callyisto
12.08.08,20:47
Dobrý večer prajem,
prosím o radu, či ako zamestnanec, ktorý má v zmluve uvedené miesto výkonu práce: celé územie SR, mám pri služobnej ceste, ktorá môže trvať aj pár dní v SR (mimo hlavného officu), nárok na vyúčtovanie služobnej cesty – stravné, alebo len stravné lístky? Aké mám nároky zo zákona? Mám trvať na zmene pracovnej zmluvy, čiže namiesto výkonu práce: nebude celé územie SR, ale len konkrétne mesto, resp. sídlo firmy? Oplatí sa táto zmena, vôbec? Je vôbec možné uviesť ako miesto výkonu práce celé územie SR?
Ako sa zmení systém stravného po prechode na Euro, len sa všetko prepočíta cez kurz, alebo dôjde aj k ich úprave podľa pravidiel EU?
Hlavný office (kde som prevažne ca 70%) je na východe SR, miesta rokovania sú prevažne na západe SR, na služobné cesty používam firemné vozidlo.
linko1
12.08.08,18:54
určite by som si dala do zmluvy výkon práce to miesto , kde si tých 70%,
za tie dni máš nárok na stravné lístky,
pokiaľ ideš na pracovnú cestu, mimo firmu, tak máš nárok na cestovnú náhradu
callyisto
13.08.08,12:06
Ďakujem za odpoveď.
bohužiaľ som jej celkom neporozumel,
cestovnú náhradu, v akej výške?

+ Ostatné otázky zostali nezodpovedané...
linko1
13.08.08,18:37
pokiaľ idete na pracovnú cestu, tak máte nárok na cestovné náhrady,
stravné podľa časového pásma:
skúste pozrieť tu
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208180&FileName=zz2008-00180-0208180&Rocnik=2008
Evanka
16.08.08,12:22
Dobrý večer prajem,
prosím o radu, či ako zamestnanec, ktorý má v zmluve uvedené miesto výkonu práce: celé územie SR, mám pri služobnej ceste, ktorá môže trvať aj pár dní v SR (mimo hlavného officu), nárok na vyúčtovanie služobnej cesty – stravné, alebo len stravné lístky? Aké mám nároky zo zákona? Mám trvať na zmene pracovnej zmluvy, čiže namiesto výkonu práce: nebude celé územie SR, ale len konkrétne mesto, resp. sídlo firmy? . Oplatí sa táto zmena, vôbec? Je vôbec možné uviesť ako miesto výkonu práce celé územie SR? V pracovnej zmluve by malo byť určené konkrétne miesto výkonu práce aj s adresou. Je treba trvať na zmene alebo dodatku zmluvy, kde to bude uvedené.
Ako sa zmení systém stravného po prechode na Euro, len sa všetko prepočíta cez kurz, áno alebo dôjde aj k ich úprave podľa pravidiel EU?
Hlavný office (kde som prevažne ca 70%) je na východe SR, miesta rokovania sú prevažne na západe SR, na služobné cesty používam firemné vozidlo.V prípade vyúčtovania pracovnej cesty máš nárok na stravné podľa trvania PC, ak však by bolo uvedené celé územie SR, asi ti priznáva z-teľ iba stravný lístok.
Neurčenie presnej adresy výkonu práce je v rozpore so ZP. Mohlo by to mať neblahý vplyv na už spomínané stravné a napríklad na preloženie na iné pracovisko do iného miesta. Odpoveď v texte.
callyisto
16.08.08,15:25
Ďakujem za odpovede.
Medzičasom sa mi túto vec podarilo rozobrať s našim HRD
podľa neho ...mám v zmluve uvedené celá SR, z dôvodu používania služobného automobilu aj na cestu domov z práce, v prípade ak by som mal uvedené len miesto firmy, potom by vraj cesta autom z práce domov bola považovaná za súkromnú cestu ... takže mám pri svojich služobkách v SR nárok "len" na stravný lístok ...
asi by to chcelo ošetriť na miesto výkonu práce celé mesto v ktorom je firma ...?
DanielaSL
16.08.08,15:52
Tak ako ti už napísala hore Evanka, tak tvoja pracovná zmluva je v rozpore so Zákonníkom práce.Trvala by som na upresnení miesta výkonu práce.
DanielaSL
16.08.08,15:57
Dopresním... citáciu zo Zákonníka práce


§ 43


(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
callyisto
17.08.08,20:30
Ďakujem,
skúsim to zmeniť z celej SR len na mesto.
Llívia
18.08.08,03:25
Ďakujem za odpovede.
Medzičasom sa mi túto vec podarilo rozobrať s našim HRD
podľa neho ...mám v zmluve uvedené celá SR, z dôvodu používania služobného automobilu aj na cestu domov z práce, v prípade ak by som mal uvedené len miesto firmy, potom by vraj cesta autom z práce domov bola považovaná za súkromnú cestu ... takže mám pri svojich služobkách v SR nárok "len" na stravný lístok ...
asi by to chcelo ošetriť na miesto výkonu práce celé mesto v ktorom je firma ...?

V bývalom zamestnaní mali zamestnanci, ktorým bolo pridelené služobné vozidlo, uvedené v zmluve o jeho používaní, že môžu parkovať doma.
Keď ideš na pracovnú cestu, tak môže byť miesto jej začatia/skončeina uvedené aj ako miesto, kde bývaš, t.j. nemusíš vychádzať na pracovnú cestu zo sídla firmy.
Llívia
18.08.08,03:40
Ak by sa zamestnávateľ aj naďalej zdráhal zmeniť ti miesto výkonu práce tak, ako to určuje Zákonník práce, tak mu pohroz (možno by bolo dobre aj písomne), že ak ti aj naďalej nebude vyplácať cestovné náhrady, tak uplatníš postup podľa:

§ 69 Zákonníka práce
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(Veď predsa zamestnávateľ urobil chybu v pracovnej zmluve :))

A tiež sa môžeš obrátiť na Inšpektorát práce.

mimotemy Niektorí zamestnávatelia si takto určeným spôsobom miesta výkonu práce (t.j. celé územie SR) zabezpečujú, aby zamestnanci nemohli odmietnuť ísť na pracovnú cestu.