severiane
11.08.08,09:05
Ahojte, mám také indície, že po nástupe Eura (po 1.1.2009) by mala ísť cena vozidiel dole. Viete mi pomôcť, nakoľko idem kupovať auto a neviem či mám počkať alebo je to úplne jedno. Vďaka
Stefan2005
11.08.08,08:23
Skúsme rozobrať tie Tvoje indície...
Možná sa potom bude dať k tomu konkrétnejšie vyjadriť.
severiane
11.08.08,09:42
Indície typu jedna babka povedala :)
trisestri
11.08.08,09:51
podla mna je dôležite poznat ceny v eurach v okolitých krajinach,preratat na konverzný kurz a porovnat sučasne ceny v korunach u nas,nie som si istý či po zavedeni eura budu ceny aut vyhodnejšie,na cenu bude vplyvat vela kombinovaných priamých aj nepriamých vplyvov a faktorov
misomiso
11.08.08,17:29
Hlavne ja kupujem auto vtedy, ked ho potrebujem (za podmienky, ze nan mam prostriedky).
Jozef Mihál
11.08.08,17:44
Odporúčam počkať na zavedenie eura.
mila79
14.08.08,15:49
Podla mna po eure bude vsetko drahsie. Skoro vo vsetkych krajinach nastal velky zlom smerom nadol. Predovsetkym viem, ako to bolo v Nemecku alebo Taliansku. Este som nepocula nikoho, aby si chvalil, ze po eura sa ma lepsie.
ivka70
14.08.08,16:45
nevidim nejaky zavazny dovod, preco by sa ceny aut mali po 1.1. a zavedeni EURa zmenit ...
bepo
14.08.08,16:59
Ten dôvod sa volá výmenný kurz. Cena je určená v eurách a na koruny sa preráta pri nejakom kurze napr 32 Sk/Eur ktorý sa pol roka-rok nemení, od 1.1.2009 to bude za 30,126 SK takže väčšina áut by mala zlacniť, aj preto sú teraz také akcie na autá.
misomiso
14.08.08,17:28
nevidim nejaky zavazny dovod, preco by sa ceny aut mali po 1.1. a zavedeni EURa zmenit ...

Urcite vyrazne zdrazeju vsetky sluzby - hlavne stravovanie v restauraciach. Neviem, preco by sa to malo dotknut aut. Podla mna ostanu ceny +- rovnake.
ivka70
14.08.08,17:45
Ten dôvod sa volá výmenný kurz. Cena je určená v eurách a na koruny sa preráta pri nejakom kurze napr 32 Sk/Eur ktorý sa pol roka-rok nemení, od 1.1.2009 to bude za 30,126 SK takže väčšina áut by mala zlacniť, aj preto sú teraz také akcie na autá.
neverim, ze zlacneju
kurz eura je uzteraz len velmi malo odlisny od konverzneho kurzu ...
+ - budu ceny podobne ako dnes
bepo
14.08.08,17:50
Autá sú už teraz lacnejšie ako pred pol rokom tak neviem čomu neveríš- zrovna Škoda robí akciu s Eurobonusom ale aj iné automobilky zlacňujú, jednoducho väčšina automobiliek mala kurz eur/skk niekde okolo 33-34 Sk z minulého roku a tak môžu dať zľavu 30-40 tis Sk bez toho aby zarobili menej ako minulý rok.
pavol54
14.08.08,17:58
Myslím si že na ceny áut a tovarov nebude mať vplyv prechod na EURO ale recesia ktorá práve nastupuje, lebo po prasknutí hypotekárnej bubliny vďaka našim dobrým bratom amíkom, praská komoditná bublina, takže ešte ani tí najlepší analytici nevedia čo všetko sa môže s čím skombinovať.
Musím pri tom citovať môjho profesora z politickej ekonómie " Keby vedel ako odstrániť krízy a jej dôsledky tak dnes chodí po Brodway ,fajčí trabuko a nechá si nalievať šampus a nemusí sa trápiť so študentami"
bobino38
15.08.08,06:07
...mam taky blbý pocit, že ceny áut pojdu hore:-)
dana9
15.08.08,06:24
časom pôjdu ceny vozidiel hore, lebo sa sprísňujú rôzne kritériá na výrobcov, ohľadne emisií, bezpečnosti a podobne. teraz je naozaj jedna z najlepších príležitostí na kúpu, ceny sú najnižšie a viac, resp, nejako zvlášť výrazne už dole nepôjdu
nelly1810
15.08.08,06:28
tak isto si mýslím že nebude to výhodné kvoli kurzu,žila som v holandsku v dobe ked sa zavádzalo euro a poviem vám viem čo to tam bolo a holandsko sa neda porovnat ekonomicky so slovenskom ani náhodou ,nebude to jednoduché kto to nezažil nevie o čom to bude,prajem každému pevné nervy,hoci už teraz kto žije na slovensku skláňam poklonu
pekný dník
nelly1810
15.08.08,06:46
takže radšej kúpte teraz lebo potom nastane" organizovaný chaos"
ivka70
16.08.08,13:29
Autá sú už teraz lacnejšie ako pred pol rokom tak neviem čomu neveríš- zrovna Škoda robí akciu s Eurobonusom ale aj iné automobilky zlacňujú, jednoducho väčšina automobiliek mala kurz eur/skk niekde okolo 33-34 Sk z minulého roku a tak môžu dať zľavu 30-40 tis Sk bez toho aby zarobili menej ako minulý rok.
Ano, o aute sa vravi, ze uz den po kupe ma nizsiu hodnotu ako povodnu /ze ani jednodnove auto nepredas za povodnu cenu/.

To ale nesuvisi s prechodom na EURo, ak auto potrebujem teraz, nebudem cakat pol roka, kym zlacneju.

Je to rovnake napr. s pocitacmi, mobilmi a pod.

Rovnaka vybava je cim dalej tym lacnejsia, stale prichadzaju nove modely s vyssimi cenami ...
Jozef Mihál
16.08.08,14:40
Pozrite, značky ako BMW, Audi, Mercedes už polroka majú svoje cenníky v euro. Ceny v Sk - lebo na Slovensku stále v obchode môžete platiť len v Sk - a to aj pri kúpe auta - sa prepočítavajú z eura na Sk aktuálnym komerčným (nie konverzným) kurzom "devízy predaj" niektorej z bánk. A ten kurz je dnes okolo 31 Sk.

Takže ak dnes kupujete u BMW auto za 30000 eur, dáte zaň 930000 Sk.

Po 1.1.2009 za auto s cenou 30000 € dáte 30000 €. V prepočte na Sk to bude 903780 Sk.

Čiže - ušetríte vyše 26000 Sk. Alebo sa mýlim?
misomiso
16.08.08,15:34
Pozrite, značky ako BMW, Audi, Mercedes už polroka majú svoje cenníky v euro. Ceny v Sk - lebo na Slovensku stále v obchode môžete platiť len v Sk - a to aj pri kúpe auta - sa prepočítavajú z eura na Sk aktuálnym komerčným (nie konverzným) kurzom "devízy predaj" niektorej z bánk. A ten kurz je dnes okolo 31 Sk.

Takže ak dnes kupujete u BMW auto za 30000 eur, dáte zaň 930000 Sk.

Po 1.1.2009 za auto s cenou 30000 € dáte 30000 €. V prepočte na Sk to bude 903780 Sk.

Čiže - ušetríte vyše 26000 Sk. Alebo sa mýlim?

Napriklad dnesny kurz koruny je iba o 0,164 Sk vyssi ako konverzny kurz. Pri 30.000 EUR to cini rozdiel 4920 Sk.
Stefan2005
16.08.08,15:56
Napriklad dnesny kurz koruny je iba o 0,164 Sk vyssi ako konverzny kurz. Pri 30.000 EUR to cini rozdiel 4920 Sk.

Ako spomínal Jozef, berie sa kurz devízy predaj - a pozrel som si kurz 4 bánk: je v rozmedzí 30,674 (slsp) až po 30,714 (vub) - teda rozdiel je väčší. Možná že niektorá banka má výhodnejší kurz, ale predajcovia sú väčšinou naviazaný na jednu banku a tej kurz používajú (napr. Porsche Tatrabanku).
Jozef Mihál
16.08.08,15:58
Napriklad dnesny kurz koruny je iba o 0,164 Sk vyssi ako konverzny kurz. Pri 30.000 EUR to cini rozdiel 4920 Sk.
OK, skúste si zmeniť dnes v banke koruny na euro v kurze "iba o 0,164 Sk vyssom ako konverzny kurz".
misomiso
16.08.08,16:22
OK, skúste si zmeniť dnes v banke koruny na euro v kurze "iba o 0,164 Sk vyssom ako konverzny kurz".

No vtip je v tom, ze banky rataju teraz deviza nakup a potom sa bude pocitat iba stredovy kurz bez poplatku. Neviem, ako si to rataju predajcovi aut, mozno mate pravdu.

Kazdopadne ale Vasa uvaha plati iba v tom pripade, ak sa nejako radikalne nezmenia zakladne ceny po 1. 1. Ja osobne by som asi kupoval auto vtedy, ak by som ho potreboval. Ak som ochotny cakat do jari, tak asi mam na com jazdit a o kupe auta nemusim uvazovat.
Jozef Mihál
16.08.08,16:53
Ahojte, mám také indície, že po nástupe Eura (po 1.1.2009) by mala ísť cena vozidiel dole. Viete mi pomôcť, nakoľko idem kupovať auto a neviem či mám počkať alebo je to úplne jedno. Vďaka

... len malé pripomenutie, o čom je táto téma.
dolfort
18.08.08,20:43
Iba malé porovnanie. 18.8.2008, VW Golf 1.4 3D Trendline B1, katalógové ceny v Eurách vrátane miestnej DPH:
Slovensko: 15630,-
Nemecko: 16300,-
Rakúsko: 17505,-

Ale jedno auto ešte nič neznamená. Keby sme porovnali 1000 modelov rôznych značiek, dostali by sme lepší obraz. Sú na to aj štúdie.
Ale kupovať ideš jeden konkrétny voz, takže sadni na net a nájdi si cenníky.

Našťastie veľa špinavej roboty už za nás urobila Komisia: Car price report pre rok 2008:
http://ec.europa.eu/comm/competition/sectors/motor_vehicles/prices/report.html

Ja by som osobne s prechodom na EURO moc nekalkuloval. Ceny sa budú oproti dnešným líšiť rádovo v tisícoch (SKK) čo pri cene auta sú nepatrné rozdiely. Hlavne ak zvážiš možný úžitok, ktorý máš ak kúpiš káru teraz a nie až za pol roka. Prípadne úsporu (poistka, PHM) ak s kúpou počkáš. :rolleyes:

Môj názor je, že ceny nových vozov dole nepôjdu. Buď sa udržia na rovnakej úrovni, prípadne pôjdu trošku hore. Jazdené káry o pár percent zlacnejú.
misomiso
19.08.08,11:27
Hlavne ide aj o to, ake auto kupit. Ja mam vyhliadnuty: http://www.citroen.sk/Model.aspx?model=c5new

alebo

http://www.citroen.sk/Model.aspx?model=c5newtourer

...pardon za spam :):)
dalid
19.08.08,12:00
no treba uvazit si to..
Skodovka sice predava viacej aut, ale cisty zisk jej klesa. Taktiez niektore automobilky ohlasili narast cien ccao 3-5%, kvoli cca 30% narastu cien ocele. Pozri si vyvoj cien energii a ropy (vyroba plastov), idu stale hore, co tiez nie je zanedbatelna polozka pri vyrobe aut. V kazdom pripade sa treba poriadne poobzerat po "akcnych" cenach a pod.
duves
20.08.08,05:50
Ano, o aute sa vravi, ze uz den po kupe ma nizsiu hodnotu ako povodnu /ze ani jednodnove auto nepredas za povodnu cenu/.
To je hadam so vsetkym spotrebnym tovarom (hodinky, mixer, LCD TV...atd). Kupis a vzapäti už nikomu nepredas za 100% nadobudacej ceny.
bepo
20.08.08,06:45
Iba malé porovnanie. 18.8.2008, VW Golf 1.4 3D Trendline B1, katalógové ceny v Eurách vrátane miestnej DPH:
Slovensko: 15630,-
Nemecko: 16300,-
Rakúsko: 17505,-

Ale jedno auto ešte nič neznamená. Keby sme porovnali 1000 modelov rôznych značiek, dostali by sme lepší obraz. Sú na to aj štúdie.
Ale kupovať ideš jeden konkrétny voz, takže sadni na net a nájdi si cenníky.

Našťastie veľa špinavej roboty už za nás urobila Komisia: Car price report pre rok 2008:
http://ec.europa.eu/comm/competition/sectors/motor_vehicles/prices/report.html

Ja by som osobne s prechodom na EURO moc nekalkuloval. Ceny sa budú oproti dnešným líšiť rádovo v tisícoch (SKK) čo pri cene auta sú nepatrné rozdiely. Hlavne ak zvážiš možný úžitok, ktorý máš ak kúpiš káru teraz a nie až za pol roka. Prípadne úsporu (poistka, PHM) ak s kúpou počkáš. :rolleyes:

Môj názor je, že ceny nových vozov dole nepôjdu. Buď sa udržia na rovnakej úrovni, prípadne pôjdu trošku hore. Jazdené káry o pár percent zlacnejú.
Pripomienka k cenám v Rakúsku- oni sú len nominálne vyššie lebo majú 20% DPH a ešte majú ekologickú daň tzv NoVA ktorej veľkosť závisí od typu motora a koľko CO2 a ostatných látok motor vypúšťa a je okolo12-14 % takže cena netto môže byť v Rakúsku nižšia ako u nás, treba sa opýtať u predajcu.
Jozef Mihál
04.09.08,13:28
Tu je pár faktov o tom, či sa oplatí (oplatilo) počkať na príchod eura:

http://tvojepeniaze.pravda.sk/euro-zlacni-nove-auta-0ti-/sk-peuro.asp?c=A080904_064931_sk-peuro_p01
misomiso
21.01.09,13:05
Tak pan Mihal mal nakoniec pravdu, hoci dovod je iny, ako prechod na Euro. Kazdopadne efekt (hospodarskej krizy) bude asi citelny. Mam informacie, ze ceny novych aut (zrejme nasledne aj ojazdenych) budu v r. 2009 vyrazne klesat. Obzvlast vyrazne sa to prejavi u nas na Slovensku, kde boli uz aj koncom roka 2008 nadsadene.
centauri
22.01.09,15:30
Tak pan Mihal mal nakoniec pravdu, hoci dovod je iny, ako prechod na Euro. Kazdopadne efekt (hospodarskej krizy) bude asi citelny. Mam informacie, ze ceny novych aut (zrejme nasledne aj ojazdenych) budu v r. 2009 vyrazne klesat. Obzvlast vyrazne sa to prejavi u nas na Slovensku, kde boli uz aj koncom roka 2008 nadsadene.
..no, ja by som to zatial nepovedal. V dec. som si objednal limuzinu, nakolko mali na niektore vybrane triedy zlavy. Myslel som si , ze to v novom roku "mozno" pojde este nizsie. Rozmyslal som ci cakat, alebo nie. Necakal a dobre som spravil, lebo od 9.1. upravili ceny naspat a ja som usetril 110 tis. :) Zatial to nevyzerá na klesajuce ceny. Automobilky radsej prepustia ludi, ako by mali znizit ceny aut. To je moj názor..
misomiso
22.01.09,18:34
Keby si si rovnake auto isiel kupit napr. do Ceska, tak k kemu za rovnaku cenu dostanes este aj jedno mensie pre manzelku...

Zatial sa situacia vyvija tak, ze automobilky budu musiet urobit aj jedno aj druhe - aj prepustit aj znizit ceny. Cely automobilovy priemysel teraz trpi tym, ze sa niekto poriadne kapacitne preratal. Myslel si, ze to bude trvat naveky, ze ludia v zap. Europe a USA po troch rokoch nechali auta srotovat a kupovali nove. Odrazu vsetci prisli na to, ze sa daju aj inak pouzit peniaze a ze aj n 6 rocnom sa da rovnako dobre jazdit, ak si ho nenicis.
Stefan2005
26.01.09,15:21
Takže EURO tu už máme. A čo ďalej :rolleyes: ?
Nadišiel už ten správny čas, alebo ešte čakať (doteraz sa oplatilo čakať!) ?
Overoval som si, čo spomínal misomiso - autá v Čechách sú lacnejšie - u viacerých značiek pri aute okolo 15.000 EUR je to v neprospech nás okolo 1200-2000 EUR. Predajcovia tvrdia, že Češi to dorovnajú na našu úroveň...
A včul babo raď.
bepo
26.01.09,20:29
Pozri si ceny v Nemecku, také BMW má rovnakú cenníkovú cenu ale keď ti v Nemecku ponúknu 10% zľavu tak si robia srandu a začína sa vyššie, ak ti 10% ponúknu na Slovensku tak ťa všetci budú mať za riaditeľovho kamaráta.
centauri
02.02.09,20:52
Ford a GM zvýšia v Británii ceny svojich áut, analytici žasnú - najnovsia sprava, hmm
misomiso
07.02.09,09:41
Takže EURO tu už máme. A čo ďalej :rolleyes: ?
Nadišiel už ten správny čas, alebo ešte čakať (doteraz sa oplatilo čakať!) ?
Overoval som si, čo spomínal misomiso - autá v Čechách sú lacnejšie - u viacerých značiek pri aute okolo 15.000 EUR je to v neprospech nás okolo 1200-2000 EUR. Predajcovia tvrdia, že Češi to dorovnajú na našu úroveň...
A včul babo raď.

http://ekonomika.sme.sk/c/4297872/skodovku-kupite-lacnejsie-pre-krizu.html

Očakáva sa, že po Škode prídu s nižšími cenami aj ostatní importéri. „Ak upraví ceny Škoda, tak aj ďalší pôjdu s cenami dole," povedal predajca áut Citroën Martin Bilčík z Pezinka.
Dovozcovia totiž podľa neho pozorne sledujú ceny svojej konkurencie. Ceny áut na Slovensku by preto mali postupne klesať. „Končí sa obdobie silných predajov áut, ktoré udržiavalo komfortné prostredie pre dovozcov a nenútilo ich prispôsobovať marže, ako je to bežné v iných krajinách," povedal Kovalčík...
misomiso
08.02.09,19:01
Ford a GM zvýšia v Británii ceny svojich áut, analytici žasnú - najnovsia sprava, hmm

Ano cital som to. To bude asi predsmrtny krc, akoze ked uz firma aj tak bude musiet skoncit, tak aspon rozpredat skladove zasoby co najlepsie. Ale ja by som sa aj tak bal kupit auto, ak vyrobca ma neistu buducnost, pretoze moze byt velky problem so servisom.