tibor_mt13
12.08.08,07:35
Priklad:

Firma A dodavatel (platca DPH).
Firma B odberatel (platca DPH).

Firma A vystavil faktury firme B v roku 2008 za sluzby s DPH.
Firma B v roku 2008 ide do konkurzu a firme A nedokaze
zaplatit faktury (majetok nestaci na vyrovnavanie zavazkov.)
Firma A uz DPH odviedla statu.

Firma A po vydokladovani nedobytnej pohladavky od firmy B ma sancu
ziskat DPH spat?
Firma A musi aj dane zaplatit za nedobytnu pohladavku v roku 2008, alebo
sa to nejak stornuje?

Dakujem
Zoltán Kovács
12.08.08,05:39
Priklad:

Firma A dodavatel (platca DPH).
Firma B odberatel (platca DPH).

Firma A vystavil faktury firme B v roku 2008 za sluzby s DPH.
Firma B v roku 2008 ide do konkurzu a firme A nedokaze
zaplatit faktury (majetok nestaci na vyrovnavanie zavazkov.)
Firma A uz DPH odviedla statu.

Firma A po vydokladovani nedobytnej pohladavky od firmy B ma sancu
ziskat DPH spat?
Firma A musi aj dane zaplatit za nedobytnu pohladavku v roku 2008, alebo
sa to nejak stornuje?

Dakujem

Ak došlo k zdaniteľnému plneniu, tak nie je dôvod na storno.

K odpisu pohľadávok:

http://www.porada.sk/t75515-opravne-polozky-k-pohladavkam.html
http://www.porada.sk/t1622-odpis-pohladavok.html
http://www.porada.sk/t41090-odpis-pohladavky.html
http://www.porada.sk/t40669-nevyplatena-pohladavka.html
Vladimír Ozimý
12.08.08,05:39
DPH vám nikto nevráti z pohľadu zákona o DPH.
ale ak máte výsledky konkurzného konania tak môžte postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov kde môžte daňovo uznať do nákladov odpis pohľadávky vrátane DPH. Podotýkam musíte splňať podmienky § 19 ods. 2 písm. h) na daňovú uznateľnosť.
tibor_mt13
12.08.08,05:57
takze ak mame potvrdenie od sudu , ze pohľadávka je nevymožiteľná tak mozem
dat vseky sumy na prisl. fakturach vratane DPH do nakladov? [takymto sposobom sa mi vlastne 'vratia' aj DPH]
Vladimír Ozimý
12.08.08,06:36
takze ak mame potvrdenie od sudu , ze pohľadávka je nevymožiteľná tak mozem
dat vseky sumy na prisl. fakturach vratane DPH do nakladov? [takymto sposobom sa mi vlastne 'vratia' aj DPH]

ano uvažujete správne. Odpisujete celú pohľadávku vrátane DPH.
Dáša_
12.08.08,06:46
ano uvažujete správne. Odpisujete celú pohľadávku vrátane DPH.

Toto je možné a pri fyzickej osobe? Alebo ako sa takáto vec likviduje tam?
tibor_mt13
12.08.08,07:44
a mozeme vsetky naklady dat do roku 2008, alebo sa to rozdeluje na viac rokov?
(pohladavky su za jun/jul 2008, rozhodnutie bude v roku 2008 predpokladam)
Vladimír Ozimý
12.08.08,08:00
Toto je možné a pri fyzickej osobe? Alebo ako sa takáto vec likviduje tam?

u fyzickej osobe ak spĺňa podmienky podľa § 19 ods. 2 písm h) potom odpis pohľadávky nemusí zdaňovať (§17 ods. 12 písm. b), pretože v JU zdaňujete príjmy. T.j. ak chcete odpísať pohľadávku zákon o dani z príjmov vám hovorí že to máte zahrnúť do základu dane okrem pohľadávok spĺňajúcich podmienky v hore uvedenom paragrafe
Vladimír Ozimý
12.08.08,08:02
a mozeme vsetky naklady dat do roku 2008, alebo sa to rozdeluje na viac rokov?
(pohladavky su za jun/jul 2008, rozhodnutie bude v roku 2008 predpokladam)

daňový odpis pohľadávky je uznaný v tom zdaňovacom období kedy dôjde k odpisu t.j. 546/311 a splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. h). Nerozdeľuje sa to na viac období
Mária.K.
12.08.08,09:42
Toto je možné a pri fyzickej osobe? Alebo ako sa takáto vec likviduje tam?
U daňovníka - fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva zákon podľa § 19 ods. 2 písm. h) umožňuje odpis pohľadávky účtovať ako daňový výdavok iba v nasledovnom prípade:
daňovník v minulosti účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva
a zároveň sa jedná o pohľadávky už zahrnuté do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých daňovník účtoval v sústave podvojného účtovníctva.
Dáša_
12.08.08,09:44
u fyzickej osobe ak spĺňa podmienky podľa § 19 ods. 2 písm h) potom odpis pohľadávky nemusí zdaňovať (§17 ods. 12 písm. b), pretože v JU zdaňujete príjmy. T.j. ak chcete odpísať pohľadávku zákon o dani z príjmov vám hovorí že to máte zahrnúť do základu dane okrem pohľadávok spĺňajúcich podmienky v hore uvedenom paragrafe

Ďakujem
Dáša_
12.08.08,09:48
U daňovníka - fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva zákon podľa § 19 ods. 2 písm. h) umožňuje odpis pohľadávky iba v nasledovnom prípade:
daňovník v minulosti účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva
a zároveň sa jedná o pohľadávky už zahrnuté do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých daňovník účtoval v sústave podvojného účtovníctva.
Ujavne som sa mqala spýtať inak, alebo na iné: kedy môžem zlikvidovať pohľadavku z evidencie pohľadávok? Môžem to urobiť vtedy, ked na dlžníka prebehol konkurz a spoločnosť je vymazana z registra?
Mária.K.
12.08.08,10:23
Ujavne som sa mqala spýtať inak, alebo na iné: kedy môžem zlikvidovať pohľadavku z evidencie pohľadávok? Môžem to urobiť vtedy, ked na dlžníka prebehol konkurz a spoločnosť je vymazana z registra?
Podľa § 14 ods. 3 postupov účtovania pre SZČO účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva platných od 1.1.2008 sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok v rámci uzávierkových účtovných operácií na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
Vladimír Ozimý
12.08.08,10:51
Ujavne som sa mqala spýtať inak, alebo na iné: kedy môžem zlikvidovať pohľadavku z evidencie pohľadávok? Môžem to urobiť vtedy, ked na dlžníka prebehol konkurz a spoločnosť je vymazana z registra?

zlikvidovať môžte kedy chcete ale má to dva dopady:
a) ak nespĺňate podmíenky § 19 ods. 2 písm. h) potom ide o daňový príjem a v rámci účtovných uzávierkových operácii pôjde o príjem ovplyvňujúci základ dane
b) spĺňate podmienky na daňový odpis pohľadávky a potom v rámci uzávierkových operácii zaúčtujete ako príjem neovplyvňujúci základ dane
marika1312
04.09.08,12:38
ano uvažujete správne. Odpisujete celú pohľadávku vrátane DPH.
To znamená, že si DPH, odvedenú pri vystavení odberateľskej faktúry, uplatním pri odpise pohľadávky (ak mám rozhodnutie súdu)?Ďík