hana63
10.08.08,10:45
Slovenská firma identifikovaná pre dph v tuzemsku sa zúčastní na výstave v Turecku. Od českej firmy identifikovanej pre dph v CZ obdržala faktúru za letenky, ubytovanie, prenájom plochy .... bez dph. Prosím o radu ako je to s DPH z pohľadu slovenskej firmy.
Vladimír Ozimý
10.08.08,15:17
z pohľadu slovenskej spoločnosti nie je predmet dane v tuzemsku t.j. nič nerieši ak CZ vystavila Fa bez dpH vie prečo :)...faktúru zaúčtujete a z pohľadu DPH s ňou nič nerobíte
Orsz
10.08.08,20:57
Slovenská firma identifikovaná pre dph v tuzemsku sa zúčastní na výstave v Turecku. Od českej firmy identifikovanej pre dph v CZ obdržala faktúru za letenky, ubytovanie, prenájom plochy .... bez dph. Prosím o radu ako je to s DPH z pohľadu slovenskej firmy.

Ide o službu medzi SR a ČR, ktorá by sa mala samozdaniť, i keď miestom diania je Turecko. ČR sa správa, akoby službu dodalo ono .... ČR dostane faktúru z Turecka, čo je tretí štát, a to v daňovom priznaní neuvádza, ale fakturuje to ďalej do SR, čo je už následne vzťah medzi dvoma štátmi EU - a SR by to malo v DP uviesť. To je moja úvaha...
Vladimír Ozimý
11.08.08,06:12
Ide o službu medzi SR a ČR, ktorá by sa mala samozdaniť, i keď miestom diania je Turecko. ČR sa správa, akoby službu dodalo ono .... ČR dostane faktúru z Turecka, čo je tretí štát, a to v daňovom priznaní neuvádza, ale fakturuje to ďalej do SR, čo je už následne vzťah medzi dvoma štátmi EU - a SR by to malo v DP uviesť. To je moja úvaha...

úvaha je úplne zlá...to je môj názor pretože v tomto prípade ak ide o služby v oblasti školenia neskúmam vzťah medzi osobami ale kde sa služby skutočne poskytnú - § 15 ods. 4. školenie bolo poskytnuté v turecku t.j. predmet dane je v turecku a nie v SR ani v ČR. prenos daňovej povinnosti t.j. samozdanenie by mohlo nastať len v tom prípade ak by službu školenia poskytla česká spoločnosť na slovensku tak prenesie daňovú povinnosť na slovenskú zdaniteľnú osobu pretože predmet dane je v tuzemsku a aby sa nemusela spoločnosť registrovať.
Môj názor je že česká spoločnsoť mala skúmať či jej vzniká povinnosť registrácie v turecku s titulu poskytnutia takejto služby. Ak nie potom faktúruje správne bez DPH ale slovenskej spoločnosti nevzniká povinnosť samozdanenia keďže predmet dane nie je v tuzemsku ale v turecku