Coosom
10.08.08,22:04
Ahojte poraďáci,
potreboval by som poradiť od niekoho, kto má skúsenosť s účtovaním autorských honorárov v JU.
Hlavne mi nepíšte, že to tu bolo, nakoľko som 90minút pozeral príspevky, ktoré obsahovali slovo Autor.
Som SZČO, programujem internetové aplikácie.
Tie predávam zákazníkom ako tvorba webu – mám to v živnosti, teda ako službu.
Rozhodol som sa ale aplikácie chrániť autorským zákonom, registrovať sa do LITA a teda musím sa na DÚ registrovať ako platiteľ dane – autor.
Som platcom DPH, takže predpokladám, že aj na autorské diela , ktoré budem fakturovať sa bude vzťahovať DPH.
Nikde som nenašiel spôsob fakturácie, vystavím faktúru, kde budem fakturovať svoje dielo, ktoré som si zaregistroval pod určitým názvom. Keďže autori nemajú IČO, môžem ho tam uvádzať ?
Mám v pláne fakturovať z Alfy, kde fakturujem aj bežné služby a tovar.
Viac ma ale zaujímajú poplatky 2%, všade sa píše, že ich strhne kupujúci, veď to je hlúposť..
Ja mám asi takú ucelenú predstavu:
Za predaj programu vystavím firme faktúru napr. na sumu 4500 Sk bez DPH.
Faktúra bude/nebude obsahovať IČO a bude tam uvedené niečo v štýle autorstva (poznámka).
Úhradu v Alfe si budem účtovať ako PNZD.
Zo sumy 4500 Sk bez DPH odvediem 2% do autorského fondu a zaúčtujem to ako VNZD.
V daňovom priznaní potom uvediem celú sumu PNZD ako osobitný príjem podľa príslušného paragrafu a ako výdake uvediem zaplatené 2%.
Len neviem čo s DPH..
Prípadne, ak mi vie sekto poradíť, jako reálen jako SZČO platca DPH by som mal účtovať a vystavovať FA pri aturoskom predaji svojho softvéru, bol by som len rád.
Vopred Vám ďakujem.

Aj keď som to písal , spomeniem to ešte raz, chcem to robiť cez autorský zákon, aby som mal diela chránené autorským zákonom.
Orsz
10.08.08,20:19
No nie je to blbosť, že 2% príspevok platí kupujúci. Ja účtujem autorské honoráre na strane odberateľa, a za každého umelca, či výtvarného - tu ide o Fond výtvarných umení, alebo literárneho - Fond literárnych umení - odvádzame do 20.dňa po mesiaci, v ktorom mu bol vyplatený honorár, tento príspevok do príslušného fondu. A posielame o tom aj mailom avízo. V prípade literárnych autorov, dokonca nepožadujú ani meno autora, ale pri výtvarných uvádzame presne meno umelca. Tento príspevok sa strhne z honoráru a vyplatí sa už nižší o tento honorár. Ku každému umelcovi sa urobí zmluva, kde je toto všetko uvedené. Ak si platcom DPH, tak príspevok sa počíta zo sumy bez DPH, keďže DPH - je vlastne pridaná hodnota, teda daň, ktorá nemá s výškou honoráru nič spoločné - ide o daň pre štát. O tom, kto platí príspevky si prečítaš aj na internete, kde si dáš do vyhľadávača literárny fond, alebo umelecké honoráre.... skús pozrieť.
Coosom
11.08.08,04:31
Ďakujem za odpoveď s informáciou, ako to asi účtujete.
Píšete, že 2% účtujete na strane odberateľa, mám romu rozumieť tak, alebo můžem to účtovať tak, že vystavím faktúru na celú sumu.
Celú sumu mi odberateľ uhradí.
2% zo sumy bez DPH strhnem ja, resp. zaúčtujem ako dodávateľ a aj odvediem ?

Neviem si predstaviť, že niekomu vyfakturujem 4500 a ešte mu budem prizvukovať, že mi má uhradíť len sumu, ktorá je -2% nižšia .
Určite sa to musí dať robiť na strane dodávateľa.

Veď si zoberte, keď kupujeme Antivírové programy, softvér... tiež neodvádzame, ale asi odvádzajú oni.

Rozmýšľaľ som, ako to spojiť s fakturáciou v účtovníctve, asi IČO nemôžem zobrazovať, keďže ako autor ho nemám , a vyzeralo by to, ako keby som to faktúroval zo živnosti.
Jedná možnosť je vystavovať FA bez IČO v normálnom poradí ako idú so živnosťou, len účtovať to ako PNZD - autorstvo, aby som vedel aku sumu dať do DP, a tým pádom mi to nebude ovplivnovať ani SP ani ZP, ani zaňový základ, jedine DPH.. Je to tak správne ?

Podobne by som účtoval aj 2%, ako VNZD a potom by som túto sumu uviedol v DP ako výdavok podľa príslušného zákona.

Ešte ma napadá jeden problém,
pod akým menom vystavovať faktúry.
Ja by som chcel vystavovať FA a zmluvy pod mojím obhcodným menom, ktoré mám v živnosti..

Ak si nájde niekto čas a bude ochotný zodpovedAť, veľmi pekne ďakujem.

P.S.: Účtujem v Alfe, pýtal som sa ich, ako účtovať Autorstvo tak, aby to automaticky nahodilo do príslušných riadkov v DP, odpovedali mi, že daňovú poradu nerobia.
Vy tam vidíte nejaký taký príjem podľa príslušného zákona, jebo ja nie :)
Zoltán Kovács
11.08.08,04:43
Ďakujem za odpoveď s informáciou, ako to asi účtujete.
Píšete, že 2% účtujete na strane odberateľa, mám romu rozumieť tak, alebo můžem to účtovať tak, že vystavím faktúru na celú sumu.
Celú sumu mi odberateľ uhradí.
2% zo sumy bez DPH strhnem ja, resp. zaúčtujem ako dodávateľ a aj odvediem ? Medzi tebou a odberateľom musí byť uzavretá zmluva v zmysle Autorského zákona. A podľa tohto zákona odberateľ je povinný tie 2% strhnúť a odviesť.

Neviem si predstaviť, že niekomu vyfakturujem 4500 a ešte mu budem prizvukovať, že mi má uhradíť len sumu, ktorá je -2% nižšia .
Určite sa to musí dať robiť na strane dodávateľa.

Veď si zoberte, keď kupujeme Antivírové programy, softvér... tiež neodvádzame, ale asi odvádzajú oni. Nekupuješ soft, ale len licenciu na používanie.

Rozmýšľaľ som, ako to spojiť s fakturáciou v účtovníctve, asi IČO nemôžem zobrazovať, keďže ako autor ho nemám , a vyzeralo by to, ako keby som to faktúroval zo živnosti.
Jedná možnosť je vystavovať FA bez IČO v normálnom poradí ako idú so živnosťou, len účtovať to ako PNZD - autorstvo, aby som vedel aku sumu dať do DP, a tým pádom mi to nebude ovplivnovať ani SP ani ZP, ani zaňový základ, jedine DPH.. Je to tak správne ? Príjmy podľa autorského zákona ovplyňujú základ dane.

Podobne by som účtoval aj 2%, ako VNZD a potom by som túto sumu uviedol v DP ako výdavok podľa príslušného zákona. O 2% nemôžeš účtovať, to musí vysporiadať odberateľ.

Ešte ma napadá jeden problém,
pod akým menom vystavovať faktúry.
Ja by som chcel vystavovať FA a zmluvy pod mojím obhcodným menom, ktoré mám v živnosti..

Ak si nájde niekto čas a bude ochotný zodpovedAť, veľmi pekne ďakujem.

P.S.: Účtujem v Alfe, pýtal som sa ich, ako účtovať Autorstvo tak, aby to automaticky nahodilo do príslušných riadkov v DP, odpovedali mi, že daňovú poradu nerobia.
Vy tam vidíte nejaký taký príjem podľa príslušného zákona, jebo ja nie :)


V citáte.
Coosom
11.08.08,05:04
Viem, že príjmy podľa autorského zákona ovplyvňujú základ, ale podľa paragrafu 6 nie su živnosťou a teda sú to ostatné prijmy podľa paragrafu 8.
Chcel som teda takýmto spôsobom účtovania oddeliť tieto 2 prijmy a uviesť prijem podľa paragrafu 8 samostatne v DP, keďže je to prijem ,ktory neovplivňuje základ pre Socialku a mylsím, že nia zdravotnú.

Skúsim potom upraviť svoju otázku.
Mám internetový softvér - obchod, ktorý predávam zákazníkom.
Všetkým predávam to isté, jedine sa urobí niekde grafická zmena, niekde sa inečo upraví.

1.Teraz to fakturujem ako tvorba- wébu - príjem zo živnosti (mám to v živnosti) môže to tak byť, nemôže to Živnostenský napadnúť, že je to nie živnosť ? - za predpokladu, že si nebudem nárokovať na Autorstvo samozréjme.

2. Ak by som to chcel predávať len ako licenciu, teda právo na používanie, to by potom bol príjem podľa paragrafu 6 odsek 2b (z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva), čo potom vo vzťahu s autorským zákonom ? Ako sa platí tam ?

Beriem si za príklad ESET Antivírus, tiež majú svoj program (u mňa internetový obchod), predávajú to ako licenciu (aj ja by som mohol) a majú to chránené autorkým zákonom a odberateľ neodvádza 2% (ako to je ?)

Snáď nesmerujem zle otázky, ale na internete nič nevidím, učtovník nevie
Coosom
23.10.08,04:06
Skúsim upraviť svoje otázky v tejto téme, keďže o autorstve sa tu píše veľmi málo.
Na stranke www.lita.sk (http://www.lita.sk) a www.litafond.sk (http://www.litafond.sk) nájdete najviac infomrácií o činnosti tejto organizácií, nie podstatné veci.
Keď som tam písal, prišla mi ta najstručnejšia odpoveď :)

Z toho,čo som sa tu dočítal, ale ešte z roku 2006:
- najlepšie je predávať programy, ktoré som vytvoril ako autor nie cez svoju osobu, ale cez nejakú sro s ktorou podpíšem zmluvu o predají programov čiže:
- zaregistrujem sa na DU ako autor
- podpíšem zmluvu s sro, že môže predávať môj program na základe licencií a dohodneme si odmenu napríklad 1020 Sk hrubých
- v skutočnosti mi dá len 1000 Sk a 20 Sk - 2 % dá do lit. fondu
- ja si to budem účtovať podľa toho,´či si budem alebo nebudem uplatňovať paušál

Niekto tu písal, že má problem na DÚ, lebo mu nechcu dať DIČ bez zmluvy ?
Ja mám v pláne zrušiť SZČO, tým pádom sa odhlásim všade aj na DÚ, kde som platcom.

Je možné sa následne prihlásiť na Dú ako autor a dajú mi nové DIČ a nebudem musieť byť platcom DPH? Alebo si povedia, ahá, ten tu už bol... rovnaké DIČ.. len či aj IČ DPH..
Predpokladám, že autorstvo je úplne iná forma zarábania..
Coosom
23.10.08,06:05
Volal som dnes do autorskej spoločnosti LITA, aby som zistil, ako to je a aké sú možnosti.

Počítačový program síce spadá pod literárarny fond, ale vraj neexistuje nejaká ogranizácia, ktorá by sa tým celkom zaoberala.

Ak chcete predávať napríklad svoj program ďalej, nemusíte sa hlásiť na DÚ,
nemusíte platiť 2% poplatkov za predpokladu, že uzavriete so sebou ako autorom a svojou firmou či už SZČO, SRO licenčnú zmluvu, kde uvediete, že dávate všetky práva a možnosti obchodovania firme xy (samozrejme, zmluva je zložitejšia) a to bez odmeny, honoráru a podobne.
Potom to tá firma môže predávať ako licenciu - právo na užívanie programu a tiež neplatí nič, je to potom už len ako keby predávala službu/tovar.

Koná tak na základe tejto činnosti:
poskytovanie softwaru /predaj hotových programov na základe zmluvy s autormi alebo vyhotovovanie programov na zákazku/

To, že autor to dáva bez odmeny neriešim, keďže to bude firma autora..

Vie mi to niekto potvrdiť ?
Nemáte nejaký vzor zmluvy ?
Coosom
23.10.08,07:36
uzavriete so sebou ako autorom a svojou firmou či už SZČO, SRO licenčnú zmluvu, kde uvediete, že dávate všetky práva a možnosti obchodovania firme xy (samozrejme, zmluva je zložitejšia) a to bez odmeny, honoráru a podobne.

Práve ma napadlo, môžem ja ako FO - nepodnikateľ po vytvorení diela, keď som vlastne autor uzavrieť zmluvu sám so sebou ale ako SZČO ?

Pani mi tvrdila že áno, že prečo mám potrebu sa niekde hlásiť a podobne.
ekopo
23.10.08,07:57
zopár postrehov:
-príjmy podľa autorského zákona sú príjmamy podľa § 6 ods.2 písm.a alebo b , čiže nie podľa § 8
-na DU sa treba registrovať, bude pridelené DIC
jaja99
23.10.08,08:00
1. Príjmy za vyhotovenie webovej stránky nie sú živnosťou, ale príjmom podľa autorského zákona - § 6 ods. 2 písm a zákona 595/2003 Z.z, teda sú príjmami z podnikania, z inej samostatnezárobkovej činnosti

2. Ako autor, ktorý predáva práva na šírenie svojich diel sa na účely sociálneho poistenia nepovažuješ za SZČO - § 5 zákona 461/2003 (v definícii nie je autor)

3. Ako autor, ktorý predáva práva na šírenie svojich diel sa na účely zdravotného poistenia považuješ za SZČO, ak túto činnosť vykonávaš sústavne. Je na Tebe, či sa prihlásiš do ZP ako autor, ale oplatí sa Ti prihlásiť, lebo keď budeš platiť ZP, tak pri registrovanom autorstve budeš odvádzať ZP z rozdielu príjmov a výdavkov a pri neregistrovanom autorstve to bude z hrubého príjmu autora. Ak už si prihlásený ako SZČO ( z titulu živnosti), tak sa pravdepodobne nemusíš znova registrovať, ale radšej to skonzultuj so svojou ZP

4. Čo sa týka účtovníctva, tak postupuješ ako klasický podnikateľ - vedieš účtovníctvo podľa zákona 431/2002 - viď § 1 ods. bod 3. Môžeš odčleniť príjmy zo živnosti od príjmov podľa autorského zákona cez strediská a tak isto výdavky. T.j. príjem honoráru - POZD, výdavky na jeho tvorbu - VOZP.

5. K 2% poplatkom do umeleckých fondov - nezaťažuj sa tým, že Tvoji odberatelia nezaplatia príspevok - bude to ich záväzok, Teba nebude nikto naháňať, že to nezaplatili

6. K DPH: podľa § 3 si zdaniteľnou osobou - vykonávaš nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel a výsledok. ... ods. 2: Za ekonomickú činnosť sa považuje činnosť vykonávaná ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov a tiež duševnú tvorivú činnosť. To znamená, že ak si platiteľ DPH z titulu živnosti, tak musíš odvádzať DPH aj z titulu autorských honorárov.

7. Ak si už registrovaný na DÚ ako živnostník, tak nepodávaš žiadosť o registráciu, ale len oznámenie o zmene - rozšírenie činnosti - a na fa uvádzaš DIČ, ktoré je zhodné s DIČ na účely živnosti

8. K IČO: kontaktuj štatistický úrad, tam by mali vedieť, či pri činnosti autora používať IČO vydané živnostenským úradom alebo Ti pridelia ďalšie
http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=26
Ak chceš optimalizovať dane, odvody pri honorároch, tak kontaktuj Jožka Mihála, ten tomu rozumie.
Coosom
23.10.08,08:12
1. Príjmy za vyhotovenie webovej stránky nie sú živnosťou, ale príjmom podľa autrského zákona - § 6 ods. 2 písm a zákona 595/2003 Z.z.

2. Ako autor, ktorý predáva práva na šírenie svojich diel sa na účely sociálneho poistenia nepovažuješ za SZČO - § 5 zákona 461/2003 (v definícii nie je autor)

3. Ako autor, ktorý predáva práva na šírenie svojich diel sa na účely zdravotného poistenia považuješ za SZČO, ak túto činnosť vykonávaš sústavne. Je na Tebe, či sa prihlásiš do ZP ako autor, ale oplatísa Ti prihlásiť, lebo keď budeš platiť ZP, tak pri registrovanom autorstve budeš odvádzať ZP z rozdielu príjmov a výdavkov a pri neregistrovanom autorstve to bude z hrubého príjmu autora.

Momentálne som SZČO a stránky predávam na zákalde živnosti a to - tvorba wébových stránok, ako to mám zapísane v živnosti.

Všade sa to rozobera, ale nikde to nie je dokončené, ako postupovať.
Vraj keď postupujem ako autor práva na predaj toho čo som vytvoril bez odmeny, tak sa nemusím nikde prihlásiť a nič neplatiť.
Tak som to chcel urobiť, že si to posuniem na SZČO bez odmeny a SZČO by to predávala ako licenciu..

Ak by to nešlo, tak sa asi zaregistrujem na DÚ ako § 6 ods. 2 písm , len na to sa bude asi uplatnovať DPH, keďže som platcom a budem fakturopvať bez IČO.. čo je dosť zložité ...
Coosom
24.10.08,18:15
Prikladám nové informácie,
ktoré som obdřzal od Lita.
Zaujímalo ma, či môžem ja ako občan a autor uzavrieť zmluvu o predaji svojho diela sam so sebou ako SZČO.

V tomto prípade, ak by som uzavrel zmluvu bez odmeny, dosiahol by som predaj programov bez nutnosti registrácie a poplatkov ako autor, čo je výhodne.

Ospoveď:
zmluvu medzi sebou ako FO SZCO a sebou ako autorom pokial viem mozete uzatvorit, cize ako FO SZCO mozete potom udelovat dalej licenciu na pouzitie diela. Vyska odmeny v akejkolvek licencii musi zodpovedat sposobu, rozsahu, ucelu a casu pouzitia diela.
---
Vie mi to ešte niekto potvrdiť ?
jaja99
25.10.08,18:49
Mne sa to nezdá, potom by som ja ako SZČO mohla uzatvárať so sebou akékoľvek zmluvy - pracovnú ... Subjekt práva je len jeden, takže zmluva sa podľa mňa nemôže uzavrieť, lebo je to dvojstranný úkon.

Kedysi dávno niektorí podnikatelia uzatvárali napr. nájomné zmluvy (nájomca SZČO, prenajímateľ FO-občan) sami so sebou na prenájom .. čohokoľvek a daňový úrad im to z daňových výdavkov vyhadzoval.

Ak sa mýlim opravte ma.
Coosom
25.10.08,19:03
Mne sa to nezdá, potom by som ja ako SZČO mohla uzatvárať so sebou akékoľvek zmluvy - pracovnú ... Subjekt práva je len jeden, takže zmluva sa podľa mňa nemôže uzavrieť, lebo je to dvojstranný úkon.

Kedysi dávno niektorí podnikatelia uzatvárali napr. nájomné zmluvy (nájomca SZČO, prenajímateľ FO-občan) sami so sebou na prenájom .. čohokoľvek a daňový úrad im to z daňových výdavkov vyhadzoval.

Ak sa mýlim opravte ma.

Je to možné, ale mne sa zdá, že je to iné, ako napríklad tu nájomnú zmluvu, ktorú uzatváraš.

Je to podľa mňa celé tak popletené, že ani na lite nevedia, ako to je.
Ja mám priamo v ŽL tvorba wébových stránok, neviem si predstaviť, že by som pre úpravu nejakej stránky, doplnení informácií mal s objednávateľom uzatvárať zmluvu o vytvorení diela.
Alebo pri vytvorení stránky.. Samozrejme aj na ŽÚ tvdrdia svoje, len nikto mi to nechce potvrdiť papierom.

Zaujímalo by ma, ako to je u s.r.o., ktorá nemá zamestnancov, nemôže podnikať v oblasti vytvárania stránok a programov, lebo to nie je živnosť ?
jaja99
26.10.08,07:45
Myslím, že vytvorenie webovej stránky = dielo, ale úprava webovej stránky už nie je dielo, ak tvorca dá súhlas na jej úpravu.
Upresni otázku ohľadne sro.
Ak to mám chápať tak, či môže SZČO (alebo FO-autor) uzatvárať zmluvy s sro, v ktorej je jediný spoločník a konateľ a zároveň nie je v nej zamestnancom, tak vtedy je možné uzavrieť zmluvu SZČO (podpíše FO)-sro (podpíše konateľ), lebo ide o dva subjekty práva, aj keď sú zastúpené tou istou osobou.
Jozef Mihál
26.10.08,08:43
Ak chceš optimalizovať dane, odvody pri honorároch, tak kontaktuj Jožka Mihála, ten tomu rozumie.
Ďakujem za referenciu. Ale dovolím si upozorniť, že individuálne poradenstvo neposkytujem.

Kto má záujem o informácie napríklad k autorským honorárom, ich zdaneniu a odvodom, či info ako si vôbec zorganizovať činnosť ako autor (o.i. toto všetko sa ma osobne pri mojom podnikaní týka), môže sa zúčastniť na ktoromkoľvek školení, v rámci voľnej záverečnej diskusie všetko stručne a jasne vysvetlím. Kalendár školení viď dole na hlavnej stránke Porady.
Coosom
26.10.08,10:56
K sro som to myslel takto:
Ak spoločnosť nemá zamestnancov, je tam len konateľ, ktorý vytvára internetové stránky, na základe čoho ich môže vytvárať, keď programovanie a vytváranie stránok spadá pod autorský zákon - autorstvo ?
jaja99
26.10.08,20:22
SRO môže predávať software, pokiaľ má v predmete činnosti:
Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom.
Ide o živnosť.
Pozrela som na stránke zrsr firmy, ktoré predávajú software.

Vyzerá to tak, že SRO má zmluvu s autorom (FO) podľa autorského zákona, ktorej platí poplatok za právo, z ktorého SRO odvádza pri úhrade 2% do fondov a FO si uvedený príjem zdaňuje podľa § 6 ods. 2 a zdp - podnikateľská a iná zárobková činnosť.

SRO uzatvára zmluvy so záujemcami o software a predáva ho ďalej so súhlasom autora už ako "tovar" alebo vlastné služby.

Ak je FO jediný spoločník v SRO, dá sa správnym nastavením cien kde čo ušetriť.
Len či to zožerie aj daňový úrad, keď budeš predávať právo na využitie diela svojej SRO za "korunu" a tá to ďalej speňaží na tisíce.

PS: Ešte odcitujem živnostenský zákon:
1) Živnosťou nie je:

b) využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi 2) ich pôvodcami včítane vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

Chápem to tak, že ak šíri dielo niekto iný (SRO) a nie autor- pôvodca diela, ide o živnosť, t.j. ak má SRO v predmete činnosti : Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom, ide o živnosť, lebo SRO nie je tvorca/pôvodca programu.

Ešte sa opýtam: Môže byť podľa autorského zákona tvorcom programu právnická osoba?
Coosom
27.10.08,04:51
Podľa autorského zákona 618/2003 tvorcom programu nemôže byť PO, len FO.
Pokiaľ sa jedna o sro, tak su tvorcami jej zamestnanci, ale keď ich nemá.. ?

Nikde som nenašiel, čo ak sro produkuje program bez zamestnancov ?

Oprav ma, ale ja to viem takto:
Autor môže predávať svoje dielo uzavretim:
- autorskej zmluvy (par. 39)
- licenčnej zmluvy (par. 40)

Pri autorskej je dohodnutá odmena za dielo, pričom sa nejedná o živnosť, ale inú činnosť, je potrebné sa registrovať na DÚ a platiť daň ...a ďalšie veci ako aj odvádza sa 2%

Pri licenčnej zmluve autor ponúka licencie na predaj / prenajom (23/1), to znamená, že nejde o vytvorenie diela, len o jeho používanie.
Tu je najlepšie, ak autor podpíše s firmou zmluvu o predaji licencií.
Vtedy subjekt musí mať zapísané v ŽL
Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom
a pokiaľ by chcel upravovať kódy so súhlasom autora aj :
Údržba softwérových aplikácií a systémov, testovanie, odstránenie chýb a úprava programov podľa požiadaviek objednávateľa so súhlasom autora

Autorský zákon nedefinuje, že autor nemôže uzavrieť zmluvu s firmou bez odmeny.
Autor teda môže súhlasiť s predajom/ prenájom svojho diela bez odmeny.

Neviem či je to tak, ale ja to tak chápem.

Pokiaľ je autor FO a má ja ŽL,
tak ja si myslím, že ak svoje dielo predáva ako licenciu - právo používať dielo, tak ho môže predávať podľa hore uvedených činnosti v ŽL a nemusí tak nič odvádzať do autorských fondov a podobne.