ESTER
26.04.05,13:00
Pri registrácii za plátcu DPH môžno odpočítať DPH zo zásob bez ohľadu na časový limit t.j. kedy boli zásoby obstarané. Ak sú v sklade staršie zásoby obstarané napr. v r.2000, keď paltila iná sadzba dane ako teraz, používa sa na oddanenie sadzba dane z r 2000?
Ľuba
26.04.05,11:13
Ja teda neviem, čo hovorí na toto zákon, ale logicky mi to vychádza tak, že ak už bol tovar nakúpený v minulom období tak išla aj DPH z neho do nákladov, takže potom by tam bola vlastne úľava 2 x. Ja by som asi odpočítala DPH len z nákladov, ktoré ešte neboli zahrnuté v daňovom priznaní, ale možno sa mýlim.
Zita5
26.04.05,11:26
Ľubka , ale pri uplatnení odpočítania dane za predchádzajúci rok ,táto vstupuje do ZD . To znamená , že tam nie je úľava 2x .

Proste spravíš inventúru zásob ku dňu ako sa staneš plátcom DPH a vyčíslenú čiastku , ktorú požaduješ od DÚ vrátiť ,tak tá vstupuje do ZD .
Ľuba
26.04.05,11:29
No to som nevedela, ako som písala nemám s tým skúsenosti.
dara
28.04.05,08:43
Čiže zitka, mám tomu rozumieť tak ,že v prípade, že sa stanem platcom DPH a mám na stave zásoby, vykonám inventúru, nahodím k nim 19% a môžem si nárokovať DPH ?
dara
28.04.05,08:45
Nemám s týmto skúsenosti, ale pokiaľ sa mýlim ma oprav. Tiež by som to urobila ako Ľubka, iba z tovaru, ktorý nakúpim po registrácii. Veď predsa zásoby, ktoré som obsatarala v minulom roku mi vstúpili do ZD a ako budem počítať akú DPH požadujem vrátiť ? Či podľa toho kedy to bolo obstarané alebo podľa dnešných pravidiel jednotnou daŇou ?
Ikan
28.04.05,10:39
Mám s tým skúsenosť, to znamená stav zásob ku dňu , kedy sa stávaš platcom DPH.
Napr. 100000,- Sk z tejto sumy DPH 19%= 15.966,- sk. V daňovom priznaní k DPH riadok 21 /odpočítanie pri reg.podľa §55/ suma 15.966,- Sk.
stan2
29.04.05,07:07
Ikan ma pravdu, prechadzame na platenie DPH tak som to konzultoval s jednou uctovnickou firmou. Vraveli toto iste, len si treba dat pozor na tovar alebo majetok, ktory bol nakupeny od neplatcu DPH. Tu nie je mozne spravit odpocet!
IvoM
29.04.05,11:34
Súhlasil by som s Ikanom, ale s tým výpočtom sa mi to nezdá pretože podľa §55 odst.1 je možné odpočítať daň viažucu sa k majetku a tá napríklad v r. 2003 bola 14%a 20%, a keďze zo zákona vypadlo ustanovenie o možnosti uplatniť si takúto daň len 12 mesiacov dozadu tak ikanov výpočet by podľa mňa platil len pre majetok nadobudnutý od 1.1.2004. Neviem si predstaviť že napríklad pri hygienickom tovare kúpenom v 12/2003 bola sadzba 14%, mám doklad že som ho kúpil od plátcu DPH, mám ho na sklade a ja si uplatním podľa §55 sadzbu 19%. No a samozrejme potom táto vrátená daň je pre mňa zdaniteľným príjmom.
Ikan
02.05.05,08:47
Ja som mala kontrolu, konkrétne hneď po reg. za platcu DPH. Kedže sme maloobchod , tak tie skladové zásoby boli dosť veľké , jednalo sa o s.r.o., a aj vrátená daň bola dosť vysoka. Kontrola prebehla v poriadku a kedže skladovú evidenciu vedieme na počítači, tak sa pracovníčky DÚ nezaujímali o sadzby. Je ale pravda, že nakupujeme len tovar na ďalší predaj a tá sadzba bola aj pred rokom 2004 stále 23%. Musím ale uznať, že som mala na sklade aj takýto starší tovar, no DÚ to neriešili.
Kobra
22.07.05,09:55
Má niekto aktuálnejšiu skúsenosť ako je so sadzbou dane a odpočítaním pri registrácii, keď majetok resp. zásoby boli nakúpené pred rokom 2004.
Osobne by som súhlasila s IvoM, veď napríklad ak si dobre spomínam, pri nehnuteľnostiach by ten rozdiel bol vysoký (10% resp. 14% versus 19%)?
Johanka
22.07.05,10:08
Skúsenosť nemám, ale odpočet si môžeš uplatniť, ak sú splnené vecné podmienky na odpočet dane - jedna z nich je, že máš doklad o kúpe, vyhotovený platiteľom dane. A na tomto doklade je vyčíslená DPH - takže mi vychádza, že si môžeš odpočítať daň len vo výške uvedenej na doklade. Ak je to pri odpisovanom majetku, tak DPH upravíš podľa § 55.
KEJKA
22.07.05,10:37
Ja som mala kontrolu, konkrétne hneď po reg. za platcu DPH. Kedže sme maloobchod , tak tie skladové zásoby boli dosť veľké , jednalo sa o s.r.o., a aj vrátená daň bola dosť vysoka. Kontrola prebehla v poriadku a kedže skladovú evidenciu vedieme na počítači, tak sa pracovníčky DÚ nezaujímali o sadzby. Je ale pravda, že nakupujeme len tovar na ďalší predaj a tá sadzba bola aj pred rokom 2004 stále 23%. Musím ale uznať, že som mala na sklade aj takýto starší tovar, no DÚ to neriešili.ale mali to riešiť.
schreiterka
22.07.05,15:51
Pri registrácii za plátcu DPH môžno odpočítať DPH zo zásob bez ohľadu na časový limit t.j. kedy boli zásoby obstarané. Ak sú v sklade staršie zásoby obstarané napr. v r.2000, keď paltila iná sadzba dane ako teraz, používa sa na oddanenie sadzba dane z r 2000?
POUZIVA SA SADZBA DANE, KTORA PLATILA V ROKU, V KTOROM SI ZASOBY KUPILA. 100%