mferak
11.08.08,22:36
Dobrý deň,

začínam po štúdiu rozbiehať môj "freelance" biznis - grafický dizajn / webstránky. Už dlhšiu domu som zaregistrovaný na DÚ ako slobodný podnikateľ, mám pridelené DIČ, no zatiaľ som nemal príjmy, takže som neplatil daň, platím si zdravotku, a soc.poisť. mám mmnt. pozastavené. Kamarát, ktorý robí rovnakú prácu, ako ja, má však založenú živnosť.

Ako úplnému laikovi mi je takmer nejasné - aj napriek snahe zorientovať sa v rozdieloch medzi týmito dvoma druhmi podnikania -, aké sú výhody jedného oproti druhému. Treba viesť pri SP účtovníctvo, môžem vydávať faktúry, atď.? Je so živnosťou jednoduchšia byrokracia?

Ak by ma niekto vedel zorientovať, prípadne poslať na článok, ktorý o daných rozdieloch informuje, bol by som veľmi vďačný.

Pokúsim sa aj o ďalšiu otázku, akým spôsobom zdokumentujem príjmy zo zahraničia? Musím mať zahraničnú faktúru, stačí zmluva, platí v slovenskom účtovníctve zmluva či faktúra po anglicky?

Ďakujem vopred za všetky odpovede,

Mišo
Muška
12.08.08,17:57
alpland
12.08.08,18:30
Za akych podmienok je mozne vykonavat slobodne povolanie Fotgraf, fotoreporter, co k tomu potrebujem?Zivnost nechcem.Vdaka