Wotan
12.08.08,16:18
Ahojte. chcel by som vas poprosit o podrobne zodpovedanie mojich otazok ohladom SZCO. Viem, ze uz tu ohladom SZCO bolo vela diskusii, ale velmi by mi pomohlo, keby sa tu k mojim nasledovnym otazkam vyjadril odbornik. Naozaj by mi to momentalne velmi pomohlo a bol by som velmi vdacny za presne a aktualne odpovede. Kazdy nejako zacinal a kazdy zaciatok je tazky, preto sa snazim zhanat informacie, kde sa da. Verim, ze odpovede na tieto otazky pomozu aj inym.

Takze:

Koncom augusta 2008 sa stanem SZCO. Mesacny prijem predpokladam okolo 28000 Sk kazdy mesiac.

Mal by som tieto otazky:

- ako SZCO musim platit odvody do soc. poistovne hned od zaciatku, alebo az od jula 2009? Ak ano, aku sumu a do akeho terminu musim v mesiaci poistne zaplatit? Viem, ze kebyze som SZCO popri zamestnani, tak do nasledujuceho jula nemusim platit, ale co v pripade ze som SZCO ale nie popri zamestnani? Ak len od jula 2009, aku sumu pri tomto mojom prijme? Doteraz, ked som bol zamestnany, mi polovica z nejakej casti odvodov soc.poistenia isla na dochodkovy fond - 2.pilier, ak nemusim platit do soc.poist. co s tym dochodkovym uctom?

- do ZP myslim ze musim platit hned od zaciatku SZCO. Ako zistim konkretnu sumu aku mam platit a kedy to mam uhradit? Ak faktury posielam len na konci mesiaca, platby prijmem az zaciatkom dalsieho mesiaca, cize za uplynuly mesiac nemam z coho zo zaciatku platit.

- nie som platca DPH. Musim si odkladat z kazdej prijatej sumy 19 percent na dan? Alebo z celkoveho mesacneho prijmu odpocitam soc.poist.+ZP minus 40perc. pausal.vydavky a z vyslednej sumy si odlozim 19 percent?

- aku cast mam platit za august, z ktoreho som SZCO len par dni? Musim si to sam vypocitat? Ako?

- existuje taky software /program/, ktory by mi tieto odvody mesacne presne vypocital /aj vymeriavaci zaklad, atd/ podla aktualnych udajov ako je minim. mzda, atd?

-platim este nieco mesacne, alebo uz len pri danovom priznani a zuctovani ZP? Danove priznanie je asi v marci a ZP?

- pausal 40 perc. vydavky si mozem uplatnovat stale, alebo len prvy rok podnikania?

- uctovnictvo nemam, staci ked si v nejakej knihe budem evidovat moje mesacne prijmy a vydavky /aj s ich dokladovanim/?

- mozem si do vydavkov zapisat napr.cestu za klientom autobusom, kupu softwaru potrebneho na podnikanie, kancelarske potreby, atd?

- v pripade docasnej PN mi soc.poistovna neuhradza ziadnu nahradu prijmu? V podstate ked ochoriem, mam smolu, napriek tomu, ze do soc. a zdrav. poist. platim odvody?

- Ako SZCO budem pracovat pre roznych klientov, ale budem mat jedneho hlavneho klienta, pre koho budem dlhodobo pracovat za nejaky mesacny pausal. Je to dovolene ako SZCO takto pracovat ?

- prispevok na podnikanie nemozem ziskat ziadnym inym sposobom, len keby som bol pred zacatim zivnosti 4 mesiace nezamestnany a potom by som o to poziadal?

Velmi pekne vam vopred dakujem za odpovede.
VladoaKatka
12.08.08,20:12
Pokúsim sa Ti odpovedať na Tvoje otázky, ak by som sa mýlila, je to ľudské, snáď sa to napraví ... máš tu toho dosť.

Mal by som tieto otazky:

- ako SZCO musim platit odvody do soc. poistovne hned od zaciatku, nie,nemáš povinnosť sa prihlásiť do SP, až podľa DP za rok 2008,sa prihlásiš odovzdáš Výpis z DP do 30.6.príslušnej pobočke SP a vypočítaš si Tvoju odvodovú povinnosť. aleboaz od jula 2009? Ano, to je od júla Ak ano, aku sumu a do akeho terminu musim v mesiaci poistne zaplatit? podľa DP za rok 2008, za každý mesiac do 8-ho nasledujúceho mesiaca, podľa DP, ... ale minimálna odv.povinnosť je z minimálnej mzdy
Viem, ze kebyze som SZCO popri zamestnani, tak do nasledujuceho jula nemusim platit, ale co v pripade ze som SZCO ale nie popri zamestnani? Ak len od jula 2009, aku sumu pri tomto mojom prijme? závisí odDP, nepíšeš aké budú výdavky, resp. Uplatníš si paušálne výdavky 40% alebo 60%

Doteraz, ked som bol zamestnany, mi polovica z nejakej casti odvodov soc.poistenia isla na dochodkovy fond - 2.pilier, ak nemusim platit do soc.poist. co s tym dochodkovym uctom? po dobu neplatenia, nebudeš sporiť, ale sa môžeš prihlásiť na dobrovoľné poistenie do SP aj keď ako nový SZČO nemáš povinnosť a určíš si VZ sám, momentálne min. je 2686.- Skk. pre SZČO

- do ZP myslim ze musim platit hned od zaciatku SZCO. Ako zistim konkretnu sumu aku mam platit a kedy to mam uhradit? Ak faktury posielam len na konci mesiaca, platby prijmem az zaciatkom dalsieho mesiaca, cize za uplynuly mesiac nemam z coho zo zaciatku platit. momentálne je min. 1134,- Sk od 1.1.2009 sa bude meniť VZ, podľa minimálnej mzdy - ale všetko Ti povedia v príslušnej ZP pri prihlasovaní, dostaneš šeky alebo číslo účtu a dokedy musíš uhradiť.
Povinnosť je do termínu teda do 8-ho každý mesiac, aby odvody si zaplatil. Za každý deň omeškania je penále, ktoré Ti môže poisťovňa vyrúbiť aj po rokoch.

- nie som platca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html). Musim si odkladat z kazdej prijatej sumy 19 percent na dan? Alebo z celkoveho mesacneho prijmu odpocitam soc.poist.+ZP minus 40perc. pausal.vydavky a z vyslednej sumy si odlozim 19 percent?
Daň vyrátaš podľa skutočných príjmov a výdavkov, resp. 40% paušálnach výdavkov, ťažko je ti to teraz vyčísliť - pozri témy - Paušálne výdavky

- aku cast mam platit za august, z ktoreho som SZCO len par dni? Musim si to sam vypocitat? Ako?
ano, ZP = 1134/31x počet kal. dní SZČO

- existuje taky software /program/, ktory by mi tieto odvody mesacne presne vypocital /aj vymeriavaci zaklad, atd/ podla aktualnych udajov ako je minim. mzda, atd?
To neviem,či je softver, ale počíta sa to veľmi jednoducho, počkaj na výsledky DP - aký budeš mať ČZD, z toho vypočítaš
Odvody platíš vždy od 1.7. jedného roku do 30.6. nasledujúceho roku na základe DP, ... ale môžeš si určiť aj vyšší VZ

-platim este nieco mesacne, alebo uz len pri danovom priznani a zuctovani ZP? Danove priznanie je asi v marci a ZP?
DP - do 31.3.2009 za rok 2008
RZZP - do 30.6.2009 za rok 2008

- pausal 40 perc. vydavky si mozem uplatnovat stale, alebo len prvy rok podnikania?
Stále, pokiaľ nebudeš plátca DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) celý rok, resp. sa nerozhodneš prejsť z paušálnych výdavkov na skutočné náklady, ale vtedy už musíš viesť účtovníctvo

- uctovnictvo nemam, staci ked si v nejakej knihe budem evidovat moje mesacne prijmy a vydavky /aj s ich dokladovanim/?
Stač evidovať príjem a zdravotné odvody, ale sú k dispozícii aj verzie na také malé účtovníctvo zdarma, dajú sa stiahnúť z netu, aj keď při paušálnych výdavkoch nie je povinnosť viesť účtovníctvo.

- mozem si do vydavkov zapisat napr.cestu za klientom autobusom, kupu softwaru potrebneho na podnikanie, kancelarske potreby, atd?
Ano - hľadaj tu na porade - výdavky ovplyvňujúce základ dane, ale v prípade paušálnych výdavkov to nie je podstatné, či sú VOZD alebo VNZD

- v pripade docasnej PN mi soc.poistovna neuhradza ziadnu nahradu prijmu? V podstate ked ochoriem, mam smolu, napriek tomu, ze do soc. a zdrav. poist. platim odvody? Závisí od toho, ak budeš PN v ochrannej lehote, tak áno - ale tu by som radšej dala priestor inému poraďákovi na odpoveď

- Ako SZCO budem pracovat pre roznych klientov, ale budem mat jedneho hlavneho klienta, pre koho budem dlhodobo pracovat za nejaky mesacny pausal. Je to dovolene ako SZCO takto pracovat ? Ak to nebude mať charakter závislej práce v zmysle ZP, tak ano. Treba to ošetriť so zmluvou v zmysle Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html)

- prispevok na podnikanie nemozem ziskat ziadnym inym sposobom, len keby som bol pred zacatim zivnosti 4 mesiace nezamestnany a potom by som o to poziadal?
Ano, je podmienka byť evidovaný na úrade práce, jako nezamestnaný.

Velmi pekne vam vopred dakujem za odpovede.
Wotan
12.08.08,20:20
Velmi pekne dakujem za trpezlivost a odpovede na moje otazky!