Lila
11.08.08,14:32
Prenajímateľ nám fakturuje nájomné bez DPH a ost. služby /el.en., teplo..../ včetne DPH, ktorú si však nemôžme odpočítať, lebo uskutočňujeme len fin. služby.
So súhlasom nášho prenajímateľa môžme prenajať jednu kanceláriu.
Uvažujeme správne, ak :

A/ prenajmeme kanceláriu PLATCOVI DPH , tak nájomné dáme bez DPH a el. en. uvedieme včetne DPH, ale túto DPH neodvedieme, lebo sme si ju ani neodpočítali ?

B/ ak prenajmeme NEPLATCOVI DPH, tak nájomné bude s DPH /daň odvedieme/ a el. en., teplo bude tiež s DPH, ale túto daň neodvedieme, lebo sme si ju ani neodpočítali.

Ďakujem za rady
Peterka
11.08.08,12:45
Platí
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.U neplatiteľa je vždy oslobodený.

O nájme sa môžete rozhodovať u platiteľa či budete nájom faktúrovať s DPH alebo budete považovať za oslobodený ale u služieb (teplo,EE....) sa nemôžete rozhodovať ale musíte faktúrovať s DPH ak ste platitelia DPH.
Petra29
11.08.08,12:47
A doplním: fakturovanú DPH musíte odviesť.
Peterka
11.08.08,12:56
A doplním: fakturovanú DPH musíte odviesť.
Býva zvykom
Lila
11.08.08,12:56
Ďakujem, ten nájom je teda jasný- neplatiteľovi bude fakturovaný bez DPH. Tie služby tiež, ale nieje mi jasné, prečo musíme odviesť DPH, keď sme si ju na vstupe neodpočítali.

Prosím Vás, nieje to ten istý prípad, ako je to s os. automobilom, pri ktorom nieje nárok na odpočet DPH a pri jeho predaji daň platiteľ už neodvedie?
Petra29
11.08.08,13:04
Ďakujem, ten nájom je teda jasný- neplatiteľovi bude fakturovaný bez DPH. Tie služby tiež, ale nieje mi jasné, prečo musíme odviesť DPH, keď sme si ju na vstupe neodpočítali.

Prosím Vás, nieje to ten istý prípad, ako je to s os. automobilom, pri ktorom nieje nárok na odpočet DPH a pri jeho predaji daň platiteľ už neodvedie?
Vy ste si neuplatňovali DPH na vstupe, pretože po prepočte koeficientom, vám táto možnosť nevznikla, koeficient vám vychádzal 0,
resp. nemohli ste si odpočítať daň vzhľadom na § 49 ods.3
teraz sa koeficient zmení, pretože budete fakturovať aj služby, pri ktorých je daň odpočítateľná.
Bližšie § 50 zákona o dph.
Petra29
11.08.08,13:05
Býva zvykom
Bolo to v otázke, preto moje doplnenie.
Lila
12.08.08,05:19
Ďakujem, ešte mám otázku :
ak kúpime od neplatiteľa DPH os. auto, pri jeho predaji /napr.po 2 rokoch/
musíme DPH odviesť však?
Teda bez ohľadu nato, že neplatiteľ DPH, od ktorého sme auto kúpili ho kúpil vlastne kedysi s DPH.
Zoltán Kovács
12.08.08,05:24
Ďakujem, ešte mám otázku :
ak kúpime od neplatiteľa DPH os. auto, pri jeho predaji /napr.po 2 rokoch/
musíme DPH odviesť však?
Teda bez ohľadu nato, že neplatiteľ DPH, od ktorého sme auto kúpili ho kúpil vlastne kedysi s DPH.

Pri predaji os.auta sa neodvádza DPH. Tým pádom, že nie je nárok ani pri kúpe na odpočet (v prípade kúpy od platiteľa - § 49 ods. 7 písm. a), tak ani pri predaji sa neúčtuje dph.

Výnimkou je, ak auta kupujete a predávate ako tovar.
Lila
12.08.08,07:43
Ďakujem, mi neobchodujeme s autami, čiže by šlo len o klasický predaj auta v budúcnosti.

MY-Plátca DPH /§49 odst.3-robíme len fin. služby/kúpi auto od neplátcu DPH a v budúcnosti to auto predá.
Otázka znie či DPH, ktorú sme povinní na vyšlej faktúre uviesť musíme aj ODVIESŤ.
Je mi jasné, že ak kúpime auto od plátcu-tak pri predaji v budúcnosti DPH do štátu neodvedieme.

A ešte mi vŕta predsa len §42 Z.o DPH. Chcem reagovať na predošlú moju otázku ohľadne nájmu a el. en a tepla, na odpovede, ktoré som dostala.Lebo podľa tohto §42 si myslím, že som dostala nesprávne odpovede, nakoľko keďže robíme len fin. služby osl. od DPH a nemáme žiaden nárok na odpočet
DPH na vstupe /§49 odst.3/, tak ak prenajmeme kanceláriu, nájomné vyfakturujeme bez DPH /aj nám je od prenajímateľa fakturované bez DPH/
a el. energiu, teplo myslím, že ide o TOVAR -bude oslobodené od DPH podľa §42, nakoľko si od prenajímateľa nemôžme odpočítať DPH podľa §49 odst.3.
Z toho by vyplynulo, že aj nábytok, na ktorom sme si nemohli uplatniť odpočet DPH /§49 odst.3/, ktorý chceme rozpredať, bude od DPH oslobodený-ALEBO SA MÝLIM?
Prosím dotazy.Ďakujem
Zoltán Kovács
12.08.08,09:50
Ďakujem, mi neobchodujeme s autami, čiže by šlo len o klasický predaj auta v budúcnosti.

MY-Plátca DPH /§49 odst.3-robíme len fin. služby/kúpi auto od neplátcu DPH a v budúcnosti to auto predá.
Otázka znie či DPH, ktorú sme povinní na vyšlej faktúre uviesť musíme aj ODVIESŤ. Pri predaji neuvádzaš DPH.
Je mi jasné, že ak kúpime auto od plátcu-tak pri predaji v budúcnosti DPH do štátu neodvedieme.

A ešte mi vŕta predsa len §42 Z.o DPH. Chcem reagovať na predošlú moju otázku ohľadne nájmu a el. en a tepla, na odpovede, ktoré som dostala.Lebo podľa tohto §42 si myslím, že som dostala nesprávne odpovede, nakoľko keďže robíme len fin. služby osl. od DPH a nemáme žiaden nárok na odpočet
DPH na vstupe /§49 odst.3/, tak ak prenajmeme kanceláriu, nájomné vyfakturujeme bez DPH /aj nám je od prenajímateľa fakturované bez DPH/
a el. energiu, teplo myslím, že ide o TOVAR -bude oslobodené od DPH podľa §42, nakoľko si od prenajímateľa nemôžme odpočítať DPH podľa §49 odst.3.
Z toho by vyplynulo, že aj nábytok, na ktorom sme si nemohli uplatniť odpočet DPH /§49 odst.3/, ktorý chceme rozpredať, bude od DPH oslobodený-ALEBO SA MÝLIM?
Prosím dotazy.Ďakujem

V citáte moja reakcia na predaj auta.
Lila
12.08.08,10:13
Ďakujem, teda vôbec nezáleží či sme auto nakúpili od plátcu alebo neplátcu DPH. Predaj auta bude oslobodený od DPH. Teda §42.:)
Dobroslava
13.08.08,12:09
V citáte moja reakcia na predaj auta.
Pekný deň, zaujala ma téma na kúpu a predaj áut. Mám tiež problém:
Ako SZČO - platca DPH, JÚ chcem kúpiť ojazdený automobil. Je lepšie zaradiť ho do majetku firmy, alebo používať ako súkr. automobil na účely podnikania?
Čo v prípade, keď ho zaradím? Môžem si nárokovať na odpočet DPH? A ako to bude od roku 2009 keď nebudem platca DPH, už si ho nebudem môcť odpisovať? Čo je pre mňa výhodnejšie?
A ešte prosím odpoveď na jednu tému:
Ako platca DPH, SZČO som mal jednu akciu pre firmu, na ktorej som mal objednaného SZČO - neplatcu DPH. Ja som vystavil faktúru s DPH uvedenej firme. Uvedený SZČO - neplatca DPH mi teraz vystaví akú faktúru? s DPH, alebo bez DPH? Nemám v tom vôbec jasno, ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
13.08.08,12:12
Pekný deň, zaujala ma téma na kúpu a predaj áut. Mám tiež problém:
Ako SZČO - platca DPH, JÚ chcem kúpiť ojazdený automobil. Je lepšie zaradiť ho do majetku firmy, alebo používať ako súkr. automobil na účely podnikania?
Čo v prípade, keď ho zaradím? Môžem si nárokovať na odpočet DPH? A ako to bude od roku 2009 keď nebudem platca DPH, už si ho nebudem môcť odpisovať? Čo je pre mňa výhodnejšie?
A ešte prosím odpoveď na jednu tému:
Ako platca DPH, SZČO som mal jednu akciu pre firmu, na ktorej som mal objednaného SZČO - neplatcu DPH. Ja som vystavil faktúru s DPH uvedenej firme. Uvedený SZČO - neplatca DPH mi teraz vystaví akú faktúru? s DPH, alebo bez DPH? Nemám v tom vôbec jasno, ďakujem za odpoveď.

1. Z osobného auta nie je možné odpočítať dph pri kúpe.
2. Ak auto zaradíš, tak 4 roky odpisuješ (pozri §22 a násl. zákona o dani z príjmov)
3. Ak je neplátca, tak jedine bez dph môže vystavovať faktúru.
andyt
09.02.09,18:08
Dobrý deň,

chcem sa spýtať... Sme platca DPH, vyradili sme MV M1 z majetku firmy a následné sa predáva FO ( súkromnej osobe ), vystavili sme kupno predajnú zmluvu ... a teraz znie otázka s DPH ,alebo bez DPH??


ďakujem Vám moc moc za odpoveď ( som už uplne popletená čo a týka predaja aút a DPH...asi by bodlo nejaké dobré školenie ohľadom DPh)


;)
azla
10.02.09,06:51
Dobrý deň,

chcem sa spýtať... Sme platca DPH, vyradili sme MV M1 z majetku firmy a následné sa predáva FO ( súkromnej osobe ), vystavili sme kupno predajnú zmluvu ... a teraz znie otázka s DPH ,alebo bez DPH??


ďakujem Vám moc moc za odpoveď ( som už uplne popletená čo a týka predaja aút a DPH...asi by bodlo nejaké dobré školenie ohľadom DPh)


;)
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Ak pri kúpe vozidla M1 ste si neuplatnili odpočet (§49,7), následne pri predaji uplatníte oslobodenie(§42). Predaj bude bez dane.
andyt
14.02.09,16:42
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Ak pri kúpe vozidla M1 ste si neuplatnili odpočet (§49,7), následne pri predaji uplatníte oslobodenie(§42). Predaj bude bez dane.


ďakujem veľmi pekne za odpoveď...:)