vianeli
11.08.08,14:28
Dobrý deň. Chcel by som si založiť cestovku formou predaja produktov iných CK. Dá sa takáto cestovka založiť na voľnú živnosť alebo musí byť založená výhradne na viazanú?

Za rady vopred ďakujem.
Marína
11.08.08,15:57
Pravdepodobne chceš prevádzkovať cestovnú agentúru. Tá aj cestovná kancelária sú viazanými živnosťami(viď príloha). Môžeš zriadiť, ak máš zodpovedného zástupcu. Je to osoba, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti a nie je ustanovená za zodpovedného zástupcu v inej prevádzkarni(iba so súhlasom ŽU). Je s ňou nutné uzatvoriť pracovno-právny vzťah.
vianeli
12.08.08,04:40
Príklad: CK XY ponúka dovolenku k moru za určitú sumu. Ja túto dovolenku predám na základe uzavretej zmluvy s danou CK konečnému spotrebiteľovi a ponechám si vopred stanovenú províziu.

Aj v tomto prípade musím mať viazanú živnosť alebo postačí voľná (napr. Kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi - maloobchod v rozsahu voľných živností ...)?
Zoltán Kovács
12.08.08,04:43
Príklad: CK XY ponúka dovolenku k moru za určitú sumu. Ja túto dovolenku predám na základe uzavretej zmluvy s danou CK konečnému spotrebiteľovi a ponechám si vopred stanovenú províziu.

Aj v tomto prípade musím mať viazanú živnosť alebo postačí voľná (napr. Kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi - maloobchod v rozsahu voľných živností ...)?

To čo uvádzaš je cestovná agentúra, a to veru nespadá pod kúpou a predajom v rámci voľnej živnosti. Je to viazaná živnosť.
vianeli
12.08.08,04:45
Dik, to som práve nevedel.
Zoltán Kovács
12.08.08,04:58
Rozdiel medzi cestovnou agentúrou a cestovnou kanceláriou je nasledovný:

Cestovná agentúra: predáva zájazdy (produkty) cestovných kancelárii za províziu.

Cestovná kancelária: sám vytvára tie zájazdy, t.j. nakupuje destinácie v zahraniči, a potom ich predáva konečnému spotrebiteľovi, alebo zmluvným agentúram za províziu.
vianeli
12.08.08,05:02
To ano. Ja som chcel len vedieť či sa to nedá aj na voľnú živnosť, pretože na viazanú nemožem a nechcel som tam ďalšieho človeka ako zodpovedného zástupcu.
liba2
12.08.08,05:04
Rozdiel medzi cestovnou agentúrou a cestovnou kanceláriou je nasledovný:

Cestovná agentúra: predáva zájazdy (produkty) cestovnýc kancelárii za províziu.

Cestovná kancelária: sám vytvára tie zájazdy, t.j. nakupuje destinácie v zahraniči, a potom ich predáva konečnému spotrebiteľovi, alebo zmluvným agentúram za províziu.len doplním:
CK tiež vytvára vlastné produkty = vlastné zájazdy a pobyty,
zabezpečuje ubytovanie a všetky súvisiace služby na základe individuálnych požiadaviek konkrétneho klienta.
liba2
12.08.08,05:05
To ano. Ja som chcel len vedieť či sa to nedá aj na voľnú živnosť, pretože na viazanú nemožem a nechcel som tam ďalšieho človeka ako zodpovedného zástupcu.
nedá sa :)
vianeli
12.08.08,05:10
škoda :-(
Zoltán Kovács
12.08.08,05:12
škoda :-(

A nemáš v okruhu známych alebo rodiny kto splňa podmienky? Ak áno, a viete sa dohodnúť, tak je možné túto osobu uviesť ako zodpovednú osobu, vlastne garanta.
vianeli
12.08.08,05:25
To práveže nemám. Niečo budem musieť vymyslieť alebo niekoho nájsť.
vianeli
12.08.08,05:30
A ešte raz ďakujem za cenné rady. (aj keď ma moc nepotešili)
alaya1
17.07.10,04:51
Menilo sa nieco teraz v tomto?