely osobitného spôsobu zdanenia (ďalej len „paušálna daň“ podľa § 15 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 366/1999 Z. z.“ a v nasledujúcom zdaňovacom období pokračuje v podnikaní alebo v inej samostatnej zárobkovej činnosti aj po 31. decembri 2003 a ktorý bude účtovať v sústave
a) jednoduchého účtovníctva, zníži sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31. decembri 2003 o cenu nespotrebovaných zásob zaplatených do 31. decembra 2003, ak tieto zásoby neboli zahrnuté do daňových výdavkov podľa § 24 zákona č. 366/1999 Z. z. v zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane,
b) podvojného účtovníctva, zvýši sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31. decembri 2003 o hodnotu pohľadávok evidovaných k 31. decembru 2003, ak tieto pohľadávky neboli zahrnuté do základu dane podľa zákona č. 366/1999 Z. z. v zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane.

(2) Záväzky, vzniknuté v zdaňovacom období (zdaňovacích obdobiach), v ktorom daňovník uplatňoval paušálnu daň a evidované k 31. decembru 2003, ktoré daňovník uhradí po 31. decembri 2003, neznižujú základ dane.
(3) Hmotný majetok alebo nehmotný majetok využívaný na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý daňovník k 31. decembru 2003 evidoval, sa ďalej odpisuje tak, ako keby sa tento majetok odpisoval aj počas uplatňovania paušálnej dane.

§ 2

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2004.



Ivan Mikloš v.r.
podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky

Takže skús to podľa tohto. Podľa tohto usmernenia by som postupovala tak ako som uvažovala v predošlom mojom príspevku k tejto téme. T.j. odpisovať by som začala v roku 2005 tak akoby v predošlom roku bol uplatnený odpis (ten mal byť za 1 rok), čiže teraz by si začala odpisovať za 2 rok. K OC pripočítaj aj monitor, ktorý sa dokupoval k uvedenému PC.
Luba2
08.11.05,14:48
Kúpila som si počítač za 29.800 Sk - je to cena za celú zostavu aj s monitorom a programom. Chcem ho v JÚ dať v tomto roku do nákladov. V zostave však neboli reproduktory, ktoré vlastne ani netreba, ale som si ich kúpila, síce v ten istý deň a v tom istom obchode, ale na inú faktúru za 900,-Sk.

Môžem si dať do nákladov aj reproduktory, alebo by to bolo brané ako súčasť zostavy a musela by som odpisovať 4 roky? /To nechcem, budúci rok chcem paušálne výdavky/.
Daska
08.11.05,15:08
A si zavisla od tych 900,- v nakladoch??? Naco su Ti repraky pri robote???
Luba2
08.11.05,15:09
Závislá na nich nie som, ale chcem si dať všetko, čo môžem. Nie však za každú cenu.
Daska
08.11.05,15:13
Ja by som ich nedavala, ale zalezi na tebe...
Lubomir1
10.11.05,09:27
Ja som mal podobný problém.
PC 13.900,-
LCD monitor 16.000,-
WIN XP 5.600,-

Tak som si dal windows napísať na druhú faktúru a tú som vôbec nedal do účtovníctva. Kúpil som ho za svoje súkromné. Chem dať totiž počítač celý do spotreby. A ak by prišla nejaká kontrola na softvér, doklad o jeho kúpe mám.
beatap
10.11.05,09:38
ale veď windows je predsa softwer, ten nepriratavam k hodnote pc, podľa mňa je to nehmotny majetok, samozrejme ak je nad určenu výšku, inak do spotreby
Lubomir1
19.11.05,19:23
Niekde som čítal, že Windows ako operačný systém patrí k počítaču a zaratúva sa do ceny počítača.
Daska
19.11.05,21:44
Ked som to mala na 2 fakturach, ala som osobitne PC a osobitne software a pri kontrole mi to preslo...