dadula21
12.08.08,10:16
Poradte mi niekto prosííím. Sused si spravil dielňu na ceste. Každý deň vyberá z garáže svoje stroje...ako frézu, flexu, stojanovú vrtačku a iné ja sa do toho nejako nevyznám, a píli, reže od rána do večera...viem len že to robí strašný hluk a v dome nepočujem vlastného slova ked otvorím okná. A ked sa chcem s detmi hrať na ulici vôbec ma nepočujú ked niečo hovorím alebo ich upozorňujem na prichádzajúce auto. Dá sa s tým niečo robiť??? existuje nejaký zákon o obmedzovaní susedov alebo niečo také. Dakujem za každú radu
Barbara
12.08.08,08:35
táto vyhláška hovorí o tom:

549/2007 Z. z. - Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí (http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/lwShowPDF.ascx&RuleId=31943&Version=-1) (čiastka 230/2007)

tuším sa to nedá otvoriť:rolleyes:

tak klikni na www. zakon.sk a tam to vyhľadaj
misomiso
12.08.08,08:36
Samozrejme. Existuje zakon, ktory urcuje hlukove normy pre rozne zony. Ak ste definovani ako obytna zona, potom je to myslim 50 Db do 22:00 a 40 Db v noci. Meria sa to na tvojom okne zvonka.

Inak su to dost prisne normy, ak sa nepocujute, tak to vyzera na 70 - 80 Db. Uz medzi 50 a 60 Db je obrovsky rozdiel, treba si uvedomit, ze narast o cca 3 Db je subjektivne povazovany za zdojnasobenie hluku. Treba kontaktovat hygienu.

Pokial je sused podnikatel, musi s s tym spravit poriadok. Ak je iba taky domaci majster - to uz bude tazsie. Ja som si neviem predstavit, ako si kompetentni v praxi predstavuju riesit rozpor medzi touto hlukovou normou a napr. potrebou pokosit travu, elebo narezat drevo na zimu, ci hoci spilit strom. Kazdy jeden legelne predavany stroj (vratane najtichsich el. kosaciek) vyrazne prekracuje 50 Db.

Vedel by som si to predstavit riesit ako napr. v Nemecku, kde su vyhradene hodiny, pocas ktorych si ludia taketo prace mozu spravit. Ale asi by som bol u nas s takouto poziadavkou smiesny, uz som aj tak dost narazil s chodnikmi pre cyklistov a s bezp. pasmi do vlakov.
Achy
12.08.08,10:08
Poradte mi niekto prosííím. Sused si spravil dielňu na ceste. Každý deň vyberá z garáže svoje stroje...ako frézu, flexu, stojanovú vrtačku a iné ja sa do toho nejako nevyznám, a píli, reže od rána do večera...viem len že to robí strašný hluk a v dome nepočujem vlastného slova ked otvorím okná. A ked sa chcem s detmi hrať na ulici vôbec ma nepočujú ked niečo hovorím alebo ich upozorňujem na prichádzajúce auto. Dá sa s tým niečo robiť??? existuje nejaký zákon o obmedzovaní susedov alebo niečo také. Dakujem za každú radu

O tom, ako by sa mal sused spravat hovori obciansky zakonnik 40/1964 v zneni neskorsich predpisov v paragrafe 127.

Je potrebne dat staznost na prislusnu mestsku cast a ta ma potom podla paragrafu 5, obcianskeho zakonnika pravo zasiahnut v danej veci.
(Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.)
Dalsia z moznosti je domahat sa svojho prava na sude.
dadula21
13.08.08,09:12
díky za rýchle odpovede...preštudujem a hádam pomôžu....ešte raz díííík
Kes0
10.11.08,15:17
ahoj, ten zakon je dobry, to pomoze aj nam ked do atria medzi domy dali detske ihrisko a chodia tam mamicky asi z celeho mesta. Ma to vynikajucu akustiku to vam poviem.
Co s tym dalej? Mestky urad sa k tomu nechce vyjadrit, kto moze zmerat dany hluk? Je to napln prace okresneho hygienika?
ps. nie som proti ihriskam, len nech ich je viac a nie vedla podpisali peticiu ze nechcu ihrisko a chodia sa hrat ku nam. Dnesny stav 29 ludi, zial deti objavili ze ked budu buchat po koloch zamedzujucich parkovanie robi to pekny ramus
Kes0
19.11.08,14:30
Takze zistil som ze sa tym ma zaoberat urad verejneho zdravotnictva ale zatial sa mi tam nepodarilo dovolat. Neviete ako by som si ja mohol zmerat uroven hluku ? Resp. cim to zmerat ?
Kes0
19.11.08,14:30
Takze zistil som ze sa tym ma zaoberat urad verejneho zdravotnictva ale zatial sa mi tam nepodarilo dovolat. Neviete ako by som si ja mohol zmerat uroven hluku ? Resp. cim to zmerat ?
arizona
19.11.08,16:49
Nájdi si stránku úradu verejného zdravotníctva,podľa regiónu kde bývaš. Môžeš im napísať aj mail.
Ak uvedieš adresu, budú ťa písomne informovať o zisteniach.
Alebo:
http://www.uvzsr.sk/vypis_clanku.html?cast=1-4676&polozka_id=2989333&cast=1-4676
http://www.insl.sk/