ivetkavrb
11.08.08,17:04
Prosím Vás o radu, v prípade keď som štvrťročný platca DPH a faktúru, ktorú som vystavila v 3/08 mi odberateľ 2 x uhradil a to v 3/08 a 4/08. Môžem túto platbu po vystavení jeho prípisu priradiť k vystavenej faktúre v 5/08, aby som mu už platbu nemusela vracať. Alebo mu musím túto platbu vrátiť, pretože pri DPH som mala odviesť DPH v 4/08 - ako pri zálohovej platbe. Neviem či som to napísala pochopiteľne. Ak nie tak sa pýtajte. Ďaaaaaakujem.:)
zuhl
11.08.08,15:09
Myslím, že musíš tú platbu vrátiť, lebo by to bolo ako si písala ako pri zálohovej platbe.
ivetkavrb
11.08.08,15:58
áno, alebo sa mýlim a keď budem mať súhlas odberatela nebude sa to považovať za zálohu??????????
Zoltán Kovács
11.08.08,16:06
Prosím Vás o radu, v prípade keď som štvrťročný platca DPH a faktúru, ktorú som vystavila v 3/08 mi odberateľ 2 x uhradil a to v 3/08 a 4/08. Môžem túto platbu po vystavení jeho prípisu priradiť k vystavenej faktúre v 5/08, aby som mu už platbu nemusela vracať. Alebo mu musím túto platbu vrátiť, pretože pri DPH som mala odviesť DPH v 4/08 - ako pri zálohovej platbe. Neviem či som to napísala pochopiteľne. Ak nie tak sa pýtajte. Ďaaaaaakujem.:)

Netreba nič vracať. Ak sa dohodneš s obderateľom, že tú mylnú platbu mu započítaš do ďalšej faktúry, ako napr. čiastkovú uhradu.

A ani DPH sa nemusí odvádzať, ako pri prijatých zálohách. Zaúčtuješ to ako duplicitná úhrada konkrétnej faktúry. A potom ako sa dohodneš s odberateľom o zápočet do ďalšej faktúry, samozrejme písomne, tak to preúčtuješ na úhradu tej novej faktúry v nasledujúcom mesiaci.
ivetkavrb
11.08.08,16:13
Vďaka.:):D
Alena Šimová
13.08.08,09:35
súhlasím, že sa preplatok neberie ako prijatá záloha, ak to bolo uhradené ku konkrétnej faktúre. Ja účtujem v sústave JU. Prikladám k tomu aj vyjadrenie DRSR.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ustanovenie § 19 ods. 4 zákona o DPH sa aplikuje pri prijatí platby /?zálohy, preddavku, čiastkovej platby?/ pred samotným dodaním tovaru alebo poskytnutím služby, pričom daná platba je poskytnutá na určitý dopredu známy ? špecifikovaný zdaniteľný obchod. Deň prijatia platby je dňom vzniku daňovej povinnosti a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vyhotoviť faktúru v prospech zdaniteľnej osoby alebo pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou pričom, okrem iného musí vo faktúre uviesť množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby.
Účelom § 19 ods. 4 zákona o DPH je teda zdaniť daňou z pridanej hodnoty prijaté platby platiteľom, ktoré prijal za dodávky tovarov alebo služieb, ktoré v budúcnosti uskutoční. Pre správnu aplikáciu tohto ustanovenia je preto vždy rozhodujúce zistiť, či podstatou - dôvodom prijatia platby u platiteľa (zaplatenia zo strany platiaceho) je uvedená skutočnosť. Pokiaľ daná platba nespĺňa uvedenú charakteristiku, nie je dôvod použitia § 19 ods. 4 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Obchodná firma vystavuje odberateľské faktúry svojim klientom. Stane sa, že odberateľskú faktúru klient zaplatí 2x. Považujeme to za preplatok existujúcej faktúry. Tento sa buď vráti alebo započíta s ďalšou faktúrou. Považuje sa preplatok faktúry za prijatú zálohu na účely DPH?