Alčalča
11.08.08,10:48
Ahojte poraďáci,
so zamestnávateľom som rozviazala PP k 30.09.2008. Celý september si čerpám dovolenku. Avšak od 02.09.2008 by som chcela nastúpiť k novému zamestnávateľovi na TPP. Je možné v rámci dovolenky pracovať inde na 8,5 hod denne a ako je to potom s odvodmi a prihláškou a odhláškou v soc. poisťovni? Ďakujem.
Chobot
11.08.08,09:00
Ahojte poraďáci,
so zamestnávateľom som rozviazala PP k 30.09.2008. Celý september si čerpám dovolenku. Avšak od 02.09.2008 by som chcela nastúpiť k novému zamestnávateľovi na TPP. Je možné v rámci dovolenky pracovať inde na 8,5 hod denne a ako je to potom s odvodmi a prihláškou a odhláškou v soc. poisťovni? Ďakujem.

Môžeš mať kľudne aj 2 pracovné pomery a v tom druhom pracovať, kým v prvom čerpáš dovolenku. Len si treba odsledovať, aby si si neuplatnila nezdaniteľnú časť mzdy u oboch. Môžeš to len u jedného.
inuš
11.08.08,09:01
Áno, je to možné. Je možné mať súčasne uzatvorených viac pracovných pomerov. Nový Zteľ ťa prihlási do SP, ZP. Odvody platíš z oboch PP.
Alčalča
11.08.08,09:04
To znamená, že v ZP aj SP budem prihlásená 2x? Toto mi nebolo dosť jasné. Keď pracujem u viacerých zamestnávateľov, nie je tam problém s množstvom odpracovaných hodín za mesiac?
Chobot
11.08.08,09:29
To znamená, že v ZP aj SP budem prihlásená 2x? Toto mi nebolo dosť jasné. Keď pracujem u viacerých zamestnávateľov, nie je tam problém s množstvom odpracovaných hodín za mesiac?

Sociálnu a zdravotnú poisťovňu nezaujíma, koľko hodín do mesiaca odrobíš, ich zaujíma vymeriavací základ.
Alčalča
11.08.08,09:35
Ďakujem, znova ste mi všetci veľmi pomohli.
brčko
11.08.08,11:35
Ak by napr. tvoj VZ (obvykle HM) z oboch prac.pomerov presahoval 30219,-, tak by zamestnávatel v PP s nižším VZ mal odviesť nemocenské poistenie "za zamestnanca" len z rozdielu do 30219,-. Inak budeš mať ty, ako zamestnanec v SP preplatok na nem.poistení. To neplatí za zamestnávatela, pre neho platí maximum pre NP 30219 bez ohladu na tvoj VZ v druhom PP.
Maximálny VZ z dôchokového poistenia a poistenia v nezam. je tuším 80584,-, takže toto predpokladám nepresiahneš.

No prakticky ako sa to robí, poradiť neviem. Robila to však kolegyna, ktorá mala dva PP, no obe firmy robila sama.
Alčalča
11.08.08,11:58
Ako sa potom rieši preplatok v SP, keďže sa nerobí ročné zúčtovanie?
inuš
11.08.08,12:13
cez opravný mesačný výkaz a písomná žiadosť o vrátenie preplatku
Alčalča
11.08.08,12:18
A co by sa stalo, keby som si jednoducho pri mojom novom zamestnávateľovi nedala odvod do SP za nemoc. poistenie, nakolko by mi prijem v kazdom prac. pomere presahoval sumu 30 219,- ? Je to mozno hlupa otazka, ale u noveho zamestnavatela budem robit i mzdy a zatial je to pre mna v takychto specifickych pripadoch velka neznama.
brčko
11.08.08,12:32
A co by sa stalo, keby som si jednoducho pri mojom novom zamestnávateľovi nedala odvod do SP za nemoc. poistenie, nakolko by mi prijem v kazdom prac. pomere presahoval sumu 30 219,- ? Je to mozno hlupa otazka, ale u noveho zamestnavatela budem robit i mzdy a zatial je to pre mna v takychto specifickych pripadoch velka neznama.

Mala by si však dodržať nasledovné:

§ 138 zákona o sociálnom poistení
(19) Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako.

A výhodnejšie pre teba by bolo neplatiť poistné za zamestnanca u starého zamestnávatela.

VZ pre NP zamestnanca v novom zamestnaní (aj ked nulový by bol iba za mesiac september) ti ovplyvní výšku prípadnej nemoc.dávky až do konca roku 2009 (rozhod.obdobie pre výpočet nem.dávok v r.2009 bude obdobie od začiatku PP do 31.12.08). Pre výpočet nem.dávky sa berie VZ zamestnanca a nie zamestnávatela.
Alčalča
11.08.08,12:40
To znamena, ze ked sa nedohodnem so mzdarkou v mojom terajsom zamestnani, tak budem musiet u noveho zamestnavatela podat opravny mesacny vykaz a ziadost? A vtedy sa mi bude pocitat VZ u noveho zamestnavatela na nemocenske davky do konca r. 2009 v spravnej vyske?
brčko
11.08.08,12:59
To znamena, ze ked sa nedohodnem so mzdarkou v mojom terajsom zamestnani, tak budem musiet u noveho zamestnavatela podat opravny mesacny vykaz a ziadost? podla mna nezáleží na dohode, ale na výške VZ a na zákone o soc.poistení A vtedy sa mi bude pocitat VZ u noveho zamestnavatela na nemocenske davky do konca r. 2009 v spravnej vyske?

Aha, trochu som to v predchádzajúcom príspevku asi zamotala. :rolleyes: prepáč!

Ak by si mala:
- v novom PP VZ napr. 30219 a
- v starom PP napr. 28000,-,
tak by sa nem. poistenie za zamestnanca malo platiť iba v novom PP. Tak tomu aspon rozumiem.

Ako som však pozrela lepšie tvoj príspevok, tak v každom z oboch PP bude tvoja HM za september nad 30219,-? Ak je to tak, podla mna, v mesiaci september 2008 budeš mať rovnako vysoké VZ pre NP v oboch PP (predpokladám, že sa zohladnuje VZ a nie hrubá mzda, aj ked treba brať do úvahy príp. aj maximum pre dôch.poist. a poist.v nezam.), tak prednostne sa odvádza nem.poistenie v PP, ktorý vznikol skôr, teda v pôvodnom PP.? V novom zamestnaní za zamestanca by sa nem.poist.nemalo platiť.? Tak ako píšeš. Alebo z dôvodu VZ aj pre dôch.poistenie v prac.pomere s vyššou hrubou mzdou???

Ak bude tvoj PP trvať aj v oktobri, tak to platí aj za oktober. Ak pôvodný PP trvať nebude, tak počítaš poistenie ako každému inému pracovníkovi.

žeby s tým nemal niekto skúsenosť???
Alčalča
12.08.08,12:32
V septembri budem v starej firme cerpat cely mesiac dovolenku, takze VZ budem mat vyssi ako 30 219,- Sk. V novej firme budem riadne zamestnaná, takze tak isto VZ bude maximalny. Ide mi len o to, ci ma nemoze SP nahanat za to, ze som nemala z mojho noveho PP odvedene nemoc. poi?