mlaco
10.08.08,19:05
Zdravim,

je mozne objednat okna uz podla rozmerov v projekte?
Alebo sa to musi robit az po vymurovani, aby sa zistili skutocne rozmery otvorov?


(Chapem ze ak sa muruje ako ma - tak tu musi vyjst. Len som zvedavy na priklady z praxe - ci zvyknu byt rozdiely oproti projektu, ci sa to da ustrazit...)

dakujem!
Braňo
10.08.08,17:16
rozdiely +-1 až 2 cm sú normálne, preto odporúčam až po dostavaní podľa skutočných rozmerov, aj s ohľadom na to, že z hľadiska tepelných únikov je lepšie utesniť niekoľko milimetrov ako niekoľko centimetrov...
AndrejG
10.08.08,17:17
Najlepsie hned potom, co sa vymuruju otvory. Ale pokial si ustrazis projekt na cm presne, daju sa aj skor.
AndrejG
10.08.08,17:17
rozdiely +-1 až 2 cm sú normálne, preto odporúčam až po dostavaní podľa skutočných rozmerov, aj s ohľadom na to, že z hľadiska tepelných únikov je lepšie utesniť niekoľko milimetrov ako niekoľko centimetrov...

Okno sa tak ci tak tesni penou, takze je jedno ci je spara na penu 1mm alebo 3cm.
Braňo
11.08.08,06:30
Okno sa tak ci tak tesni penou, takze je jedno ci je spara na penu 1mm alebo 3cm.

Práveže to nie je jedno. Tepelnoizolačné vlastnosti peny a múru 40 cm sú rozdielne.
mlaco
11.08.08,06:52
rozdiely +-1 až 2 cm sú normálne, preto odporúčam až po dostavaní podľa skutočných rozmerov, aj s ohľadom na to, že z hľadiska tepelných únikov je lepšie utesniť niekoľko milimetrov ako niekoľko centimetrov...

Hm... vlastne to teda znamena ze kazde okno bude napokon individualne...

Asi je to takto teda lepsie, len na prvy pohlad mi to pripada take trochu divne...

V projekte je rozpis okien, viac krat sa opakuje rovnaky rozmer (identicke velkosti), pekne su tam uvedene rozmery kazdeho.
focus3ccd
11.08.08,07:05
jj kludne sa to moze stat, ze kazde bude mat ine rozmery. Zalezi, akych komediantov zozenies na stavbu...... Ja som mal tiez dobrych, zabavali a zabavali, az som ich poslal do prdele. Pozdravujem tymto p.Sebaka zo Ziliny firma Stavizol.......
Milan.Žiška
11.08.08,07:16
"Seriózny" firma (majster) si príde okná zamerať na mieru pred výrobou. Berie si tak žolíka a zodpovedá za rozmery a správne detaily osadenia. Stále totiž ešte platí v stavebníctve cól sem cól tam.
No a čé potom s oknami väčšími o "pár" centimetrou ako diera v múre ????? Budeš hladať vinníka? radšej si to nechaj spraviť v objednávke skontroluj rozmer " pre istotu", a dúfaj že si vybral dobre a vyrobia ich presne - veď kto nič nerobí nič nepokazí. Reálne tvojou úlohou by mala byť len kontrola podľa dokumentácie ( výkres - sktočný stav ) k rozmerom objednávky a dodávky.

Veľa zdaru pri kontrole a dlhý bič.:D:D:D
iriska
11.08.08,11:23
Ja myslím, že stačí objednať okná až keď budú hotové otvory - veď výroba tých okien zase netrvá tak dlho. A je to ušetrená robota za vysekávanie a dotieranie prípadných nepresností.
Zoltán Kovács
11.08.08,11:29
Hm... vlastne to teda znamena ze kazde okno bude napokon individualne...

Asi je to takto teda lepsie, len na prvy pohlad mi to pripada take trochu divne...

V projekte je rozpis okien, viac krat sa opakuje rovnaky rozmer (identicke velkosti), pekne su tam uvedene rozmery kazdeho.

Objednať jednoznačne až po dokenčení murovania. Mám podľa projektu 4 rozmerovo identické francúzske okná (až po zem - vlastne dvere), a....
Tri sú rovnaké, ale pri štvrtom bola na šírke odchýlka 2 cm, otvor bol užší. Neviem si predstaviť tú spršku nadávok montérov okien, ak by zistili, že je treba sekať na celej výške 2 cm.
karka
11.08.08,13:20
My sme objednavali pred murovanim. vyroba trva 6-8 tyzdnov museli by sme potom cakat. S murarmi sme sa dohodli, teda vlastne aj s tymi co budu okna montovat, kolko maju nechat presne otvory. Su to dobri majstri tak je to ok.
AndrejG
11.08.08,14:17
Práveže to nie je jedno. Tepelnoizolačné vlastnosti peny a múru 40 cm sú rozdielne.

No to by si sa divil, 10cm izolacie izoluje rovnako dobre alebo lepsie ako 40cm tepelno-izolacny mur. Navyse ked bude okno natesno, nebude sa dat dostatocne izolovat spaleta, ten 1cm eps tam bude zbytocny a zboku tam pojde zima, to je hlavny problem. Ked bude pena 3cm, moze byt spalete prekryta s 5cm eps a bude to dobre zaizolovane.
Macy32
12.08.08,08:54
My sme si okná objednali pred vymurovaním horného poschodia, presne podľa projektu. Ak si to nerobíte svojpomocne ako my, tak treba všetko kontrolovať!!