grupe
10.08.08,15:13
Sme športový klub, akciová spoločnosť, ktorý nakupuje a predáva reklamné predmety. Na nich je väčšinou len logo klubu, výnimočne reklamy našich partnerov.
Tieto predmety nielen predávame, ale aj rozdávame - väčšinou majú hodnotu nižšiu ako 500 Sk. Je správne, ak účtujeme nákup na 501 a predaj 604? Našla som po kolegyni účtovanie dokonca na 602, ale to by som volila len v prípade, ak by tam nebola naša reklama, ak vôbec. Je možné neviesť sklad, len účtovať nákup 501 - prípadne 504. a predaj 604, ale čo s rozdanými predmetmi??? účtovať ako dary?? 543?? poradte
KEJKA
10.08.08,13:43
musíte si klasifikovať účtovný prípad.
Predaj tovaru....nákup 504, predaj 604
predaj služby (reklama) - predaj 602 (reklama s "nosičom") a náklady s tým súvisiace 501,518

logo klubu..to je vaša vlastná reklama, takže reklamné predmety do 500 Sk? spotreba - účet 501
grupe
10.08.08,13:54
ide napr. o ten istý predmet, - kľúčenka s naším logom - niektoré sa rozdajú, niektoré predajú. Ich nákup ako zaúčtovať??
KEJKA
10.08.08,14:02
rozdané reklamné predmety pri spôsobe B by som preúčtovala z 504 na 501-reklamné predmety.
grupe
10.08.08,14:06
takže celú faktúru najprv zaúčtujem na 504/321, 343/321, a potom, preúčtujem rozdané predmety 501/504 interným - stačí na konci účtovného obdobia, či mesačne?? A predaj potom 311/604, stačí takto účtovať, alebo?? aj cez sklad???
KEJKA
10.08.08,14:08
citát...........predaj potom 311/604, stačí takto účtovať, alebo?? aj cez sklad???.......................................... .
odp.:
NAPISALA SOM, že pri spôsobe B.
Upresni spôsob účtovania A alebo B?
predaj určite 311/604, 343
grupe
10.08.08,14:10
ak si môžeme zvoliť, tak spôsob B je jednoduchší.
KEJKA
10.08.08,14:11
ak si môžeme zvoliť, tak spôsob B je jednoduchší.
ako sa to vezme. Je to všeobecný názor, ale nestotožňujem sa s ním.
Zoltán Kovács
10.08.08,14:13
ako sa to vezme. Je to všeobecný názor, ale nestotožňujem sa s ním.

Súhlasím. Je to oveľa menej prehľadnejšie účtovanie, ako spôsob A.
grupe
10.08.08,14:16
ved viem, že je to menej prehladné, ale ja len účtujem. účtujem faktúry vyšlé, došlé, pokladnu, ale sklad - a teda reklamné predmety nemám na starosti, a viem, že v tom prehlad nie je, čo išlo zadarmo, čo sa predalo, ja len účtujem, a z tohto hladiska to chcem mať v poriadku, účtovne
KEJKA
10.08.08,14:21
ved viem, že je to menej prehladné, ale ja len účtujem. účtujem faktúry vyšlé, došlé, pokladnu, ale sklad - a teda reklamné predmety nemám na starosti, a viem, že v tom prehlad nie je, čo išlo zadarmo, čo sa predalo, ja len účtujem, a z tohto hladiska to chcem mať v poriadku, účtovne
asi ti nič iné nezostáva, ale v poriadku to bez riadnej skladovej evidencie určite NEBUDE.
SAIVI
29.10.08,07:52
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení nesk. predpisov s účinnosťou od 1. januára 2004 zjednodušil a hlavne rozšíril daňovú uznateľnosť výdavkov (nákladov) na reklamu a samotnú reprezentáciu podnikateľskej činnosti daňovníka. Odstránila sa klasifikácia pomernej a úplnej uznateľnosti daňových výdavkov súvisiacich s reklamou. Od 1. januára 2004 môže daňovník zahrnúť výdavky na reklamu do daňových výdavkov aj v prípade vykázania daňovej straty, čiže vznik daňového výdavku na reklamu nie je viazaný na vykázanie základu dane. Je potrebné, aby náklady na reklamu a propagáciu spĺňali definíciu daňového výdavku (nákladu) podľa § 2 písm. i). zákona o dani z príjmov. Ide o výdavok (náklad), ktorý je:

a) vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov,
b) preukázateľne vynaložený daňovníkom,
c) zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka.

Daňovými výdavkami podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov nie sú výdavky na reprezentáciu, okrem výdavkov na reklamné (propagačné) predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet.

V mnohých prípadoch je možné výdavky na reprezentáciu považovať za daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. k) zákona o dani z príjmov. Ide o prípady, pri ktorých sú výdavky na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov. Medzi tieto daňové výdavky môžeme považovať poskytnuté vzorky obchodným partnerom, ochutnávky formou prezentácie produkcie daňovníka a iné.

Jednoznačne možno výdavky na reprezentáciu vymedziť ako výdavky vynaložené za účelom pohostenia, občerstvenia, za účelom zábavy (firemné oslavy), ktoré nie sú daňovým výdavkom. Zákon o DPH podľa § 49 ods. 7 písm. c) vymedzuje tovary a služby kúpené na účely pohostenia a zábavy, pri ktorých nemôže platiteľ dane odpočítať daň z pridanej hodnoty.

V prípade poskytnutia drobných reklamných predmetov označené logom firmy je potrebné rozlíšiť hodnoty predmetu za jeden kus, a to vo výške:

a) do 500,- Sk a
b) nad 500,- Sk

Účtovanie reklamných predmetov

Postupy účtovania pre podnikateľov v podvojnom účtovníctve presne nešpecifikujú, ktoré položky sa účtujú na účte 513 – Náklady na reprezentáciu. Dôležité je, aby daňovník viedol vhodnú analytickú evidenciu formou analytických účtov pre zistenie základu dane z príjmov, aj napriek tomu, že splatná daň z príjmov sa zisťuje mimo sústavy účtovníctva.

Organizácia by mala postupovať:

1. V prípade poskytnutia drobných reklamných predmetov označených logom organizácie na reprezentáciu do 500,- Sk/ks bude daňový výdavok uznateľný. Podľa zákona o DPH sa bezodplatné dodanie reklamných predmetov do 500,- Sk/ks nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu. V účtovníctve by mal byť uvedený náklad účtovaný na ťarchu účtu 501AE – Spotreba materiálu.
2. V prípade bezodplatného poskytnutia reklamného predmetu v hodnote nad 500,- Sk/ks nebude výdavok daňovo uznateľný podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov. Podľa zákona o DPH sa neodporúča odpočítať daň z pridanej hodnoty. V účtovníctve by mal byť uvedený náklad účtovaný na ťarchu účtu 513AE – Náklady na reprezentáciu.