Žabinka
12.08.08,19:39
Narýchlo sme sa rozhodli pre dovolenku v Grécku-odchod vo štvrtok. Zaujímali by ma nejaké postrehy, najmä čo sa týka cesty cez Srbsko a Macedónsko. Ja mám z tej cesty trochu depku, tak by som privítala hlavne povzbudivé informácie.:D:mee:
Jozef Mihál
12.08.08,18:03
Povzbudím Vás tým, že Vám závidím - už rok-dva túžim po ceste do Grécka autom.
ludmilla
12.08.08,19:39
Nechcete si radšej vybrať cestu cez Rakúsko smer Graz, Klagenfurt a Taliansko, tiež snívam o tejto trase a trajektom z talianského Brindisi do Grécka, veľmi túžim po tejto trase možno nabudúce
martina9
13.08.08,04:54
Ahoj,

je to skutočne dlhá cesta. Osobne by som volila leteckú dopravu. Ak však máš skúseného šoféra (alebo si ním sama) nemali by byť vážnejšie komplikácie a cesta autom môže byť bohatá na zážitky (minimálne niečo uvidíš, čo by sa Ti z lietadla nepodarilo) a tak si okoreníš dovolenku dobroddružstvom už na ceste tam a potom späť. Držím prsty a prajem šťastnú cestu
Aiculka
13.08.08,05:04
mam znameho, ktory sa prave vratil s rodinou zo stanovacky v Grecku. Isli autom, striedali sa dvaja soferi, cesta tam im trvala cca7-8 hod, cize celkom sa da... a vraj cestou v Grecku bola dialnica, maloco isli cez dediny.. ziadne problemy cestou nemali.
Žabinka
13.08.08,05:21
Mňa hlavne mýlia protichodné informácie z internetu, niekde sa píše, že cesta Srbskom je strašná, nebezpečná, zbytočne nezastavovať, inde je v pohode. A nakoľko ideme s dvomi deťmi, ja -pološofér, odnesie si to viac-menej manžel.
paťuška
13.08.08,05:28
Ono cesta cez Srbsko strašná nie je, ale policajti sú otrasní aj colníci. Zdržujú na hraniciach nevedno prečo, sú tam kolóny, kamarátka sa pred týždňom vrátila. Ad cesta 7-8 hodín ........no silne o tom pochybujem, skôr 17-18 hod to by bola skôr realita, ale prajem Vám šťastnú cestu tam aj späť.;)
Pepa
13.08.08,05:43
mam znameho, ktory sa prave vratil s rodinou zo stanovacky v Grecku. Isli autom, striedali sa dvaja soferi, cesta tam im trvala cca7-8 hod, cize celkom sa da... a vraj cestou v Grecku bola dialnica, maloco isli cez dediny.. ziadne problemy cestou nemali.
:eek: neuveriteľnééééé
mlisa
13.08.08,06:04
už som tú trasu išla autom dvakrát, vlani aj tento rok, síce len ako spolujazdec, navigátor a záložný šofér ale aj tak myslím, že to je v pohode :-) Nikdy sme cestou nemali žiadny problém, vždy trvala cca tých 15 hodín plus nejaké prestávky. Po diaľniciach je to rýchle, trošku horšie je to na úsekoch kde diaľnice nie sú (koniec Srbska pred Macedónskom a začiatok Macedónska, tam sú hory), tam stačí jeden pomalý kamión pred Vami a dosť to zbrzdí, ale myslím že to je tiež normálne, to máme aj u nás:-). Odporúčam pripraviť si drobné Eurá na diaľničné poplatky, najmä v Macedónsku občas vydávajú v dinároch a potom problém čo s nimi :-) S colníkmi sme nikdy nemali nejaké zlé skúsenosti, možno to bolo tým že to bolo vždy v júni, ešte pred hlavnou sezónou a mali ešte pevné nervy :-) Zdržiavali vždy len Maďari, strážia si Schengen :-) Neviem kam do Grécka chcete ísť, ale ak niekam na Chalkidiky, pred Thessalonikami dajte pozor aby ste ostali na diaľnici a neocitli sa v meste, je síce krásne, ale vymotať sa z neho je trochu problém:-) Oplatí sa navigačný systém alebo dobrý navigátor :-) Mne osobne sa cesta do Grécka autom páči, obzvlásť Macedónsko si vždy vychutnám, tie kopce sú prekrásne... a keď už ste v Grécku, s vlastným autom máte oveľa viac možností a vyjde vás to lacnejšie ako si tam auto prenajať. Takže nebáť sa a šťastnú cestu :-)
tahity
13.08.08,06:09
Ono cesta cez Srbsko strašná nie je, ale policajti sú otrasní aj colníci. Zdržujú na hraniciach nevedno prečo, sú tam kolóny, kamarátka sa pred týždňom vrátila. Ad cesta 7-8 hodín ........no silne o tom pochybujem, skôr 17-18 hod to by bola skôr realita, ale prajem Vám šťastnú cestu tam aj späť.;)


My sme takto isli pred 2 rokmi z Ba sme vyrazili 22.30 a na druhý den sme boli o 18:00 v Aténach, tam sme sa nalodili na trajekt a na Kréte sme boli na druhý den ráno cca. 5.30 hod. Dá sa to zvládnut, len sme potom dospávali 2 dni, teda aspon ja :). V Srbsku sme platili pokutu za prekrocenie rýchlosti, treba byt pozorný, ale inak nic strašidelné.
Braňo
13.08.08,06:16
kačenka
13.08.08,06:40
práve sme sa v pondelok vrátili z Grécka, či sa týka času z Katerini nám trvala cesta od 08.00 hod ráno do 00.30 hod v noci- čiže cca 15 h. dalo sa to zvádnuť,
akurát na tých hraniciach srbsko-maďarských to bola katastrofa. tam to bola nekonečnosť čakať.
čo sa týka cesty - myslím, že sa niet čoho báť. Normálne sme v Srbsku zastavili na pumpe-odpčívadle, tam sme si natankovali, dali kafé v restorante a všetko OK. Aj ja som mala strach z toho čo som všelikde po nete čítala, ale bolo to supeeeeeer.Policajtov bolo po Srbsku veľa, boli odstavený hlavne pod mostami, prípadne aj hocikde v kukurici, ale streba dodržiavať rýchlosť.
Viem že je to otravné, cesta Srbskom nám trvala 6,5 h.
Na srbských hraniciach sme vymenili 55 EURO za dináre a to nám stačilo na dialničné poplatky aj na spiatočnej ceste. V Macedonsku sú poplatky nízke spolu cca 4 EURO, tak to sa neoplatí meniť.
Akurát macedonec na hraniciach od nás pýtal poplatok za tranzit 10 Euro
na ceste tam, strašne ma to vytočilo, pretože sa tam nemá nič platiť,
ale budem sa ja tam s ním naťahovať za 300,- Sk a aby ma tam odstavil a držal ma tam 2 hodiny. Tak som mu to tam hodila, nech mu to pomôže a s úsmevom na perách "zadrhni sa".
Som ochotná aj na budúci rok. My sme boli až na Peloponéze plné 2 týždne a týždeň na cestu tam a späť, prespávali sme v campoch a pozerali historiu. Grécko ma očarilo.
Prajem šťastnú cestu
Leila2006
13.08.08,06:57
My sme boli v Grécku - Chalkidiki autom pred 15 rokmi, vtedy to však bola cesta dosť dlhá, tých cca 1200 km nie je za normálnych okolností veľa, ale vtedy to cez Srbsko bolo dobrodružstvo, na každom kroku policajti, vojaci, cesty zničené, párkrát nás zastavili so samopalmi ozbrojené indivíduá, kontrolovali nevedno čo, nebolo nám veru všetko jedno, Macedónsko bolo totálne vyľudnené, na diaľnici sme aj hodinu nestretli žiadne auto, o benzínke ani nehovorím. Ináč macedónske cesty boli už vtedy kvalitné. Hoci sme už boli dosť unavení, priznám sa, nemali sme odvahu tam niekde nocovať. Cestou nazad, ako tu už niekto spomínal, už bola premávka podstatne hustejšia - a síce doslova invázia Turkov s nemeckými značkami. Čo na mňa urobilo úžasný dojem, to bol vstup do Grécka - diaľnica lemovaná oleandrami. To sme si konečne vydýchli, že oplatilo sa, cieľ cesty je blízko.
Jozef Mihál
13.08.08,07:02
Krásne príspevky, hor sa do Grécka autom.

Pozeral som si last minute na webe istej nemenovanej slovensko-gréckej cestovky - super cena 9500 Sk za osobu do apartmánu na 11 nocí letecky, jedno dieťa zdarma - a hopla, výsledná suma za 5 člennú rodinu 73000 Sk... Polovicu cenu urobili rozličné príplatky, doplatky, poistky... a to všetko za 11 nocí v obyčajnom typizovanom gréckom apartmániku 2+2 bez stravy...

Kúpiť ten apartmán na 11 nocí priamo tam by odhadom vyšlo na 20000 Sk.
evina
13.08.08,07:22
mam znameho, ktory sa prave vratil s rodinou zo stanovacky v Grecku. Isli autom, striedali sa dvaja soferi, cesta tam im trvala cca7-8 hod, cize celkom sa da... a vraj cestou v Grecku bola dialnica, maloco isli cez dediny.. ziadne problemy cestou nemali.

To nie je neueriteľné ako píše Pepa, ale jednoducho nemožné....Myslím, že aj 15 je už pekné, ale za menej si neviem predstaviť...
kačenka
13.08.08,07:42
Cez cestovky už nechodím do zahraničia 4 roky, a pred tým som asi 2 roky cestovala s rakúskou a talianskou cestovkou a to je celkom iný prístup ku klientovi.
Cez net priamo zoženieme ubytovanie, zaplatíme najskôr zálohu potom doplatok, dostanem potvrdenie a cestujem.
Nás vyšlo ubytko na Peloponéze- mali sme tam prenajatý dom pre 8-10 osôb,
850,- EUR na týžden- boli sme dve rodiny na dva týždne, čiže 1 rodinu vyšlo 850,- EUR na 2 týždne - úlne super - 3 spálne, 2 kúpelne, veliká kuchyňa s obývakom a tam ešte spanie pre 4 osoby + samostatná špajza, 3 terasy, veľký pozemok, vonkajší gril
Kuchyňa úplne zariadená - chladnička, mraznička, mikrovlnka, umývačka, mixér, toaster, práčka.
Nema to chybu.



Krásne príspevky, hor sa do Grécka autom.
pozeral som si last minute na webe istej nemenovanej slovensko-gréckej cestovky - super cena 9500 Sk za osobu do apartmánu na 11 nocí letecky, jedno dieťa zdarma - a hopla, výsledná suma za 5 člennú rodinu 73000 Sk... Polovicu cenu urobili rozličné príplatky, doplatky, poistky... a to všetko za 11 nocí v obyčajnom typizovanom gréckom apartmániku 2+2 bez stravy...

Kúpiť ten apartmán na 11 nocí priamo tam by odhadom vyšlo na 20000 Sk.
mofer
13.08.08,07:51
V piatok sme sa vrátili z Grécka. Boli sme v Parge autom. Cesta bola fajn, nestretlii sme ani jedného policajta, na hraniciach sme čakali len pri príchode na srbsko-maďarskej hranici. Maďari prezerali každé jedno auto. Zdržali sme sa tam 4 hodiny. Peniaze sme mali v eurách, nemenili sme na dináre a tak...všade sa dalo platiť v pohode eurami, len odporúčam mať drobné, lebo inak ´nemajú vydať´. Inak v Grécku sme auto plne využili, boli sme na Lefkade, pláž Porto Katsiki, pláž Egremmi, pochodili okolie Pargy. Určite autom do Grécka ešte pôjdem. :D
Žabinka
13.08.08,08:38
Ďakujem všetkým za pre mňa mimoriadne povzbudivé informácie. Pomaly sa už začínam aj tešiť. My sme totiž doteraz chodili výlučne do Chorvátska, a to sa mi zdá teraz, že je "za rohom". Už len keď pozriem na mape, ako ďaleko je Grécko.... Ale veď treba spoznávať Európu.
rickman
13.08.08,10:31
Cesta nemohla trvat autom 7-8 hodin - skor tych 17-18.

Inac je vyborna. Dialnica v Madarsku je az po Szeged. Srbsko ma par usekov (sever a juh), na ktorych si davajte pozor. Je to jednoprudova dialnica s odstavnym pruhom, ktory sa pouziva na normalne jazdenie. Je potrebne vediet na tychto cestach jazdit, pretoze obcas sa to nekonci stastne. Macedonsko bolo nad ocakavania - niekde za Skopje sa dialnica rozdvoji a par desiatok km nevidis opacny pruh :). Sever Grecka - to iste - pozor na cesty. Neviem presne kam sa chystate, no ak idete na juh od Thessalonik, tak davajte pozor pri spiatocnej ceste. Ak neodbocite z dialnice na spravny smer (Evzoni), tak skoncite v Thessalonikach.

Pripravte sa aj na zaujimave dialnicne poplatky, v Macedonsku beru na mytniciach aj Eura. V Srbsku to bolo donedavna tak, ze brali len tie svoje - preto ich bolo potrebne zmenit niekde na hraniciach.

Cesta lodou je ta najlepsia kombinacia - dovolenka sa zacina uz na lodi. Ale z Brindisi? To musi byt otrava dostat sa az na juh. Jednoznacne Benatky.

Peknu dovolenku :)!

---
P.S.: tesne za madarsko-srbskymi hranicami zvyknu merat...
#2: linka, ktoru prilozil Brano, je vystizna (http://vladimirtoth.blog.sme.sk/c/56952/Fotodokumentacia-cesty-do-Grecka-autom-tam-aj-spat.html)
Žabinka
03.09.08,08:57
Konečne som sa dostala k tomu, aby som napísala osobné postrehy z cesty a dovolenky. Cesta tam aj späť ma mimoriadne prekvapila. Trvalo nám to cca 17 hod., dokonca som sa odvážila šoférovať aj ja. Policajtov sme žiadnych nevideli, ani žiadne podozrivé individuá. Na hraniciach žiadne problémy, na spiatočnej ceste na srbsko-maďarskej hranici sme čakali asi len 1 hod. (z Grécka sme vyrazili tak, aby sme na tútu hranicu prišli nadránom), len tam sme zažili menší konflikt medzi nemeckými turkami. Samotné Grécko na mňa urobilo veľmi dobrý dojem, aj keď sme mali problém nájsť ubytovanie, keďže sme prišli 15.8., čo je ich štátny sviatok a polovica Grécka si vzala dovolenky. Nakoniec sme našli super ubytovanie v novom apartmáne (asi 1 ročnom) minútu od mora hneď za Sarti. Čisté, kompletne vybavené. Prešli sme celú Sithoniu, vyskúšali sme veľa rôznych pláží. Ľudia boli milí, akurát väčšina hovorila po nemecky, čo zrovna nie je naša parketa, ale našlo sa aj zopár anglicky hovoriacich. Deti sa v piesku vyhrali dosýta, to bolo hlavné, lebo bol od nich pokoj.
Keď to všetko zhrniem, o rok sa znova teším na Grécko.
petmar
03.09.08,09:53
Žabinka, môžeš prosím napísať, či ste boli sami - jedno auto či väčšia skupina? Tiež by som veľmi chcel ísť autom do GR len zatiaľ najradšej chodím samostatne (Chorvátsko, Taliansko)
Žabinka
03.09.08,10:13
Boli sme jedným autom len moja rodina- ja, manžel a dve deti. Ale na budúci rok chcem nahovoriť aj známych, nie z hľadiska bezpečnosti - to už strach nemám- ale je tam skutočne super.
Taserda
20.11.09,05:50
Ako je to s ubytovaním na súkromí v porovnaní s Chorvátskom.Ceny a možnosť si nájsť bez apartmán priamo na mieste,ak má niekto dobré skúsenosti.
pivko
23.02.10,03:53
Ako je to s ubytovaním na súkromí v porovnaní s Chorvátskom.Ceny a možnosť si nájsť bez apartmán priamo na mieste,ak má niekto dobré skúsenosti.
Tak to by zaujímalo aj mňa ,nakoľko tento rok plánujem Grécko autom;)
Taserda
23.02.10,13:06
Gréci nám teraz oslabili € o 10% ani by si nezaslúžili aby sme im tam doniesli nejaké peniaze :) ale mimo EU zase bude o 10% dovolenka drahšia.Uvidíme ako sa to zmelie do leta.
milagros208
23.02.10,13:14
Ako je to s ubytovaním na súkromí v porovnaní s Chorvátskom.Ceny a možnosť si nájsť bez apartmán priamo na mieste,ak má niekto dobré skúsenosti.
Ja som našla ubytovanie cez internet na Sárti. Štvorlôžkové štúdio za 50 EUR na noc v júni. Pôvodne sme chceli ísť na blint, ale keďže si myslím, že budeme po ceste dosť unavení na to, aby sme si ešte šli hľadať ubytovanie, zabezpečila som ubytovanie na 4 noci 25% zálohou, no a potom uvidíme.
pivko
23.02.10,13:35
Ja som našla ubytovanie cez internet na Sárti. Štvorlôžkové štúdio za 50 EUR na noc v júni. Pôvodne sme chceli ísť na blint, ale keďže si myslím, že budeme po ceste dosť unavení na to, aby sme si ešte šli hľadať ubytovanie, zabezpečila som ubytovanie na 4 noci 25% zálohou, no a potom uvidíme.
Tak to je teda fest:mad: ďaleko , z KE 1464 KM a ja mám limit na cestu tak maximálne 12 hod pri našom 2 ročnom zbojníkovi. Zostanem asi pri Makarskej tu zvládam aj za 9,5hod:D
rickman
23.02.10,14:56
Tak to je teda fest:mad: ďaleko , z KE 1464 KM a ja mám limit na cestu tak maximálne 12 hod pri našom 2 ročnom zbojníkovi. Zostanem asi pri Makarskej tu zvládam aj za 9,5hod:D

Sever Grécka sa dá zvládnuť za tých 12-14 hodín, ale pravdepodobne bez malého..
silvia1974
01.06.10,06:59
Ahoj, čítala som tu, že si objednávate ubytovanie v Grécku cez internet. Nemáte niekto kontakt, web, mail, na ubytovanie v Olympia Beach, Paralii alebo Nei Pori ? Chodíme tam každý rok a tento rok ideme po prvý krát vlastným autom, ale cez cestovku. Hľadala som aj nejaké kontakty cez web, no nepodarilo sa.

Okrem tejto info, nemáte niekto skúsenosti s tankovaním LPG cestou Maďarsko, Srbsko, Macedónsko a Grécko ?

Budem rada, za pomoc
greco
01.06.10,07:19
Sever Grécka sa dá zvládnuť za tých 12-14 hodín, ale pravdepodobne bez malého..
My chodíme do Grécka každý rok autom s malými deťmi aj s 1,5 ročným som bol cesta trvala 16 hodín na Chalkidiki a úplne bez problémov. Páči sa nám tam hlavne kvôli istote počasia a hlavne je tam podstatne lacnejšie než v Chorvátsku, alebo Taliansku.
silvia1974
01.06.10,08:03
Chodíte cez cestovku ?Alebo si objednávate ubytovanie cez net ?

Nám sa tam tiež páči kôli cenám, počasiu, strave ...
greco
02.06.10,12:15
Chodíte cez cestovku ?Alebo si objednávate ubytovanie cez net ?

Nám sa tam tiež páči kôli cenám, počasiu, strave ...
Cez cestovku, takto mám väčšiu istotu či už delegáta tak aj ubytovanie.
mabena
03.06.10,08:20
My sme doteraz tiež chodili stále s cestovkou na aute ale tento rok by sme chceli isť bez cestovky. Tiež by som rada uvitala nejake tipy na ubytovanie napr.Chalkidiky, Thasos. Díky
milagros208
27.07.10,11:29
Po surfovaní na internete som sa dala takpovediac "nahovoriť" na dovolenku do Grécka autom. Veľa ľudí si chválilo Chalkidiki, oblasť Sárti. A ozaj vôbec nepreháňali. Pokojné, kľudné miesto s peknými piesočnatými plážami, čistým morom s veľmi pozvoľným klesaním. Pre deti úplne ideálne. Boli sme autom prvý krát a bez cestovky. Ubytovanie sme si našli na 4 noci cez internet za 50 € na noc. Na tie ďalšie dni sme si našli ubytko za 40 € na noc pre štyroch. Podotýkam, že to bolo v júni, cez hlavnú sezónu sú ceny vyššie. Cesta tam nám trvala 18,5 hod, s tým, že sme sa zdržali na srbsko-gréckych hraniciach asi 45 min. Naspäť nám cesta trvala 17 hodín do Prešova. Dialničné poplatky nás vyšli asi 50 € tam aj späť. Všade sa v pohode dalo platiť eurami, Maďarsko 6 €, Srbsko 15,50 € a Macedónsko 3 EUR. Benzín sme tankovali cez platobnú kartu. Tiež žiaden problém. Čo sa týka cien, niečo rovnaké, niečo drahšie ako u nás. My sme skoro vôbec nevarili, chodili sme jesť do reštaurácií a jedna porcia jedla vyšla na nejakých 5-6 €. Nám sa tam veľmi páčilo.
ekomama
09.08.10,17:41
Dal som pred mnohymi rokmi autostop madarsko-rumunsko-bulharsko-Grecko- rodos-grecko - trajektom-taliansko-rakusko
Jedna z najuzasnejsich expedici.
Mozne problemy mozu byt s policajtami, treba si zistit co ma byt v povinnej vybave aby vas nesikanovali.
Inak zelam stastnu cestu.