ivet74
11.08.08,08:26
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Otec doma pestuje vinic. Je to pravdepodobne nejaka nenarocna odroda - muskatove hrozno (neviem presne nazov). Problem je, ze na strapcoch sa zacali niektore bobule (bobule su este zelene) sfarbovat do tmavsia a pri dotyku opadavaju. Nechceme prist o urodu.. viete poradit?
Dakujem vopred za pomoc.
arizona
11.08.08,19:48
Žiaľ,dnešná klíma je taká, že bez postrekov sa hrozna takmer nedočkáte.Treba začať od jari,predjarnými postrekmi a pokračovať po celú sezónu.Hlavne daždivé počasie veľmi škodí viniču.Odporúčam sledovať signalizáciu,napr. markízatext 479.Niekedy pomôže aj obtrhávanie napadnutých listov.
Nechcem plašiť, ale tento rok asi moc hrozna neochutnáte.
Skús pozrieť tento link, možno trochu pomôže:
http://www.plantprotection.hu/modulok/szlovak/grapes/botrytis_grap.htm
legolas
12.08.08,02:25
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Otec doma pestuje vinic. Je to pravdepodobne nejaka nenarocna odroda - muskatove hrozno (neviem presne nazov). Problem je, ze na strapcoch sa zacali niektore bobule (bobule su este zelene) sfarbovat do tmavsia a pri dotyku opadavaju. Nechceme prist o urodu.. viete poradit?
Dakujem vopred za pomoc.

Nebol urobený včasný postrek, nedá sa s tým už nič robiť. Snáď na budúci rok.
Fairy
12.08.08,04:10
My sme aj postrek robili a predsa .... Bolo mi povedané, že veľa pršalo a tak sa to prejavilo na hrozne.
ivet74
13.08.08,08:00
Dakujem Vam vsetkym za odpovede! Skusime potrek, snad nieco este zachranime, bolo by to skoda :-(.
Pekny den vsetkym.
eri2
02.09.08,10:50
Poradte mi prosim ako a kedy presadit hrozno. O mesiac ideme burat stary kamenny dom, na priecelí ktorého je krásne a chutné hrozno. Chceli by sme si aspon nieco z vinica zachovat, resp. presadit. Mozeme ho presadit na jesen? Akym sposobom? Vopred dakujem za reakcie.
arizona
02.09.08,12:55
Poradte mi prosim ako a kedy presadit hrozno. O mesiac ideme burat stary kamenny dom, na priecelí ktorého je krásne a chutné hrozno. Chceli by sme si aspon nieco z vinica zachovat, resp. presadit. Mozeme ho presadit na jesen? Akym sposobom? Vopred dakujem za reakcie.
Ak je to starý koreň,šanca je malá...ale je. Skrátiť konáre aj korene,do jamy veľa vody.Môžeš po lete,okt.-november.

Ja som presádzala starý koreň paviniča,riadne som ho preriedila,ale podarilo sa. Je krásny.
aviator
02.09.08,18:19
Optimálne je presádzať po opade listov a dosť ho orezať. Listy vydychujú vodu a korene ju ťažko doplnia, keď sú preseknuté. Ďalšia možnosť je vinič narezkovať /pozor na fyloxéru - pozri Hečko: Červené víno:)/ alebo naštepiť - získaš mladého jedinca s identickým genofondom ako matka - klon:)
Veľa šťastia
aviator
02.09.08,18:42
Dakujem Vam vsetkym za odpovede! Skusime potrek, snad nieco este zachranime, bolo by to skoda :-(.
Pekny den vsetkym.
Nebolo tu spomenuté vylamovanie zálistkov, ktoré dosť pomáha - rastlina je podstatne rešia a klesne v nej vzdušná vlhkosť. Potom sa menej darí hubovitým chorobám.
Odporúča 9 z 10tich vinohradníkov:)