dede2
12.08.08,09:37
Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.

Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
evina
12.08.08,08:14
Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.


Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.

Pojem daňový doklad dnes nepozná žiadny zákon. V zmysle zákona o DPH máš pri splnení podmienok podľa § 49 nárok na odpočet DPH z preddavkovej faktúry vystavenej v zmysle zákona o DPH §71 práve pre tento účel /platba prijatá pred dodaním tovaru, resp. ukončením služieb/ . Z konečnej faktúry si uplatníš práve ten rozdiel
dede2
12.08.08,08:21
vďaka
dede2
12.08.08,08:29
ešte jedna otázka.

Program mi neumožní odpočítať DPH z preddavkovej faktrury. Môžem k nej vystaviť interný doklad a cez neho si odpočítať DPH?
Používam POHODU-LITE /JU/.
Tweety
12.08.08,08:56
Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.

Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
Preddavková faktúra, alebo faktúra k prijatému preddavku? O preddavkových faktúrach neúčtujeme, účtujeme len o faktúrach k preddavku, na základe, ktorých je nárok na uplatnenie odpočtu dph. Ak takú( k prijatému preddavku nemáš, nárok na uplatnenie odpočtu dph nie je). Potom je aj nesprávne vyhotovená faktúra za celkové dodanie tovaru.
dede2
12.08.08,09:10
tak teraz tomu už rozumiem. Idem to obvolať.

Dik moc
dede2
12.08.08,09:15
ešte jedna vec na ujasnenie

dodavatelovi teda, kedy vznikne danova povinnost? Dnom vystavenia faktury k preddavku alebo dnom prijatia platby tak ako sa pise v par. 19 ods. 4 ????
Vladimír Ozimý
12.08.08,09:17
ešte jedna vec na ujasnenie

dodavatelovi teda, kedy vznikne danova povinnost? Dnom vystavenia faktury k preddavku alebo dnom prijatia platby tak ako sa pise v par. 19 ods. 4 ????

pri preddavku je to vždy dňom prijatia platby a nie vystavením faktúry tak ako píšete (§19 ods. 4)
Tweety
12.08.08,09:17
ešte jedna vec na ujasnenie

dodavatelovi teda, kedy vznikne danova povinnost? Dnom vystavenia faktury k preddavku alebo dnom prijatia platby tak ako sa pise v par. 19 ods. 4 ????
Dňom prijatia preddavku.
evina
12.08.08,09:24
Preddavková faktúra, alebo faktúra k prijatému preddavku? O preddavkových faktúrach neúčtujeme, účtujeme len o faktúrach k preddavku, na základe, ktorých je nárok na uplatnenie odpočtu dph. Ak takú( k prijatému preddavku nemáš, nárok na uplatnenie odpočtu dph nie je). Potom je aj nesprávne vyhotovená faktúra za celkové dodanie tovaru.
Ja si dovolím trochu nesúhlasiť, aby sme nezávadzali pojmovo. Nevidím rozdiel medzi pojmami "preddavková faktúra" a "faktúra k preddavku".
Z hľadiska účtovného neúčtujeme ani o jednej - je to tá istá preddavková faktúra.
Preddavková faktúra, na základe ktorej požadujeme prijatie platby musí byť vystavená bez DPH. Ak prijmeme platbu vystavujeme v zmysle § 71 zákona o DPH faktúru na základe prijatej platby pre účely odpočtu DPH /doklad slúži vyložene len pre účely odpočtu DPH/ a v účtovníctve sa nám nemení nič a nič /okrem DPH/ neúčtujeme - stále sme na účte 324.

V pôvodnej otázke je napísané, že preddavkovú faktúru s rozpisom DPH obdržali a tá DPH je rozpísaná aj na konečnej faktúre, preto ja nepredpokladám, že platba neprebehla a myslím si, že to treba v prvom rade objasniť...
dede2
12.08.08,10:11
objasnené to už je. V pôvodnej otázke je, že preddavková faktúra bola v sume vrátane DPH - takže bez rozpisu.

Ide mi len o to, že tú faktúru k preddavku po uhradení preddavku vystavujú niekoľko dní po obdržaní preddavku . Povinnosť nastáva po obdržaní preddavku napr. 1.8.2008, ale zdokladované to majú faktúrou k preddavku dátumom vystavenia aj daňovej povinnosti 4.8.2008. Podľa mňa v tom majú chybu dátum vystavenia môže byť 4.8.2008, ale daňová povinnosť má byť 1.8.2008 /den prijatia preddavku/.
evina
12.08.08,13:31
objasnené to už je. V pôvodnej otázke je, že preddavková faktúra bola v sume vrátane DPH - takže bez rozpisu.

Ide mi len o to, že tú faktúru k preddavku po uhradení preddavku vystavujú niekoľko dní po obdržaní preddavku . Povinnosť nastáva po obdržaní preddavku napr. 1.8.2008, ale zdokladované to majú faktúrou k preddavku dátumom vystavenia aj daňovej povinnosti 4.8.2008. Podľa mňa v tom majú chybu dátum vystavenia môže byť 4.8.2008, ale daňová povinnosť má byť 1.8.2008 /den prijatia preddavku/.

No vidíš, pre mňa pojem 24 000 vrátane DPH znamená, že na faktúre bol rozpis DPH, pretože preddavková faktúra je na 24 000 a bodka, nehovoríme o DPH pokiaľ nebola vyčíslená. Rozpis tejto sumy následne je druhá vec...:)

Daňová povinnosť = dátum prijatia preddavku to máš pravdu, ale to vieš od nich, že ho prijali 1.8. ty si mohla zaplatiť 1.8. ale na ich účet to prišlo napr. 4.8., takže daňová povinnosť je 4.8. Pre odpočet DPH je to však stále august.
V zákone o DPH platí, že ak dodanie tovaru a prijatý preddavok sa uskutoční v tom istom mesiaci, tak sa vystavuje jedna - súhrnná faktúra. Možné je teda aj to, že preddavok prijali 1.8. a tovar dodali 4.8., a preto DP 4.8.
Ak nemáš zálohovú faktúru na základe prijatej platby s rozpisom DPH a dodanie nastalo tiež v 8 mesiaci, potom si odpočítaš 9 500 SK na základe súhrnnej faktúry /aj keď tam potom nemali ten mínusový rozpis robiť, ale len odpočet celej zálohy 24 000/.


§ 71

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
t.gulasiova
14.08.08,06:04
Ahojte Poraďáci, prosím o radu.

Na základe zmluvy o dielo som vystavila faktúru na 50 % z ceny diela ako zálohu.
Vystavenie fa, daňová povinnsť i úhrada fa boli v 05/2008.
Kedy musím túto zálohu odúčtovať?
Môžem faktúrovať "ďalej" a zálohu vysporiadať v posladnej faktúre?
V zmluve to nie je dohodnuté.

Ďakujem.
evina
14.08.08,06:10
Ahojte Poraďáci, prosím o radu.

Na základe zmluvy o dielo som vystavila faktúru na 50 % z ceny diela ako zálohu.
Vystavenie fa, daňová povinnsť i úhrada fa boli v 05/2008.
Kedy musím túto zálohu odúčtovať?
Môžem faktúrovať "ďalej" a zálohu vysporiadať v posladnej faktúre?
V zmluve to nie je dohodnuté.

Ďakujem.


Áno.
t.gulasiova
14.08.08,06:12
Áno.
Ďakujem za odpoveď
Hanka
19.08.08,10:25
U ceskej firmy sme si objednali vyrobu nastroja na vyrobu vyrobkov. Vystavili nam zalohovu fa na polovicu sumy,tuto sme zaplatili, zvysok ceny budeme doplacat v rovnomernych splatkach pod dobu 6 mesiacov. Danovy doklad sme zatial neobdrzali ziadny.
Viete mi poradit co s dph? Dakujem
dede2
19.08.08,13:09
s DPH zatial nic. Evidujes zalohove faktury bez vplyvu na DPH priznanie. Na DPH ma vplyv len faktura - danovy doklad, ktory ti asi vystavia po splateni. Po obdrazani faktury urobis samozdanenie.
Hanka
22.08.08,04:28
dede2 dakujem
martinia
07.10.08,08:42
Ahojte , prosim o radu,
mám vystaviť záloh.fakturu, kde celková suma má byť rozdelená do troch splátok, mám na každú splátku vystaviť samostatnú zál.fa,alebo to mám vystaviť do jednej, kde uvediem každú splátku zvlásť a a jej splatnosť vždy v nasl.mesiac a potom ako vystaviť dan.doklad?dakujem
Tweety
07.10.08,08:43
Ahojte , prosim o radu,
mám vystaviť záloh.fakturu, kde celková suma má byť rozdelená do troch splátok, mám na každú splátku vystaviť samostatnú zál.fa,alebo to mám vystaviť do jednej, kde uvediem každú splátku zvlásť a a jej splatnosť vždy v nasl.mesiac a potom ako vystaviť dan.doklad?dakujem
Stačí jedna s rozpisom splátok. Potom po prijatí platby( do 15 dní) vystavíš doklad k prijatému preddavku.
evina
07.10.08,08:47
Ahojte , prosim o radu,
mám vystaviť záloh.fakturu, kde celková suma má byť rozdelená do troch splátok, mám na každú splátku vystaviť samostatnú zál.fa,alebo to mám vystaviť do jednej, kde uvediem každú splátku zvlásť a a jej splatnosť vždy v nasl.mesiac a potom ako vystaviť dan.doklad?dakujem

Vystavíš zálohovú faktúru /v btto hodnote/ na celú sumu, na ktorej podľa mojej mienky nemusíš ani rozpisovať splátky. Na každú prijatú platbu potom vystavíš doklad pre účely DPH, ak budú splátky prijaté v rôznych mesiacoch. Na tie, ktoré budú prijaté v jednom mesiaci stačí vystaviť jednu faktúru pre účely DPH / z hľadiska účtovného pôjde stále o zálohu/.
martinia
07.10.08,08:50
dakujem za odpoved, takže budem mat jednu zálohovú fa a tri dan.doklady
evina
07.10.08,09:17
dakujem za odpoved, takže budem mat jednu zálohovú fa a tri dan.doklady

Áno, v prípade, ak každá platba príde v inom mesiaci ...
martinia
21.10.08,08:12
ahojte, tak vás prosim o radu:

mám zmluvu , kde sú 3 strany A-nájomca, B-prenajímatel, C -dodavatel

na nájomcu A bola vystavená zál.faktúra na 10 % akont., potom bola vystavená zál.faktura na B -prenajímatela od dodavatela C, na zvyšok sumy -90 % , na ktoru po prijatí platby bol vystavený aj Dan.doklad a platba bola aj zdanená -tých 90 %,
Zostáva mi však nezdanená zál fa na nájomcu A,
Postup tu je zaužívaný však taký, že nakoniec sa fakturuje celková suma -hodnota tovaru- subjektu B, kde sa odpočíta zálohová fa , ktorá bola zaplatená a vyfakturovaná subjektu A-od dodavetela C
je tento postup správny, ako teraz s tou fakturou -zalohovou 10%???
dakujem
martinia
21.10.08,10:50
prosim poradte:(
Gabhus
18.11.08,11:20
Dobrý deň, tak sa pripojím otázkou /možno blbou/ aj ja: Ak podnikateľ vystavil preddavkovú faktúru v znení: fakturujem Vám preddavok v sume
100.000.- SK + DPH 19.000.- SK atď. - DPH platí v termíne vystavenia preddavkovej faktúry alebo vyúčtovacej?
Alebo v preddavkovej faktúre DPH nemá byť uvedená?
Je nejaká lehota na vystavenie konečnej faktúry, alebo je to termín dodania produktu?
Pre niekoho možno triviálne veci, ale poprosila ma známa, či by som sa nespýtala, tak prosím zdatnejších.
Tweety
18.11.08,11:22
Dobrý deň, tak sa pripojím otázkou /možno blbou/ aj ja: Ak podnikateľ vystavil preddavkovú faktúru v znení: fakturujem Vám preddavok v sume
100.000.- SK + DPH 19.000.- SK atď. - DPH platí v termíne vystavenia preddavkovej faktúry alebo vyúčtovacej?
Alebo v preddavkovej faktúre DPH nemá byť uvedená?
Je nejaká lehota na vystavenie konečnej faktúry, alebo je to termín dodania produktu?
Pre niekoho možno triviálne veci, ale poprosila ma známa, či by som sa nespýtala, tak prosím zdatnejších.
Nie, daňová povinnosť vzniká až dátumom prijatia preddavku.(zaplatenia tejto ZF) Lehota na vystavenie konečnej faktúry je do 15 dní od dodania služby, alebo tovaru.
Gabhus
18.11.08,15:36
Ďakujem za skorú odpoveď.
Forest LK
24.05.11,13:24
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mesačne fakturujeme odberateľovi údržbu softvéru, teda je to paušál prijatý za predchádzajúci mesiac.
Teraz nám odberateľ zaplatil naraz dopredu na 5mesiacov, ako to vysporiadať v účtovníctve (sme platcovia DPH)?
Na bankový účet sme 24.5. prijali zálohu 5000€ 221/324.
Do 15 dni mame povinnosť vystaviť daňový doklad na prijatú platbu - pre účely DPH.

A) Znamená to, že máme vystaviť riadnu FA dátum zd.plnenia 24.5., kde bude napísané, že fakturujeme údržbu softvéru na mesiace (máj-september) v sume:
bez DPH 4166,67€, (311/602)
DPH 833,33€, (311/343)
spolu 5000€.
Uhradená záloha -5000€. (324/311)
Suma na úhradu 0€. ???

B) Alebo budeme vystavovať len doklad k prijatej platbe, na ktorom bude vyčíslená iba DPH o ktorej budeme účtovať, teda 833,33€ (324/343).
A mesačne po dodaní služby budeme vystavovať faktúry, len na sumu bez DPH (324/602)???
Pri tejto druhej variante mi nie je jasné ako tu urobiť v účtovnom programe (mám Pohodu).

Prosím súrne o radu. Ďakujem
KEJKA
24.05.11,14:03
ak ide o mesačný paušál podľa zmluvy a odberateľ vám uhradil len na základe nejakej dohody dopredu, platí dátum dodania mesačne podľa zmluvy. Ako to v Pohode urobite neviem, ale platí varianta B.
5000 rozdelíte na ZD a DPH a vystavíte doklad k prijatej platbe, DPH odvediete. Účtovanie môže byť podľa naznačeného, ale aj iné, sú viaceré možnosti.
Mesačne vystavíte faktúru s dátumom dodania posledný deň v mesiaci kde bude ZD a DPH plusom pod tým uhradené ZD a DPH mínusom /môžete uviesť aj dátum úhrady/, k úhrade nula.
Tak bude zrejmé že nefakturujete bez DPH, ale fakturujete dodanie služby z ktorej DPH už bola odvedená.
Forest LK
24.05.11,14:16
ak ide o mesačný paušál podľa zmluvy a odberateľ vám uhradil len na základe nejakej dohody dopredu, platí dátum dodania mesačne podľa zmluvy. Ako to v Pohode urobite neviem, ale platí varianta B.
5000 rozdelíte na ZD a DPH a vystavíte doklad k prijatej platbe, DPH odvediete. Účtovanie môže byť podľa naznačeného, ale aj iné, sú viaceré možnosti.
Mesačne vystavíte faktúru s dátumom dodania posledný deň v mesiaci kde bude ZD a DPH plusom pod tým uhradené ZD a DPH mínusom /môžete uviesť aj dátum úhrady/, k úhrade nula.
Tak bude zrejmé že nefakturujete bez DPH, ale fakturujete dodanie služby z ktorej DPH už bola odvedená.

Ďakujem za odpoveď, je mi to jasné, ešte sa opýtam na ten doklad k prijatej platbe...to sa vystavuje faktúra, kde v texte bude uvedené, že sa jedná o "doklad k prijatej platbe", alebo je to nejaký interný doklad? Je potrebné do textu uvádzať odkaz na § 71 zákona o DPH, alebo niečo iné?
KEJKA
24.05.11,14:34
tak - vždy sa vystavuje faktúra - v zmysle terminologie zákona o DPH, ale z dôvodu prijatej platby. je dobré to rozlíšiť, lebo logicky sa inak účtuje.
Stačí v texte uviesť že ide o doklad k prijatej platbe zo dňa dd.mm.rrrr, tak ako navrhuješ.
odvolávka nie je nutná - nie je zo zákona povinná, ale uviesť ju môžeš.
Napadlo ma:
tých 5000 je včítane platby za máj teda za prebiehajúci mesiac? alebo je to vopred na jún a dalsie mesiace?
Forest LK
24.05.11,15:09
Je tam zahrnuta aj platba za maj...lebo normalne, za maj fakturujeme zaciatkom juna. Meni to nieco na veci?
KEJKA
24.05.11,15:40
len to, že ak teraz dáš doklad k prijatej platbe, tak aj tak musíš dať ostrú faktúru za máj. Obe faktúry by sa hádam dali spojiť do jednej, kedže stíhaš 15-dňovú lehotu.
musela by tam byť suma za máj - ostrá a potom k rpiajtej platbe - ale už nie 5000 ale 4000. Len tak na okraj, treba nad tým trochu pošpekulovať a ak nie, tak urobiť dva doklady, čo je asi jednoduchšie.
Forest LK
24.05.11,15:52
Dam to cez 2doklady, bude to prehladnejsie, este v maji vystavim doklad k DPH na celu sumu, bude to tak najcistejsie. Dakujem pekne za skvelu konverzaciu a pomoc :-)
mata82
25.05.11,09:28
Dobrý deň,
2.5. sme uhradili zálohu za tovar 2000 € podľa zálohovej fa bez vyčíslenej DPH.
9.5. vystavili fa za dodanie tovaru, s dátumom dodania 2.5., základ 2086,24 + dph 417,25 s vyúčtovaním zálohovej platby základ -1666,67 + dph -333,33.
Dodávateľ mi nechce opraviť fa, kde by odpočítali zálohovú platbu bez dph, ani vystaviť fa k prijatej platbe, kde by teda bola vyčíslená, že oni to majú v poriadku.
Je to správne?
mata82
25.05.11,12:28
Dobrý deň,
2.5. sme uhradili zálohu za tovar 2000 € podľa zálohovej fa bez vyčíslenej DPH.
9.5. vystavili fa za dodanie tovaru, s dátumom dodania 2.5., základ 2086,24 + dph 417,25 s vyúčtovaním zálohovej platby základ -1666,67 + dph -333,33.
Dodávateľ mi nechce opraviť fa, kde by odpočítali zálohovú platbu bez dph, ani vystaviť fa k prijatej platbe, kde by teda bola vyčíslená, že oni to majú v poriadku.
Je to správne?

posúvam ...
KEJKA
25.05.11,14:15
nie je to správne. Čo na jednom doklade je mínusom, to na druhom doklade musí byť plusom.
Ani dátum dodania 2.5. nesedí, kedže to bol dátum platby a nie dodania tovaru.
mata82
26.05.11,12:41
Súhlasím Kejka, ale čo mám robiť? Vraj to takto robia stále a že kvôli jednej účtovníčke ktorej to nesedí, nebudú meniť spôsob účtovania ... poinformujem konateľa, že mu z toho nákupu odpočítam DPH len vo výške 83,92 €
KEJKA
26.05.11,16:00
v iných príspevkoch je disksia práve o tomto probléme. Ja zastávam názor, že vieš preukázať nemožnosť odpočítania DPH zo zálohy a teda je to dobrý dôvod aby si si odpočítala komplet DPH z ostrej faktúry.
U teba je to našťastie rozdiel niekoľkých dní a je to jedno zdaňovacie, tak naozaj nevidím problém.
betka
27.05.11,19:45
Čítajme poriadne ;)

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


[LEFT](1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
mondes
08.06.11,06:58
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu. 12.5.2011 zaplatila nám firma A preddavok za služby na základe "ničoho"(ústna dohoda). Teraz mám vystaviť ostrú faktúru na celkovú sumu, kde uvediem uvedený preddavok. Ale mi vŕta v hlave, že či by som nemala vystaviť aj doklad k prijatej zálohe zo dňa 12.5., pretože na základe čoho bol zaplatený preddavok? Druhá vec, či na ten preddavok mám vystaviť zálohovú faktúru, alebo daňový doklad a ak zálohovú, tak či má byť na nej rozpísané DPH? Prosím poraďte. Ďakujem.
Tweety
08.06.11,07:15
Dobrý deň, prosím Vás pekne o radu. 12.5.2011 zaplatila nám firma A preddavok za služby na základe "ničoho"(ústna dohoda). Teraz mám vystaviť ostrú faktúru na celkovú sumu, kde uvediem uvedený preddavok. Ale mi vŕta v hlave, že či by som nemala vystaviť aj doklad k prijatej zálohe zo dňa 12.5., pretože na základe čoho bol zaplatený preddavok? Druhá vec, či na ten preddavok mám vystaviť zálohovú faktúru, alebo daňový doklad a ak zálohovú, tak či má byť na nej rozpísané DPH? Prosím poraďte. Ďakujem.
A aký dátum dodania bude na tej ostrej? Ak májový, tak nemusíš vystavovať zvlášť fa k prijatej platbe. Jednoducho na ostrej odpočítaš zaplatenú zálohu a finito.
mondes
08.06.11,07:25
A aký dátum dodania bude na tej ostrej? Ak májový, tak nemusíš vystavovať zvlášť fa k prijatej platbe. Jednoducho na ostrej odpočítaš zaplatenú zálohu a finito.

Práveže dátum dodania bude júnový. Neviem, či na prijatú zálohu mám vystaviť daňový doklad, alebo len zálohovú faktúru(ak sa dá)? A na konečnú cenu vystavím ostrú faktúru, z toho preddavok xxx a k úhrade xxx. Vďaka.
Tweety
08.06.11,07:27
Práveže dátum dodania bude júnový. Neviem, či na prijatú zálohu mám vystaviť daňový doklad, alebo len zálohovú faktúru(ak sa dá)? A na konečnú cenu vystavím ostrú faktúru, z toho preddavok xxx a k úhrade xxx. Vďaka.
Potom musíš vystaviť doklad k prijatej platbe v máji, a túto aj odviesť v máji. Potom v ostrej vysporiadaš celkový preddavok(teda aj dph).
mondes
08.06.11,07:28
Ešte ma napadlo, že zálohová faktúra už vystavuje s DPH? Ďakujem.
Tweety
08.06.11,07:29
Ešte ma napadlo, že zálohová faktúra už vystavuje s DPH? Ďakujem.
Ale veď som nepísala, že vystavíš zálohovú faktúru, oni predsa zaplatili na základe ústnej dohody.
Tak vystavíš faktúru k prijatej platbe, ako som už uviedla vyššie.
§19 Zákon o dph
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
mondes
08.06.11,07:31
Potom musíš vystaviť doklad k prijatej platbe v máji, a túto aj odviesť v máji. Potom v ostrej vysporiadaš celkový preddavok(teda aj dph).

Takže, aby som v tom mala jasno. Vystavím daňový doklad k prijatej platbe zo dňa 12.5. (nie zálohovú faktúru). A teraz vystavím faktúru v celkovej sume, s odpočítaním prijatej platby a budem mať 2 ostré faktúry. Správne? Vďaka.
Tweety
08.06.11,07:33
Takže, aby som v tom mala jasno. Vystavím daňový doklad k prijatej platbe zo dňa 12.5. (nie zálohovú faktúru). A teraz vystavím faktúru v celkovej sume, s odpočítaním prijatej platby a budem mať 2 ostré faktúry. Správne? Vďaka.
Zákon o dph nepozná pojem daňový doklad, je len doklad, v tomto prípade faktúra. Áno, budeš mať dve faktúry.
mondes
08.06.11,07:33
Prepáč, asi sme písali v rovnakom čase. Ale aj tak by som chcela vedieť, bez ohľadu na túto faktúru, či sa už po novom zálohové faktúry vystavujú aj s DPH. Ďakujem.
Tweety
08.06.11,07:34
Prepáč, asi sme písali v rovnakom čase. Ale aj tak by som chcela vedieť, bez ohľadu na túto faktúru, či sa už po novom zálohové faktúry vystavujú aj s DPH. Ďakujem.
ZF po novom, aj po starom, obsahujú aj výšku dph.
mondes
08.06.11,07:37
Píšeš že aj po novom aj po starom. Ja vystavujem faktúry v alfe a tam, keď vystavím preddavkovú faktúru, tak vo finále mi nevyčlení DPH. Neviem prečo.
katka 23
08.06.11,07:38
1 x fa k prijatej platbe
1 x fa ostrá, konečná alebo aká s odpočítaním preddavku
Tweety
08.06.11,07:39
Píšeš že aj po novom aj po starom. Ja vystavujem faktúry v alfe a tam, keď vystavím preddavkovú faktúru, tak vo finále mi nevyčlení DPH. Neviem prečo.
To, že som uviedla, že ZF obsahuje dph, neznamená, že na faktúre ju aj uvádzaš.
katka 23
08.06.11,07:43
Píšeš že aj po novom aj po starom. Ja vystavujem faktúry v alfe a tam, keď vystavím preddavkovú faktúru, tak vo finále mi nevyčlení DPH. Neviem prečo.
Lebo DPH z preddavku bolo vyčíslené vo fa k prijatej platbe, a v ostrej fa odpočítam celú sumu preddavku.
KEJKA
08.06.11,07:49
preddavkové faktúry obsahujú DPH v sume, ale osobitne sa DPH neuvádza - nie je dôvod.
Doklad k prijatej platbe je faktúra - vyčíslenie DPH predstavuje daňovú povinnosť pre prijímateľa platby.
Faktúra po dodaní tovaru, služby = "ostrá faktúra" má vyčíslenú celú hodnotu dodávky = ZD, DPH a odpočítaný ZD z rpijatej platby vopred a DPH mínusom k tej sume.
Súčet predstavuje doplatok celkom.
Môže tam byť aj celková rekapitulácia - súčty uvedených súm.
mondes
08.06.11,07:51
Lebo DPH z preddavku bolo vyčíslené vo fa k prijatej platbe, a v ostrej fa odpočítam celú sumu preddavku.

No tak ešte raz. Vystavila som doklad k prijatej platbe zo dňa 12.5. s vyčíslenou DPH na sumu 3 000.- Teraz potrebujem vystaviť ostrú fa na konečnú cenu, t.j. 7 000,-, z toho preddavok 3 000,- Mne z toho plynie, že DPH na čiastku 3 000,- mám odpočítanú 2x. Už som asi mimo. Ďakujem.
KEJKA
08.06.11,07:52
pozri na moj príspevok nad tvojim - nie je to jasné?
mondes
08.06.11,07:58
Áno Kejka, ďakujem, keď som písala, ešte tam nebol. Urobila som to tak, ako si písala, preddavok som dala mínusom aj s DPH. Už mi to sedí. To som chcela vedieť. Ešte raz vďaka.
katka 23
08.06.11,08:00
No tak ešte raz. Vystavila som doklad k prijatej platbe zo dňa 12.5. s vyčíslenou DPH na sumu 3 000.- Teraz potrebujem vystaviť ostrú fa na konečnú cenu, t.j. 7 000,-, z toho preddavok 3 000,- Mne z toho plynie, že DPH na čiastku 3 000,- mám odpočítanú 2x. Už som asi mimo. Ďakujem.
Dávaš spravne členenie DPH ? Ja dávam v doklade k prij.platbe členenie zahrňovať do DPH a v ostrej odpočet preddavku PN nezahrňovať.Urob si skúšobne priznanie DPH ja tak veľakrát niečo pochopím.
mondes
08.06.11,08:11
Dávaš spravne členenie DPH ? Ja dávam v doklade k prij.platbe členenie zahrňovať do DPH a v ostrej odpočet preddavku PN nezahrňovať.Urob si skúšobne priznanie DPH ja tak veľakrát niečo pochopím.
Katka, prosím Ťa, ako sa to presne v alfe urobí? To počujem prvýkrát, to členenie DPH. Dik.
katka 23
08.06.11,08:31
Katka, prosím Ťa, ako sa to presne v alfe urobí? To počujem prvýkrát, to členenie DPH. Dik.

škoda, účtujem v Pohode rada by som poradila .
tina.mm
10.06.11,07:02
SRO uhradila preddavok na tovar 10.5.2011 vo výške 6000 EUR. Zaúčtovala to 314/221.
Následne jej prišla faktúra k prjatej platbe, rozpísaná suma základ dane 5000 EUR, DPH 1000 EUR, spolu 6000 EUR.
Ako sa zaúčtuje táto faktúra? Len DPH 1000 EUR 343/314?

V júni prišla FA po dodaní tovaru s júnovým dátumom dodania.
Celková suma - základ dane 10000 EUR, DPH 2000 EUR, spolu 12000 EUR. Všetky sumy znížené o sumy z FA na prijatú platbu.
Ako sa to bude účtovať?
10000 EUR 131/321
2000 343/321

Zúčtovanie zálohovej faktúry
5000 EUR 321/ 314
1000 EUR 321/ 343

Je takéto účtovanie správne?
KEJKA
10.06.11,07:11
SRO uhradila preddavok na tovar 10.5.2011 vo výške 6000 EUR. Zaúčtovala to 314/221. ...........správne
Následne jej prišla faktúra k prjatej platbe, rozpísaná suma základ dane 5000 EUR, DPH 1000 EUR, spolu 6000 EUR.
Ako sa zaúčtuje táto faktúra? Len DPH 1000 EUR 343/314? .......môže byť, na 314-ke zostane len ZD=5000

V júni prišla FA po dodaní tovaru s júnovým dátumom dodania.
Celková suma - základ dane 10000 EUR, DPH 2000 EUR, spolu 12000 EUR. Všetky sumy znížené o sumy z FA na prijatú platbu.
Ako sa to bude účtovať?
10000 EUR 131/321.............správne
2000 343/321....................môže byť

Zúčtovanie zálohovej faktúry
5000 EUR 321/ 314...............správne
1000 EUR 321/ 343...............môže byť, ale 343mínusom na vstupe, daj pozor aby sa to dostalo do riadku DPH na vstupe, nie na výstupe.

Je takéto účtovanie správne?
je viac spôsobov, podstatné je, aby si si v máji odpočítala DPH zo zálohy a v júni odpočítala DPH zo zvyšku.
tina.mm
10.06.11,07:16
Ďakujem.
V máji bola odpočítaná DPH zo zálohy a v júni ten zvyšok, len by som sa chcela uistiť v účtovaní.
zuzanna
11.06.11,11:04
neviete poradit aj mne v marci sme zaplatili zálohu na tovar v sume 5000 eur ide o unibobunky na skladovanie naradia pre pracovnikov a prezliekarne pri stavbe tuto zalohu som zauctovala 052/221, vyraba nam to ceska firma a aj dovezie. V marci som s tym uz nic nerobila.
v maji nam poslali fa za prepravu 490 eur, to sme zaplatili 18.05.2011, a teraz v juni mi poslali fakturu kde je len datum vystavenia 03.06.2011 dodany tovar v sume 5000 eur, preprava v sume 490 eur k úhrade 0 Eur???
Co s tým??? ten tovar, teda tie unimobunky teraz samozdaním v mesiaci 06/2011??? a tá preprava podľa mna by mali vystaviť fakturu k 18.05.??? alebo co s tým pomoc:confused:
katka 23
11.06.11,11:51
neviete poradit aj mne v marci sme zaplatili zálohu na tovar v sume 5000 eur ide o unibobunky na skladovanie naradia pre pracovnikov a prezliekarne pri stavbe tuto zalohu som zauctovala 052/221, vyraba nam to ceska firma a aj dovezie. V marci som s tym uz nic nerobila.
v maji nam poslali fa za prepravu 490 eur, to sme zaplatili 18.05.2011, a teraz v juni mi poslali fakturu kde je len datum vystavenia 03.06.2011 dodany tovar v sume 5000 eur, preprava v sume 490 eur k úhrade 0 Eur???
Co s tým??? ten tovar, teda tie unimobunky teraz samozdaním v mesiaci 06/2011??? a tá preprava podľa mna by mali vystaviť fakturu k 18.05.??? alebo co s tým pomoc:confused:

Je to správne ak máš 2 x fakturovanú prepravu? Asi by mala byť len 1 x. Treba poprosiť dodávateľa o opravu a to samozdanenie by malo byť v júni.
KEJKA
11.06.11,14:56
aj ked neuvádzaš, tak tá fa za prepravu bola asi tiež len zálohová. Podľa ostrej faktúry tovar bol dodaný v júni. Samozdaníš všetko v júni.
zuzanna
12.06.11,18:26
ano aj ta faktura za prepravu bola zalohova, tak vsetko mam samozdanit az v juni, nemala by som tu dopravu samozdanit uz v maji ked sme to zaplatili uz 18.05.2011 vtedy by mala vzniknut danova povinnost nie???
zuzanna
13.06.11,18:43
ano aj ta faktura za prepravu bola zalohova, tak vsetko mam samozdanit az v juni, nemala by som tu dopravu samozdanit uz v maji ked sme to zaplatili uz 18.05.2011 vtedy by mala vzniknut danova povinnost nie???
pomoc
zuzanna
19.06.11,09:59
aj ked neuvádzaš, tak tá fa za prepravu bola asi tiež len zálohová. Podľa ostrej faktúry tovar bol dodaný v júni. Samozdaníš všetko v júni.
tak samozdanim vsetko v juni aj spolu s tou dopravou tu dopravu mam zahrnut ako obstaranie tovaru a samozdanit podľa par. 11 a zaroven si odpočitať DPH prosim
zuzanna
23.06.11,09:01
dakujem kejka a vsetkym ostatnym velmi ste mi pomohli
Mikolajova
02.09.11,12:47
Dobry den, podnikatel prijal zalohu za ktoru odviedol aj DPH no teraz investor chce zalohu vratit, lebo skor ako sme prijali zalohu nebola podpisana zmluva o dielo. Mozem normalne urobit vratku zaloh a ponizit si svoju DPH?
Tweety
02.09.11,12:50
Dobry den, podnikatel prijal zalohu za ktoru odviedol aj DPH no teraz investor chce zalohu vratit, lebo skor ako sme prijali zalohu nebola podpisana zmluva o dielo. Mozem normalne urobit vratku zaloh a ponizit si svoju DPH?
Nie môžeš, ale musíš vrátiť zálohu, ak nedošlo k plneniu, a tobôž k podpisu zmluvy.
Takže vrátiť zálohu s členením ZD a daň.
Mikolajova
02.09.11,13:03
Ono je to tak, ze na zaklade tychto platieb sa zacalo fyzicky aj pracovat, len oni pozaduju vratku tychto zaloh s tym, ze sa vsetko zuctuje az s datumom, ked je zmluva podpisana, no realne stavba stoji.
Tweety
02.09.11,13:07
Ono je to tak, ze na zaklade tychto platieb sa zacalo fyzicky aj pracovat, len oni pozaduju vratku tychto zaloh s tym, ze sa vsetko zuctuje az s datumom, ked je zmluva podpisana, no realne stavba stoji.
To si myslím, že mení situáciu, kedže bola použitá na stavbu, a tá sa realizovala, túto zálohu by som odpočítala z celkovej platby podľa zmluvy. Nie je dôvod na jej vrátenie, kedže k dodaniu ,na ktoré bola poskytnutá došlo. To, že sa zmluva podpísala až neskôr, nie je podstatné, veď museli mať nejaký dôvod,( aj mali) prečo zálohu zaplatili.
Mikolajova
02.09.11,13:11
Len sa jedna o to, ze to je financovane cast z peniazi EU, tak sa boja ze im to neprejde a nebudu si moct narokovat na peniaze, kedze nebola podpisana zmluva.
Mikolajova
02.09.11,13:12
Nie je nejaky spôsob ako im to vratit, aby to bolo v poriadku?
Tweety
02.09.11,13:24
Nie je nejaky spôsob ako im to vratit, aby to bolo v poriadku?
No, ak to aj napriek tomu chcete vrátiť, tak ju vrátťe.
Lucia Lafkova
03.09.11,20:11
Dobrý večer, my ako firma sme vystavili preddávkovú fa na sumu 1520 Eur. Oni ju zaplatili 31.08.2011, čiže nám prišli peniaze na účet 31.08.2011. Lenže ukončenie prác bolo 26.08.2011 čiže skôr ako prišla zálohova platba, poradte prosím ako mám vystaviť faktúru či aj fa o prijatí zálohovej platby alebo iba konečnú faktúru s odpočtom zálohy a s akým dátumom dodania.
Adiks
03.09.11,20:29
Vystav ostrú faktúru na práce bez odpočítania preddavku s dátumom dodania 26.8.2011, úhradu z 31.8.2011 považuj za úhradu tejto faktúry a nie za úhradu preddavku. Faktúru na prijatú platbu preddavku s rozdelením na základ dane a DPH vôbec nevystavuj.
tictac7
03.09.11,20:32
Vystav ostrú faktúru na práce bez odpočítania preddavku s dátumom dodania 26.8.2011, úhradu z 31.8.2011 považuj za úhradu tejto faktúry a nie za úhradu preddavku. Faktúru na prijatú platbu preddavku s rozdelením na základ dane a DPH vôbec nevystavuj.

...ak nie je rozdiel viac ako 15 dní, tiež to tak robím :)
Lucia Lafkova
03.09.11,21:08
ak vystavím ostrú fa s odpočtom zálohy a dátum dodania dám 226.08.2011 bude to správne lebo naša ekonómka tvrdí že mám odpočítať zálohu som z toho smutná neviem ako to mám urobiť.
Lucia Lafkova
03.09.11,21:12
prosim vás poradte mi či by to bolo tak správne keby som to urobila???????
Lucia Lafkova
03.09.11,21:20
Tak ako pomôže mi niekto???????????????
cloe
03.09.11,21:51
ak vystavím ostrú fa s odpočtom zálohy a dátum dodania dám 226.08.2011 bude to správne lebo naša ekonómka tvrdí že mám odpočítať zálohu som z toho smutná neviem ako to mám urobiť.

Nebuď z toho smutná, sú horšie veci na svete.:)
Môžeš to urobiť ako píšeš. Ekonómke sa asi jedná o to, že by nesedel VS pri úhrade, ale podľa môjho názoru, daňový doklad k prijatej platbe je nutné vystaviť len ak bola úhrada prijatá pred dodaním tovaru alebo služby.
Lucia Lafkova
04.09.11,05:31
Takže môžem vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohy/záloha prišla 31.08.11/ a dátumom dodania je 26.08.11/čiže práce boli ukončené 26.08.11/, a nevadí že záloha prišla neskôr a ja ju odpočítam z faktúry a dátum dodania je ešte pred dátumom prijatia zálohy. ČO vy nato no neide mi to nejak vôbec??????????
evina
04.09.11,07:00
Takže môžem vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohy/záloha prišla 31.08.11/ a dátumom dodania je 26.08.11/čiže práce boli ukončené 26.08.11/, a nevadí že záloha prišla neskôr a ja ju odpočítam z faktúry a dátum dodania je ešte pred dátumom prijatia zálohy. ČO vy nato no neide mi to nejak vôbec??????????

Vystavila by som doklady tak, ako sa píše v príspevku 81. Ak príde úhrada až po dodaní, nemôžem ju predsa považovať za zálohu.... Záloha je platba predom....
O zálohovej faktúre sa neúčtuje, takže ekonómka ju nemá ani pred dodaním zaúčtovanú na účte 314. Ak jej prekáža VS, priložila by som k tomu napísané vysvetlenie, že bola vystavená zálohová faktúra, ale neuhradená a po dodaní tovaru uhradili faktúru pod týmto VS. VS nemôže byť dôvodom na nesprávne účtovanie.
KEJKA
04.09.11,07:00
Takže môžem vystaviť ostrú faktúru s odpočtom zálohy/záloha prišla 31.08.11/ a dátumom dodania je 26.08.11/čiže práce boli ukončené 26.08.11/, a nevadí že záloha prišla neskôr a ja ju odpočítam z faktúry a dátum dodania je ešte pred dátumom prijatia zálohy. ČO vy nato no neide mi to nejak vôbec??????????
nie nepochopila si, nebudeš odpočítavať zálohu, ktorú si dostala po dátume dodania. To nie je záloha, ale úhrada faktúry.
Aj ked skutočnosť bola iná, ty chceš uviesť na faktúre dátum dodania 26.8.
tak v tom čase si žiadnu zálohu nemala.
No - ešte sa môžeme baviť o dátume vystavenia. Ak dáš dátum vystavenia 31.8. /vtedy si už zálohu mala/, tak môžeš uviesť na faktúre odpočet zálohy, ale bez rozpisu na ZD a DPH, samozrejme.
Takúto faktúru môžeš vystaviť s dátumom vystavenia od 31.8. až 9.9.
aby si stíhala 15-dňovú lehotu.
Lucia Lafkova
04.09.11,07:22
To znamená:
Celková suma faktúry: 1800,-- + DPH 360,-- sa rovná 2160,--
Odpočet zálohy zo dňa 31.08.11: -1520,--
Výsledná suma faktúry: 640,-- a pri výslednej sume faktúry aký potom bude rozpis : ZD + DPH
KEJKA
04.09.11,07:29
pri výslednej sume, nebude žiadny rozpis.
rozpis je kvôli daňovej povinnosti a možnosti jeho odpočítania.
odpočet zálohy znižuje doplatok.
Lucia Lafkova
04.09.11,07:35
Takže takto:
FA: bez dph 1800,--
dph 360,--
celkom 2160,--
záloha 31.08.11 -1520,--
suma k úhrade: 640,-- OK
KEJKA
04.09.11,08:33
fajn, tak. To je tvoja prvá faktúra?
Lucia Lafkova
04.09.11,10:48
ale nie ja som to tak aj chcela urobiť len moja šefka to chcela urobiť tak že mám urobiť fa na peniaze o prijatí platby a potom konečnú tak som už z toho bola na nervy, ďakujem a pekný deŇ.
Lucia Lafkova
05.09.11,06:06
Dobrý deň, teraz pracujem na tej fa a neviem: aký dátum mám dať daň.povinnosť a dátum dodania? Fa som urobila s dát.vystavenie 02.09.2011, zálohu som odpočítala /došla 31.08.11/ a práce boli ukončené 26.08.11, poradíte mi ešte s týmto??????????????
Lucia Lafkova
05.09.11,06:21
Asi mám okno no neviem aký dátum, poradíte?????????????
Milan Benka
05.09.11,06:28
Dobrý deň, teraz pracujem na tej fa a neviem: aký dátum mám dať daň.povinnosť a dátum dodania? Fa som urobila s dát.vystavenie 02.09.2011, zálohu som odpočítala /došla 31.08.11/ a práce boli ukončené 26.08.11, poradíte mi ešte s týmto??????????????


Asi mám okno no neviem aký dátum, poradíte?????????????

Dátum dodadnia služby = dátum vzniku daňovej povinnosti = 26.8.2011
(platí v prípade, že ukončenie prác nie je viazané na podpis preberacieho protokolu)
Lucia Lafkova
05.09.11,06:37
Takže ak som správne pochopila tak dátum dodania sa rovná daňová povinnosť 26.08.2011, a nevadí,že záloha bola odpočítana z tej fa a došla 31.08.11,

D.vystavenia : 02.09.11
D.splatnosti: 09.09.11
D.povinnosť: 26.08.11
D. dodania: 26.08.11
Lucia Lafkova
05.09.11,06:38
Ešte som zabula že ukončenie prác je u nás viazané na podpis preberacieho protokolu t.j 26.08.11
Mikolajova
05.09.11,08:25
No, ak to aj napriek tomu chcete vrátiť, tak ju vrátťe.
Len by som chcela vediet ak vrátime zálohu, či z toho nemôžeme mať nejaký problém z pohľadu DPH, keď ju vrátime len tak a vyúčtujeme normalne až dodanú stavbu už bez tej zálohy, nakoľko financovanie je cez úver v banke.
KEJKA
05.09.11,11:53
tak to problém budeš mať.
Tými všetkými príspevkami sme sa ti snažili dať tú zálohu do poriadku v súvislosti s plnením. teraz zasa meníš, že chceš vrátiť zálohu. Ak si ju chcela vrátiť, tak v auguste.
teraz urob tak, ako sme ti radili.
Ak vám odberateľ zaplatí viac /bude tú zálohu ignorovať/, tak potom mu môžete vrátiť preplatok z faktúry,
Lucia Lafkova
14.09.11,18:44
Potrebovala by som poradiť pri postupe účtovanie v podvojnom účtovníctve:
dnes mi prišla záloha na účet 3 000,00 za výrobky, účtovanie: 221/324
do 15 dní musím vystaviť daňový doklad o prijatí platby:toto zaúčtovanie mi robí problém: fa bez DPH: 2500,--
DPH. 500,--
Spolu:3000,--
potom je konečná faktúra a ta bude až v októbri:
fa bez DPH: 6000,--
DPH: 1200,--
Spolu:7200,--
Záloha:3000,--
celkom:4200,--
Lucia Lafkova
15.09.11,07:18
Viete mi niekto poradiť ako to mám zaúčtovať?
vango
06.10.11,09:47
Ja mám takýto "problém"

V roku 2010 sme na zaklade objednávok na celkovú sumu s DPH 117,81 Eur( 99 Eur + DPH 19% 18,81) prijali zálohu za tieto služby v hodnote 35,70 EUR
Po pripisani na účet sme vystavili vyúčtovaciu faktúru na preddavok.
Zaklad dane: 30,- Eur
DPH 19% : 5,70 Eur
Suma s DPH: 35,70 Eur
Prijatá platba: - 35,70 Eur
Celková cena k úhrade: 0,- Eur

V tomto roku sme začali uskutočňovať objednané služby.
Na ostrej faktúre sme vyčíslili základ dane znížení o prijatú zálohu nasledovne:
Základ dane: 69,- Eur
DPH 20%: 13,80 Eur
Cena s DPH: 82,80 Eur

Teraz sa mi ozval zákazník, že kedy mu pošleme doklad na tú zálohu. Že on tu vyúčtovaciu faktúru bral len ako možnosť uplatniť si DPHčku. A tá záloha mu ostáva v účtovníctve.
Vystavili sme dané faktúry správne? Mne to v účtovníctve sedí. Tak neviem, či každý si to účtuje nejako inak alebo čo?

Poradíte?
evina
06.10.11,09:56
Ja mám takýto "problém"

V roku 2010 sme na zaklade objednávok na celkovú sumu s DPH 117,81 Eur( 99 Eur + DPH 19% 18,81) prijali zálohu za tieto služby v hodnote 35,70 EUR
Po pripisani na účet sme vystavili vyúčtovaciu faktúru na preddavok.
Zaklad dane: 30,- Eur
DPH 19% : 5,70 Eur
Suma s DPH: 35,70 Eur
Prijatá platba: - 35,70 Eur
Celková cena k úhrade: 0,- Eur

V tomto roku sme začali uskutočňovať objednané služby.
Na ostrej faktúre sme vyčíslili základ dane znížení o prijatú zálohu nasledovne:
Základ dane: 69,- Eur
DPH 20%: 13,80 Eur
Cena s DPH: 82,80 Eur

Teraz sa mi ozval zákazník, že kedy mu pošleme doklad na tú zálohu. Že on tu vyúčtovaciu faktúru bral len ako možnosť uplatniť si DPHčku. A tá záloha mu ostáva v účtovníctve.
Vystavili sme dané faktúry správne? Mne to v účtovníctve sedí. Tak neviem, či každý si to účtuje nejako inak alebo čo?

Poradíte?


Nevystavili ste faktúru vyúčtovaciu správne.

Na základe prijatej platby ste vystavili správne doklad.
Vyúčtovacia faktúra, resp. súhrnná sa vystavuje na celkovú sumu s odpočítaním ntta a DPH zu dokladu vystaveného na základe prijatej platby.
Zákazník zaúčtoval správne platbu na 314 a po zaúčtovaní len zostatku bez odpočtu platby mu tam ostala záloha visieť.
Súhrnná faktúra mala byť 99 + 18,81 /súhrnná musí byť na celú sumu služby/
mínus preddavok 30+5,70
rozdiel 69 + 13,80

Pozor na sadzby. ja som len ilustratívne opísala čísla ....
zlatko7979
06.10.11,11:16
Ahojte, rád by som sa len ujistil, či som to dobre pochopil.
Dostal som faktúru v septembri vystavená bola 08.09.2011 splatnosť 22.09.2011 - uhradili sme to 03.10.2011- DPH si môžem uplatniť až v 4.Q?
A ešte jenda otázočka. Ak sme vystavili minulý rok faktúru v hodnote 435,00 +82,65 DPH 19% = 517,65 EUR. A potrebujem vystaviť dobropis ako to mám urobiť. Keď tento rok je 20% DPH? Veľmi mi pomôžete. Vopred ďakujem za pomoc.
zlatko7979
06.10.11,15:12
Prosím, poraďte mi. Díky moc.
Tweety
06.10.11,15:28
Ahojte, rád by som sa len ujistil, či som to dobre pochopil.
Dostal som faktúru v septembri vystavená bola 08.09.2011 splatnosť 22.09.2011 - uhradili sme to 03.10.2011- DPH si môžem uplatniť až v 4.Q?
A ešte jenda otázočka. Ak sme vystavili minulý rok faktúru v hodnote 435,00 +82,65 DPH 19% = 517,65 EUR. A potrebujem vystaviť dobropis ako to mám urobiť. Keď tento rok je 20% DPH? Veľmi mi pomôžete. Vopred ďakujem za pomoc. Z preddavkovej faktúry si nemôžeš uplatniť odpočet, ak máš faktúru k zaplatenej zálohe, tak až z tej si môžeš uplatniť odpočet. A to dátumom zaplatenia-na faktúre má byť uvedený ako dátum dodania. A k druhej, dobropisuješ v 19% dph.
Tina855
24.08.12,05:54
Môžete sa pozrieť aj na tieto fa?

Zálohová faktúra na 25% celkovej suma 8073,55 eur
Ostrá faktúra v ktorej je texte položky - Záloha 25% daňový doklad k proforme 6727,96 eur bez dph
1345,59 dph

a už posledná faktúra po dodaní stroja je na nej uvedené:

Stroj 26581,50
záloha z 6.7. -6727,96
doprava 330,00
Základ dane 20183,89 eur
dph 4036,78
cena celkom k úhrade 24220,67 eur


Poprosím Vás účtovanie
KEJKA
24.08.12,07:53
Môžete sa pozrieť aj na tieto fa?

Zálohová faktúra na 25% celkovej suma 8073,55 eur
Ostrá faktúra v ktorej je texte položky - Záloha 25% daňový doklad k proforme 6727,96 eur bez dph.....
.................................................. ...ak bola DPH odpočítaná, na 052 máš sumu 6727,96 EUR
1345,59 dph.................bola odpočítaná?
a už posledná faktúra po dodaní stroja je na nej uvedené:

Stroj 26581,50.......................................... .042 MD
záloha z 6.7. -6727,96................................052 Dal plusom
doprava 330,00..........................................04 2MD
Základ dane 20183,89 eur.............mne systém dáva na 791 ZD
dph 4036,78........................................... ......343 MD
cena celkom k úhrade 24220,67 eur................................321 Dal
Poprosím Vás účtovanie
v texte
KEJKA
24.08.12,07:55
B je správne
k Pohode sa vyjadrí neikto iný...............
Tina855
24.08.12,08:55
ta dph 1345,59 eur sa už na tej poslednej fa neuvádza nikde. tam je len to čo som ja napisala
Tina855
24.08.12,09:40
A tú faktúru na ktorej je uvedené - danový doklad k proforme (vystavené od dodávateľa potom ako prijal platbu)

to zaúčtujem 10.7. normálne v prijatých faktúrach?

6727,96 eur 052AE/321AE
1345,59 dph 343/321 - uplatním si v júlovom DP DPH?

a potom v auguste ked prišla tá posledná faktúra vyúčtovacia už iba ten rozdiel?

čiže ZD 20183,89 eur
a dph 4036,78 eur - a toto si odpočítam v augustovom DP?
KEJKA
24.08.12,11:09
ved som ju ani ja nikde neuvádzala v účtovaní................
ta dph 1345,59 eur sa už na tej poslednej fa neuvádza nikde. tam je len to čo som ja napisala
KEJKA
24.08.12,11:11
A tú faktúru na ktorej je uvedené - danový doklad k proforme (vystavené od dodávateľa potom ako prijal platbu)

to zaúčtujem 10.7. normálne v prijatých faktúrach?

6727,96 eur 052AE/321AE
1345,59 dph 343/321 - uplatním si v júlovom DP DPH?

a potom v auguste ked prišla tá posledná faktúra vyúčtovacia už iba ten rozdiel?

čiže ZD 20183,89 eur
a dph 4036,78 eur - a toto si odpočítam v augustovom DP?áno, tak, preto som sa pýtala, resp. uvádzala účtovanie za predpokladu, že to urobíš tak, ako si popísala.
vladino45
25.04.13,08:16
ďakujem