alenka57
10.08.08,18:13
Ahojte poraďáci,

prosím pomôžte: som SZČO, začínajúci, a pracujem v sídle, ktoré je uvedené ako miesto podnikania na živn. liste, a to je doma, na domácej adrese kde aj bývam.Mám nárok na stravné v sume 98 Sk na deň dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - zakúpené stravné poukážky od firmy DOXX, za ktoré si urobím nákup v potravinách v tejto hodnote. a potraviny použijem na stravovanie? Nechodím na služobné cesty a stravujem sa doma, kde aj pracujem.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
10.08.08,16:29
Ahojte poraďáci,

prosím pomôžte: som SZČO, začínajúci, a pracujem v sídle, ktoré je uvedené ako miesto podnikania na živn. liste, a to je doma, na domácej adrese kde aj bývam.Mám nárok na stravné v sume 98 Sk na deň dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane - zakúpené stravné poukážky od firmy DOXX, za ktoré si urobím nákup v potravinách v tejto hodnote. a potraviny použijem na stravovanie? Nechodím na služobné cesty a stravujem sa doma, kde aj pracujem.
Ďakujem.

Použitie stravovacích poukážok nie je povinné vydokladovať. Zakúpením si využila možnosť danú § 19 zákona o dani z príjmov.
Rozalka
10.08.08,16:32
Máš nárok - ak máš príjem podľa § 6 ods. 1 a 2 a zároveň nemáš nárok na stravné v zamestnaní.
§ 19 ZDP
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.
89) Zákonník práce.
alenka57
13.08.08,17:50
Ďakujem