dvojča
11.08.08,21:55
Ahoj porada, mám problém a neviem si s ním rady. Zamestnancom sťahujeme za stravné lístky 25,- Sk/odpr.deň, no stravné lístky nedostávajú, lebo firma nemá peniaze na ich kúpu. Konateľ neustále sľubuje, že ich kúpi a dodatočne ich dostanú, no už je august a ľudia nemajú ani aprílové stravné lístky a z výplaty ich majú zrážkami stiahnuté. Môžem ešte v júlovej výplate stiahnuté zrážky vrátiť zamestnancom? Len neviem, koľko môže zamestnávateľ prispieť na stravné, keď im lístky nedáva tak, ako im bolo sľúbené. Má sa táto čiastka aj zdaniť? Veľká vďaka za odpovede!!
Paula
11.08.08,20:19
Ahoj porada, mám problém a neviem si s ním rady. Zamestnancom sťahujeme za stravné lístky 25,- Sk/odpr.deň, no stravné lístky nedostávajú, lebo firma nemá peniaze na ich kúpu. Konateľ neustále sľubuje, že ich kúpi a dodatočne ich dostanú, no už je august a ľudia nemajú ani aprílové stravné lístky a z výplaty ich majú zrážkami stiahnuté. Môžem ešte v júlovej výplate stiahnuté zrážky vrátiť zamestnancom? Len neviem, koľko môže zamestnávateľ prispieť na stravné, keď im lístky nedáva tak, ako im bolo sľúbené. Má sa táto čiastka aj zdaniť? Veľká vďaka za odpovede!!


Kto sťahuje? Ako mzdový účtovník by som si nedovolila urobiť zrážku, keby som nemala 100%-nú istotu, že zamestnanec dostane lístky v čase, kedy má na ne nárok. Predpokladám, že v dohode o zrážke nemáte zabudované, že SL budú, keď konateľ bude mať peniažky. A koľko už konateľ na zamestnancoch zarobil z tých zrážok? O "uprataní" tejto zrady by mal rozhodnúť zasa len ten konateľ...., najlepšie na neho poslať IP, ale nepáčia sa mi tie zrážky už od začiatku. Zamestnanec nie je banka.
dvojča
12.08.08,07:03
Viem, že máš pravdu, no takého konateľa ako je tento náš, musíš dlho hľadať. Ak urobíš niečo, čo sa jemu nepáči, máš smolu a padáš, a dobre vieš, ako je dnes ťažko za prácu. A to ja nezmením a musím si poradiť s vecami, o ktorých si on myslí, že je to hračka, pretože napr. prácu účtovníčky si on vôbec neváži a sme len sliepky, ktoré sedia v teple a berú za nič prachy, ktoré Ti ešte aj vykričí. Ja viem, že som nemala urobiť žiadne zrážky, ale pokiaľ to on prikáže, musím to urobiť. Teraz mu chcem navrhnúť vrátenie zrážok a zaplatiť im stravné, len musím všetko vedieť, ako a koľko, aby som mu to vysvetlila po lopate, a keď nie, tak neviem. Vďaka!!!
Paula
12.08.08,07:19
Prikázať môže, ale aj zamestnanec má právo písomne požiadať o ukončenie neoprávnených zrážok, pretože, lebo.
Zoltán Kovács
12.08.08,07:21
Takémuto konateľovi by som vysvetlil na čo všetko má právo Inšpektorát práce, a aké múžu byť sankcie. A nech porozmýšla nad tým čo sa mu lepšie oplatí.
Dokonca zamestnanec to môže klasifikovať aj ako neoprávnené obohacovanie na jeho úkor, a tieto veci už rieši súd.
dvojča
12.08.08,09:12
Všetci ste zlatí, ako sa pohoršujete nad neľudským konaním jedného majiteľa, ale ja ho nezmením. Len chcem dať do poriadku aspoň niečo čo sa dá, pretože už mi beží výpovedná lehota a účtovníctvo chcem nechať v poriadku i napriek majiteľovym príkazom a zákazom. Len mi prosím niekto povedzte, v akej výške a ako mám dať do výplat to nešťastné stravné?
Tweety
12.08.08,09:16
Všetci ste zlatí, ako sa pohoršujete nad neľudským konaním jedného majiteľa, ale ja ho nezmením. Len chcem dať do poriadku aspoň niečo čo sa dá, pretože už mi beží výpovedná lehota a účtovníctvo chcem nechať v poriadku i napriek majiteľovym príkazom a zákazom. Len mi prosím niekto povedzte, v akej výške a ako mám dať do výplat to nešťastné stravné?
Ak im chce dať finančný príspevok, ten musí byť v sume takej, akoby prispieval na stravenky, tj. minim. 55 % z hodnoty jedla,( keďže ju nemáme) maximálne to môže byť 55% z 89.-( stravného pri PC). Tento príspevok podlieha zdaneniu u zamestnanca.