beatrice86
12.08.08,12:11
Vie mi niekto poradit, ci je mozne vybrat urcitu sumu dotacie z uctu a potom ju tam vratit spat cize nechybali by odtial ziadne peniaze, ktore by neboli vydokladovane len by sa to prejavilo na vypise uctu ako vyber a potom ako vklad. Nema s tym niekto skusenost?
Ako prebieha kontrola? To este pocas tych dvoch rokov? Alebo az po dvoch rokoch? Je nutne predlozit aj vypis uctu alebo staci len faktura?
Schvalili niekomu pocitac, ked mal zivnost zo stavebnej oblasti. Aky dovod ste uviedli v zamere, ze ho potrebujete?
Zoltán Kovács
12.08.08,10:21
Vie mi niekto poradit, ci je mozne vybrat urcitu sumu dotacie z uctu a potom ju tam vratit spat cize nechybali by odtial ziadne peniaze, ktore by neboli vydokladovane len by sa to prejavilo na vypise uctu ako vyber a potom ako vklad. Nema s tym niekto skusenost?
Ako prebieha kontrola? To este pocas tych dvoch rokov? Alebo az po dvoch rokoch? Je nutne predlozit aj vypis uctu alebo staci len faktura?
Schvalili niekomu pocitac, ked mal zivnost zo stavebnej oblasti. Aky dovod ste uviedli v zamere, ze ho potrebujete?

Vybrať sa môže, len treba vedieť vydokladovať na čo boli použité tie peniaze. Kontrola sa ohlási asi po 3-4 meisacoch začatia podnikania. Dôvod pre PC pri stavbárčine: účtovná evidencia, korešpondencia, cenové kalkulácie......

Administratívu si neviem predstaviť bez PC.
beatrice86
12.08.08,10:28
Lenze ja by som to chcela pouzit dajtomu ako pozicku, ze by som si odtial len pozicala peniaze a a splacala by som ich takou formou ze kazdy mesiac by som ich tam vkladala a platila nimi odovdy cize aby som to mala nejako vydokladovane. Neviem ci to je teraz zrozumitelne, ale dufam ze hej.
A este k tej kontrole, pride urcite alebo sa moze stat ze vobec nepride.
Zoltán Kovács
12.08.08,10:50
Lenze ja by som to chcela pouzit dajtomu ako pozicku, ze by som si odtial len pozicala peniaze a a splacala by som ich takou formou ze kazdy mesiac by som ich tam vkladala a platila nimi odovdy cize aby som to mala nejako vydokladovane. Neviem ci to je teraz zrozumitelne, ale dufam ze hej.
A este k tej kontrole, pride urcite alebo sa moze stat ze vobec nepride.

Dotácia sa musí použiť na vopred dohodnut účely, čo máš uvedené aj v dohode o dotácii. Zatiaľ som sa nestretol s prípadom, že by neskontrolovali použitie.
ola
12.08.08,11:08
...a navyše: Podľa novely zákona, platnej od 1.5.2008, sa kontrola n e m u s í vopred ohlásiť. Môže prísť kedykoľvek, tzv. prepadovka.
beatrice86
12.08.08,11:36
Asi si to nepochopil ako som to ja myslela. Ved prave za to ze tie peniaze nemozem pouzit na hocico iba na to co mam v zamere, tak si ich chcem nachvilu odtial pozicat, ale ja ich tam vratim spat. Lenze ma napadlo co ako to tam nestihnem vratit dokym pride kontrola?To uz bude asi zle. Ony mi budu riadne prezerat vsetky vypisy? Ale kebyze tam najdu ze vyber a neskor zase vklad to im hadat nebude vadit.
Zoltán Kovács
12.08.08,11:43
Asi si to nepochopil ako som to ja myslela. Ved prave za to ze tie peniaze nemozem pouzit na hocico iba na to co mam v zamere, tak si ich chcem nachvilu odtial pozicat, ale ja ich tam vratim spat. Lenze ma napadlo co ako to tam nestihnem vratit dokym pride kontrola?To uz bude asi zle. Ony mi budu riadne prezerat vsetky vypisy? Ale kebyze tam najdu ze vyber a neskor zase vklad to im hadat nebude vadit.

Nemôžeš na iné použiť. Kontrolujú aj výpisy.
kukučka
12.08.08,11:57
peniaze môžeš vybrať z účtu a držať v pokladni
beatrice86
12.08.08,15:06
To sa moze, vybrat ich z uctu? Ved mi hovorili, ze vsetko sa musi uskutocnit bezhotovostnym stykom, tak potom co je pravda? Potom by tam vela nenakontrolovali na tych vypisoch.
Dakujem vsetkym za rady, urcite budem mat este vela otazok tykajucich sa dotacie.
Petra29
12.08.08,18:20
To sa moze, vybrat ich z uctu? Ved mi hovorili, ze vsetko sa musi uskutocnit bezhotovostnym stykom, tak potom co je pravda? Potom by tam vela nenakontrolovali na tych vypisoch.
Dakujem vsetkym za rady, urcite budem mat este vela otazok tykajucich sa dotacie.
Podľa mojich vedomostí, poskytnutý príspevok, ktorý nebol vyčerpaný v súlade so žiadosťou a podn.zámerom, je príjemca povinný uchovávať na podnikateľskom účte.
Je potrebné si preštudovať tvoju zmluvu /dohodu/ s ÚPSVaR a všetky tebou podpísané prílohy k tejto zmluve.
Laura1
12.08.08,18:37
Pokiaľ viem, do 10.000,- Sk sa dá nakupovať aj v hotovosti - napr. ak máš v podnikateľskom zámere plánované nákupy priamo v obchode - viac položiek do 10.000,- - teoreticky by si mohla vybrať z účtu určitú sumu a držať ich v pokladni - a ak sa nákup neuskutočnil, vrátiť ich na účet.
Samozrejme si treba veľmi podrobne preštudovať dohodu.
Xanti
03.09.08,17:55
Zaujímavé názory,
ja som vzala dotáciu z UPSVaR pred 28 mesiacmi, už po pol roku som si požičala peniaze z dotácie a zaplatila nimi dovolenku, na konci roka som si vrátila na účet peniaze aby mi to sedelo pre prípad kontroly. Ale môžem povedať, že žiadna kontrola mi neprišla počas tej doby dvoch rokov. Možno je to dané tým, že mám vysokoškolské vzdelanie, a tu v okolí býva veľa rómov, ktorý si vybavovali živnosti. Takže asi chodili ich kontrolovať. Tiež by som si to obhájila tak , že peniaze v hotovosti mám na nákup položiek čo som si dala do podnikateľského zámeru.
jackmxp
12.01.09,18:51
Dotácia sa musí použiť na vopred dohodnut účely, čo máš uvedené aj v dohode o dotácii. Zatiaľ som sa nestretol s prípadom, že by neskontrolovali použitie.
Dobrý večer,chcem sa spýtať .V novembri 2007 som si založil živnosť a podnikám ako SZCO požiadal som UP o nenavrátnu pôžičku v hodnote 42 000sk.Teraz by som si chcel založiť vlastnú firmu a potreboval by som nejaké peniaze na nákup strojov a malú rekonštrukciu budovy,ale neviem či je to možné.Doteraz som hľadal všeliakých investorov zabil som tým veľa času a nič.Prosím Vás ak mi môžte odpovedať či je ešte možná nejaká pomoc.Mám aj vypracovaný podnikateľský zámer,ale ručenie by nebolo postačujúce.Dakujem vám za odpoved Marek
globalpartner
12.01.09,19:06
Dobrý večer,chcem sa spýtať .V novembri 2007 som si založil živnosť a podnikám ako SZCO požiadal som UP o nenavrátnu pôžičku v hodnote 42 000sk.Teraz by som si chcel založiť vlastnú firmu a potreboval by som nejaké peniaze na nákup strojov a malú rekonštrukciu budovy,ale neviem či je to možné.Doteraz som hľadal všeliakých investorov zabil som tým veľa času a nič.Prosím Vás ak mi môžte odpovedať či je ešte možná nejaká pomoc.Mám aj vypracovaný podnikateľský zámer,ale ručenie by nebolo postačujúce.Dakujem vám za odpoved Marek

Neviem akú dotáciu máš na mysli, ale ak nie si ZP tak môžeš získať príspevok na začíatok výkonu SZČ.
Tu sú však tieto základné podmienky:
1.Evidencia na úrade práce min neviem koľko asi 3 mes.
2. Živnosť nemôžeš mať preď podpísaním dohody s úradom práce.

Je možné pre existujúci subjekt získať príspevok na vytvorenie pracovného miesta , ktorý by sa dal použiť na nákup strojov ale len do 30000,-Skk (hodnota stroja.
Tu by si vsak mudsel niekoho zobrat z Úradu práce a zaviazat sa ho min 3 roky zamestnat pri ZP dva roky.
wagner
12.01.09,19:08
Ako podnikateľovi Ti asi ÚP už nedá žiadnu dotáciu. Skús na BIC požiadať o úver. Pomáhajú úvermi malým a stredným podnikateľom sumou od 50 tisíc.
jackmxp
12.01.09,19:34
Neviem akú dotáciu máš na mysli, ale ak nie si ZP tak môžeš získať príspevok na začíatok výkonu SZČ.
Tu sú však tieto základné podmienky:
1.Evidencia na úrade práce min neviem koľko asi 3 mes.
2. Živnosť nemôžeš mať preď podpísaním dohody s úradom práce.

Je možné pre existujúci subjekt získať príspevok na vytvorenie pracovného miesta , ktorý by sa dal použiť na nákup strojov ale len do 30000,-Skk (hodnota stroja.
Tu by si vsak mudsel niekoho zobrat z Úradu práce a zaviazat sa ho min 3 roky zamestnat pri ZP dva roky.

Dakujem.Takže aj ked nevlatním vlastnú firmu ale pracujem len pre firmy ako SZCO a chce, si založiť vlastnú dielňu UP mi už neposkytne nič ani pôžičku?Dakujem to som chcel vedieť a na ten BIC sa pôjdem informovať
Zoltán Kovács
12.01.09,19:36
Dakujem.Takže aj ked nevlatním vlastnú firmu ale pracujem len pre firmy ako SZCO a chce, si založiť vlastnú dielňu UP mi už neposkytne nič ani pôžičku?Dakujem to som chcel vedieť a na ten BIC sa pôjdem informovať

Keď si szčo, tak predsa máš firmu.
wagner
12.01.09,20:07
Iba ak by si chcel vytvoriť pracovné miesto pre ŤZP, vtedy Ti dá príspevok na vytvorenie pracovného miesta.
jackmxp
12.01.09,20:29
Keď si szčo, tak predsa máš firmu.
Ved áno zle som sa vyjadril.Ide o to ,že vtedy som žiadal o tú nenavrátnu pôžičku a aj som ju dostal.Ale teraz si chcem založiť vlastnú dielňu a tam potrebujem stroje a na menšiu rekonštrukciu tej spomínanej dielne.Tak som len chcel vedieť či UP neposkytuje nejaké pôžičky(nemyslím nenavrátne),Ale dakujem Vám za odpovede Marek
globalpartner
13.01.09,09:35
Iba ak by si chcel vytvoriť pracovné miesto pre ŤZP, vtedy Ti dá príspevok na vytvorenie pracovného miesta.

nielen TZP , ale aj znevýhodnená osoba napr po padesiatke a inak, podmienka musí byt evidovaný na UP
jackmxp
13.01.09,09:37
nielen TZP , ale aj znevýhodnená osoba napr po padesiatke a inak, podmienka musí byt evidovaný na UP


Dakujem za odpoved.Potreboval by som nejakých 150 000 sk na začiatok a nič sa mi nedarí.
nicolek
04.03.09,10:33
chcem sa spytat ked szco dostala z Upsvar dotaciu vo vyske 66496 a v podnikatelskom zamere mala napisane obstaranie stroja 28496 a zvysok odvody.
Ako zauctujem prijem dotacie do PD a vydavok dajme tomu na stroj a odvody v roku 2008 5670(1134*5) zivnost otvorena 1,08,2008. ten zvysok nevycerpanej dotacie dat ako prijem neovolyvnujuci ZD?????
prosim
antiny
04.03.09,11:55
ZD neovplyvní celá dotácia dotácie či úvery sa účtujú ako PNZD
Pacino
04.03.09,12:07
Otázočka : Ako osoba na ID si chcem otvoriť chránenú dielňu s odborom stolárstvo+čalunníctvo. Rodičia majú vedľa chalupy pristavenú garáž cca 40 m2, a chcel by som zdvihnuť krov na dielňu ktorá by bola na šitie a čalúnenie. Dala by sa táto dotácia využiť aj na rekonštrukciu tejto budúcej dielne?
nicolek
04.03.09,17:30
no ale ked chcem dat cez ID doklad uctujem v money s3 prijem ovplyvnujuci zaklad dane vo vyske vydavku tak tam mi neponukame predkontaciu v jednoduchom uctovnictve
nicolek
05.03.09,09:50
este raz sa cjcem spytat ked dostanem z uradu prace prispevok vo vyske 66496 tak ho zauctujem cez bankovy doklad ako prijem dotacie alebo prijmy ostatne nepodliehajuce dani???
a potom cez uzavierkove upravy dam sumu skutocnych vydavkov ako prijem ostatny ovplyvnujuci DP???
Dakujem ZUZANA
nicolek
05.03.09,12:00
nema s tym nik skusenost
antiny
05.03.09,12:42
dajme tomu že keby si z dotácie nakúpila tovar (z dotácie UPSVaR to nie jemožné ale iba aby som uviedla príklad zaúčtovania dotácii)
- tovar - to znamená že by si ho išla predávať - tak v tedy príjem dotácie by bol POZD.
Ale ak z dotácie nakúpiš napr.pc v hodnote do 30 tisíc alebo zaplatíš odvody tak je to PNZD.
hylda
06.03.09,06:38
toľko vecí sa dá pokiaľ sa to pojde vydokladovať a bude to mať zmysel tak je to v poriadku ale prečo využívať len jeden takýto príspevok?
Zita5
06.03.09,06:44
este raz sa cjcem spytat ked dostanem z uradu prace prispevok vo vyske 66496 tak ho zauctujem cez bankovy doklad ako prijem dotacie alebo prijmy ostatne nepodliehajuce dani???
a potom cez uzavierkove upravy dam sumu skutocnych vydavkov ako prijem ostatny ovplyvnujuci DP???
Dakujem ZUZANA

http://www.porada.sk/t103173-usmernenia-k-postupom-ju.html

Ďalej o dotácii nájdete na Porade XXXX príspevkov , len treba hľadať .
Taktiež nezabudnúť si preštudovať zákony ,Postupy JU .