fcelicka
12.08.08,13:23
Moze zaniknut zivnost aj tym ak ma 2 roky po sebe stratu? Hladam to v zakone o dani z prijmov aj zivnostenskom ale nic take som nenasla...pocula som iba o tom, tak ma vyvedte z omylu :-(
Zoltán Kovács
12.08.08,11:26
Moze zaniknut zivnost aj tym ak ma 2 roky po sebe stratu? Hladam to v zakone o dani z prijmov aj zivnostenskom ale nic take som nenasla...pocula som iba o tom, tak ma vyvedte z omylu :-(

Vykázaná strata nie je dôvod na zánik živnosti zo zákona.
fcelicka
12.08.08,11:27
ani ked sa vykazuje dlhodobo?
Zoltán Kovács
12.08.08,11:41
Ani.
mandula
12.08.08,11:56
Živnostenské oprávnenie zaniká len v nasledujúcich prípadoch:

- smrťou fyzickej osoby (živnostníka), ak nepokračujú v živnosti dedičia alebo správca dedičstva; oprávnenie však zanikne najneskôr uplynutím lehoty 6 mesiacov od skončenia konania o dedičstve. Úmrtím fyzickej osoby (živnostníka) nezaniká jeho živnostenské oprávnenie, ak v prevádzkovaní živnosti pokračuje pozostalý manžel, ktorý bol spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti alebo ktorý tento majetok alebo podiel na ňom dedičstvom nadobudol,
- zánikom právnickej osoby, ak nejde o prípady pokračovania živnosti pri premene obchodnej spoločnosti alebo pri premene družstva,
- uplynutím času, ak živnostenské oprávnenie bolo vydané na určitý čas,
- rozhodnutím živnostenského úradu o zrušení živnostenského oprávenia,
ak to ustanoví osobitný zákon,
- uplynutím lehoty povoleného prechodného alebo trvalého pobytu podnikateľa alebo jeho zrušením,
- pri ohlasovacích živnostiach dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania (o neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia); ak v tomto oznámení nie je uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom doručenia oznámenia o ukončení podnikania živnostenskému úradu. ohlásenie ukončenia podnikania nemožno vziať späť.


Živnostenský úrad miestne príslušný podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby môže

- z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť alebo prevádzkovanie živnosti pozastaviť, prípadne pozastaviť prevádzkovanie živnosti v prevádzkarni, ktorá je v jeho územnej pôsobnosti, ak podnikateľ závažným spôsobom porušuje podmienky ustanovené koncesnou listinou, týmto zákonom alebo inými osobitnými predpismi,
- z vlastného podnetu alebo iného podnetu živnostenské oprávnenie na jednu živnosť alebo viac živností zrušiť, ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote dlhšej ako dva roky od vydania živnostenského listu alebo koncesnej listiny,
- z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej šiestich mesiacov.

Ak je prevádzkareň v obvode iného živnostenského úradu, prevádzkovanie živnosti môže pozastaviť živnostenský úrad, v ktorého územnej pôsobnosti sa prevádzkareň nachádza. O pozastavení upovedomí živnostenský úrad, ktorý živnostenský list alebo koncesnú listinu vydal.