alenka57
10.08.08,17:43
Dobrý deň,
som štvrťročným platiteľom DPH, začínajúci podnikateľ - SZČO. Pri podnikaní používam súkromné vozidlo, ktoré nie je v majetku firmy, a mám zaplatenú daň z motor. vozidiel na moje meno. Nakupujem si PHM v hotovosti.
Môžem si uplatniť tento nákup ako výdaj z pokladne - výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia a uplatniť dph na vstupe z bločkov z reg. pokladne ? Okrem toho si vypisujem pracovné cesty v knihe jázd, kde rozpíšem prejazdené km.
Alebo do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane musím dať základnú náhradu, teda počet km napr. 800 krát 5,50 Sk a taktiež spotrebu poh. hmôt z techn. preukazu napr. 8 l krát 800 km/100 krát cena z bločku napr. 38,30 Skza liter.
Čo s dph? Môžem uplatniť dph z PHm na bločkoch?
Ďakujem za odpoveď.
alenka57
10.08.08,17:06
prosím o odpoveď, ak sa dá čo najskôr.
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
10.08.08,17:12
sú dva názory ano aj nie :)...ale všeobecne platí ak použijete prijaté služby a tovaru na podnikanie odpočet na DPH vzniká ak zdaujete plnenia. T.j. pohonné hmoty ste použili na svoje podnikanie DPH máte nárok si odpočítať. Keďže však do dani z príjmov si uplatňujete ale výdavok vypočítaný podľa § 19 ods. 2 písm. e) potom benzínový bloček by som si zaúčtoval ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z odpočtom DPH pričom by som si zaúčtoval cez pokladňu výdavok za spotrebované PHM. samozrejme treba vychádzať z ceny bez DPH.
Orsz
10.08.08,21:44
Podľa mňa bločky za PHL pri aute, ktoré nie je v majetku firmy, nemožno odpočítať DPH. Je možné dať si do nákladov cenu spotrebovaného PHL aj s DPH, na základe vypracovaných cestovných príkazov.
Orsz
10.08.08,21:45
sú dva názory ano aj nie :)...ale všeobecne platí ak použijete prijaté služby a tovaru na podnikanie odpočet na DPH vzniká ak zdaujete plnenia. T.j. pohonné hmoty ste použili na svoje podnikanie DPH máte nárok si odpočítať. Keďže však do dani z príjmov si uplatňujete ale výdavok vypočítaný podľa § 19 ods. 2 písm. e) potom benzínový bloček by som si zaúčtoval ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z odpočtom DPH pričom by som si zaúčtoval cez pokladňu výdavok za spotrebované PHM. samozrejme treba vychádzať z ceny bez DPH.

Vladko, trošku som zmätená - som toho názoru, že DPH môžem odpočítať len z plnenia, ktoré je zároveň aj daňovým výdavkom..... no neviem ako si to presne myslel :rolleyes: .
alenka57
11.08.08,08:50
Erika, myslela si evidenciu jázd v Knihe jázd, nie cestovný príkaz.
A iní máte aké názory prosím, čo s tou DPH, mám nárok na odpočet ale nie?
ˇ
Ďakujem.
Milan Benka
11.08.08,08:54
Hľadajte na porade, bolo to rozoberané aj odôvodňované .
Vladimír Ozimý
11.08.08,09:41
Vladko, trošku som zmätená - som toho názoru, že DPH môžem odpočítať len z plnenia, ktoré je zároveň aj daňovým výdavkom..... no neviem ako si to presne myslel :rolleyes: .

či ide o daňový výdavok alebo nie nemá vplyv na to či má nárok na odpočet DPH aj keď to uzko súvisí samozrejme pretože tým že ide o daňový výdavok je predpoklad že je to využívané na podnikanie ale mnoho daňových výdavkov pri ktorých nemusí vzniknúť nárok na odpočítanie DPH...

každopádne sú na to dva tábory aspoň ja som čítal aj aj...to že si DPH neuzná nemusí živnostník nič riešiť :) ak uzná musí preukázať že podmienka že tovar je dodaný na účely podnikania je splnená. Myslím že tam je preukázateľnosť práve tým že si vedie evidenciu svojich služobných ciest.
optimistka
11.08.08,12:29
Súhlasím s postupom uvedeným p.Ozimným, mala som už na to nie jednu kontrolu a v pohode, nikto sa nad tým nepozastavoval. nevidím najmenší dôvod na neuplatňovanie dph z phm pri používaní auta nezaradeného do podnikania, samozrejme musia byť bločky z nákupu phm
Peterka
11.08.08,12:34
Pokiaľ vozidlo nie je vložené do podnikania jedná sa o náhradu za spotrebované PHL (§19,ods.2,písm.e posledná veta ZDP) a preto nie je možné z náhrady (nejedná sa o zdaniteľné plnenie z pohľadu DPH) odpočítať DPH z PHL.
Vladimír Ozimý
11.08.08,12:57
Pokiaľ vozidlo nie je vložené do podnikania jedná sa o náhradu za spotrebované PHL (§19,ods.2,písm.e posledná veta ZDP) a preto nie je možné z náhrady (nejedná sa o zdaniteľné plnenie z pohľadu DPH) odpočítať DPH z PHL.

ale miešate zákon o dani z príjmov a DPH tie nemajú spolu nič...takže skúsme sa trochu odviazať od 595/2003 a uvažujme čisto len v inteciach zákona o DPH? nárok na odpočítanie mám z tovarov ktoré príjmem na podnikanie ako platiteľ...toto je tá veta ktorú treba riešiť.
Manual
11.08.08,13:15
Ak by si uplatnila DPH z bločkov za PHL, zaujmalo by ma ako, alebo z akej ceny za PHL si bude počítať "kilometrovné". Zákon o DPH a DzP sú síce samostatné, ale SZČO tento problém potrebuje vyriešiť komplexne.
Vladimír Ozimý
11.08.08,13:28
Ak by si uplatnila DPH z bločkov za PHL, zaujmalo by ma ako, alebo z akej ceny za PHL si bude počítať "kilometrovné". Zákon o DPH a DzP sú síce samostatné, ale SZČO tento problém potrebuje vyriešiť komplexne.

nie je pravda. na účely DPH nemusím mať nič len faktúru a vznik daňovej povinnosti. nemusím o tom účtovať ani mať uhradené. T.j. ak ja viem preukázať že daná spotreba nastala s výkonom podnikateľskej činnosti ako platiteľa potom si to zaevidujem do evidencie podľa § 70 (nemusím účtovať) a na účely daňovej uznateľnosti si zaúčtujem do peňažného denníka výdavok vo výške vypočítaný podľa § 19 ods.2 písm e). Samozrejme budem vychádzať z ceny bez DPH.
Manual
11.08.08,13:38
Otázne je, či by nebolo pre SZČO výhodnejšie spočítať kilometrovné z vyššej sumy a tak by sa dopracoval k nižšiemu základu dane z príjmu v DP, než si uplatniť odpočet DPH z bločkov.
Peterka
11.08.08,13:39
Je pravda že platí pre účely DPH § 49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,


a vzniká teoretická otázka PHL kupujem ako platiteľ a auto používam ako neplatiteľ DPH (považujem sa z pohľadu DPH pri používaní môjho súkromného auta ako neplatiteľ a nemám nárok na odpočet DPH z prípadnej opravy auta, náhradných dielov... alebo mám ?).Myslím si pokiaľ sa jedná o náhradu za používanie auta tak potom PHL je dodané ako neplatiteľovi a nemám nárok na odpočet, lebo z pohľadu DPH nemôžem použiť PHL na dodávku tovarov a služieb bez motorového vozidla, ktoré z pohľadu DPH nepoužívam a dostal som sa zase k náhrade podľa ZDP.


To je len môj názor tiež overený daňovou kontrolou a samozrejme zaujíma ma názor ostatných.
Milan Benka
11.08.08,13:44
V zadaní je spomenutý SZČO, pokiaľ je platiteľom dane, je platiteľom stále, nemôže sa raz správať ako platiteľ a o päť minút ako neplatiteľ (teda pokiaľ netrpí rozdvojením osobnosti ) .
Milan Benka
11.08.08,13:45
Otázne je, či by nebolo pre SZČO výhodnejšie spočítať kilometrovné z vyššej sumy a tak by sa dopracoval k nižšiemu základu dane z príjmu v DP, než si uplatniť odpočet DPH z bločkov.

Myslím, že odpočet DPH by bol výhodnejší.
Peterka
11.08.08,13:54
V zadaní je spomenutý SZČO, pokiaľ je platiteľom dane, je platiteľom stále, nemôže sa raz správať ako platiteľ a o päť minút ako neplatiteľ (teda pokiaľ netrpí rozdvojením osobnosti ) .
(
SZČO je stále platiteľom DPH len trpí rozdvojením z toho dôvodu že si neuplatňuje odpočet DPH z tovarov a služieb na súkromnú spotrebu (potraviny ....) lebo ich kupuje ako platiteľ.
Vrátme sa k problému ak má nárok na odpočet DPH z PHL potom má nárok aj na odpočet DPH z opráv,náhradných dielov na auto nevložené do podnikania ak nie (myslím si že nie) tak prečo má nárok na odpočet DPH z PHL.
Milan Benka
11.08.08,14:01
(
SZČO je stále platiteľom DPH len trpí rozdvojením z toho dôvodu že si neuplatňuje odpočet DPH z tovarov a služieb na súkromnú spotrebu (potraviny ....) lebo ich kupuje ako platiteľ.
Nenakupuje ich na účely svojho podnikania ako platiteľ, ale na účel osobnej spotreby ! , teda nárok na odpočet nevzniká

Vrátme sa k problému ak má nárok na odpočet DPH z PHL potom má nárok aj na odpočet DPH z opráv,náhradných dielov na auto nevložené do podnikania ak nie (myslím si že nie) tak prečo má nárok na odpočet DPH z PHL.
Pokiaľ auto nevloží do podnikania, opravuje majetok, kt. nepoužíva na podnikanie. Nakúpenú PHM v rozsahu km ubehnutých týmto autom v súvislosti s podnikaním však už na účely svojho podnikania použije.


zvýraznené .
Peterka
11.08.08,14:27
Už ďalej nebudem diskutovať len zhrniem s čím nesúhlasím a to nárok na odpočet DPH z PHL je, lebo PHL použije SZČO-platiteľ DPH na dodávky tovarov a služieb (nie na podnikanie,ktoré už nie je v zákone) a to tak,že PHL použije na prevádzku vozidla,ktoré nie je v podnikaní. Hm !!!!!?
Stefan2005
11.08.08,15:58
Myslím, že odpočet DPH by bol výhodnejší.

som tiež toho názoru, lebo keby si neuplatnil DPH, dostane síce väčšiu sumu, ale od seba samého - čiže len preloží si to z jedného vrecka do druhého. V prípade uplatnenia si DPH však 19% prispeje štát...
Stefan2005
11.08.08,16:07
zvýraznené .

Pokiaľ auto nevloží do podnikania, opravuje majetok, kt. nepoužíva na podnikanie. Nakúpenú PHM v rozsahu km ubehnutých týmto autom v súvislosti s podnikaním však už na účely svojho podnikania použije.

Hoci tu by som sa pohrával s myšlienkou (opak toho, keď zaradené použijem na súkromné účely - vtedy si krátim nároky), že vysledovať 100% jazdy, a o pomer podnikateľské / súkromné jazdy by som uplatnil aj tieto časti nároku - veď aj PHL musím dať do toho istého auta, ktoré si dám opraviť - a bez pojazdného auta ani PHL si nemôžem vykázať v súvislosti s podnikaním....
Milan Benka
11.08.08,16:16
Už ďalej nebudem diskutovať len zhrniem s čím nesúhlasím a to nárok na odpočet DPH z PHL je, lebo PHL použije SZČO-platiteľ DPH na dodávky tovarov a služieb (nie na podnikanie,ktoré už nie je v zákone) a to tak,že PHL použije na prevádzku vozidla,ktoré nie je v podnikaní. Hm !!!!!?

Je Vašim právom nesúhlasiť.

...... predmetnú PHM nepoužije na dodávky tovarov a služieb ? Veď na tom aute šiel napr. podpísať zmluvu o dodávke služieb a tovarov a teda spotrebovanú PHM použil na tento účel.

Ak by sme šli takýmto spôsobom po výklade tohoto §, tak nemáme nárok na odpočet z PHM pri použití služobného vozidla ( teda aj zaradeného v OM ) v prípade cesty na daňový úrad, sociálnu poisťovňu a pod., nakoľko v takomto prípade nedochádza k dodávke tovaru a služieb, je to iba použitie v "súvislosti" s podnikaním.

Je na zvážení každého daňového subjektu ako sa rozhodne. V každom prípade si musí pripraviť argumenty na obhajobu svojho názoru pri prípadnej kontrole.

Teraz ma napadá:
Klient (SZČO) , stavebná firma, používa na stavbe "cirkulárku" nezaradenú v OM. Má nárok na odpočet DPH z elektriny, ktorú tento stroj spotrebuje ?
Peterka
12.08.08,09:01
Nedá mi ,ešte raz zhrniem:
-PHL použijem na prevádzku auta,ktoré nie je vložené do podnikania,lebo som auto použil na dodávky.... ((PHL samostatne som nepoužil (ak sa nejdná o tovar) ale prostredníctvom automobilu)),
-hoci z PHL z ktorých odpočítam DPH nakoľko som ich použil na dodávky .....z nákladov na opravu a údržbu,ktoré vznkli prevádzkou vozidla si neodpočítam DPH lebo som vozidlo nevložil do podnikania aj keď som ho používal na dodávky.....
-keď použijem vozidlo na súkromné účely tak odvediem DPH z PHL ,ktorú som spotreboval nie na dodávky tovarov a služieb (na súkromné účely) a z PHL som si platnil odpočet DPH,
-DPH "nesúvisí" s DP a v pohľadu DP mám nárok na náhradu PHL vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu ( v tomto prípade asi bez DPH ale neviem ako sa rieši potom ak je spotreba nižšia ako norma).
Milan Benka
12.08.08,09:54
Nedá mi ,ešte raz zhrniem:
-PHL použijem na prevádzku auta,ktoré nie je vložené do podnikania,lebo som auto použil na dodávky.... ((PHL samostatne som nepoužil (ak sa nejdná o tovar) ale prostredníctvom automobilu)),
-hoci z PHL z ktorých odpočítam DPH nakoľko som ich použil na dodávky .....z nákladov na opravu a údržbu,ktoré vznkli prevádzkou vozidla si neodpočítam DPH lebo som vozidlo nevložil do podnikania aj keď som ho používal na dodávky.....
-keď použijem vozidlo na súkromné účely tak odvediem DPH z PHL ,ktorú som spotreboval nie na dodávky tovarov a služieb (na súkromné účely) a z PHL som si platnil odpočet DPH,
-DPH "nesúvisí" s DP a v pohľadu DP mám nárok na náhradu PHL vo výške náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu ( v tomto prípade asi bez DPH ale neviem ako sa rieši potom ak je spotreba nižšia ako norma).

Pri nákupe PHL využijete pomerné odpočítanie DPH, podľa toho v akom rozsahu použijete auto na "dodávky tovarov a služieb". Takže nebudete odvádzať DPH, iba si uplatnite krátený odpočet.
Milan Benka
12.08.08,11:09
Aby sme uzavreli diskusiu, ktorá tu už neraz bola:
http://www.porada.sk/t45118-p3-uplatnenie-dph-pri-pouzivani-osobneh-automobilu-na-podnikanie.html

Odporúčam prečítať podrobne celú diskusiu až po posledný príspevok. Je poučná a mám za to, že s jednoznačným záverom.
alenka57
13.08.08,17:46
Ďakujem veľmi pekne, budem sa riadiť odpoveďou DRSR.
človiečik
21.08.08,06:49
Dobrý deň, už som prešiel kopu príspevkov a zavolal aj na DÚ a ani milá pani sa nevedela celkom rozhodnúť - tak teda ako to polopaticly je? Keď kúpim auto v hotovosti a zaradím ho do podnikania - auto je M1. Tak dávam do odpisov celú sumu s DPH / 4 roky/ dph si neuplatním pri nákupe auta ale pri nákupe PHM si budem spotrebovaný benzín - bločky uplatňovať s DPH. § 49 odst.5. Vyjadrite sa či je to takto správne. Ďakujem.:-)
Tweety
21.08.08,06:59
Dobrý deň, už som prešiel kopu príspevkov a zavolal aj na DÚ a ani milá pani sa nevedela celkom rozhodnúť - tak teda ako to polopaticly je? Keď kúpim auto v hotovosti a zaradím ho do podnikania - auto je M1. Tak dávam do odpisov celú sumu s DPH / 4 roky/ dph si neuplatním pri nákupe auta ale pri nákupe PHM si budem spotrebovaný benzín - bločky uplatňovať s DPH. § 49 odst.5. Vyjadrite sa či je to takto správne. Ďakujem.:-) Predpokladám, že ide o platiteľa dph, takže :
áno, celú, kedže nie je nárok na uplatnenie odpočtu dph, táto vstupuje do OC MV. Pri nákupe phm, vzniká nárok na odpočet dph z PHM.
človiečik
21.08.08,07:04
Tweety - veľmi pekne ďakujem. Hlavne aj za rýchlu odpoveď.:-)
človiečik
21.08.08,07:06
Ďakujem za rýchlu odpoveď . :):):)
m.aj.a
05.11.09,20:08
Ďakujem všetkým, táto diskusia mi veľmi pomohla, keďže som práve toto potrebovala vyriešiť. U môjho klienta je to takmer identické, len s tým rozdielom, že auto používa na vykonávanie svojej živnosti - rozvoz ND (6 dní v týždni). Porozumela som, že na odpočet DPH z PHL má nárok.
Ešte raz veľká vďaka :)
m.aj.a
19.02.10,21:44
Dobrý večer všetkým. Dostala som konečne aj stanovisko DR, k vyššie rozoberanej otázke:
Odpoveď na dopyt
V súlade s ustanovením § 49 odsek 1 a 2 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, v znení neskorších predpisov,právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané.
Na základe uvedeného ak platiteľ používa na vykonávanie podnikateľskej činnosti motorové vozidlo a túto skutočnosť vie správcovi dane aj preukázať, bez ohľadu na to, či sa jedná o motorové vozidlo, ktoré je zaradené do majetku spoločnosti, alebo o súkromné vozidlo, je nárok na odpočítanie dane z nakúpených PHM ako aj z ostatných nákladov /napr. nákup pneumatík, opravy .../, ktoré sú spojené s jeho prevádzkou.

Už mám teraz konečne "pokoj v duši":)