frida222
11.08.08,13:46
Poradite mi, ako je to s platenim vyzivneho do Ceskej republiky?Matka aj dieta maju trvaly pobyt na Slovensku,ale ziju v Cechach.Medzinarodny platobny prikaz stoji pri sume 1000Sk-co je vyska vyzivneho,zhruba 150Sk.Je otec povinny posielat vyzivne do Ciech?Nemal by sa poplatok za sek odratat z vyzivneho?Dakujem
Kristína
11.08.08,12:08
Je mnoho prípadov, keď aj mamičky na Slovensku dostávajú výživné na dieťa zo zahraničia.
Suma výživného sa nemôže svojvoľne neznižovať.
Určite sa ešte niekto vyjadrí.
frida222
11.08.08,12:12
Dakujem za odpoved.Je jasne, ze s vyskou vyzivneho sa nemoze svojvolne manipulovat.Islo mi len o to, ci musi otec platit postovne do zahranicia, pokial ma exmanzelka trvaly pobyt na Slovensku.
Martin Mocko
11.08.08,12:13
Predpokladam, že hovoríš o úhrade (bezhotovostnej) do zahraničia. Vtedy je možnosť použiť 3 spôsoby úhrady:
1. všetky poplatky platí prijímateľ
2. všetky poplatky platí odosielateľ
3. každý platí poplatky svojej banky

Štandardne sa používa 3. spôsob. A i v tomto prípade sa odráta určitý poplatok i prijímateľovi. Možno by bolo dobré vymyslieť nejaký iný spôsob, kde by sa tak "nedotovali banky"
Kristína
11.08.08,12:14
Predpokladam, že hovoríš o úhrade (bezhotovostnej) do zahraničia. Vtedy je možnosť použiť 3 spôsoby úhrady:
1. všetky poplatky platí prijímateľ
2. všetky poplatky platí odosielateľ
3. každý platí poplatky svojej banky

Štandardne sa používa 3. spôsob. A i v tomto prípade sa odráta určitý poplatok i prijímateľovi. Možno by bolo dobré vymyslieť nejaký iný spôsob, kde by sa tak "nedotovali banky"
To je pravda, banky sú nenásytné potvory.
Milan Benka
11.08.08,12:49
Poradite mi, ako je to s platenim vyzivneho do Ceskej republiky?Matka aj dieta maju trvaly pobyt na Slovensku,ale ziju v Cechach.Medzinarodny platobny prikaz stoji pri sume 1000Sk-co je vyska vyzivneho,zhruba 150Sk.Je otec povinny posielat vyzivne do Ciech?Nemal by sa poplatok za sek odratat z vyzivneho?Dakujem

Posielajte peniaze cez banky v skupine. Napr. platba z CSOB Slovensko do CSOB Cesko Vás vyjde na pár korún.
veronikasad
11.08.08,13:42
Posielajte peniaze cez banky v skupine. Napr. platba z CSOB Slovensko do CSOB Cesko Vás vyjde na pár korún.
Treba navrhnúť, aby si v takejto banke v ČR zriadila prijímateľka účet...
iriska
12.08.08,05:56
a pri vyššej platbe sa poplatky priamo úmerne zvyšujú? ak nie, navrhujem zaplatiť výživné na dlhšie obdobie dopredu. Inak, neodporúčam znižovať výživné o sumu poplatku.
iriska
12.08.08,07:31
Kristína - tebou popísaný stav je ten ideálny, ale to by sme tu predsa nemali neplatičov výživného, takže kľudne sa môže výživné zaplatiť aj dopredu (radšej dopredu ako pozadu alebo vôbec). V pohode sa to tak praktizuje a ešte žiadny chlap nebol za to postihovaný. Prípadne na doklad, ktorým sa to poukazuje treba označiť za aké obdobie je táto suma, aby to žena nebrala ako zvýšené plnenie výživného, lebo sú aj prípady (aj keď veľmi ojedinelé), keď povinný platí výživné napr. 2.500,-, aj keď má súdom určené len 1.800,-.
iriska
12.08.08,11:44
A ako by sa to mohlo využiť proti povinnému? Akože aj ja som už od advokátov počula všeličo. Dobre, tak mám radšej radiť, aby riskol exekúciu a platil pozadu? To by sa dalo asi oveľa rýchlejšie použiť proti nemu.
pozn. - myslím, že s platením, neplatením a určovaním výživného som sa stretla omnoho častejšie ako ty, takže tiež môžem povedať, že o tom niečo viem.