Ankaa7
11.08.08,13:50
V prípade, že v OZ chceme, aby predseda za svoju činnosť dostával finančnú odmenu, je potrebné, aby sa stal zamestnancom OZ alebo môže dostávať mesačne odmenu len na základe výdavkového pokladničného dokladu?
(predseda aktualizuje denne stránky, pripravuje akcie, odpovedá na maily, vedie účtovníctvo - jednoducho OZ venuje veľa času...)
victoria
22.08.08,09:29
Pokial sa s predsedom nedohodnete aspon na pracovnom pomere na skrateny pracovny cas alebo na dohodu o pracovnej cinnosti, ktora zodpoveda zhruba rozsahu prac v trvani 10 hodin tyzdenne, je potrebne s nim uzatvorit nejaky zmluvny vztah na zaklade ktoreho mu odmenu vyplatite. Zmluva o spolupraci, zmluva o vykone funkcie, mandatna zmluva .... Predsedovi treba vysvetlit ze keby pre vas pracoval na skrateny pracovny pomer alebo dohodu jeho odvody a zdanenie su vyriesene co sa tyka tohto prijmu. Pokial s nim uzatvorite iny ako pracovny pomer, teda nejaky zmluvny na zaklade inej zmluvy, je potreben ho upozornit ze vsetko zdanenie a zuctovanie zdravotneho je na nom.
Ankaa7
25.08.08,17:28
Ďakujem za odpoveď. Môžem niekde nájsť tie vzory zmlúv, na základe kt. mu môžeme vyplatiť odmenu? Môže mi ich niekto poslať na mail?
Pochopila som správne, že, ak bude dostávať odmeny, tak ich potom musí priznať - daň z príjmu a zdravotné si platiť nemusí, ale môže?
Ankaa7
02.09.08,11:08
Ešte ma zaujíma, je možné, vyplatiť fyzickej osobe odmenu resp. peniaze za nejakú činnosť, ktorou pomohol OZ? Napríklad roznos letákov, prevoz alebo odvoz svojím autom, pomoc s účtovníctvom a podobne? Môžeme vystaviť výdavkový doklad, vypísať prijímateľa a účel, dať mu to podpísať, vyplatiť dohodnutú sumu a potom si ten príjem on zdaní?
victoria
02.09.08,20:02
Mate dve moznosti :
- bud predmetnu odmenu za vykonane prace vyplatite na zaklade dohod mimo pracovneho pomeru (o vykonani prace, pracovnej cinnosti, brigadnickej cinnosti studentov) a odvediete prislusne odvody na urazove a garancne poistenie, s tym ze ak dotycny u vas podpise vyhlasenie dan mu nezrazate pokial je jeho zaklad dane do 8208 sk/mesiac
- mozete odmenu vyplatit na zaklade nejakej zmluvy (prikaznej, mandatnej, o dielo) a tu vam nevznika povinnost odvodov ani zrazky dane
Vyplatit niekomu odmenu za prace iba na zaklade vydavkoveho dokladu je nepostacujuce.
Ankaa7
29.10.08,09:59
victoria
ĎAKUJEM! Čiže môže byť predmetom napríklad príkaznej zmluvy odmena predsedovi združenia za vedenie účtovníctva a ostatných činností, ktoré tam budú vymenované?
Môžeme vypracovať zmluvu medzi OZ a predsedom na dobu napríklad jeden rok s tým, že mesačne bude za svoju činnosť dostávať odmenu cca 2 000 SK? Musí byť v zmluve presne uvedené za čo všetko?
victoria
08.11.08,13:21
Ano, mozete s nim uzatvorit prikaznu zmluvu na spracovanie uctovnictva, moze byt na dobu urcitu ale urcite by som navrhla jednorazove vyplatenie odmeny napriklad na konci roka. Nevolila by som cestu pravidelnej mesacnej odmeny nakolko v pripade kontroly by vas mohol danovy urad napadnut ze sa jedna o zavislu cinnost, nakolko vam sluzby poskytuje pravidelne, mozno vo vasich priestoroch, na vasom pocitaci a tak dalej ..... Pokial chcete vyplacajte mu odmenu mesacne ale oficialne raz za rok a do zmluvy tiez takto. Nezabudnite ho upozornit, ze musi tento prijem priznat a samozrejme zdanit.
mirhu
26.12.08,19:06
Pokial sa s predsedom nedohodnete aspon na pracovnom pomere na skrateny pracovny cas alebo na dohodu o pracovnej cinnosti, ktora zodpoveda zhruba rozsahu prac v trvani 10 hodin tyzdenne, je potrebne s nim uzatvorit nejaky zmluvny vztah na zaklade ktoreho mu odmenu vyplatite. Zmluva o spolupraci, zmluva o vykone funkcie, mandatna zmluva .... Predsedovi treba vysvetlit ze keby pre vas pracoval na skrateny pracovny pomer alebo dohodu jeho odvody a zdanenie su vyriesene co sa tyka tohto prijmu. Pokial s nim uzatvorite iny ako pracovny pomer, teda nejaky zmluvny na zaklade inej zmluvy, je potreben ho upozornit ze vsetko zdanenie a zuctovanie zdravotneho je na nom.
Ak mi správna rada schválila platenú funkciu správcu fondu,čo majú so mňou uzavriet: klasický pracovný pomer na 1/2 uvazku, alebo nejakú inú zmluvu? podla zakona je správca statutárnym organom, moze byt zaroven zamestnany? mne by viac vyhovoval statut zamestnanca,len neviem ci je to spravne, ak nie, ako to poriesit? vdaka ;):)