M&G
11.08.08,10:00
Ahojte. Firma dala 30.6.2008 zamestnancovi výpoveď podľa § 63 znižovanie stavu, dostal 2mesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné mu má byť vyplatené v októbri 2008, čiže mesiac po skončení PP. Nie je zamestnávateľ povinný mu to vyplatiť v poslednej výplate? Od 5.8. do 8.8. si ZC vzal dovolenku aj napriek nesúhlasu ZĽ, ktorý mu na tieto dni chce dať absenciu. O skončení PP na základe hrubého porušania PD ešte nerozmýšľala ani ZCa neinformoval. Má ZĽ právo vziať mu odsstuipné, ak mu dá na uvedené dni len absenciu? Dokedy musí ZĽ oznámiť do SP prerušenie PP kvôli A? Ďakujem, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Chobot
11.08.08,08:22
Ahojte. Firma dala 30.6.2008 zamestnancovi výpoveď podľa § 63 znižovanie stavu, dostal 2mesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné mu má byť vyplatené v októbri 2008, čiže mesiac po skončení PP. Nie je zamestnávateľ povinný mu to vyplatiť v poslednej výplate? Od 5.8. do 8.8. si ZC vzal dovolenku aj napriek nesúhlasu ZĽ, ktorý mu na tieto dni chce dať absenciu. O skončení PP na základe hrubého porušania PD ešte nerozmýšľala ani ZCa neinformoval. Má ZĽ právo vziať mu odsstuipné, ak mu dá na uvedené dni len absenciu? Dokedy musí ZĽ oznámiť do SP prerušenie PP kvôli A? Ďakujem, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.

Trochu zhutnene, ale pochopil som.

Pokiaľ svojvoľne zamestnanec neprišiel do práce, z-ľ má právo mu dať absenciu a všetko okolo toho - teda môže to viesť až k závažnému porušeniu pracovnej disciplíny a následne k okamžitému skončeniu PP z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny. V tom prípade by zamestnanec nemal nárok na odstupné.

Ale len z dôvodu, že mal absenciu nemôže nedať odstupné. Odstupné je totižto viazané na skončenie PP z organizačných dôvodov, nie na rozhodnutie zamestnávateľa.
Isabel
11.08.08,08:28
ešte doplním, že
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

a odstupné sa vypláca PO skončení PP v najbližšom výplatnom termíne ak sa inak nedohodnú
M&G
11.08.08,09:46
veľmi pekne ďakujem .. .-) moc ste mi pomohli
*agatha*
30.04.10,06:35
ahojte,
poradi mi niekto?
zamestnanec dostal vypoved z org. dovodov k 28.2.2010.od 1.3. mu plynie 3-mes. vypovedna doba.v aprili cerpal dovolenku a po dovolenke nenastupil do prace.cize absencia.kedze tymto porusil pracovnu disciplinu,mozem s nim okamzite skoncit PP.
dakujem.
hanelie
30.04.10,07:23
ani pri závažnom porušení pracovnej disciplíny sa PP nekončí okamžite v ten deň

Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
*agatha*
30.04.10,07:30
dakujem za odpoved. a mal by podla vas tento zamestnanec narok na odstupne? podla mna nie, kedze hrubo porusil disciplinu.
ewita888
30.04.10,07:33
Hanelie, prečo by sa nemohol skončiť okamžite v ten deň?
hanelie
30.04.10,07:54
§ 63
Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
ewita888
30.04.10,08:01
dakujem za odpoved. a mal by podla vas tento zamestnanec narok na odstupne? podla mna nie, kedze hrubo porusil disciplinu.
agatha prepač, prosím ťa, som nevedomky klikla na neužitočné... ospravedlňujem sa:mee:
Nutricia
30.04.10,08:02
výpoved pre porušenie prac.disciplíny upravuje §63 a okamžité skončenie PP rieši §68.
výpoved a skončenie PP sú dve veci.

ako hanelie píše pokial mu chcete dat výpoved pre porušenie prac.disciplíny musíte mu dat upozornenie a možnosť vyjadrit sa k nemu.

pokial zvlášť hrubo porušil prac.disciplínu môžete s ním okamžite skončiť prac. pomer a ten sa skončí v ten den.

Pre oba prípady platí že dokazovanie porušenie prac.disciplíny je na strane zamestnávatela a v obidvoch prípadoch musí byť dôvod uvedený vo výpovedi príp. v skončení pp okamžite, tak aby sa tento dôvod nedal dodatočne meniť.
ewita888
30.04.10,08:04
§ 63
Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
A kde je problém urobiť to v ten deň.. sme mali zamestnanca, ktorý bol evidentne opitý v robote, nafúkal raz, dostal pokarhanie.. na druhý raz sa musel okamžite zbaliť.. no a kým sa zbalil, mal to čierne na bielom.. ani vyjadriť sa nechcel..
hanelie
30.04.10,08:12
A kde je problém urobiť to v ten deň.. sme mali zamestnanca, ktorý bol evidentne opitý v robote, nafúkal raz, dostal pokarhanie.. na druhý raz sa musel okamžite zbaliť.. no a kým sa zbalil, mal to čierne na bielom.. ani vyjadriť sa nechcel..
ale v "našom" prípade zamestnanec nedostal pokarhanie, ale ho chcú na hodinu prepustiť, preto ten § 63 odsek 5

tento pán nechodí do práce, čiže ho musia najskôr oboznámiť s tým, že mu bude daná okamžitá výpoveď ak nepodá vysvetlenie
ewita888
30.04.10,08:24
ale v "našom" prípade zamestnanec nedostal pokarhanie, ale ho chcú na hodinu prepustiť, preto ten § 63 odsek 5

tento pán nechodí do práce, čiže ho musia najskôr oboznámiť s tým, že mu bude daná okamžitá výpoveď ak nepodá vysvetlenie
súhlasím, ale otázka znela, či môže pre absenciu okamžite zrušiť PP.. a moja odpoveď znie, že môže..neviem, či už podnikli kroky a vyzvali ho na podanie vysvetlenia... je možné, že vyzvali a on nereaguje..
*agatha*
30.04.10,08:52
agatha prepač, prosím ťa, som nevedomky klikla na neužitočné... ospravedlňujem sa:mee:

nic sa nestalo :)
Nutricia
30.04.10,09:07
súhlasím, ale otázka znela, či môže pre absenciu okamžite zrušiť PP.. a moja odpoveď znie, že môže..neviem, či už podnikli kroky a vyzvali ho na podanie vysvetlenia... je možné, že vyzvali a on nereaguje..
určite ak zamestnanec neprišiel bez ospravedlnenia do práce treba ho písomne vyzvať(najlepšie doručenkou) aby nastúpil a v prípade, že nebude reagovať na výzvu môžete s ním skončiť PP okamžite podla §68.