Marcel22
10.08.08,13:06
Mám otázku:

Som študent strednej školy a mám záujem začať podnikať. Chcel by som sa spýtať že keď si chcem založiť živnosť, musím najprv ukončiť školu, alebo môžem začať podnikať aj počas štúdia na strednej škole??? Dopredu upozorňujem že vek (18+) už na podnikanie mám.
Vopred ďakujem za poradenie:D
Pepa
10.08.08,11:13
Môžeš podnikať .
Nech sa ti darí.
Jana Acsová
10.08.08,11:19
Dopredu upozorňujem že vek (18+) už na podnikanie mám.
Tak to stačí. Na voľnú živnosť bez povinnosti splniť ďalšie podmienky. Na niektoré živnosti však iba vek nestačí.
Jozef Mihál
10.08.08,12:02
Na doplnenie - podnikať sa dá aj vo veku pod 18 rokov ale nie na živnosť ale podľa autorského zákona (napr. pri tvorbe software, webových stránok, preklady, články, prednášky a pod.) s tým, že príslušné právne úkony (podpis autorskej zmluvy) musí riešiť zákonný zástupca - rodič.
Celsus
10.08.08,12:59
Na doplnenie - podnikať sa dá aj vo veku pod 18 rokov ale nie na živnosť ale podľa autorského zákona (napr. pri tvorbe software, webových stránok, preklady, články, prednášky a pod.) s tým, že príslušné právne úkony (podpis autorskej zmluvy) musí riešiť zákonný zástupca - rodič.

Pre úplnosť ešte možno dodať, že výnimočne je možné prevádzkovať živnosť aj v mene a na účet osoby mladšej ako 18 rokov. Viď. § 12 živnostenského zákona:

(1) V mene a na účet fyzickej osoby, ktorá z dôvodu nedostatku veku alebo rozhodnutia súdu nemá plnú spôsobilosť na právne úkony, možno živnosť prevádzkovať so súhlasom súdu, ak to navrhne jej zákonný zástupca.

(2) Zodpovedného zástupcu v takom prípade ustanoví zákonný zástupca so súhlasom súdu; živnosť ohlási alebo o koncesiu požiada zákonný zástupca.

Je to však prípad, ktorý sa v praxi vyskytuje úplne ojedinele (ak vôbec)...