martinach
12.08.08,13:52
Dobrý deň,

dnes som sa prvý-krát registrovala na porade. Často som tu našla dobré rady ohľadom účtovníctva všeobecne. Oslovili ma aby som robila účtovníctvo farskému úradu. Aj k tejto téme so tu čo-to našla.

Vie mi ale niekto vysvetliť praktický význam prechodu z JU na PU po prijatí dotácie zo ŠR? A je po prijatí dotácie farský úrad povinný viesť stále PU, alebo po určitej dobe musí znova prejsť na JU?

Určite budem mať aj viacero otázok k účtovníctu tohoto typu, no zatiaľ ma poteší každá reakcia.

Vopred ďakujem;)
bezradná
12.08.08,12:51
Dobrý deň,

dnes som sa prvý-krát registrovala na porade. Často som tu našla dobré rady ohľadom účtovníctva všeobecne. Oslovili ma aby som robila účtovníctvo farskému úradu. Aj k tejto téme so tu čo-to našla.

Vie mi ale niekto vysvetliť praktický význam prechodu z JU na PU po prijatí dotácie zo ŠR? A je po prijatí dotácie farský úrad povinný viesť stále PU, alebo po určitej dobe musí znova prejsť na JU?

Určite budem mať aj viacero otázok k účtovníctu tohoto typu, no zatiaľ ma poteší každá reakcia.

Vopred ďakujem;)

Ahoj, praktický význam prechodu ti asi nevysvetlím. Ja som riešila tento problém vlani(rok 2007) - prakticky som robila prechod teraz v marci, pred podaním DP.;) Už aj ja som sa stretla s názorom, že vraj sa dá prejsť aj spätne na JU, ale veľmi tomu neverím. Skúsim si prehľadať nejaké materiály, čo keby náhodu predsa.:cool:
martinach
14.08.08,05:27
Ono o tom návrate do JU som sa nikde v zákone zatiaľ nedočítala (možno zle čítam). Tento týždeň som sa s tým začala trápiť a v podstate to zatiaľ celkom zvládam. Je pravda, že to ešte nie je až také náročné.

Ale tento rok má zas farský úrad prijať dotáciu na opravu kostola a neviem ako sa s tým budem pasovať. Kostol ani faru nemá vedenú v účtovníctve, teda v majetku. Keď sa už bude tá dotácia čerpať, má to byť technické zhodnotenie, alebo len opravy? (ako môžem zhodnocovať, prípadne opravovať to čo nemám v majetku):confused:?

Ak by som to mala zaradiť, potom ako stanovím hodnotu? Znalca si FU asi nedovolí..
JanaKop
14.08.08,06:34
Ahojte. Môžete prejsť naspäť z PU do JU na základe zákonu o účtovníctve 431/2002 Z.Z. §9 odsek 3


(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do
sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak úttovn
á jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku
2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva.
Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy
podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného
účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa
uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia
nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom úč-
tovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom
na zmenu účtovnej sústavy.

čiže ak v roku 2008 dostala účt. jednotka dotáciu a v roku 2009 nedostane žiadnu, tak v roku 2010 môže prejsť na JU



Pekný deň
bezradná
14.08.08,07:30
Ďakujem, z jednej strany si potešila:rolleyes:, ale keď sa nad tým zamýšľam - ja asi neprejdem. Keď už som konečne spracovala ten prechod, mám softver na PU a nemôžem vedieť či ešte niekedy v budúcnosti budú žiadať dotáciu, tak si myslím, že nemá veľký význam skákať z jedneého systému do druhého. A mne sa zdá PU omnoho prehľadnejšie než JU.
martinach
14.08.08,10:17
Janka ďakujem za usmernenie.

Bezradná - asi zmýšľame podobne, lebo mne sa to zdá tiež zvláštne meniť rok po roku systém účtovníctva.

A stále nechápem praktický význam toho prechodu z JU do PU. Predsa aj v JU môžem sledovať prijaté prostriedky a ich použitie.:o

Čo si myslíte o tom majetku???
bezradná
14.08.08,18:25
pozri si súkromné správy - písala som ti dnes:D
victoria
14.08.08,19:00
Jediny vyznam prechodu z JU na PU pri poskytnuti dotacie je iba kvoli ministerstvu a kvoli tomu aby si vedeli vsetky naklady teda vydavky pekne odkontrolovat na zaklade vedenia samostatnej analytickej evidencie, ktoru oni skoro vo vsetkych podmienkach na poskytnutie dotacii, grantov a inych prispevkov pozaduju.
martinach
15.08.08,14:54
Ďakujem, teraz mi to už trochu dáva zmysel.
martinach
15.08.08,15:18
Ahoj Bezradná,
keďže som len nováčik tak ma ešte nepustí písať súkromné správy.
Tiež som uvažovala nad takýmto postupom, ale som si istejšia keď počujem (čítam) viac názorov od ľudí s bohatšími skúsenosťami ako sú tie moje.
To tech. zhodnotenie pravdepodobne presiahne hodnotu 30tis. a malo by sa tiež odpisovať. Má to byť zaradené v tej odp.skupine v akej by bola nehnuteľnosť?

Chcem sa ešte trochu ospravedlniť všetkým čo mi radíte, že nereagujem na vaše správy rýchlejšie, ale mám obmedzený prístup k internetu (zatiaľ). To len, aby ste si to nevysvetľovali ako nezáujem.;)
martinach
15.08.08,15:37
Keď tak rozmýšľam o tom ministerstve, tak mi nedá nepovedať si názor.
Zo zákona som pochopila (a aj s väčšiny príspevkov čo som na porade čítala ohľadom účta far. uradov), že far. úrad by mal prejsť na PU v roku nasledujúcom po roku v ktorom prijal dotáciu.
Ak teda prijal dotáciu v roku napr. 2006 a v tomto roku ju aj použil, tak aj jej prijatie a použitie si musel odsledovať a zaúčtovať v sústave JU. Rok 2006 bol uzavretý v JU. V roku 2007 prejde do sústavy PU a nemá veľmi čo sledovať (čo sa dotácie týka). Akurát nejaké tie odpisy, ak išlo o dotáciu na obstaranie alebo rekonš. DHM.
V podstate tým chcel básnik povedať, že sa mi to stále zdá (aj keď už poznám dôvod) také trochu prenasledovanie ľudí, ktorí musia to účtovníctvo viesť.:o
bezradná
15.08.08,19:27
Máš úplnú pravdu. Ale mne ešte asi v r. 94-95, keď som začínala s účtovníctvom povedala jedna múdra pani: " Len nezačni hľadať logiku a zmysel v nelogických zákonoch."

Ináč v tej súkromnej správe som nepísala nič také, čo by sa nedalo zverejniť, takže to skúsim prekopírovať:

"Ahoj!
TAk sa mi vidí, že riešiš tie isté problémy ako ja. Mne známa poradila, že mám založiť kartu IM v nulovej hodnote a nové náklady na rekonštrukcie mám brať ako technické zhodnotenie. Veď z praktického hľadiska je to obhájitelné. Ten kostol má určite viac ako 40 rokov, takže odpísaný by už bol. Ja som mala tento problém s budovou fary. Vlani som to dala na 042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html) a stále to tam ešte mám, lebo ešte aj v tomto roku prebiehali rekonštrukčné práce.Ku koncu tohto roku ho presuniem na 021 a začnem odpisovať. "

Pekný víkend!
martinach
16.08.08,12:05
Ahoj,
ja som si svoju súkromnú správu prečítala, len tebe som nemohla poslať súkr. správu.
Čo hovoríš na odpisovanie toho tech. zhodn. str.1?
007gituska
19.08.08,05:48
je potrebné si ujasniť:
- kto je vlastník, príp. správca. všetko musí byť riadne doložené
- kto je príjemcom dotácie
martinach
21.08.08,10:38
- kto je valstníkom to neviem (predpokladám, že cirkev ako taká - nie farský úrad v danej obci, ten bude asi len v pozícií správcu)
- príjemcom dotácie je spomínaný farský úrad
bezradná
23.08.08,17:28
- kto je valstníkom to neviem (predpokladám, že cirkev ako taká - nie farský úrad v danej obci, ten bude asi len v pozícií správcu) - príjemcom dotácie je spomínaný farský úrad

Vlastníkom je vždy farnosť - je to samostatný právny subjekt. Preto má každá farnosť pridelené vlastné IČO ako aj DIČ.